RE: Посета на забар (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Подигнување



Порака


Bethany -> RE: Посета на забар (14.12.2012 11:49:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Za 1000 den ke i kupam igracki i ke mu gi dadam na bilo koj stomatolog da i gi dade, plus i doma ke si gi zemam posle[sm=jezicek.gif] Znaci ne se normalni


[sm=smiley36.gif] Ме изнасмеја ептен. Па и во право си. [sm=smiley36.gif]

Ние уште имаме време, ќе почекаме, а кога ќе дојде време ќе оди со тато, тој обожава да седи по забари, а мама јок [sm=smiley1.gif]




penelopa -> RE: Посета на забар (14.12.2012 13:35:37)

И ние вчера бевме на контролен преглед за забите- поминавме без плачки ги покажавме забите се е супер- совет да продолжиме да четкаме секој ден посебно навечер со детскља паста. Следна контрола во Февруари - тогаш ќе му ги премачкале со некоја течност[sm=zmeden.gif]




princessa -> RE: Посета на забар (14.12.2012 14:10:34)

i jas uste se cudam koga bi bilo vistinsko vreme za poseta na zabar. Mozebi e smesno no moja cuca ima 19ipol meseci a samo 8 zapcinja. Redovno gi mieme so nenedent bebeska pasta bez fluor i imame cetkicka koja se stava na prst bas bebeska. A mnogu sakame da si gi mieme zapcinjata, jas samo i velam ajde dusicke da mieme zabi i ona vednas ajdeeeeeeeeeee[sm=bravo.gif]. Na sledniot termin ke ja prasame pedijaterkata, taka bi bilo najdobro




arh_diz -> RE: Посета на забар (14.12.2012 14:40:41)

Na 2 godini bevme na zabar toa ni stoese kako redovna kontrola.Super mu bea zabite naredna kontrola na 3 godini.




SkCura77 -> RE: Посета на забар (14.12.2012 17:05:04)

Јас на 15 месеци со 7-8 запчиња во устата се обидов да го однесам на забар во амбуланта Ѓорче и ме вратија под изговор дека е мал, дека треба уште заби да му раснат, да не му мачкам ништо ниту да го масирам со нешто ниту да му ги мијам, да го оставам така, а на 2 години ќе му направеле целосен преглед и ќе му ги премачкале забите со нешто. Се мислев на своја рака да го однесам на приватен или да почнам да му ги мијам некако, колку да створам навика, ама не знам што е попаметно...




Bethany -> RE: Посета на забар (14.12.2012 19:55:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Јас на 15 месеци со 7-8 запчиња во устата се обидов да го однесам на забар во амбуланта Ѓорче и ме вратија под изговор дека е мал, дека треба уште заби да му раснат, да не му мачкам ништо ниту да го масирам со нешто ниту да му ги мијам, да го оставам така, а на 2 години ќе му направеле целосен преглед и ќе му ги премачкале забите со нешто. Се мислев на своја рака да го однесам на приватен или да почнам да му ги мијам некако, колку да створам навика, ама не знам што е попаметно...


Баш ми е чудно ова да не му ги мијеш забите [sm=zmeden.gif] Па нели сите советуваат дека е добро уште од еден заб кога излезе да се почне со одржување на хигијената? [sm=smiley29.gif]




Felly RR -> RE: Посета на забар (15.12.2012 9:51:29)

Па за едно запче, може и не, ама кога веќе има 7-8 треба да се мијат, макар и само со вода, без паста, зошто е мало уште и не знае да ја плукне пастата. Може да пробате со оние четкички што се ставаат на прст.




Maca25 -> RE: Посета на забар (15.12.2012 20:42:16)

И јас искрено се чудам како тоа ги советувале да не му ги мијат забите на детето. Тоа дете треба да стекне навика уште од мало, да не се гади од четката, да пробува само да ги мие забите, а тоа не мора да биде со паста. Да стекне рутина, како и со јадење и со спиење, така и со хигената - на забите во овој случај. Јас и имав купено бебешка четка на Н. од курапрокс, ептен мека, светкава, и и давав сама да си се чешка, а со тоа и си ги миеше забите. Ние сега ги миеме забите обавезно пред спиење, а за викенд јас и ги мијам и наутро, преку недела мм нема време толку. Од другата година во градинка ќе си носат четки и паста, па пред спиење ќе мијат сите заби.
А планирам да ја однесам на преглен во европски, ама тоа после Нова Година.




Maca25 -> RE: Посета на забар (31.1.2013 20:30:09)

Ние денес бевме на првиот преглед. Се плашев дека Н. нема да сака да седне, дека ќе се плаши или ќе плаче, ама супер поминавме. Додуша, олеснителна околност ни беше тоа што братучетка ми работи во стоматолошка ординација па кога влеговме таму Н. одма виде познато лице и беше опуштена. Докторот имаше прекрасен пристап, не ја однесе одма во ординација, прво ја прашуваше дали мие заби, дали оди во градинка, и направи муабет па и го покажа столот - како се крева, светлото, инструментите. Н беше уплашена малце, ама како да знаеше што треба да прави, да седи мирна и да отвори широко уста. Ова го направи без никој да и каже.

Забите и се супер, здрави прави, бели, со супер загриз, сите цврсти, непцињата исто супер. Препорака од докторот беше да миеме заби 2 пати на ден, со паста со флуор но да не ја голта пастата, обавезно пред спиење, помалце сокови и благо. Исто може да џвака мастика по 10-15 мин после јадење, само за да ја движи убаво вилицата, ама не многу често, затоа што и мастиките имаат шеќер. Прашав и за млекото со флуор, што сакаат да им го даваат во градинка и ми рече дека он на неговите деца не им дава и не препорачува да се дава такво млеко.

Јас бев ептен горда на Н. што не направи некоја сцена, не плачеше и беше многу храбра. Мислев дека ќе биде тешко, дека нема да сака да отвори уста, ама она беше ептен послушна. Од докторот си доби подарок - нова светкава четка за заби.





elenak -> RE: Посета на забар (1.2.2013 0:48:27)

[sm=bravo.gif]Bravo za heroinata Nina [sm=smiley1.gif] Se voshituvam na takvi deca.Kojznae kakvo ke bide moevo[sm=smiley13.gif] Nas ni e rano za pregled ama zabi pocnavme da mieme sekoja vecer,eve vekje 1 mesec i sama otvara usta,ne pravi problem.




Maca25 -> RE: Посета на забар (2.2.2013 8:42:44)

Нина после прегледот крена паника дома, се исплаши дека ќе и паднат забите (докторот спомна менување на забите) она дома почна да плаче, да вика дека не сака да и паднат, истрча во купатило, се фати одма да ги мие...Сега само збори дека мора да ги мие после јадење, само да не и паднеле...малце ми е паничарка ќерка ми [sm=smiley36.gif]




Annet -> RE: Посета на забар (30.10.2013 15:47:02)

Eve ne na ovaa tema,kako raste se povise problemi..ama eve denes sum presrekna i gorda na moeto dete.Bevme na Zabolekar,2 pat,zapoznaena so prostorijata,so doktorkata i taka,ni plombiraa edno zabce,sega e ok......Ima samo 26 meseci...znaci ako prodolzime vaka, da ne se plasi,super ke sme..za razlika od mene,koja sum naj panik majka na svetot:))detevo se pogodilo na tatko i :))))))




Bethany -> RE: Посета на забар (30.10.2013 16:30:56)

Браво Анет , браво за И [sm=bravo.gif]
Ете гледаш добро поминавте, подобро од што очекуваше [sm=smiley1.gif]
И ќе продолжи така, зошто да не, уште од малото кога стекнала навика и нема страв - супер [sm=bravo.gif]




Defne90 RR -> RE: Посета на забар (13.2.2014 20:02:06)

I nie redovno posetuvame stomatolog so M,toj e tolku radosen i gord koga odi prosto ne mu se ceka koga nareden pat pak ke go odneseme.Sega go nosime pocesto zatoa sto stomatologot mu gi premackuva zabite zatoa sto ni rekoa deka ima demineralizacija na glegta pa zatoa treba da se neguvaat za da ne dojde do karies i predvremeno paganje.Inaku bas sum srekna i jas sto toj voopsto ne se plasi od zabolekar,doduse ne mu imaat plombirano nitu praveno zabi,ama pak super si reagirase i prviot pat koga go posetivme zabolekarot.I nie isto redovno si gi mieme zapcinjata so lakalut pasta taa ni ja preporaca zabolekarot i nemame problemi okolu toa.[sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Посета на забар (30.7.2014 13:51:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Драги мамички, би сакала да ве прашам за вашите искуства со стоматолог на вашите дечиња. Имено, син ми има 27 месеци и вчера прв пат го однесов на стоматолог. Посетата помина добро, докторката беше многу фина со син ми, успеа да му ги прегледа сите забчиња, и сите му се во ред. Моето прашање е дали, кога вие ги однесовте вашите дечиња на стоматолог, ги премачкуваа со нешто за превенција од кариес. Мојата докторка не го премачка, и кога ја прашав дали сега ги премачкуваат децата (оти некои пријателки ми кажаа дека нивните ги премачкале) ми рече дека има поделени мислења во врска со премачкувањето и дека сега не се препорачува. Какво е вашето искуство со ова?


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Јас го однесов Филип првпат на забар на околу 3,5 години. Забарката матична му е ненормално фина жена, тој се заљуби во неа на прв поглед.
До сега имаме пломбирано две запчиња кои имаа минијатурни скоро невидливи точкички и редовно си одиме на контрола.
Не го премачкувале со ништо, првпат слушам за ова.
Би сакала и јас да слушнам искуства околу ова.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Јас синко мој за првпат го однесов на стоматолог мислам дека немаше ни три години.И ептен многу му се допадна стоматологот.Ние немаме пломбирано запчиња ама редовно ни ги премачкуваат предните 4 затоа што му поцрнеа од многу пиење сок.Инаку сигурно го носиме барем дватипати во месецот на премачкување некогаш и по еднаш неделно.Тоа е течност со пријатен вкус и тој со уживање си оди секогаш на стоматолог.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nie isto trgnavme na nekoi 3.5 godini na zabar i sum zadovolna od zabarkata epten
Nie imavme edno zapce malku so karies,i ni gi premackuvaa
Znaci idevme tri nedeli po red ednas nedelno,na premackuvanje kako prevencija
Sega oddamna nemame pojdeno,od septemvri obavezno,zosto mislam deka imame zabce dve za plombiranje:((


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Значи, како што кажувате, тоа премачкување се врши доколку детето веќе развило кариес, па да се спречи понатамошно ширење на истиот. Можеби затоа нашата докторка ни рече дека нема потреба од премачкување, син ми нема ниту еден кариес.





Felly RR -> RE: Посета на забар (30.7.2014 13:55:55)

Јас колку што знам, премачкувањето е за превенција од кариес, доколку зборувате за премачкување со флуор. Имаме ис тручни лица, баш на ова тема, па чекаме да пишат.




Mila mamicka -> RE: Посета на забар (31.7.2014 12:30:13)

Ако има стоматолози во групата, нека кажат дали треба или не да се премачкуваат децата со флуор. Фала.




marchi -> RE: Посета на забар (4.11.2014 21:45:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

i jas uste se cudam koga bi bilo vistinsko vreme za poseta na zabar. Mozebi e smesno no moja cuca ima 19ipol meseci a samo 8 zapcinja. Redovno gi mieme so nenedent bebeska pasta bez fluor i imame cetkicka koja se stava na prst bas bebeska. A mnogu sakame da si gi mieme zapcinjata, jas samo i velam ajde dusicke da mieme zabi i ona vednas ajdeeeeeeeeeee[sm=bravo.gif]. Na sledniot termin ke ja prasame pedijaterkata, taka bi bilo najdobro

nie seuste ne sme pocnale da mieme zapcinja a jas bi sakala da mu ja vovedam taa navika samo se mislam kako.prvo cetkicka za zabi.blazesi vi vam kakva e taa da ja pobaram da si ja kupam?kaj nas vo apteka na site cetki posuva od 2 godini nagore a istoto i za pastite




blond -> RE: Посета на забар (5.11.2014 9:35:13)

Утрово ни беше првата официјална посета на забарв, во амбуланта. Претходно онака на пат од око го погледнуваа. Многу беше мирен, малце исплашен, ама издржа машки :)
И ќе треба да пломбиараме неколку запчиња, а има само 3год и 4 месеци... Не е мал?!?




Felly RR -> RE: Посета на забар (8.11.2014 10:27:25)

Ние пломбираме забче сега пред една недела, прв пат. На 4 г 10 м. Всушност само и го исчисти, и стави лек, па за некој ден ќе треба да одиме пак да и стави пломба. Јас имав заприметено дека има кариес, и ако и се заглавеше храна, ја болеше, па ајде решивме да појдиме. Се зачудив дури колку храбро го поднесе сето. Ама заболекарот ни е пријател, добро го познава, и убаво и објаснуваше се, а таа, душичка, ја гледам срцето и лупа, се поткрева на столицата, ама збор не кажа. Дури на крај, очињата и се насолзија, и рече дека ја боли. Ама за среќа веќе беше завршено, само уште лекчето и го стави.
[sm=bravo.gif] за моето храбро детенце.




Felly RR -> RE: Посета на забар (8.11.2014 10:30:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

i jas uste se cudam koga bi bilo vistinsko vreme za poseta na zabar. Mozebi e smesno no moja cuca ima 19ipol meseci a samo 8 zapcinja. Redovno gi mieme so nenedent bebeska pasta bez fluor i imame cetkicka koja se stava na prst bas bebeska. A mnogu sakame da si gi mieme zapcinjata, jas samo i velam ajde dusicke da mieme zabi i ona vednas ajdeeeeeeeeeee[sm=bravo.gif]. Na sledniot termin ke ja prasame pedijaterkata, taka bi bilo najdobro

nie seuste ne sme pocnale da mieme zapcinja a jas bi sakala da mu ja vovedam taa navika samo se mislam kako.prvo cetkicka za zabi.blazesi vi vam kakva e taa da ja pobaram da si ja kupam?kaj nas vo apteka na site cetki posuva od 2 godini nagore a istoto i za pastite

Марчи, таква четкичка имав и јас за М, побарај по аптеките, мора да има, силиконска е, мека, и се става на прстот, и така му ги миеш забчињата, прво само со водичка.




lukajana RR -> RE: Посета на забар (26.3.2015 18:40:22)

Ние денес бевме на забар,ми беше страв дали ке сака дека не го носев кај неговиот забар ама Л беше многу мирен .Му го правеше запчето многу време за разлика од нашиот забар што многу брзо прави заб ама овој изгледа поквалитетно работи и сега се мислам да му го сменам забарот и сме во фаза на преговори.Тешко ми оди убедувањето ама ке се договориме изгледа.Знае ли некоја каква е постапката за смена на матичен забар,дали мора од стариот да земам нешто зашто изгледа долго време нема да може да дојде на работа?




Defne90 RR -> RE: Посета на забар (27.3.2015 8:16:02)

Лукајана мислам дека тоа е едноставна процедура.Маж ми менеше забар и ништо не му бараа само кажи му на заболекарот и тој ќе го пријави кај него и мислам дека нема потреба од одење до другиот за да земете било какви документи.Барем кај нас така беше.Инаку добро е тоа што не се противел малиот,најверојатно и за кратко време ќе си се помири дека тоа му е новиот заболекар и нема ни да прави проблеми.Многу е битен и пристапот на заболекарот кон детето.Нашата заболекарка буквално е ко другарка со децата.И синко кога и да треба да оди секогаш оди со песна и без ни малку страв.[sm=smiley1.gif]




Snowhite RR -> RE: Посета на забар (30.3.2015 8:31:13)

лукајана рр нема потреба од никакви процедури, новиот заболекар сам ќе си направи одјава од стариот и ќе ве пријави кај него, само ќе се потпишеш и тоа е тоа
Ние освен оние на систематски не сме биле до сега на забар, немало потреба засега фала богу супер му се забите




lukajana RR -> RE: Посета на забар (30.3.2015 16:31:19)

И дефинитивно го сменивме забарот ,така е Сноу сам го пријави одма и ни правеше запче четворка горна.Тие му се млечни ама некогаш го болат и решивме да ги направиме иако веќе почна да ги менува со трајни ама тие секако подоцна ке ги смени па да не го болат




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>