RE: Во форма после породувањето (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> После породување



Порака


Snowhite RR -> RE: Во форма после породувањето (20.4.2015 10:02:09)

Навистина е тешко со мало дете да се наметне број на оброци и вежбање, се чини сето тоа како невозможна мисија, ама ако сакате да ги симнете кг мамички, тогаш мора да се потрудите и да се организирате некако, ако не чекајте да пораснат децата [sm=smiley1.gif]
Јас па обратно, откако се породив со двете прекумерно ослабев и сакав да се здебелам некое кило, некако го постигнав тоа по извесно време, ама навистина од моја гледна точка не разбирам како може после породување така нагло да се здебели и да не може да се врати на нормалната тежина. Најверојатно организам е во прашање и метаболизмот се разбира, јас имам многу брз метаболизам и мислам дека поради тоа не можам многу да качам во кг
Пијте и вода повеќе, течности, овошје, зеленчук и продукти кои ќе забрзаат метаоболзимот, јогурт, не знам, советеувајте се и со нутриционист




sonc90 -> RE: Во форма после породувањето (21.4.2015 22:11:20)

jas bev na tezinata so koja se porodiv(znaci imav 80 kg pred da se stavam na dieta i toa se dolzi zaso jadev mn gricki za da gi zamenam cigarite) i zaradi toa se staviv na dieta t.e. rezim na ishrana...ne velam ne,ide bavno ama ne sakam da go izgubam mlekoto i zatoa ne prevzemam drasticni cekori...do sega imam simnato 10 kg(od polovinata na januari do sega) i sum zadovolna...se nadevam deka do kraj na juni ke simnam uste 10 i ke stignam do posakuvanata tezina potocno 60 kg...za nekogo 60 kg e mala tezina no na nekoj so visina ko mojata(157cm) toa e taman,ni debela ni slaba...




Mihaela 2010 -> RE: Во форма после породувањето (22.4.2015 8:33:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

dali dodeka doime moze da se drzi nekoja dieta ili da se pie nesto [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]

Здрава храна, односно режим на исхрана - тоа е сосем доволно за враќање во форма, секако и доволна и соодветна физичка активност.
На пример, наместо дигање тегови - дигање бебе [sm=smiley36.gif]. Трчање низ куќа за експрес завршување на домашните обврски - исто така супер џогинг. Туркање количка - веќе се оправи времето - топ активност [sm=smiley36.gif].
Шала на страна - ако имате кој да ви причува бебе 1 саат во текот на денот одвојте за вежби што се прават и дома, или трчајте на некоја активност. Но, особено ако доите, не си играјте играчки со диети за слабеење, туку имајте редовни и здрави оброци - 3 главни оброка и 2 ужини. Досадна сум со бројот на оброци, но според мене и моите искуства, тоа е еднинствен начин на регулирање тежина и линија.

Potpolno se slozuvam so sandriana.i navistina ima efekt koga se vnimava.eve denes vagata pokaza 73..[sm=bravo.gif]..jas pak sum dosadna so medot i cimetot ama pa sto da pravam koga ima efekt[sm=smiley36.gif]




Snowhite RR -> RE: Во форма после породувањето (23.4.2015 10:28:53)

Михаела не сум сигурна дали смееш мед додека доиш, односно додека бебето е многу мало, ај прашај си и тоа да не ги предизвикува грчевите кај бебе[sm=zmeden.gif]




marchi -> RE: Во форма после породувањето (23.4.2015 16:47:12)

i jas mislam deka ne preporacuvaat med dodeka se doi.




ana mari -> RE: Во форма после породувањето (23.5.2015 0:32:26)

bebcevo moe 3 meseci ke prai a ja si stojam so 66kila 😢😢😢




blond -> RE: Во форма после породувањето (23.5.2015 15:55:07)

Пред пораѓај имав 78.4 кг, после пораѓај не сум се мерила. Очекувам да имам 70 најмногу и полека да ги слизнам наредниве 2-3 месеци барем до 65 да стигнам.




lukajana RR -> RE: Во форма после породувањето (13.7.2015 1:09:07)

Milicka30 ima razlicni iskustva za toa kolku pomaga ili ne pomaga primer kaj mene [sm=smiley36.gif].
Na ovaa tema mozes da najdes poveke iskustva za Mider posle poroduvanje se nadevam ke ti bidat od pomos[sm=smiley1.gif]

Прашањето е префрлено во посочената тема.




*Iki* -> RE: Во форма после породувањето (16.7.2015 17:49:31)

Јас пред скоро три месеци се породив со Царски рез, немам намалено тежина после породување ( треба да ослабам 8кг за да се вратам на нормала), но ме интересира дали има некоја како мене што 5 см над резот не ги чувствува? Докторката што ме породи на контролата ми кажа дека е нормално и дека треба време... сечени се и мускули и нерви...Дали може некоја да ми каже колку време е потребно за да се обноват тие нервни и мускулни влакна? Мислам од искуство? Знам дека треба време ама ми смета некако ... [sm=zz_help.gif]




marchi -> RE: Во форма после породувањето (17.7.2015 11:04:28)


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Iki*

Јас пред скоро три месеци се породив со Царски рез, немам намалено тежина после породување ( треба да ослабам 8кг за да се вратам на нормала), но ме интересира дали има некоја како мене што 5 см над резот не ги чувствува? Докторката што ме породи на контролата ми кажа дека е нормално и дека треба време... сечени се и мускули и нерви...Дали може некоја да ми каже колку време е потребно за да се обноват тие нервни и мускулни влакна? Мислам од искуство? Знам дека треба време ама ми смета некако ... [sm=zz_help.gif]


jas imav mali komplikacii zatoa ne mozam da ti kazam kolku vreme e potrebno za da se onovat tie nervi i muskuli.jas na prviot mesec posle poroduvanje koga bev na kontrola go postaviv istoto prasanje,doktorot mi rece uste dolgo ke imas takvo custvo.[sm=smiley13.gif]no ne e strasno.samo nemoj da vezbas stomacni dodeka ne pominat najmalku 6 meseci i pred da pocnes bi te sovetuvala da se posovetuvas so doktorot.se slucuvaat sekakvi raboti.




ana mari -> RE: Во форма после породувањето (15.8.2015 10:24:28)

zenskii aj da vi se pofalam konecnoo stignav do 64.3 kilaa [sm=bravo.gif]




marchi -> RE: Во форма после породувањето (24.8.2015 20:43:21)

jas se isusiv [sm=smiley36.gif]ne znam sto e rabotata.sekoja nedela po 1kg pomalku,stignav do 52 [sm=zmeden.gif]ne drzam dieta nisto posebno,pocnav so vezbi ama neredovno




Ilina87 -> RE: Во форма после породувањето (24.8.2015 22:23:41)

Marchi, блазе тебе. Јас еве веќе 10 дена умрев од гладување ни грам немам намалено. Ја држам диетата од ОН по вторпат, но сега без успех. Во рок од еден месец многу се поправив [sm=smiley13.gif]




marchi -> RE: Во форма после породувањето (25.8.2015 23:57:21)

Mislam deka lekot e samo vezbanje i zdrav rezim ne samo na ishrana tuku zdrav rezim na zivot




lolla RR -> RE: Во форма после породувањето (24.2.2016 17:25:06)

Ајде мами малку да ја размрдаме темава а и ние (иде лето).

Споделувам ОВДЕ канал во кој има мнооогу избор на видеа со вежби од 10 минути па нагоре. Па ајде, кој нема 10 минути за активирање на мускули и ослободување од стресот и килограмите.

За таквите како мене кои на почетокот не можеа да се одвојат од бебе повелете Вежби за мама и бебе заедно.




marchi -> RE: Во форма после породувањето (29.2.2016 13:29:59)

lele lolla....da si mi ziva za videata od 10 min.Gospod se najdobro da ti dade [sm=smiley1.gif] pustam crtani na tv dodeka maz mi e na rabota i za 10 min zavrsena rabota [sm=smiley36.gif] pa vredi da se proba,maalku da si go sredam meseto,sakam povejke da si go oslabam [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]