|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Гестационен дијабетес
6.2.2015 22:52:16   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Инаку, ОГТТ во која недела се прави? Да не ми е доцна и за тоа?

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Za ogtt test i jas znam se pravi 24 ned i toa ne e zadolzitelno ako proceni maticniot deka bebeto e pogolemo za nedelata e togas se praka na ovoj test. Taka pravea dosega a sega neznam kako e dali e zadolzitelno ili po potreba.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful
Инаку ОГТТ се прави и во Адриа Лаб, и тоа без закажување, со каков било упат - и од општ матичен, и од гинеколог, така што тоа ме чека следната недела.< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 6.2.2015 23:21:50 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Гестационен дијабетес
11.2.2015 12:17:58   
Hopeful RR
Девојки, корисна информација - во Адриа Лаб не се закажува за ОГТТ и го прават со упат од општ матичен, и чини само 36 денари. Баш сега се јавив да прашам, и планирам да одам утре или задутре. Работат од 8ч па натаму, и за поверодостојни резултати бараат јаглехидратно оптеретување во текот на изминатите три дена.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Гестационен дијабетес
11.2.2015 13:31:32   
Melanija RR
Hopeful во темата Скриен шеќер /ОГТТ има пишано LoveableMe RR дека исто и во Авицена се прави и е толку пари. Но во постот на Kvisko исто ја има подготовката. Нејасно е дали таа подготовка ја бараат само кога е за забременување и кога е на Ендокрионологија?
Не јасно јас се водев според Ендокринологија со подготовка па ми најдоа зголемен. Затоа и тоа прашај дали треба подготовка и со колку боцкања е. Сите сакаме регулар резултати па незнам зошто има разлика каде како се прави.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Гестационен дијабетес
11.2.2015 13:42:54   
Hopeful RR
Прашав и во Авицена, но не ми одговорија на мејлот, а за таму знам дека се закажува. Цените се тука некаде. Инаку ги прашав дали е неопходно ова со трите дена, и ми рекоа да, за поверодостојни резултати. Секако не планирам да јадам секоја вечер по едно чоколадо, не можам ни да го поднесам тоа, но да, ќе се јавам и ќе препрашам. Има две боцкања - прво едно регуларно, па потоа се пие гликоза/глукоза, па по 2 часа пак боцкање. На други места има и повеќе? Не ми е најјасен тестов...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Гестационен дијабетес
11.2.2015 13:54:02   
Melanija RR
Јас јадев чоколадо само ден пред тоа и нај најкасно до 20часот ,потоа ама баш ништо.На ГАК е со 3 боцкања, прво на доаѓање,па се пие течноста па по еден час пат и по еден час пак.Резултати по 1 час.
Три вредности.
Па тоа ми е глупо ако може кој како сака.Порано беше дозволено и од прст,но веќе пред 2-3 год исклучиво од вена/Тоа ми беше стрес бидејќи тешко ми наоѓат вена ,издржав но и тоа влијае на резултатот ,и потребно е за време на тестот да седиш и мируваш.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Гестационен дијабетес
11.2.2015 14:15:49   
Melanija RR
За ОГТ- тест (скриен шеќер кај трудници) треба да издадете Лабораториски упат 2. Потоа пациентите треба да закажат термин за испитување во Биохемиската лабораторија, на тел. 02/3228 440 секој работен ден од 08:30 – 19:00 часот. Пред да дојде во Биохемиската лабораторија на испитување, предходниот ден од 19:00 часот пациентката не треба да конзумира храна и пијалоци, освен вода обична или минерална. Исто така Ве известуваме дека оваа услуга пациентите може да ја добијат и во други здравствени установи.

Известување УK за гинекологија и акушерство - Скопје /декември,2013г.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Гестационен дијабетес
11.2.2015 14:38:13   
Hopeful RR
Од тоа што биохемичари ми кажаа, ако некој има нормална инсулинска секреција, шеќерот по 1 час од чоколадото ќе се нормализира и нема да има влијание врз тестот наредниот ден. Ако нема нормална инсулинска секреција, тоа секако ќе се види при самиот тест, а не заради претходно внесените шеќери, кои до тогаш ќе бидат депонирани како калории. Па така, тотално нема потреба од поголем внес на јаглехидрати претходните три дена, и секако нема да го правам тоа. Ќе внимавам само да не јадам подоцна од 20ч, нормално.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Гестационен дијабетес
13.2.2015 14:11:03   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Девојки, не знам дали да пишувам овде или во другата тема user posted image Денес правев ОГТТ и резултатите се:
6.30
4.60
5.80

Гледам дека после глукозното оптеретување се добри вредностите, но првата вредност, на гладно, е малце покачена. Се надевам не е страшно и нема да мора терапија да примам, него да се изрегулирам со помал внес на јаглехидрати user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Јас мислам дека ќе можеш со намалување на јаглехидрати ова да го исконтролираш не е ништо страшно.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Па и мене така ми личи. Матичната рече да проверам само утрински шеќер уште два пати - утре и во понеделник, да видиме дали ова било инцидентно или се повторува, па ако треба да ми даде приоритетен упат за на ендокринологија. Секако ќе намалам со јаглехидрати, од нив никој нема аир.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Гестационен дијабетес
17.2.2015 14:38:43   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Инаку, сабајле ги препрашав во лабораторија и излезе дека наопаку ги давале резултатите за ОГТТ и дека всушност добри ми се мерењата, во граници на нормала. Чекам и од денес резултат за утринскиот шеќер па да одам кај матичната утре.

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandica

Hopeful i kaj mene nesto cudno se slucuva so sekerot ama mene maticnata mi dade upat za na ginekologija za da ne se mrcvaram na endokrinologija kako vo prvata bremenost. Ama nikako da otudam od ovaa pusta rabota...

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Кај мене излезе дека наопаку биле дадени резултатите од лабораторија - први на мејл ги добив тие после оптеретувањето, а потоа почетната и крајната вредност. По споредба со контролните тестови од саботата и денес, шеќерот ми е ок, под 5.
sandica, имаш приоритетен упат или како? Колку ти е тебе шеќерот?

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandica

Na ginekologija nemalo klasicni termini! Samo da se javam prvo da mi kazat koga da odam! A na rutinska krvna slika mi pokaza 5,3 a jas sekogas imam mnogu nizok! Posto imam i doma aparatce si go meram sekoe sabajle! Ama i mnooooogu stresen period mi e ama imam izmereno i 5,6 a vcera 4,5 a sabajlevo 5,0! Ne e mnogu visoko ama da se vnimava!

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

sandica, не е многу високо, да, ама сепак - подобро е да се провери. Стресот влијае најмногу, една моја колешка заврши со класичен дијабет само од стрес user posted image Припази на храна, намали јаглехидрати и зголеми протеини, и секако провери подетално. Дали правеше ОГТТ и дали бебето е побуце отколку што треба за соодветната недела?

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandica

Bebeto si e top! A nisto ne sum pravela do sega.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Во тој случај, супер си, мислам дека со храна ќе успееш да го симнеш под 5.1. Ајде баш ме интересира што ќе ти кажат на гинекологија user posted image_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Гестационен дијабетес
7.4.2015 17:51:45   
bubika
Здраво на сите и јас да пријавам резултати: правев во адриалаб и на гладно беше 4.3 а после гликозата испадна 9.9!!! матичниот ме упати на клиника имам упат за тек во мај а до тогаш диета. Јас немам испитано пред бременост воопшто скриен шеќер иако требаше поради тоа што веќе имам наследни предиспозиции но не мора да значи нели..И сега што да правам да му верувам на тестов сто посто? Ќе се ставам на друг режим на исхрана во меѓувреме а до мај уше еден месец..

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Гестационен дијабетес
7.4.2015 18:10:34   
bubika
И најдов табели за храна со различни вредности на гликемиски индекс

Гликемиски индекс на храната
на
mojtrener.mk

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

user posted image
user posted image

Модератор:надворешен линк

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 7.4.2015 22:36:56 >

(Одговор на членот bubika)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Гестационен дијабетес
7.4.2015 22:07:53   
Hopeful RR
bubika, дали правеше тест со две или три вредности? Ако е со две, обавезно повтори го со три. Ова е вредност после 1 час од р-рот или после 2 часа? Прашувам затоа што ако е после 1 час, ок е, посебно ако вредноста после вториот час е спуштена. На гладно ти е добар шеќерот.

Не се препраќа тек така на клиника, се прават уште тестови претходно. И кај мене настана збунка со резултати во Адриа лаб, ги праќаат наопаку на маил, па повторував шеќер на гладно неколку дена и излезе ок. Мој совет, направи уште еден ОГТТ таму или во Авицена, па спореди.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот bubika)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Гестационен дијабетес
8.4.2015 8:29:52   
bubika
Со две правев не знам зошто го скокнаа второто 9.9 е после два часа user posted image ќе направам секако уште еднаш овој го праев под стрес само си викам да почекам можеби ќе средам со исхрана нешто.поззз

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Гестационен дијабетес
8.4.2015 11:22:46   
Hopeful RR
Нема зошто да си правиш нов стрес со промена на исхрана и внимавање на гликемиски индекс, кога не ни знаеш дали има проблем. Мене ми потенцира матичната дека го прават со две, па затоа си барав со три. Инаку во Адриа Лаб така го правеле, што е безврска, пошто тоа ништо не кажува. Провери си пак, со три параметри, па ќе знаеш што точно да правиш.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот bubika)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Гестационен дијабетес
8.4.2015 13:20:56   
Melanija RR
bubika знам дека е полесно фино се убаво во Адриалаб отколку на ГАК, но на ГАК и Ендокринологија е најдобро да се направи.МОј совет до сите не е важно каде туку како се прави,а тоа треба матичните гинеколози да ви до кажат.Но занејќи какви се има јасно ми е , затоа да живее ФОРУМОТ за сите можни информации

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Гестационен дијабетес
8.4.2015 15:06:14   
bubika
Потполно се сложувам не е мала работа и треба сериозно да се сфати а не здраво за готово! Секако ќе одам уште еднаш.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Гестационен дијабетес
7.6.2016 20:37:30   
*devojce*
Denes bev vo adrialab da ispituvam skrien seker.Nemi kazaa deka tie dva casa treba da se miruva pa jas 1.40min gi pominav vo pesacenje.koga se vrativ sestrata mi vika pa sega sekerot ke ti bide do plafon i rabotava dzabe se macev da go pijam toj gadniot rastvor.i tocno rezultatot od dozvoleno 9 kaj mene 13.Mi se javi sestrata od kaj maticniot ginekolog ispanicena vednas na endokrinologija prioriteten upat probav da i objasnam ama nisto.Sega sum 29+2 i vo prvata bremenost imav malku pokacen skrien seker bev na endokrinologija tamu e ludilo, bremeni nemaat prednost cekaat so site i maltretiranje nevideno mi bese mi dadoa rezim na ishrana i dodeka stigna vreme za kontrola jas se porodiv(dogovoren carski) i dzabe maltretiranje.Ve molam za mislenje i sovet sto da pravam sega.Ama ic ne mi se odi i sto bi mozelo da mu se desi na bebeto.OK dieta sama ke si drzam ke vnimavam na ishrana.....

(Одговор на членот bubika)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Гестационен дијабетес
18.6.2018 23:25:26   
eli44
Почитувани, во наш интерес е и затоа ќе ве замолам да одвоите 3,4 минути и да го пополните прашалникот за свесност и информираност за глауком кај лицата со дијабетес. Прашалникот е анонимен и вие ќе имате увид во резултатите на крајот. Ви благодарам и секое добро.
Прашалникот е на следниот линк: https://docs.google.com/forms/d/18yyqIEiwXM-mdXmfeJnPWTsuVp2sdqna8Tz2JK9bbuQ/edit

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 118
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:


Анкета

Kristijan ili Andrea
magicheDa (37%)

Ne (9%)

i dvete (54%)


Број на сите гласови: 57

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!