|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
16.12.2012 18:55:13   
Maca25
елена ќе и ја поместиш вечерата за пола саат порано, па ќе испие повеќе млеко пред спиење. јас така би направила.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
24.12.2012 11:15:45   
AnnaMolly RR
Јас морам да се пофалам дека КОНЕЧНОООООООО не пиеме ништо навечер! Мислам дека еден огромен камен ми падна од срце. Во петокот вечерта од 1 по полноќ до 3 испи 300 мл сок и во 4 пак ми побара и се заинаетив не му дадов. Плачеше само 5 минути, ама асално, дури и многу жално. Ама не попуштив. И толку беше. Заспа по 5 минути и до сабајле спиеше. Во саботата сабајле му објаснив дека навечер веќе не смееме да пиеме сокче, дека е темно и дека мама не може да го најде сокот user posted image И во саботата вечерта се подразбуди накај 2 и само ми рече: „Мамо, не можеш да ми дадеш сокче?“ И јас му реков дека не можам, дека е темно. И заспа за две секунди ни плачки ни ништо.
Синоќа воопшто не се разбуди, се надевам дека веќе се одвикна. А вчера пред спиење ми рече „Мамо, вечер нема да пиеме сок.“ Јас муи реков дека нема и не се бунеше ич.
Ај ем соооооу хепииииии! Лесно било ова user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
24.12.2012 12:52:51   
kikicka
user posted image За Ф!! И ние оддамна не пиеме млеко навечер, само не сакав да ја фалам, пошто а ја пофалам таа обратно прави! Се надевам дека сега нема user posted image Кога се сака се се може и се е лесно, се додека ние мајките не потпаѓаме на нивните крокодилски солзи user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
24.12.2012 13:51:07   
Beatris
А пред спиење стандард пие 200мл млеко, а имав навика од летоска да и ставам во креветче едно шише со чајче 200гр, и сабајле го немаше никогаш, стално го пиеше... Откако ја носев на забар и видов 3 годишно дете како 3ца го држат за да му поправаат заби, и колку плачеше сиротото (се од ноќно пиење млеко и сок, чај), уште истиот ден и наполнив во шишето со клунче само вода, ем ако е жедна може да се напие, ем со клунчето ќе ја мрзи да пие многу и нема да ми се буди утоп сабајле, ем забите здрави... А богами и немав никаков проблем, не ни бараше чај пак. Сега сме си раат, пиење млеко, миење заби и во кревет. До сабајле ништо

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
24.12.2012 15:29:15   
AnnaMolly RR
И мене за забите најмногу страв ми беше, ама се го одолговрелкував одвикнувањето зашто мислев дека ќе се утепува од плачење. Ама веќе ми пукна филм, на што личи тоа по 400-500 мл со пиење навечер? И сето тоа од чиста навика, не дека е жеден! И по 2-3 пати стануваше за мочкање.
Сега сме раат, ни будење, ни мочкање ни ништо.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
13.3.2013 13:44:03   
blond
Уффф, мојот пиеше по околу 1л сок сао на спиење! Спиеше со чашката во раце (од оние што не течат) и ако снемаше веднаш плачеше и морав да му дадам веднаш. Се изнервирав една вечер и реков крај, до тука е. 2-3 вечери плачење, квичење, заборави на сокот. Е сега почна нешто пак да ми се мајтапи, ми бара водичка, ама 1-2 пати се буди максимум, па ај си велам, може навистина е жеден user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
13.3.2013 13:49:10   
Мими
Синко се будеше за млеко до 1,5 година.После фативме тактика вечерање пред спиење млеко (во млекото ставав една лажица мелена плазма или чоколино) и спиење до сабајле.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
13.3.2013 13:53:21   
bilbilce
jas nemozam da go odviknam od pienje voda noke, zaradi toa moram da go razbuduvam noke da mocka nekolku pati - ako ne go razbudam gresava. dnevno pie po 1,5l voda, dr tecnosti nikako ni sok ni caj nisto

(Одговор на членот Мими)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
20.10.2013 19:14:41   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: marija/

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lady_D

I nie sme isto so stanuvanje preku nok za cicanje a imame 9 meseci, trebase poranoda ja odviknam sega sigurno tesko ke mi odi odviknuvanjeto, ponekogas stanuva od navika a nee gladna samo taka ke ja stavam da sica i 2-3 pati ke povlece i zaspiva itoa nekolku pati vo nokta ufff mene mi se spie mi se place, samo sto sum zaspala i ete ja stanala pak i toa place li place mislis kojznae stoe...


И мојот проблем е ист само што моето е 6 месеца и 2 недели и станува нокеска најмалку 20 пати не знам што да превземам помагајте




_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот bilbilce)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
21.10.2013 15:19:44   
Annet
Nie sme definitivno najgolemi pijaci.Moevo dete pie po 2-3 litra tecnost ,a moze i poveke.A pred spienje e vrv,po 500 ml .Znaci Denje sme super so peleni,ni edna ne koristime,ama noke,sme utop.Neznam dali cini ili ne,ama mislam deka premnogu pie.....Non-stop da se pielo nesto.....imame 26 meseci.kazuvajte care..

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
21.10.2013 15:47:46   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Nie sme definitivno najgolemi pijaci.Moevo dete pie po 2-3 litra tecnost ,a moze i poveke.A pred spienje e vrv,po 500 ml .Znaci Denje sme super so peleni,ni edna ne koristime,ama noke,sme utop.Neznam dali cini ili ne,ama mislam deka premnogu pie.....Non-stop da se pielo nesto.....imame 26 meseci.kazuvajte care..

Аннет кога ќе најдеш чаре,пиши ми,оти мислам за моето напиша погоре user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
21.10.2013 16:04:21   
Annet
leleee mislev samo nie sme taka.Nikako ama nikako nemozeme da ja odvikneme,odma place,leleee a ako place se razboluva-odma.
Iod casi i od sise od sto najde pie.Od 24 casa mislam deka 15 pie.Zabite i se rende,taa i od pred toa si ima karies,a sega e za nikade.Neznam kaj da se obratam hahahhahahhahahahaa.Celi denovi igrame da ne misli,ama nemoze,zavisna e.I koga setame taa e so sok,voda ili sto i da e...................

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
21.10.2013 16:12:48   
mommy_angels RR
Јас во последно време успеав да и подметнам чај и тоа незасладен,го пие гајле нема (фала богу) и тоа баш од причина што забележав дека и се ствараат наслаги на запчињата ноќно време,а мала е за да ги расипеме уште сега.Мене ме нервира што по цела ноќ нешто пие,се буди и плаче по шишето,а веќе е голема за да јаде user posted image преку ноќ.И уште поголем проблем е што почнува да шмука,па заспива и само рефлексно шмука ,а не пие и си го мокри перничето .Ладно е веќе за да можеме да си дозволиме вакви "екскурзии".

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
21.10.2013 16:16:04   
Annet
mojava voda pie,ama premnogu pie pred spienje,mene mi e macno,ja cekam da zaspie pa cekam da se izmoca za 30 min.oti ako zaspijam,ohooo ke ima placki so presoblekuvanje,a sto velis ladno e veke......mojte zabi ako se pojavile naslagi..

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
21.10.2013 16:18:35   
mommy_angels RR
mojte zabi ako se pojavile naslagi..

ги миеме ама знаеш што значи две -три шишенца млеко во една ноќ(тоа во најхаотичните вечери),затоа сега со чај ја држам

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
21.10.2013 16:48:28   
deluxe
Вечераме во 22 или 23 часот зависи од расположениеuser posted image Заспива во 12 часот.Прва тура пиење млеко му е во 3или 4 наутро,презаспива и потоа може да побара млеко во 7 или кога веќе ќе се разбуди во 9и 30user posted image Има скоро 14 месеци.Мислам дека е ок засега со будењето,макар што треба да го научам да ја преспива цела ноќ,но сепак мислам дека е мало.Од кога е препорачливо да се прекине со ноќното јадење?user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
21.10.2013 17:23:38   
Hunny
Мојата има 18 месеци и од кога е родена ноќе не и давам ништо. Освен што цицаше до 14 месеци. Сега спие цела ноќ. Само летото се случи ноќе од што беше жешко 2-3 пати да ми побара вода и толку. Мислам дека ноќта е за спиење, доволно им се шеќери дење, не мора и ноќе сокови да пијат.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
21.10.2013 18:01:09   
mommy_angels RR
Мислам дека ноќта е за спиење, доволно им се шеќери дење, не мора и ноќе сокови да пијат.

се согласувам со тебе ,ама ајде кажи кога во сред ноќ вришти и пишти и се смирува само со шишенцето,што да и правам??????

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
22.10.2013 10:20:05   
sandriana RR
Ова е проблем изгледа исто како и одбивањето од цицање. Еднинствено чаре е да се издржат 2-3 плачливи ноќи, да не се понуди ништо, освен можеби вода (која не ја обожаваат за ноќе) и проблемот ќе исчезне, верувам.
Навистина нема потреба дете од 12-13 месеци и нагоре да бара ноќно време да пие нешто. Ако пијат млеко- тоа да биде пред спиење и крај. Т не пие млеко, заспива со малку вода или чај, и ретко се буди навечер. Ама, затоа додека цицаше - беше хорор (до 18 месеци), на пола саат. И да ми е ум за друго дете, здравје, прекинувам ноќно млеко веднаш по воведување на цврста храна (6-7 месеци).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
22.10.2013 10:42:41   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Мислам дека ноќта е за спиење, доволно им се шеќери дење, не мора и ноќе сокови да пијат.

се согласувам со тебе ,ама ајде кажи кога во сред ноќ вришти и пишти и се смирува само со шишенцето,што да и правам??????


Па мами дај и вода, наместо чај или млеко или сок и како што вели сандриана неколку вечери биди упорна и ќе се одвикне.
Јас на М кога прекина со цицање не му давав ништо навечер, кога ќе се разбудеше ќе го кренев малку ќе го понишам и ќе презаспиеше. Туку сега не знам што ќе правам со цуцава моја, 9 месеци има и се разбудува на секој саат, некогаш на пола саат преку ноќ за цицање и со ништо друго не се смирува, ја кревам ја нишкам, и мм има пробано да ја земе ете мене да не ме сеќава, не бре брате, плачи, турка, се лути се дури не и дадам да цица и се смирува и одма презаспива. Како ќе ја одбијам не знам, со оглед на тоа што и од шише не сака баш да пие

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
22.10.2013 12:53:14   
Hunny
Не се секирај и мојата беше таква, ама проблемот е ние да бидеме психички и физички подготвени да издржиме 2-3 ноќи со плачки. Се согласувам со Сандриана во целост.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
22.10.2013 14:28:50   
Annet
Еве не нас Пијачите.ХАхаха ние ноќе понудуваме само вода,сок ни под разно.....
Еве последниве неколку вечери давам само вода ако побара(сокот се потрошил).
И нвистина не пие толку,ај може ќе се намали пиењево,м?
Па и да писпијам малку во животов.
Се сложувам со сите вас и секако,секое дете е различно,али ние сме разгалени до бесвест(нели саде сме болни,разгалени ќе сме)...
Ќе се вратиме во колосек...user posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
22.10.2013 15:45:36   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Не се секирај и мојата беше таква, ама проблемот е ние да бидеме психички и физички подготвени да издржиме 2-3 ноќи со плачки. Се согласувам со Сандриана во целост.

ееееееее да си ми жива и здрава user posted image ,баш така.Се спремам и јас за овие неколку ноќи веќе извесен период,ама се нешто одложувам user posted image .Ама сега дека се преселивме во новата дома user posted image а и се адаптира во нова градинка си викам да не и дојде ептен шок да и го одземам и шишенцето.Ќе почекам уште малку,а и се надевам дека сама ќе се одвикне,дека детево само се одби од цицање на 9 месеци,сама исфрли цуцла,па си викам ајде може и со шишенцето ќе биде така user posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
23.10.2013 12:05:13   
bucko mal
Nie imame 13 meseci,noknoto budenje,pienje ni e sekogas razlicno.
Nekogas ja prespiva cela nok nekogas se budi na sekoj saat kako neko bebe.Prvo go zemam vo race da go zanisam ako zaspie dobro ako ne davam 150ml mleko,go pie vo eden zdiv.Obicno se budi za mleko posle 3 casot,samo ednas preku nok pie mleko.E sega nekogas ima isklucoci,sinojka samo sto ispi mleko si legna I posle dva saati pocna mnogu da place mu dadov mleko I pak zaspa.Dali stvarno bese gladen ili nezna sto,vazno posle mlekoto zaspa odma.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
23.10.2013 12:25:42   
Hunny
Мојата никогаш не прифати шише. Пие од голема чашаuser posted image Кога имше 9-10 месеци ноќе нон стоп се будеше за цицање. Си мислев дека никогаш нема да ја одвикнам. На 14 месеци отидов кај моите на спиење со цел мајка ми да ми помогне ноќта ако плаче за цицање. За чудо, се разбуди, ја занишав заспа и толку беше. Ни плачи ни ништо. Од тој ден заспиваме со музика (детски песнички) легнати во спална, ни нишање ни ништо. Затоа велам ние психички да се подготвиме, зашто сами си создаваме паника. А вода, сок никогаш не сум и понудила ноќе дури и кога се будеше по цела ноќ.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?