|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Од град или од село
10.9.2010 9:34:46   
EciPeci
Misticia, Zbazdi e nad Misloezda, Tateshi, Bidzevo, Prisoni pa Zbazdi. Prilicno e gore vo planina i otseceno, napusteno selo e, luge ima samo preku leto, ama i toa mu dava nekoj draz. Patot do tamu e uzas, ama sea najavuvaat deka ke go pravat. Jas da sum na tvoe mesto bi si kupila mesto vo Ezerski lozja ili taka nesto se vikase naselbata vo Struga, em ne si vo gradot, em si pokraj ezero. A ako sakas da se rasprasam moze i vo Zbazdi nekoj prodava mesto :))))

Snowhite, tatko mi e od familija Tuneski. Oni se Egejci, se doselile od Ranci, ama mnogu malce imaat ziveeno vo Zabrcani, neznam dali imal tatko mi godina koga se preselile vo Prilep. Ako imate nesto so egejot, ili tunevci, pisi moze ke se najdeme :)))))

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Од град или од село
10.9.2010 9:35:56   
EciPeci
Pobaraj na FB grupa s.Z'bzdi ke go vidis :)))

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Од град или од село
10.9.2010 11:11:54   
mama26
dobro sega jas sela gi narekov i okolnite kaj sto se kuki neli i kaj sto si cuvaat stoka.okolnite skopje mislev koi za 10 min si so kola do centar...e sega ako zborime za klasicno selo od kamen pravena kuka ne bi mozela da ziveam kaj sto nema vc,ili kaj sto nema prodavnica.toa se veke sela za odmor samo nekoj den.i ne samo vo skopje ima sela koi sto se so poveke ziteli i ima i prodavnici i site uslovo duri i pogolemi kuki odkolku nie sto se stiskame vo garsonjeri tuka....ucilista ima osnovni a za sredno ke mozat i sami da patuvaat.a diskriminacija radi nekoj sto zivee vo selo?pa od skopje pogolemo selo ima li??site dojdenci

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Од град или од село
19.12.2010 1:16:48   
mosa
kako dete ziveev vo micurin vo skopje,potoa se preseliv vo karpos 4 mojte se od skopje i po majka i po tatko osven bab mi od tatko sto e od hrvatska,no jas zivem vo edno od okolnite skopski sela.no ne mi preci.bidejki sso kola sum do centar za 10 minutiimam market tuka odev i na faks od tuka ima stalno avtobus,imam ambulanta i osnovno uciliste samo nemam gradinkaodnosno taa mi e malku podaleku.interesna mi e temava zosto koga se omaziv imase dosata polemiki vo moto semejstvo okolu toa.no jas sekogas edno ke kazuvam iam luge sto izrasnale vo centar na skopje sto se percat ana se svesni kokavi sejlaci se.bitno e odnesuvanjeto a ne kade ziveeme.imam i mnogu drugarki sto se mazeni i ke ziveat vo ssela.radisani,dolno lisice,pintija.i slicno.site tie se normalni.i jas imam sve sto imaat i tie vo grat.( uslovno kazano zosto moeto mesto ne e dakeku od centarot na skopje.).

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Од град или од село
19.12.2010 15:47:51   
Viktori
темава е не знам user posted image user posted image user posted image
што е важно од кај сум?
2 работи ме нервираат. На првите страни сите што не се од Скопје мораа да напишат дека ни Скопјани не се од Скопје, а граѓаните да се солидаризираат со тие во село што живеат и  после да кажат дека сепак на викенд само би оделе во село user posted image user posted image user posted image user posted image

Инаку јас би живеела во село ако има саглам пат, вода, струја и безжичен интернет. И сакам да е планинско село од разбиен тип. Монитори преку ограда не ми требаат.
Би одгледувала овошја и зеленчуци, би чувала кокошки. И толку.



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Од град или од село
19.12.2010 16:02:08   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори



Монитори преку ограда не ми требаат.




user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Од град или од село
19.12.2010 16:47:29   
mamicki
Od Prilep, so generacii, mazena i ziveam vo Kocani, i super mi e! Ne gi potcenuvam lugjeto od selo, no iskreno, ne bi mozela da ziveam vo selo.

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Од град или од село
19.12.2010 20:22:07   
puze
rodena vo Bitola preseleni vo Ohrid i sega mazena vo Prilep.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Од град или од село
19.12.2010 23:52:45   
baby mama
темава е не знам user posted image user posted image user posted image




Se soglasuvam, mene mi e bezvrska temava ima i nekoi drugi temicki sto se bezvrska a i cestopati se smeam samo na naslovot, ama aj user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Од град или од село
13.3.2012 2:58:44   
jagodica

ИЗВОРНА ПОРАКА: brineta88

Јас сум од град, ама се омажив во село. И искрено уште не се навикнав, нема каде да излезеш, ако ти текнало во моментот да купиш нешто немоеш тука мораш во град да одиш, не дека нема продавници ама има само најнеопходни работи, не е како во град. Сите може да викате дека сакате да живеете во село, природа, помирно, ама не е тоа тоа. Немаш кај да прошеташ, на кафе кај да излезеш да си шеткаш по продавници. Може вака зборам дека цел живот сум живеела во град ама неможе да се направи споредба. Се знае град си е град. Но никогаш не сум дискриминирала некого само затоа што е од село/град, тоа нема никаква врска и никогаш не влијаело на моите ставови


isto kako jas da sum pisela

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Од град или од село
13.3.2012 12:29:21   
Mihaela 2010
Moite roditeli se od selo ,pa vo mladosta se doselile vo Skopje,taka da ja imav taa privilegija da imam dedo i baba na selo, i da vi kazam deka tie momenti mi bile mnogu ubavi i do den denes se sekjavam na seto toa,sme bile po celo leto tamo,cel leten odmor,stvarno prava uzivancija.Pa bidejki majka mi se povekje deca,koga ke se soberevme site bratucedi,abe poubavo zdravje..setavme po livadite,se trkalavme,berevme jabolcinja,najubavite jabolcinja na cel svet,kiseli ubavi ne prskani,zdravi..pa dedo mi imase golema kukja so ogromen dvor,pa site zivotincinja tuka,stvarno preubavo..Edna od tetkite ostana da si zivee vo toa selo,i da vi kazam prva prilika bi otisla i bi ja odnela Mihaela,da gi vidi domasnite zivotincinja i vo zivo a ne samo na slikovniciuser posted image ,stvarno mi nedostasuva toa selo.Inaku mislam deka ne bi mozela da ziveam vo selo,normalno ako moras ke se naviknes,i da gi imas site uslovi..
Eden moj bratuced stalno vika:Selo veselo Grad glad user posted image

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Од град или од село
13.3.2012 14:25:17   
Pepelaska *
Јас сум од град ама да ви кажам право бетер е од село user posted image
п.с. куќата кај што треба да се преселиме е на 5 мин од градот ама адресата е од селото до него, не можам да ги делам луѓето од кај се за мене се сите исти

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 13.3.2012 14:26:42 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Од град или од село
29.10.2012 6:57:17   
majka na eva

ИЗВОРНА ПОРАКА: biljanaM

живеам во град.Не е којзнае колку голем ама во село не можам да се замислам а не пак да живеам.

темава не ми се баш допаѓа ама морам да подискутирам.зошто правите разлика помеѓу град и село?,кога има подеднаков живот и истите услови.се што ти треба има и во селоuser posted image искрено јас сум од село.оддалечено 3.5км од радовиш.и има ама баш се во него,и асфалтирани улици,и канализација,и интернет,кабелска,во продавниците може да најдеш се што ти треба,па дури и облека,и не знам уште што.значи тотално исто.а понекогаш дури и е поубаво да живееш во селоuser posted image еве еден пример-сестрами е мажена во градот,значи и двајцата се вработени но платите мали,и скоро половина плата тие ја трошат за работи кои нам ни се без пари(кромид,компир,пиперки,патлиџани и да не набројувам...)и можам со тоа да се пофалам дека финансиски сме многу постабилни од нив,а и од многу други "ГРАДСКИ"user posted image .друг пример-има улици во радовиш неасфалтирани и по угорнини,и се многу подалеку од центарот отколку ние...и да не споменувам веќе уште еден куп други работи.извинете на долгиот пост.мене ми е убаво во село,имам се што ми треба и сакам да живеам во селоuser posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Од град или од село
27.11.2014 8:12:09   
caciana
Ziveam vo grad.No ne go potcenuvam zivotot na selo,naprotiv Im se voshituvam na tie luge.Vo grad se e blisku.na dofat I pazar I bolnica ,a sepak sme nezadovolni.Kako Im e na lugeto od selo ?

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Од град или од село
27.11.2014 9:58:32   
scared RR
ziveam vo grad, koga se omaziv na pocetokot ziveevme vo drug grad bidejki mm e od drug grad, jas bukvalno se gusev tamu ne mozev da ja podnesam taa mala sredina, cel zivot rastena vo golem grad i sreka sto si dojdovme vo Skopje, a vo selo ne bi mozela da ziveam nema uslovi nekako, no sekako ne gi delam lugeto, za mene najbitno e da e covek ne e bitno od kade e..

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Од град или од село
27.11.2014 12:21:15   
Felly RR
Не знам зошто размислувате така. Денес и луѓето што живеат во селата ги имаат сите придобивки на модерното живеење, особено оние села што се на неколку километри од некој град, па за 10-тина минути со автомобил може да стигнат кај сакаат. Повеќе време е потребно за во Скопје да се стигне од еден крај до друг. А освен што ги имаат сите придобивки како кабловска, интернет, и сите други основни работи, имаат и почист воздух, и поздрава исхрана. Познавам многумина од околните села кои имаат и станови/куќи во градот, па не се преселуваат за постојано тука. Немој да мислите дека немаат услови.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Од град или од село
27.11.2014 12:38:49   
Mihaela 2010
Temava ne e razbrana izgleda kako sto treba,pa citam uvredeni komentari..temata si e od selo ili grad,da jas sum od grad,nemam nisto protiv lugeto sto ziveat vo selo,i duri im zaviduvam na nekoi prijateli koi imaat majka tatko od selo,pa koja pomos im ja pruzaat,sto od kompirce ,sto od mevce,jajca mleko,nema boljeuser posted image
vikam nie se ubivme od frlanje pari za hrana,koja e daleku pokvalitetna od onaa koja ja dobivaat tie,pa vikam kamo da bea i moite od nekoe selo da si zimav od niv..
znaci ima razlika od selo do selo,kako i od grad do grad,a da ne kazam za zagadenosta vo Skopje,uff koga ke mi tekne mi se place

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 67
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?