RE: Пегла (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Техника



Порака


profesorica -> RE: Пегла (5.3.2010 11:42:38)

мајка ми има нео и не е задоволна баш




Annabel -> RE: Пегла (5.3.2010 11:46:37)

Ej Мис, добро ме потсети, имам таква ќесичка од Минел....баш ќе ја пробам. А во Tинекс ќе си побарам дестилирана вода сега.




mis. -> RE: Пегла (5.3.2010 11:48:40)

да за такви зборев на минел пробај а дестилирана вода имаш и во бензинските пумпи.




Annet -> RE: Пегла (21.10.2010 21:25:03)

ровента се за мене најубави пегли




malinka -> RE: Пегла (28.12.2010 11:18:37)

Zdravo ja procitav temava i me zainteresira , jas imam pegla TEFAL ja koristam 5 godini i povece ,megutoa nikogas ne mi bilo jasno kako moze da se iscisti bigorot sto se sozdava vnatre,ako nekoj probal so nekoe strestvo i imal uspeh neka pise .Inace od peglava sum prezadovolna pegla super.




Calypso -> RE: Пегла (28.12.2010 11:39:33)

Јас сум од Северин задоволна, имаат убави производи, се' што сум користела досега од нив се покажало добро, па досега и пеглата. А инаку и Moulinex имаат одлични пегли, само немам видено во последно време од нив. Не знам како се чисти бигорот, ама среќа, не остава флеки на облеката туку испаѓа како зрнца од дупчињата на пеглата. Така е со moulinex пеглата од мајка ми, а овдека откако ја купив Северин пеглава, користам само дестилирана вода за неа.




Maca25 -> RE: Пегла (28.12.2010 21:30:46)

ако не сакате бигор на пеглите, само дестилирана вода користете.





Natuska85 -> RE: Пегла (28.12.2010 23:09:38)

А водата што ќе остане во пеглата ја оставате внатре до следното пеглање или ја истурате [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Џесика -> RE: Пегла (28.12.2010 23:34:44)

јас обично ја оставам, мада секогаш ми останува многу малку, ама тоа дека имам опција self-cleaning... не дека и некогаш сум ја чистела, а инаку во право е Маца, единствено дестилирана вода не фаќа бигор




lukas -> RE: Пегла (28.12.2010 23:47:39)

roventa portokalova od baba nasledstvo i koska e ne ja menvam za nisto,imav neo poklon za svadbata i ja dadov na sestra mi..ama eftina neo okolu 500-600 den.ja vidov bas vo tehnomarket,nezz pa ja nemam prasano sestra mi dali e arna[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Maca25 -> RE: Пегла (28.12.2010 23:49:45)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

А водата што ќе остане во пеглата ја оставате внатре до следното пеглање или ја истурате [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]


јас обично ја истурам, и дестилирана и обична.




mosa -> RE: Пегла (5.1.2011 14:41:53)

jas imam VIVAKS pegla od koja sum prezadovolna.inaku kosta 5000 denari ne protekuva od nikade.odlicna e.ja koristam skoro 2 kodini i pu pu da ne ja urocam.super e. ne koristam destilirana voda tuku ima kopce za samocistenje pa posle nekolku peglanja ja cistam so toa kopce.ja uklucuvam na parea ivodata si istekuva bigor nema.kaj vas nema li samocistenje na peglite.




Natuska85 -> RE: Пегла (5.1.2011 15:36:04)

Моса и мојата има самочистење,ама плис објасни ми како да ја исчистам не прочитав во упатството тогаш а сега ме мрзи да го барам.Ако можеш во кратки црти пиши ми како




penelopa -> RE: Пегла (5.1.2011 16:25:13)

Пегла имам незнам што марка е но видов има акција старо за ново па ќе ја однесам старата, ќе доплатам и ќе се земам нова Филипс [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




mosa -> RE: Пегла (8.1.2011 23:53:24)

Моса и мојата има самочистење,ама плис објасни ми како да ја исчистам не прочитав во упатството тогаш а сега ме мрзи да го барам.Ако можеш во кратки црти пиши ми како

Natuska 85 otkako ke zavrsis so peglanjeto ke ja  isklucis peglata,no ne od steker  tuku na pocenata pozicija,ke ja uklucis na parea i ednostavno ke stiskas na kopceto za samocistenje.Vodata ke pocne da istekuva samo  odvreme navreme ke ja protresuvas peglata.koga ke istece vodata iskluci ja peglata.i tolku.




Natuska85 -> RE: Пегла (9.1.2011 11:37:22)

Фала ти Моса баш ќе пробам




mosa -> RE: Пегла (27.1.2011 15:32:14)

nisto nema problem




Olivia -> RE: Пегла (27.1.2011 15:38:19)

Jas koristam Philips so site mastrafi i ok mi e,  ama moram da iskomentiram kako na mama peglata stara preku 20 godini nema bolje mislam deka e na gorenje ama mnogu e ostetena nadvoresno pa nisto ne se cita ama bitno pegla  ,tezi mnogu ama imam custvo deka sama mi gi pegla alistata[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




AnnaMolly RR -> RE: Пегла (15.7.2011 15:43:41)

И мојата е Филипс на пареа, бела со зелено. Супер ми пегла, ама не секогаш ја користам пареата. Најчесто нормално пеглам без вода.




Martins mom -> RE: Пегла (15.7.2011 15:57:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: srekna_mama

Јас се изначитав на интернетов како да ја изчистам пеглата за алишта и пред некој ден го направив следново:
-ја пребришав плочата со смеса напрвена од 2 лажички сода бикарбона и 1 дестилирана вода
-потоа го наполнив целиот резервоар со дестилирана вода и го испуштив од пеглата...е сега резервоарот не знам како да го изчистам од внатре..читав се ставало бел оцет ама па ми е страв да не мириса пеглата после тоа..?




nadica -> RE: Пегла (21.10.2011 13:52:24)

имав пегла на тефал ама ми се расипа па морам да си купам нова дајте предлог каква да си купам да пегла добро и да има прифатлива цена




kikicka -> RE: Пегла (21.10.2011 14:09:37)

nadica razgledaj gi peglite so kotli mng se ubavi majkami ima i ja goristi so godini porano bea poskapi bidejki nemashe mnogu izbor ama sega ima pa sigurno i ke ima nekoja prifatliva cena,inaku vo veles vidov takva so salonot na leov sp prifatliva cena.




Luci -> RE: Пегла (1.10.2012 13:59:12)

Женски јас дома ја за[sm=smiley35.gif] пеглата и сега треба да купам нова ама поима немам каква! Имав Филипс на пареа, ставав секогаш вода, на почеток обична а после дестилирана, ама веќе е скоро уништена, слабо пегла, не ја испушта пареата...Башка што цела е излепена од доле...уфф ја мразам. Сакам нова, по квалитетна, дајте идеја, цената не е важна




Pepelaska * -> RE: Пегла (2.10.2012 12:30:45)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso
А инаку и Moulinex имаат одлични пегли, само немам видено во последно време од нив. Не знам како се чисти бигорот, ама среќа, не остава флеки на облеката туку испаѓа како зрнца од дупчињата на пеглата. Така е со moulinex пеглата од мајка ми, а овдека откако ја купив Северин пеглава, користам само дестилирана вода за неа.


Јас имам ваква пегла тука во новава дома, ни ја дадоа поклон кај што ги земавме шпоретот и машината за перење, ама не е на пареа.Досега само еднаш пробав да пеглам чаршафи и не ми пеглаше баш убаво или не знаев да ја наместам, [sm=zmeden.gif
ај ке пробам пак па ќе ви кажам
Кај свеква ми имавме северин прекрасна пегла беше , мн убаво пеглаше, ама се расипа, јас имав една нео од свадбата, па и ја дадов нејзи не пеглаше баш нај нај,а оваа за мене ја оставив




mama toci -> RE: Пегла (2.10.2012 12:47:15)

Luci,philips bi trebalo da e kvaliteten brend,verojatno ti se zapusila od bigorot.Jas imav severin,isto taka mi bese zapusena.Staviv voda i alkoholen ocet odprilika,ja pustiv na najsilno na terasa i stiskav na kopceto za parea,se pomaciv okulu polovina saat,ama peglata mi e sega kako nova [sm=smiley36.gif].Za da ne ti mirisa na ocet potoa naponligo 2-3 pati rezervoarceto so dest. i povtori go procesot.




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>