RE: Сладолед (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


dostickage -> RE: Сладолед (27.3.2012 11:58:19)

Nie lani koga jadevme on jadese prvo pa posle mu go krievme sladoledot za da mozeme nie da go dojademe.Kolku i da mu dades eve mu bese malce.
Godinava pak kje davam.
Obicno jas jadam sladoled u site sezoni ama godinava nesto utnav pa ne sum kupila uste samo ednas na rabota u fevruari[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] 




rina13 -> RE: Сладолед (27.3.2012 12:01:40)

mojava poima nemam dali ke jade sladoled jas I mm ne jademe mozda ke mi tekne nekogas da I dadam ko za proba da vidam dali ke I se sviga.




Felly RR -> RE: Сладолед (5.7.2012 13:27:00)

Дали ја прочитавте денешната статија за сладоледот? Дали вие им давате на вашите дечиња, и од кога почнавте со сладолед?

Ние оваа година редовно кога излегуваме на шетање, купуваме и сладолед. На почетокот дома и давав- не сакаше, ама еднаш и купивме кога бевме излезени, и сега обазевно се зема на секое излегување. Дури пред некој ден, плачеше за два сладоледи да има.[sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Сладолед (5.7.2012 13:29:24)

Јас му купив едно топче сладолед во корнет на Филип, од чоколадо беше. Му дадов, лижна двапати, ми го даде и ми вика Не ми е убаво.
После неколку дена поминувавме од кај истата слаткарница, ми побара сладолед. Му купив од ванила овојпат, лижна 4-5 пати, пак не му било убаво.
Вчера на гости ни понудија сладолед, Филип вика Јас не сакам, не ми е убаво! [sm=smiley36.gif]

Значи, не сме љубители на сладолед. Освен ако не направат некој со вкус на смоки! [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




vezilka RR -> RE: Сладолед (5.7.2012 14:44:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


Значи, не сме љубители на сладолед. Освен ако не направат некој со вкус на смоки! [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]


И Никола не сака сладолед..а ако најдете ваков викајте [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Сладолед (5.7.2012 15:24:50)

Ќе здробиме смоки, ќе ставиме јогурт, ќе им брцнеме по едно стапче и ете ти! [sm=jezicek.gif] И после патент на производот. Двајца муштерии сигурно ќе имаме [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Snowhite RR -> RE: Сладолед (5.7.2012 18:31:00)

Јас многу се трудев оваа година да не го запознава се уште, иако ми беше многу тешка мисија. Е денеска имав гости, другарки и нив ги почестив сладолед, а за децата планирав пудинг, ама кога го видоа сладоледот, пудингот не го ни погледнаа, така денеска јадеше може да се каже за прв пат, ама растопен. Не знам зошто, ама јас сум против сладолед да се дава на мали деца, ми е страв да не го фати грлото




Felly RR -> RE: Сладолед (5.7.2012 18:50:09)

Грлото мислам не може да го фати од сладолед, повеќе може од ладен пијалак - оти тоа наеднаш ќе го испие, а сладоледот ќе си лижнува по малце и мислам нема гајле. М лани јадеше, па годинава кога и понудив дома не сакаше, ама овој од чаршија изгледа поубав е.[sm=smiley36.gif]




Maca25 -> RE: Сладолед (5.7.2012 22:58:57)

Н. јаде по 2 пати на ден сладолед!! не знам веќе што да и правам!Ако и речам дека немам пари во моментот за сладолед, си вади од нејзината каса и ми дава, само за да и купам. Викендов ќе си правам домашен сладолед.




Felly RR -> RE: Сладолед (22.9.2014 17:54:07)

Ние цело лето уживавме во вкусот на сладоледот, но не повеќе од една топка, или оние од нестле различни вкусови - банана, лубеница (зошто чоколадото го избегнуваме). Прво не го сакаше домашниот што и го спремав, но откако проба неколку пати - го пројаде и тој, па цело лето си имавме различни сладоледи на мени.




Snowhite RR -> RE: Сладолед (29.9.2014 12:03:09)

И ние ова лето скоро секој ден јадевме сладолед, ама само по еден. Михаил покасно проба салдолед на некои 2 и пол години, а Јана еве ова лето е година и пол и таа со Михаил јадеше сладолед, едноставно не можеше да не и дадам кога го гледа и бара, плачи, некогаш успевавме да се скриеме или да му купам додека таа преспива или ќе му речев да го јади на тераса на пример да не го гледа




Mihaela 2010 -> RE: Сладолед (29.9.2014 14:55:24)

M od sladoled obozava samo jagotka vo kornet...kornetite posebno gi jade pa se slucuvalo od slatkara samo korneti prazn[sm=smiley36.gif]i da barame




sandriana RR -> RE: Сладолед (30.9.2014 12:15:00)

Јас сладолед и во зима јадам - обожавам млечни и чоколадни вкусови, а Тина годинава прв пат изрази желба за сладолед, на 3 години. Но не јадеше секојдневно, туку да речеме 2-3 пати неделно, и тоа некој чоколаден на стапче (од фрижидерите на Нестле или Цермат), или пак 2 топчиња од слаткарницата каде преседавме летово. Е корнет не сака, јаде од чинивче, или го остава корнетот на мама [sm=smiley1.gif]




Mila mamicka -> RE: Сладолед (19.11.2014 13:13:45)

Јас не сакав да му давам сладолед на син ми, не од страв дека ќе го фати грло, туку заради тоа што сладоледот е многу благ. Ама ова лето, почна да јаде сладолед, и тоа најчесто татко му му купуваше, ама не се загрижив толку многу, сепак не јадеше секој ден. Догодина здравје, ќе му правам домашен сладолед со јогурт и сецкано овшје, барем поздрава варијанта ќе биде.




AneLav RR -> RE: Сладолед (19.11.2014 15:57:56)

И јас на моиве прв пат сладолед им дадов летово. Не дека нешто премногу се потресоа по сладолед ама не го практикував нон стоп.Многу ретко еднаш во две недели. А во однос на благото моите прв пат чоколадо пробаа на годината и тоа животинско што е повеќе на какао.




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]