|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Голема молитва за новороденче
22.9.2011 19:39:36   
sweety girl
дали некој знае дали се закажуваше голема молитва не се секавам ич

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Голема молитва за новороденче
22.9.2011 20:15:45   
Annet
nie denes bevme na golema molitva .tocno na 40 dena.pominavme na red ;-)))))))))))))) ne zakazavme,bevme sabajle vo 9,imase pop:)

< Поракaта ја уредил Annet -- 22.9.2011 20:18:57 >

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Голема молитва за новороденче
25.9.2011 17:44:20   
sweety girl
E i nie dens pravevme 40 dena se javiv vo crkva prethodno i mi rekoa deka ne se zakazuva ama individualno e izgleda vo nekoi se zakazuvalo

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Голема молитва за новороденче
28.9.2011 9:53:54   
dushice
mamicki dali ke moze da mi dadete eden sovet
denes treba da odime vo crkva po golema molitva ama jas se uste imam krvarenje pa neznam dali smeam da vleguvam vo crkva ili mazot mi da ja odnese pa jas da cekam vo kola
ke mozete li odma da mi odgovorite

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Голема молитва за новороденче
28.9.2011 9:57:29   
arh_diz
dushice mozes da vlezes vo crkva , samo mislam nesmees da palis sveka i da dopiras ikona.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Голема молитва за новороденче
28.9.2011 10:03:33   
dushice
fala ti mnogu na brziot odgovor stvarno neznam sto ke pravev se mislev da odi masmi da ja noosi a jas da cekam nadvor glupo mi e da vleguvam taka vo crkva
a i nie samo na edno mesto ke odime do kaj moite na eden saat
mm mi edvaaj go pustija od rabota nekolku saati i pak ke se vraka


(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Голема молитва за новороденче
28.9.2011 10:06:13   
Natuska85
Душиче влези и ти да си земеш голема молитва,пошто ако не земеш  нема да смееш да присуствуваш на крштевката на user posted image .

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Голема молитва за новороденче
28.9.2011 10:17:22   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

fala ti mnogu na brziot odgovor stvarno neznam sto ke pravev se mislev da odi masmi da ja noosi a jas da cekam nadvor glupo mi e da vleguvam taka vo crkva
a i nie samo na edno mesto ke odime do kaj moite na eden saat
mm mi edvaaj go pustija od rabota nekolku saati i pak ke se vraka


Прашај си во црква најубаво, не е ништо срамно тоа


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Голема молитва за новороденче
28.9.2011 14:53:07   
Andriance
nas ni dadoa sise so krstena voda i ni rekoa vo vodata so koja go banjame da stavame do 40 dena od taa..e sega nekoj mi kaza kako ne sum smeela da ja frlam vodata nikade na drugo mesto osven vo cvekje??? vakvo neshto vo crkva ne ni spomnaa i sega malku me fakja shube???


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Голема молитва за новороденче
28.9.2011 15:49:30   
JovanaJ
Adriance znam kako e. Koga ke ti spomnat nesto posle sube ti pravat. Iskreno ne sum cula deka treba tamu da se frla a i ne se sekavam kade nie ja nosevme vodata. Ama uzivaj! Pa ete ke go izbanjas bebeto so nea, sega sto e vazno kade ke ja isturis! Nekako pocnav da odbegnuvam da slusam vakvi "soveti". Pravi kako sto vi odgovara vas....

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Голема молитва за новороденче
27.10.2011 10:21:42   
Ananija
Јас мислам дека со светената вода немора да се истура во коритцето со вода па да се бања бебчето, туку после откако ке се избања и ке го ставите на пешкирот ставете на рацете од светената вода и поминете го главчето мешето ножињата доволно е секако не толку многу од светената вода па да смрзне туку намокрени раце само...и нема да имате проблем со фрлањето вода и да ви е шубе..

И тоа со крварењето е нормално(тука секако не ги ни спомнуваме сек.односи зошто жената е во крварење и после пороѓај, ако се случило да има само тогаш се смета за нечиста и не влегува во Црква и останатото),- се влегува во Црква се палат и свеки за здравје и спасение, се бакнуваат и иконите се бакнува и крстот се е нормално..и бебето се внесува во црква а ако е машко се носи и низ олтарот внатре и кога се изнесува се остава пред олтарот и мајката си го подига и го зема...единствено што никогаш не смее жената кога има краварење е да се причестува но само мајката бебето не се причестува додека е некрстено откако ке се крсти се причестува!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Голема молитва за новороденче
27.10.2011 11:39:30   
Andriance
I nie vcera bevme na golema molitva..mnogu ubavo cuvstvo

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Голема молитва за новороденче
16.9.2013 13:17:47   
Melanija RR
А мала молитва?user posted image Знаев ама изумив во подготовките пред да се породам.Знам дека си зема денот кога бебето ќе се роди но нестигнав да прашам што друго треба.
Е сега на 40 дена не очекува голема молитва.Јас знам дека се прави во помошна просторија,но незнам што и како дали нешто се носи па ќе го пратам мм да оди да праша.

Тоа за идење во непарен број куќи е паганско ама во голема мера се почитува,а делови од МК мајката не присуствува на големата молитва.ИМа некој друго искуство околу мала и голема молитва?
И ние во водата за бањање ставаме крстена вода,ова од свекрвата незнам колку е точно ама ми нема логика не крстено дете со крстена вода.
Верски дали е точно дека мајката ако сеуште крвари несмее да влезе во тој ден ,ако е во самат црква,ако е вон објектот сигурно нема значение само важи ако е дел од црквата.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Голема молитва за новороденче
16.9.2013 14:38:46   
sandriana RR
Мајката секако влегува во црква, откако ќе се испее молитвата со бебето во помошната просторија.
Се купуваат свеќи таму, кога ќе појдете, попот ги пее мајката со детето прво, па потоа само мајката влегува во црква. Не е тоа менструално крварење, па да не влезе (иако не ми е јасно зошто и со мензис да не се влегува, небитно).
И секако оваа церемонија се плаќа, ама не се сеќавам колку чинеше по тарифникот.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Голема молитва за новороденче
16.9.2013 14:46:59   
elenak
Кај нас бебето не присуствува на молитвата, некрстено дете не влегува во црква, нели така било. Јас бев сама, влегов од една страна во црквата, излегов од другата, не платив ништо само на попот му дадов дар. Секаде е различно, и ај сега кое е правилно?

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Голема молитва за новороденче
16.9.2013 15:10:24   
Mihaela 2010
Jas vlegov od druga strana ,vo pomosna prostorija so bebeto,prvo zaedno ne sednaa,ja drzev vo raka,a potoa bev sama
a za pari voopstvo ne se sekjavam kolku se plakjase
sto se odnesuva na delot da se odelo vo 3 kukji,nas popot ni kaza deka moze i pravo doma da si otideme,nemalo vrska toa sto sme go slusnale,taka da nie otidovme kaj moite i kaj zolvami,mislevme i do kaj vujko mu ama malo bebce tolku da go rasetuvam ne idese

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Голема молитва за новороденче
16.9.2013 15:26:03   
deluxe
Минатата година ова време ,правев 40 дена,и на молитва беше и user posted image со мене(во помошна просторија покрај црквата),ама потоа само јас си влегов да запалам свеќи в црква,бебето си остана надвор оти не беше крстено.Тогаш се сеќавам платив 300 ден.

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 16.9.2013 15:27:12 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Голема молитва за новороденче
18.9.2013 0:28:17   
Snowhite RR
Во помошна просторија се зема молитвата, а јас влегов после тоа заедно со Ј зашто ние ја крстивме уште пред 40 дена. Јас однесов крпа за црквата и се плаќаше 400 ден, за М пред 3 години беше 300, ама сега поскапелоuser posted image
Инаку за одењето во куќи, и за М и за Ј дома се вративме и после кај мајка ми на ручек

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Голема молитва за новороденче
18.9.2013 0:44:31   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Минатата година ова време ,правев 40 дена,и на молитва беше и user posted image со мене(во помошна просторија покрај црквата),ама потоа само јас си влегов да запалам свеќи в црква,бебето си остана надвор оти не беше крстено.Тогаш се сеќавам платив 300 ден.

Исто беше и кај нас за М.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Голема молитва за новороденче
18.9.2013 7:38:56   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

А мала молитва?user posted image Знаев ама изумив во подготовките пред да се породам.Знам дека си зема денот кога бебето ќе се роди но нестигнав да прашам што друго треба.
Е сега на 40 дена не очекува голема молитва.Јас знам дека се прави во помошна просторија,но незнам што и како дали нешто се носи па ќе го пратам мм да оди да праша.

Тоа за идење во непарен број куќи е паганско ама во голема мера се почитува,а делови од МК мајката не присуствува на големата молитва.ИМа некој друго искуство околу мала и голема молитва?
И ние во водата за бањање ставаме крстена вода,ова од свекрвата незнам колку е точно ама ми нема логика не крстено дете со крстена вода.
Верски дали е точно дека мајката ако сеуште крвари несмее да влезе во тој ден ,ако е во самат црква,ако е вон објектот сигурно нема значение само важи ако е дел од црквата.Меланија малата молитва се зема од кога ке се породи жената,најчесто ја зема или мт,свекрвата(не одимајката тогаш в црква нормално на болница еuser posted image ).Знам се сеќавам мене за двете деца свеки ми земаше мала молитва од црква,и од таму зема крстена водичка,и ми ја донесе и за мене и заuser posted image да си се мачкаш до 40 дена.Да и во водата за капење на бебето стававме.Е сега дали е тоа крстена вода нз,но јас и со крстена вода го мачкав иако беше некрстеноuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Голема молитва за новороденче
27.11.2013 21:08:46   
Ledi D
Majki,a kako tocno se racunaat 40 dena? Dali vo 40 dena vleguva i denot koga si se porodila ili se racuna od drugiot den?

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Голема молитва за новороденче
28.11.2013 0:45:03   
zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ledi D

Majki,a kako tocno se racunaat 40 dena? Dali vo 40 dena vleguva i denot koga si se porodila ili se racuna od drugiot den?


Од денот кога си се породила.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Ledi D)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Голема молитва за новороденче
8.10.2015 16:21:53   
Felly RR
Темава одамна не била активна, user posted image ама добро што ја отворив ми разрешивте дилема. И јас се мислев со крварењето дека уште некои денови имам по малку, ама и јас го помислив истото што пишала сандриана, дека не е ова менструално крварење, па сигурно не е проблем за молитвата. Ние во недела полниме 40 дена и ќе си земаме голема молитва, инаку тарифата била поскапена сега е 500 ден кај нас.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Голема молитва за новороденче
9.10.2015 1:38:11   
nadez vera ljubov
nie napravivme 40 dena na 20 septemvri pred 2 i pol nedeli, ni zedoa 200 denari,popot cita molotvata a klisarot mu sepota na maz mi na uvo 200 denari 200 denari,popot rece ovaa molitva za 40 dena e za majkata a za bebeto otkako ce se krsti da go potsetime.a krstevka zdravje za bozic

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Голема молитва за новороденче
15.10.2015 8:44:08   
AnnaMolly RR
Уф, ние плативме пред 5,5 години ако не се лажам 800 денари за Голема молитва. Многу е тоа, бе! Ај 200 денари некако се ок, ама 800, па и 400-500 многу се!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali gi razgaluvate vasite deca?
Jana9

Dali gi razgaluvate vasite deca?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!