RE: Утрогестан за подршка на бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Hopeful RR -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (6.3.2016 23:08:35)

Темен исцедок е ок, значи се чисти стара крв. За загрижување е ако има свежа крв, така што опушти се, подобро си [sm=smiley1.gif]




Anamama -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (23.3.2016 11:49:30)

Eve me pak. Period na menstruacija mi e i me bolat jajnicu i se pojavi pak bledata portokalova tecnost kako prviot pat pred krvarenjeto. Pijam utrogestan ama se plasam pak da ne se sluci istoto ne daj Boze.




весник -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (23.3.2016 16:23:55)

Утрогестанот ти рекоа да го пиеш??? Бидејќи мн.појако дејство има доколку вагинално го ставаш...




Anamama -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (15.4.2016 16:03:03)

Конечно видоа хематом на долен дел на постелка 15мм. Најверојатно е од тоа крварењето односно вториов пат во 11 недела само кафеаво. Утрогестанот го примам од првото крварење од 5 недела сега сум скоро 12. Како се појавил овој хематом? или пак го имало а не го виделе . Нели треба да нема такво нешто покрај терапијава со утрогестан... не ми е баш јасно. Што да правам? Примив вториот пат и инекција пригестерон депо . Бебето напредува супер ама пак се плашам... совет ...




Anamama -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (15.4.2016 16:04:59)

Инаку навечер ставам вагинално сабајле пијам така рече матичниов за да наводно сабајле не истекува зошто доста често одам во тоалет... И тоа ли е погрешно?




Мафин -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (8.6.2016 13:03:46)

Здраво мамички. Сега сум 7 недела и уттрово забележав бледа крв при одење во тоалет. Веднаш се јавив кај матичниот ми даде утрогестан. Баш се вознемирив иодма отворив на форумов да видам ваши искуства. Иначе ова ми е втора бременост ама јас сум по исплашена од предходно [sm=zmeden.gif] ми рече докторот оти моментално крварам да го пијам два пати по една од 100. Имам некое чувство како грч во долниот дел на стомакот, но не како болка, ништо страшно. Се надевам се е ок. Поздрав до сите и имајте лесна бременост па се читаме [sm=nosecka.gif]




Hopeful RR -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (8.6.2016 14:07:28)

Мафин, честитки за бременоста [sm=bravo.gif]

Крварење во прв триместар е честа појава, а утрогестан е стандард терапија за поддршка во вакви случаи, и сите сме го примале, така што без гајле, се ќе биде ок. Дополнително, периодов може да мируваш додека не прекине целосно крварењето.

Со лесно и пишувај ни и во другите теми како оди бременоста!




Мафин -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (8.6.2016 15:40:27)

Фала ти Hopeful. Баш ми значи вашата поддршка. Се читаме и на други теми. Деновиве не сум на работа, па ке си дозволам да се одмарам 😉 позз 😚




elenak -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (9.6.2016 23:35:42)

Ставам утрогестан вагинално, до сега два пати на ден ама не ги можам ич, т.е ги мразам[sm=hudicek1.gif] Оние хормони плус ме пореметуваат скроз, депресија ме фаќа страшна. И еве денес докторот ми рече да ги намалам, само една навечер. Имате такви некои нус појави од утрогестанот или јас си умишљам?




tacka31 -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (1.7.2016 8:38:44)

11 nedela sum,pred tri dena prokrvarev ali sosem malku samo na brisenje,bev na gin.i se e vo red so bebeto,mi dadoa inekcii progresteron depo i vaginaleti utrogestan od 200,eve tri dena preku den sosem malku kafeno na brisenje dur ne se ni gleda a navecer koga idam vo vece pak krvaram ona malku i nokeska edno parce taka ko menzis,doktorkata vika normalno deka e da ne se plasam,a mene veke strav me faka,denes ke primam pak inekcija,ali edvaj gi najdov,vasi iskustva so ovoj problem?sekoj odgovor ke mi e dobredoden.pozz




pcelka3 -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (1.7.2016 12:56:19)

ne se sekiraj samo za sekoj slucaj poveke odmor lezisi ako dr vika nema nisto ti pazisise bidejki jas vo pocetok na bremenost taka prokrvariv temno kafeno malku mu se javiv na dr mi rece nemaj gajle toa e od implantacijata i se taka se bese vored i na kontroli i se i toa pomina i ne obrnuvav mnogu vnimanie si se dvizev i naednas prokrvariv vo 22 nedela mozebi taka trebalo da bide no jas taka sega si razmisluvam deka ako odmarav ne slusjki go dr toj mi velese tesko sum zacnuvala ama za bremenosta sum bila super za nosenje ama toa e sto e zatoa na site rr koi ke osetat takvo nesto uste vo pocetok mu sovetuvam poveke odmor pa otkako ke si go donesat na svet svoeto bebce ke ima vreme za se ti posakuvam lesna bremenost i se najubqvo i na drigite rr koi se [sm=nosecka.gif]so mojov primer sakav samo da pomognam nisto loso ne ni mislev ne ni posakuvam imajte ubav den.




pcelka3 -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (1.7.2016 13:01:46)

i uste nesto i jas primav inekcii progesteron depo ti e dobro sto gi davaat i stavav krinon gel navecer po eden i dr posle 4 mesec mi gi prekina i inekciite i krinonot bidejki nemalo potreba no vo razgovor so dr zeni velat deka moze da se zema do kraj na bremenost ili da se pie utrogestan namesto da se stava vaginalno samo se zavisi od dr nemozeme sami na svoja raka da zemame se i sesto .




tacka31 -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (1.7.2016 15:04:14)

A kolku inekcii primi?jas dve do sea i uste po malku krvaram,a edvaj gi najdov eve imam uste edna,gi nema nikade po nasive apteki,ako treba da primam uste neznam kaj ke gi baram,pozz i ti blagodaram za odgovorot




pcelka3 -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (1.7.2016 15:27:15)

prviot pat koga imav kafen iscedok mislam 12 bea sekoj den po edna i potoa mi gi prekrati stavav samo krinon gel do 4 mesec potoa nisto ama mislam ne se stetni po poracka mislam mozes da gi najdes ili vo bolnicata kade sto odis jas na pr vo plodnost odev i tamu mi stavija ednas mislam i mi dadoja nekolku dr gi najdov vo apteka




tacka31 -> RE: Утрогестан за подршка на бременоста (1.7.2016 16:31:31)

Da jas sum kaj lozankovski i oni imaat uste malku na zaliha a kaj nas veke ne se uvezuvale,doktorkata rece ako mozam da gi najdam da si gi kupam,ako.ne imalo.nekoj zamena i bile 560 den,vo apteka ni rekoa deka vrska nemalo.so progesteronot i sea neznam sto ke praam




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]