|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Напредување во висина и тежина
30.4.2011 12:14:10   
mama26
maripoza na tocno 4 godini? ili? nie sme 4 godini i 9 meseca i tezime 21 kg..visoki neznam kolku sme,

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот maripoza)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Напредување во висина и тежина
30.4.2011 16:11:55   
Mia the butterfly
Mojata kerka bese mn slabecka,na 1 god tezese 7 kg i 300 g.Jas mn se optovaruvav so toa.No sega malku po malku pocna da se poprava.Sega ke polni 3 god a tezi oklou 14 kg.Znam deka i ova e malku,megutoa dobra e vo odnos na prethodno.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Напредување во висина и тежина
1.5.2011 16:20:51   
anedespo
kerkata 3 godini-12 kg a visina nekade malku pod 90 sm(ne sum ja merela ,ja sporeduvam so elementite vo kujnata za koi znam deka se 90sm)
sinot 6 godini-21 kg ama sega go operiravme od krajnici i tezi 19 kg. A e dosta visok (poveke od negovite vrsnici)

(Одговор на членот Mia the butterfly)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Напредување во висина и тежина
23.7.2011 12:38:06   
Felly RR
Ние вчера се меревме. На 19 месеци 84 см, а тежина околу 12 кг. Не можевме точно да ја измериме, никако не сакаше да застане на вагатаuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Напредување во висина и тежина
23.7.2011 13:47:42   
gvenda
mojata kjerka na 14 meseci ima 12-13 kila znam deka e mnogu ama vaka ne izlgleda debela malku ima butcinja site kao mi vikaat ne id avaj da jade ama ne jade mnogu ona normalno sto mislite sto da prezemam

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Напредување во висина и тежина
23.7.2011 14:04:29   
Felly RR
Гвенда, па не зависи тоа само од јадењето. Некои деца се повеќе физички активни, и повеќе трошат, а некои се послабо активни. Моево на пример, никако не седнува, само оди, само трча, дури и кога лежиме на спална, само скока, се превртува, никако со седење не знае да заигра. И нормално ќе има помалку кила од некое друго врсниче. Ич не се секирај, и давај му да јаде.
Еве и во календарот за детски развој пишува дека во текот на втората година „...Намалениот апетит и големата подвижност ќе придонесат да се изгубат масните наслаги.“

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 23.7.2011 14:13:37 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Напредување во висина и тежина
1.9.2011 15:45:20   
Octavia
Син ми има 9 години, 148 цм и 38 кг. Носи патики 37-38 user posted image .

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Напредување во висина и тежина
18.9.2011 18:21:22   
Ana Dani
Filip ima 16 meseci i e visok 84 cm, a tezok e 12kg.   Po cel den e vo ova izdanie:  user posted image
:)

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Напредување во висина и тежина
18.9.2011 20:12:29   
Slagjana
19 месеци-  83cm 12,5kg

(Одговор на членот Ana Dani)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Напредување во висина и тежина
23.9.2011 14:58:05   
kremco
Da napisam edna situacija...Go merevme vo re medika maliot  sega na 2god i 5mes ima 17,500g i e visok 100cm.Doktorkata prezadovolna i na taa  linija za rast i razvoj maloto gi pominuva site krivi i odi nad maximumot,nie gordi doma ja zemame listata da i pokazeme na svekrvami za koja sin mi e preslab (ama slabicok stvarno izgleda deka e mnogu visok) i taa veli za razlika od edni dve devojcinja 6meseci postari od nego kaj nas  i gojazni (stvarno se dusickite okrugli)toj bi trebalo uste 2-3kg povekje da ima slab e,tie imaat ednata 21 ednata 24kg ..lele lugje kako me iznervira i jas i vikam ama tie se postari i se mnogu pomrzlivi od nego,nasevo e premnogu zivo--ako!slab e veli taauser posted image user posted image leleee

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Напредување во висина и тежина
23.9.2011 15:16:54   
miana
Kerkami ima tri ipol godini i 15-16kg....Na 15 kilogrami e veke godina dena...Moze da kaci samo do 16 i pak nazad..Prekrasno si jade ( pu pu da ne ja urocam ) osobeno odkoga pojde vo gradinka ( denot i e golem) i jade po 5-6 pati dnevno....Redovno odi vo wc,slabicka e i visocka e...Ne i se sekiram bidejki e zdrava ( pu pu masala user posted image ) i normalno si jade...Inaku ova najverojatno i e nasledeno od mm...Toj jade super,no nikako da se popravi ( manekenski tip) 

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Напредување во висина и тежина
23.9.2011 16:52:11   
kremco
Toa sakam i da kazam i moeto tolku kacilo od dve god tolku ima,a nemoze na taa vozrast po 25kg da imaat kolku ke imaat togas na 7 god 50?koga ke i recam tolku kacuvaat dvegodisni deca taa ke mi rece kako bebeto na dever mi ima 12kg znaci samo 5kg mu begauser posted image leleee i jas se zamaram so nerazbrani zeni a nee e nekoja babicka mlada zena ama saka da nervirauser posted image user posted image za tvojata kerkicka samo reci masala

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Напредување во висина и тежина
23.9.2011 20:01:42   
vida
moeto user posted image sega na 6 meseci e 8400 a 70 sm doktorkata rece deka e super.A bucko izgleda ima obravcinja user posted image

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Напредување во висина и тежина
23.9.2011 20:19:36   
Maca25
Нина на 2 години и 7 месеци има 13 кг. и е околу 95цм. висока. Не знам дали е ова ок или не, важно е дека детето ми е здраво и среќно.
Инаку Нина има прилично големо стопало, веќе носи 26 кондурки, и тоа според некој било показател дека ќе била висока. За мене тоа искрено ништо не значи.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Напредување во висина и тежина
14.1.2012 20:38:24   
Felly RR
На 2 години Матеа- 90 цм, и 13 и нешто кг

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Напредување во висина и тежина
14.1.2012 20:48:52   
kuklicka26
Мојата user posted image на неполни пет месеци е 6650 долга 64 см а родена е 3550 52 см,само на доење сме сеуште ,но мислам дека е супер за сега и е многу весело user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Напредување во висина и тежина
20.3.2012 9:06:54   
kopriva
Постарата принцеза е 5 и пол години висока 120 и машала 29кг. активна и со спортски дух

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Напредување во висина и тежина
20.3.2012 9:17:08   
vezilka RR
Никола на 16 месеци тежи 11 ипол кила и е висок 82цм.

(Одговор на членот kopriva)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Напредување во висина и тежина
17.6.2012 22:27:00   
Kokiceto
Moevo ima 3 godini i 2 meseci a tezi 22 kg i visok e 102 cm. Citajki gi postovive se podzamisliv malku user posted image .
A vaka ne izgleda debelko user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Напредување во висина и тежина
17.6.2012 22:56:14   
Felly RR
Матеа на 2 години и 6 месеци - 14 кг, и 94 см.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Kokiceto)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Напредување во висина и тежина
18.6.2012 8:55:05   
Slagjana
2 години и 4 месеци - 91cm и 13,2kg. Килажава стои иста неколку месеци.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Напредување во висина и тежина
23.6.2012 18:55:00   
ananikol


2 godini-96 visoki i 20,5 teski




(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Напредување во висина и тежина
23.6.2012 22:01:23   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: EmilijaGA

Zdravo mamicki
Najprvo blagodaram za vaseto dobredojde, i milo mi e sto postojat vakvi forumi kade ke mozeme da se druzime i da spodeluvame mislenja i soveti. Doboro e koga covek znae deka ne e sam vo svoite maki i deka ne e sam na svetot so ovoj problem. Iskreno mene veke kilazata na moeto since ne me plasi mnogu, me plasi faktot sto so nejadenjeto pocna da zaostanuva vo visina vo sporedba na negovite vrsnici. Istata kilaza veke ja imame godina dena i stagnirame, neznam i sakam da prasam od prilika dali nekoj znae kolku cm rastat decata vo period od dve do tri godini? Mojot sin ima porasnato za 8 meseci samo 6 cm. So B-complex isto imame probano ama bez efekt.


За висина воопшто не треба да се грижиш. Еве еден податок од Календарот за детски развој : „Во третата година од животот детето ќе ја зголеми телесната тежина за околу 2 килограми, а ќе порасне од 6 до 8 cm.“ значи твоето дете за 8 месеци веќе го има достигнато просекот. Некогаш ќе има нормално и месеци кога може мислиш како да стагнира во висина, па потоа како во еден месец да ти пораснало детето. Јас барем така гледам, некогаш мислам за еден месец ми се извишува.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Напредување во висина и тежина
26.6.2012 22:37:35   
EmilijaGA
Blaze si im na decinjata koi na 2-3 godini imaat 15-18 kg. Jas iskreno cezneam za toj moment koga sinceto moe ke ja postigne ovaa tezina. Ama neka se zdravi i zivi decinjata na site pa i moeto toa e najbitno.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Напредување во висина и тежина
26.6.2012 22:52:43   
kikicka
Ние како по обичај,тежина не ние јака страна ,а висина нормално си растиме. Л има 11кг уште од годинка како направи,после ослабна 1кг додека беше болна и толкуу 1кг врати.А јаде,пие,спие сенормално и трчааа премногу ,затоа не качува тежина.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот EmilijaGA)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?