|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хидронефроза
24.9.2017 21:01:55   
gogobe
Kaci temperatura,kenkav bese i poslabo jadese.Na urinokulturata se pokaza eserihija,togas bebe imase 2ipol meseci.Sega sme tri meseci,denes bevme na pregled vo sistina i ni kazaa deka ima prosireni kanalcinja i vo dvete bubrezinja,na ednoto malku,na drugoto 1-2 stepen.Ako imate sirup da ni dadete super i ako moze da nabavime i nie od kaj sto ste nabavile isto super.Pisi mi pp za sirupot.I nie so soprugot sme izbezumeni iako citam ne e strasno ama sepak ne e isto user posted image

(Одговор на членот zenska18)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Хидронефроза
1.11.2017 10:18:31   
Mylittlestar
Zdravo za site majki sto imaat maka so hidronefroza kaj malite angelcinja. Nie sme veke vo 37 nedela i diagnostificirani so multicisticen lev bubreg a desniot so hidronefroza. Spored nefrologot imame VUR. Dobro e sto plodova voda imam dovolno i poveke od dovolno a besikata e non stop polna no ne i premnogu zgolemena. Prognozata posle radjanje ne se znae. Mnogu sum zagrizena, neizvesnosta me ubiva. Mnogu bi mi znacelo da pisuvate vasi iskustva kako bilo vo tekot na bremenosta i posle. Ve molam pisete. Blagodaram

(Одговор на членот gogobe)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Хидронефроза
1.11.2017 13:35:54   
zenska18
Ne se grizi, vo brmenosta toa voopsto ne e nikakov problem. Isti slucaj bev i jas, sto za sreka go vide toa ginekologot,ne maticniot. Ti posakuvam lesen poragjaj. Koga zdravje bebusko ke napravi barem 2 meseci vednas da pojdete kaj nefrolog. Da go vidi bebus na eho. Moze samoto od sebe da mu se sredi, i da ne e sredeno ke vi dadat terapija za da ne dojde do urinarna infekcija so sto bi se na nekoj nacin vlosila sostojbata. Vnumavajte vo megju vreme dodeka da pojdete kaj nefrolog, da ne bebus krene temperatura, toa e privot znak, so sto imate sreka deka uste vo bremenost dobar ginekolog toa go videl, pa ke se znae od sto bi mozela da e temperatuata predizvikana. Imajte go toa na pamet. Kaj bebus vizuelno ne se primetuva nisto, neseto mnogu placese i mislevme deka e od toa , no toj problem ne mu nanesuva bolka na bebeto, si imalo grcevi vo meseto. Ke treba da se sledi bebceto, so redovni kontroli kako ke vi kazat. Ne se grizi, uzivaj vo poslednite nedeli od bremenosta, naspise, odmoraj so poveke neka ne te zagrizuva ova. Ke se sredi. Se lekuva , ne e strasno. I jas bev prmnogu zagrizena, eve sega bebus moj e 4 meseci. Odime na kontrola vo Sistina kaj dr. Nadica, prezadovolni. Pozz

(Одговор на членот Mylittlestar)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Хидронефроза
1.11.2017 15:20:57   
Mylittlestar
Se nadevam deka se ke bide ok. I nie treba da se sovetuvame so nefrolog vo sistina imame zakazano vo petok, tamu i ke se porodam. Imam strav da ne go izgubam bebeto user posted image

(Одговор на членот zenska18)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Хидронефроза
1.11.2017 15:32:46   
zenska18
Ne kakvo gubenje sto ti e. Toa nema vrska. Uzivaj misli pozitivno samo

(Одговор на членот Mylittlestar)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Хидронефроза
3.11.2017 23:24:33   
gogobe
Ne se sekiraj ic,kakvo gubenje bebe???Ni na kraj pamet da ne ti e toa.Mene ne mi otkrija vo bremenost,se porodiv normalno,bebe na 2,5 meseci fati eserihija.Pa ispituvanja sto ,kako,zosto,se otkri deka e hidronefroza.Taka e mnogu poloso otkolku da znaes uste vo bremenost.Samata sostojba ne e strasna ni hidronefrozata ni vur.Ke se povlece samo od sebe kako ke raste bebeto.Ama vo kombinacija so bakterija e loso.Zatoa e podobro ako se znae uste vo bremenost,po ragjanje ke se proveri i ke mu se dade zastitna terapija ako treba za da ne dojde do infekcija,zatoa sto i da ima zastoj ili vrakjanje na urinata,ako e sterilna ne e nisto strasno ama ako si stoi so bakterija moze da napravi ostetuvanje.Uzivaj majka vo bremenosta uste malku pa ke si go guskas bebusot,ne si pravi stresovi bez pricina.So lesno i bez gajle bidi user posted image

(Одговор на членот zenska18)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Хидронефроза
4.11.2017 18:58:52   
EUCHARIADANIEL
Тражите угледну и акредитовану приватну кредитну компанију која даје зајмове животној прилици. Ми пружамо све врсте кредита на веома брз и лак начин, институције? Да ли вам је потребан кредит за консолидацију или хипотека? Не тражите више као што смо овде да све ваше финансијске проблеме претворимо у ствар прошлости. Ми кредитирамо средства особама и предузећима којима је потребна финансијска помоћ по стопи од 2%. Није потребан број социјалног осигурања и није потребан кредитни преглед, 100% гарантовано. Желим да користим овај медиј да вас обавестим да пружамо поуздану и корисничку помоћ и радо ћемо Вам понудити зајам.
Зато нам пошаљите е-маил данас: (euchariadanielloanfirm@gmail.com) да се пријавите за кредит.

(Одговор на членот radi)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Хидронефроза
10.1.2018 8:23:48   
qwertyu
Здраво здраво...не знаев каде точно па решив на овој форум да се обратам..Мајка сум на скоро двемесечно бебе и сум нова во бидувањево мајка :)) не спиеме преку денот последниов период дури и по 12 саати....имавме мака со ушињата ама со терапија сето тоа се среди...мирна е ...не плачи ама не спие...ќе задреми в раце едно 10-15 мин. и ќе се разбуди...нема мирен сон...вечерета едвај ќе се успиеме некако и ќе поспие 2-3 саати,ќе се разбуди за да јаде и ќе презаспие...и толку...не знам да си обајснам што е причината, а ми се чини дека е мала за да биде будна 12 саати па и повеќе :( сте имале вакво искуство?? ептен сум загрижена :(( Позз

(Одговор на членот radi)
Непосредна врска до пораките: 33
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:


Анкета

Ovoshje
AnMari

Koe ovoshje e pozdravo za detskiot razvoj?

Kajsija (67%)

Vishna (0%)

Praska (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!