RE: Облекување на бебе во лето (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


Mihaela 2010 -> RE: Облекување на бебе во лето (21.7.2011 9:56:38)

Леле мене во спална ми е пекол,28 степени,климата од дневна не ми стигнува до горе и се чвариме,малава ич не спие само се вртка се превртува,а богами и ние,спие по кратки пижамки и само клоца не сака да ја покријам.Инаку преку ден понекогаш и само по памперс се шетка по дома




arh_diz -> RE: Облекување на бебе во лето (21.7.2011 10:03:48)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

А бре биваше ли во СЕ да се метне на татко му, па и во тоа што не трпи жештина и се поти како старо!



Kako jas da sum go napisala ova :) ist slucaj sme.
Preku nok kaj nas e okolu 20 stepeni spie po bodi so kratki rakavi i ne go pokrivam , a preku den go ostavam na pampers samo ili pa samo so bodi na kimoni bez pampers




Maca25 -> RE: Облекување на бебе во лето (21.7.2011 10:06:51)

арх_диз без пелени?!?! браво!!!
Нина иако веќе не е бебе, ќе пишам овде[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] преку ден е по маичка и гаќички по дома, во градинка по маичка и некои тенки пантолонки, а за спиење боди и многу тенки пижамки долни, затоа што не сака да се покрива. А по цел ден е без чорапи. 




penelopa -> RE: Облекување на бебе во лето (21.7.2011 10:10:02)

Спие само по боди со кратки ракави или без ракави зависи колку е топло преку ден исто ако излеземе тогаш облекуваме и маичка и панталончиња кратки некогаш и чорапчиња.




Calypso -> RE: Облекување на бебе во лето (21.7.2011 10:31:50)

Зависи какво е надвор, односно колку е топло. Во најголемите жештини, си носи само шпилхозни како боди што се, без ракави и со кратки ногавици, без разлика дали е внатре или надвор. Ако залади малку му облекувам слабо бенкиче, колку да не е сосем гол под шпилхозните, сепак малечок ми е уште. За излегување му облекувам маички со кратки ракави и кратки панталонки или пак целосни кратки панталонки и понекогаш чорапчиња. Ноќе си спие со боди со кратки ракави, а ако е без ракави, тогаш му ставам бенкиче, и покриен е со тенко чаршавче. Овде во Охрид знае да биде посвежо навечер, а ќе видиме како ќе биде кога ќе се вратиме во Скопје.




Ikana -> RE: Облекување на бебе во лето (20.3.2012 15:01:56)

Јас денес (на 22-23 степени) ја изнесов бебка облечена во боди со долги ракави, кратко чорапи, памучни тенки шпилхозни и тенко јакниче со памучна постава. И таман и беше, не се испоти а не и беше ниту ладно.
Вчера, на иста температура ја изнесов со боди со долги ракави, тенко џемперче, хулахопки и фармерки и врз тоа истото памучно јакниче.
Мислев дека сум претерала, ама бидејќи цело време ја проверував дали и е топло/ладно, мислам дека супер постапив. Утре ако е вакво времето исто ќе ја облецам, а може и боди по кратки ракави место по долги.




Beatris -> RE: Облекување на бебе во лето (20.3.2012 15:15:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

а може и боди по кратки ракави место по долги.


[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] Паметно, доста и е, стварно е топло




Yummy Mammy -> RE: Облекување на бебе во лето (20.3.2012 17:38:16)

Dali veke nekoj pocna da gi oblaka bebinjata vo bodi bez ili so kratki rakavcinja?
Mnogu e toplo nadvor, ama oni sepak lezat vo kolicka, ne se dvizat... da ne se rassobleceme naglo...




Andriance -> RE: Облекување на бебе во лето (20.3.2012 18:12:28)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Dali veke nekoj pocna da gi oblaka bebinjata vo bodi bez ili so kratki rakavcinja?
Mnogu e toplo nadvor, ama oni sepak lezat vo kolicka, ne se dvizat... da ne se rassobleceme naglo...


jas da..ama vo toj slucaj ima dzemper odozgora..ako e so dolgi...togah nekoja bluzicka..nie ne nosevme ni jakna ovie 3 dena...ama kebence obavezno...




Beatris -> RE: Облекување на бебе во лето (20.3.2012 18:31:41)

Nie sme so bodi na preramki cela zima, i tenka bluza za doma. Za nadvor plus zimska jakna i termo pantaloncinja. Sega otkako stopli ista prikaska samo suskavec tenka jakna, ili dukserce i normalni trenercinja/pantaloncinja samo so cirapcinja odozdola




Luci -> RE: Облекување на бебе во лето (21.3.2012 8:57:29)

До пред два дена М. одеше во градинка во хулахопки, боди по долги, тенко блузиче по долги и тенки фармерчиња и плус одозгоре тенка пролетна јакна а спиеше во боди по долги, тенки долни пижамчиња и чорапчиња во зимската вреќичка
Од денес во градинка одиме по разголени[sm=smiley1.gif] боди со кратки ракави, комплет тренерки и чорапчиња а ноќеска спиевме во боди по кратки и фротирски пижамчиња и покриени со плишано ќебенце, т.е повеќе беше отскриен него покриен
Се мислам да не го разголев многу рано детево[sm=zmeden.gif] Сеуште не оди па си мислам таму кога ќе лази по тоа теписонот во градинка да не му биде ладно...можеби не требаше да му ги извадам хулахопките[sm=zmeden.gif]




Ikana -> RE: Облекување на бебе во лето (21.3.2012 10:02:54)

Луци топлоооо еееее! Слободно хулахопките елиминирај ги, и јакничето само ако задува или ако сте под сенка. А блузиче на долги обавезно и некое тренерче!




dostickage -> RE: Облекување на бебе во лето (21.3.2012 10:08:07)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Nie sme so bodi na preramki cela zima, i tenka bluza za doma. Za nadvor plus zimska jakna i termo pantaloncinja. Sega otkako stopli ista prikaska samo suskavec tenka jakna, ili dukserce i normalni trenercinja/pantaloncinja samo so cirapcinja odozdola


i jas isto.
samo koga bese minus dvaeset mu oblekuvav hulahopku bez stapalca od Calzedonia.

u leto sve soblakam [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Yummy Mammy -> RE: Облекување на бебе во лето (21.3.2012 10:26:23)

E pa kaj nas doma e mnogu ladno, mnogu poladno nego nadvor [sm=smiley36.gif] I ovoj period ni e najtesko, ke se iznaobleceme od doma mislejki deka e ladno i samo sto ke iskocime nadvor, ajdeee, rasoblakaj se... [sm=smiley36.gif]
Inace denes ja otvorivme sezonata so bodi bez rakavi (odozgora bluzicka so dolgi i za nadvor dzemperce ili proletna jakna. Dole se uste mi e vo hulahopki, zasto site pantoloni i se od sestra i i do kolenici i se, kako pumparici [sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Облекување на бебе во лето (21.3.2012 10:38:25)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

E pa kaj nas doma e mnogu ladno, mnogu poladno nego nadvor [sm=smiley36.gif] I ovoj period ni e najtesko, ke se iznaobleceme od doma mislejki deka e ladno i samo sto ke iskocime nadvor, ajdeee, rasoblakaj se... [sm=smiley36.gif]
Inace denes ja otvorivme sezonata so bodi bez rakavi (odozgora bluzicka so dolgi i za nadvor dzemperce ili proletna jakna. Dole se uste mi e vo hulahopki, zasto site pantoloni i se od sestra i i do kolenici i se, kako pumparici [sm=smiley36.gif]


Нас цела година ни е сезона за боди без ракави. А боди со долги ракави имам само 3. Цела зима бевме со боди без ракави, тенка блуза со долги и горна тренерка.
Летно време исклучиво само по боди без ракави или со кратки, ништо друго. Ептен кога шетаме некаде му облекувам некое комплетче со кратки, а долу шорцеви.




Natasa981 -> RE: Облекување на бебе во лето (22.3.2012 15:44:09)

I mene mnogu me interesira ovaa tema..Neznam kako da go oblecam malovo, sve mislam deka gresam nekade. Vcera na primer ziva voda se ispoti,zasto izgleda bese preoblecena:( Doma ni e ladnicko, so parno sme ama denovive go isklucuvaat neli poradi soncevo nadvor i mraz pogotovo navecer.. Eve na primer za dnevni prosetki, sto e dovolno da i stavam? Citam deka ste pocnale so bodi po kratki ili bez rakavi..jas takvi ne ni imam kupeno.Drugo, jaknicki vetrovki ili kakvi raboti im stavate za preku bluzickite..? I dali seuste koristite dzivri ili hulahopki?




AnnaMolly RR -> RE: Облекување на бебе во лето (22.3.2012 15:52:56)

Јас вчера му облеков хулахопки за во градинка и тренерки, горе боди без ракави и памучна блуза со долги. Кога го земав ме искараа да не сум му облекувала хулахопки и да му облекувам потенки тренерки [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] А кога дојдовме дома јас пак хулахопки му облеков зашто е поладно внатре отколку надвор деновиве, а и не грееме многу.

Што знам, Наташа, за бебе од 5 месеци мислам дека на времево какво што е деновиве доволно е боди без ракави, памучна блуза и јакничка, а долу хулахопки и пантолончиња.




Beatris -> RE: Облекување на бебе во лето (22.3.2012 15:58:38)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Што знам, Наташа, за бебе од 5 месеци мислам дека на времево какво што е деновиве доволно е боди без ракави, памучна блуза и јакничка, а долу хулахопки и пантолончиња.



Се согласувам. Ама некоја текна јакничка како ветровка, сварно е топло надвор, или џемперче како дуксерче врз блузичката. За хулахопки не сум баш сигурна дека се потребни, па луѓе 23-4 степени е, кога е преод од лето према есен на тие температури уште боси одиме, сега дека е премин од зима мислам дека малку потешко ни доаѓа да се расоблечеме [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Octavia -> RE: Облекување на бебе во лето (22.3.2012 16:10:39)

Јас денес бев со малата надвор (22 месеци) и имав облечено потенки фармерки, боди со куси ракави, блузичка со долги ракави, елече (од оние како штепувани, шушкави) и патики. Елечето сама го соблече, и било топло, трчаше само по блузичка и мислам дека и беше таман. Не и облеков хулахопки, туку чорапчиња, и тоа куси. А кога ги соблековме патичињата, нозете и беа како сварени од што се потела [sm=zmeden.gif]. Па си викам време е да се купат оние чевлички што се нешто меѓу чевла и сандалка, ама ме премислува другарка, вика нема ни цел месец да ги носите и за нив ќе стане топло... А рано е за сандали [sm=zmeden.gif]




Andriance -> RE: Облекување на бебе во лето (22.3.2012 16:11:36)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Што знам, Наташа, за бебе од 5 месеци мислам дека на времево какво што е деновиве доволно е боди без ракави, памучна блуза и јакничка, а долу хулахопки и пантолончиња.



Се согласувам. Ама некоја текна јакничка како ветровка, сварно е топло надвор, или џемперче како дуксерче врз блузичката. За хулахопки не сум баш сигурна дека се потребни, па луѓе 23-4 степени е, кога е преод од лето према есен на тие температури уште боси одиме, сега дека е премин од зима мислам дека малку потешко ни доаѓа да се расоблечеме [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]


jas ovie dva dena ni sivri ne mu oblekov...samo po trenercinja...i gore bese so bodi po kratki i bluza...nemase ama bas nikakva potreba od jaknice...lugje mnogu bese toplo...samo koga zaspa go pokriv so edno kebence i tolku...pa ja se setav po kratki...taka da mislam deka bese super




kikicka -> RE: Облекување на бебе во лето (22.3.2012 16:20:55)

Јас сега на ова време ја облекувам во боди памучно.близа памучна тенки хулахопчиња врз нив или хеланки или некој панталони или сукњичка зависи и текна ветровка или пак тенко џеперче оние на петелчиња напред




Ljubovce -> RE: Облекување на бебе во лето (1.5.2012 16:31:05)

Nemozaev da najdam tema zamoeto prasanje pa resiv tuka da pisam,majka sum na 6 mesecno bebe i imam edna nejasna rabota a toa e kako da se odnesuvam so bebceto vo letni uslovi ama vo kola,potocno dali e podobro da se poti pa da go soblecam ili da uklucam klima nanajslabo i taka da se ladi kolata?vikendot se vozevme na podolga relacija i sto da vi kazam utop se napravi dva pati go soblekov,celiot vo voda a klima mi bese strav da pustam i taka fino site si se skuvavme :)




kikicka -> RE: Облекување на бебе во лето (1.5.2012 17:06:47)

поарно клима и суво бебе,отколку жива вода па надвор ветре да го фати кога ке излезете од кола. Не му се плаши љубовче,слободно клима и на 30С што помалку облечен,никакви хулакопки само боденце,шорц и маичка на кратки,премногу е жешко.
Јас скоро дека не навикната одма да ја одголам па така од премногу жешко и влага ми се нафли цела со црвенило ,мислев дека е од храна ама отпосле ми текна,па така сега само на маичка и тенки панталони излеваме. Нагло жештини фатија.




Maca25 -> RE: Облекување на бебе во лето (1.5.2012 18:19:54)

Пред некој ден гледам мајка како шета бебе, имаше околу 3-4 месеци, и на топлово со капче (ама не за сонце), блуза со долги ракави дебела, надоле не знам што имаше затоа што беше покриено со ќебе. Да, ќебе какво што користиме за на -20. А она по маичка на прерамки. Бебево црвено во главата, за греота.




lilicka -> RE: Облекување на бебе во лето (1.5.2012 19:24:42)

Мамички почнавте ли со кратки ракавчиња денес беше 30 и нешо степени ние бевме само на блузиче и хеланчиња и чорапкии страв ми е уште да ја разголувам,а за во кола возам со климаа инаку не се издржува на подолги релации!!!




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>