RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Од деца до ученици



Порака


miana -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (27.8.2013 9:14:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Добро утро женички..Ајде да се преброиме
Ние поѓаме во прво одделение оваа година ,кој друг? [sm=smiley1.gif]
И ајде да ве прашам,како го доживувате првиот училишен ден на вашето дете и како го подготвувате за истиот? Незнаев дали да отворам ваква тема,ако треба нека отворат модераториве.Би ве замолила да ми објасните нешто подетално ,како течат подготовкие за првиот училишен ден.
Јас лично имам повеке трема од керками.Не е многу воодушевена,ја припремам со тоа што и зборувам колку е убаво на училиште,се учат нови работи и дека како мама што мора да оди на работа така и секое дете има обврска да оди на училиште за да научи да пишува,да чита и сл. И објаснувам дека кога јас бев дете,многу сакав да одам на училиште и дека тргнав цела година порано бидејки бев нетрпелива ( и вистина е така ) сега кога и да се спомне училиштето таа ме прашува - Мамо,ти многу сакаше да одиш на училиште? Порано си пошла ? Вчера бевме во градинка да си ги собереме работите,ја земав и неа со мене.Сите учителки што ја видоа ја изгушкаа и честитаа,и посакаа само 5 ки да носи,а таа некако е зачудена и сигурно во тоа главче се прашува - што е тоа толку важно,што сите толку го потенцираат. Знам дека ке има плачење,сигурна сум и тоа најмногу ме плаши. И да,признавам,имам повеке трема од неа. [sm=zmeden.gif]
Тортата е порачана ( книга торта ) и денес ке одам да се погрижам за гардеробата . Вие до каде сте? Имате ли првачиња? За едно прваче - на ЈованаЈ знам,а имаме ли други?




vezilka RR -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (27.8.2013 9:24:20)

Ајде со среќа нека ви е. Леле којз ае колкава возбуда чувствувате. Јас имам внука прваче, ама се чувствувам како свое дете да праќам во школо. Ние ранец купивме, патики купивме, облеката е сега на ред. Торта одбравме, и така.




Felly RR -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (27.8.2013 9:56:16)

Со среќа нека ви е почетокот миана, Еве тука имаме тема за првиот училишен ден.
Ние немаме прваче од некој близок, ама вака кога ве прочитав - ова стварно со цела прослава се обележува - торта и се пропратно???




Annabel -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (27.8.2013 10:23:10)

Долго ме немаше на форумов, ама темава за првачињата ми е топ тема, па да се пријавам и јас со едно прваче [sm=smiley31.gif]

Ни се кршеа копјата помеѓу три училишта и на крај се надевам дека го избравме вистинското а и наставничката што ја одбравме беше со најдобри препораки.

Инаку и мама е возбудена, а балеринката уште повеќе [sm=bravo.gif]

Со среќа нека им е на првачињата [sm=bravo.gif]




niki -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (27.8.2013 11:35:16)

i nie ke bideme prvacinja, samo sto kaj nas ucebnata godina pocnuva podocna, 11 Septemvri, pa aber si nemame od spremanje
nisto ne sme kupile i verojatno se ke kupime po prviot cas otkako ke ne izvestat sto i kako im treba na decata, knigite mislam se besplatni i gi obezbeduva ucilisteto, a i pribor ne znam dali sami kupuvaat roditelite ili se sobiraat pari pa se kupuva isto za site, ke vidime
ne veruvam i deka ke castime nekogo bidejki edno nemame nikogo tuka od familija i drugo rabotam nezgogodno rabotno vreme pa ne mozam da si dozvolam gosti da povikuvam, interno doma nie sigurno ke se pocastime nesto da obelezime kolku tolku

koga jas bev prvace pred 30tina godini, ne se sekavam dali castevme blago po toj povod, no majka mi gi poli skalite so voda otkako izlegov za da mi tecelo ucenjeto lesno kako vodata[sm=smiley36.gif]




vezilka RR -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (27.8.2013 11:49:38)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

Долго ме немаше на форумов, ама темава за првачињата ми е топ тема, па да се пријавам и јас со едно прваче [sm=smiley31.gif]

Ни се кршеа копјата помеѓу три училишта и на крај се надевам дека го избравме вистинското а и наставничката што ја одбравме беше со најдобри препораки.

Инаку и мама е возбудена, а балеринката уште повеќе [sm=bravo.gif]

Со среќа нека им е на првачињата [sm=bravo.gif]


Навистина долго те немаше [sm=smiley1.gif] Мило ни е што не посети повторно. Ајде со среќа нека ви е првачето.




Felly RR -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (1.9.2013 11:45:15)

[img]http://3.bp.blogspot.com/-GlWVWiZUZ9E/T6l0QFfkisI/AAAAAAAAAmo/_oH2jzx_KjM/s640/preschool-clipart2.png[/img]

Денес е први септември, а учебната година официјално почнува од понеделник, па да им посакаме многу среќа на нашите првачиња!!!

Многу успех, и многу петки за малите ученичиња

[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] miana
[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] jovanaj
[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] niki
[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] Annabel


[img]http://www.anderson5.net/cms/lib02/SC01001931/Centricity/Domain/28/clipart1.jpg[/img]



Ако имаме и некое друго прваче, нека пријави мамичка за да го ставиме на нашиот список!!!




niki -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (1.9.2013 17:48:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

[img]http://3.bp.blogspot.com/-GlWVWiZUZ9E/T6l0QFfkisI/AAAAAAAAAmo/_oH2jzx_KjM/s640/preschool-clipart2.png[/img]

Денес е први септември, а учебната година официјално почнува од понеделник, па да им посакаме многу среќа на нашите првачиња!!!

Многу успех, и многу петки за малите ученичиња

[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] miana
[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] jovanaj
[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] niki
[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] Annabel


[img]http://www.anderson5.net/cms/lib02/SC01001931/Centricity/Domain/28/clipart1.jpg[/img]



Ако имаме и некое друго прваче, нека пријави мамичка за да го ставиме на нашиот список!!!


me trogna spisokov
mi porasna bebeto
i toa raste so ringeraja, tuka si gi dokumentiram site nejzini svetli momenti[sm=smiley19.gif]radosnici




cevlice -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (2.9.2013 12:24:41)

Со срека на сите мали слатки првачина кои ја започнуваат школската година

Брзај , брзај прваче

кон школскиот двор

те чека учителка со мајчински збор......
Уште еднаш со срека и многу успеси!










miana -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (2.9.2013 12:28:54)

Ајде да частам за моето прваче и на оваа тема

[img]http://www4.slikomat.com/13/0902/e5d-2013-0.jpg[/img]




sandriana RR -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (2.9.2013 13:37:34)

Честитки првачиња - со леснина да ви оди учењето [sm=bravo.gif]




Gardenia -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (2.9.2013 13:41:01)

Со среќа рингерајчиња,само успеси да редете[sm=sloncek.gif]




vezilka RR -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (2.9.2013 15:21:19)

Како поминавте денес првачиња?




bucko mal -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (3.9.2013 8:29:23)

Cestitki prvacinja,so lesno da vi odi ucenjeto[sm=sloncek.gif]




Yummy Mammy -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (3.9.2013 9:12:39)

Prvacinja, samo 5ki da nosite i da gi raduvate majkite i tatkovcite! A za babite i dedovcite, da ne zborime, oni ke se pomockaat od sreka [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Goddess* -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (3.9.2013 10:18:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ајде да частам за моето прваче и на оваа тема

[img]http://www4.slikomat.com/13/0902/e5d-2013-0.jpg[/img]


Majche,chestitki i samo petki da ti nosi[sm=smiley1.gif],a tortava mnogu ubava,duri gledajki ja i mene mi se priode pak vo shkolo[sm=jezicek.gif]




Maria -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (3.9.2013 22:57:03)

Еве ставете не и нас на списокот.[sm=smiley1.gif]




elenak -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (3.9.2013 23:13:19)

Со лесно првачиња, само петки да си редите. Епа мајки со среќа и на вас, да си немате проблеми со првачињата, да си учат без мака[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (4.9.2013 11:32:46)

[img]http://3.bp.blogspot.com/-GlWVWiZUZ9E/T6l0QFfkisI/AAAAAAAAAmo/_oH2jzx_KjM/s640/preschool-clipart2.png[/img]

Многу успех, и многу петки за малите ученичиња

[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] miana
[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] jovanaj
[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] niki
[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] Annabel
[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] Maria


[img]http://www.anderson5.net/cms/lib02/SC01001931/Centricity/Domain/28/clipart1.jpg[/img]



Ако имаме и некое друго прваче, нека пријави мамичка за да го ставиме на нашиот список!!!




miana -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (27.8.2014 11:30:16)

Ајде каде сте првачиња????




blue_blue -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (27.8.2014 14:50:02)

тука се, тука се не бери гајле [sm=smiley36.gif] во понеделник спремни за школо во 1б одделение...Имаме фустани и ранци спремни за друго ќе видиме што ќе ни кажат учителките




Felly RR -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (27.8.2014 15:48:13)

Баш и јас сакав да ја активирам темава, па ајде нека се пријават и другите мамички/татковци на првачиња. Освен близначките на blue_blue, знам дека и НАдица ќе е прваче оваа година, а другите нека се пријават, па ќе ги вметнеме на списокот, за среќен и успешен почеток!!!

[img]http://3.bp.blogspot.com/-GlWVWiZUZ9E/T6l0QFfkisI/AAAAAAAAAmo/_oH2jzx_KjM/s640/preschool-clipart2.png[/img]



[sm=smiley10.gif] ... [sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] blue_blue
[sm=smiley10.gif]..........на [sm=sloncek.gif] nadica


[img]http://www.anderson5.net/cms/lib02/SC01001931/Centricity/Domain/28/clipart1.jpg[/img]




blue_blue -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (1.9.2014 10:04:12)

и така...тргнавме во прво одделение..прв впечаток - потполно ги исполнија сите мои ниски очекувања за прв ден...ништо не организирано, не се знае кај требас да одиш и што треба да се прави, раштимана приредба од 15 мин..добивме две учителки од кои од едната јас ќе се исплашев а не па децата, имаше страшно намргоден израз на лице и ниту еднаш не се насмеа. Ќе учеле од Кембриџ програма за која имаат само буквално преведени книги, несоодветно подготвени училници и лаборатории и никаква идеја како таа програма би функционирала во Скопје пошто многу сме бре далеку од Кембриџ. Во среда родителска па ќе се вратам со нови информации. А стварно нема ни едно друго прваче или не ви се пишува од што сте имале и вие вака извонредни впечатоци од првиот ден




bucko mal -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (1.9.2014 12:53:42)

Cestito prvacinja, vi posakuvam uspesna godina samo petki da nosite.




sanjaaaa! -> RE: Колку првачиња имаме на Рингераја? (1.9.2014 13:22:22)

Среќен почеток на учебната година на сите првачиња, здрави, живи и многу успеси да редат!!!!




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>