|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Болки и мачнини во желудник
25.3.2010 11:15:07   
Annabel
Девојки,

помагајте со некој лек...мајка ми има мачнини и болки во желудникот.

Фала ви однапред
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Болки и мачнини во желудник
25.3.2010 11:18:46   
riba79
caj od kantarion i nane a od lek moze ranitidin ako ima bolki ,famosan e za kiselini ili ulkodin koj jas go pijam koga me boli ama jas imam i grcevi..pozdrav

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Болки и мачнини во желудник
25.3.2010 11:34:42   
big_mama817
за мачина и болки во желудникот мене ми ги препиша омапрезол или така нешто капсули се и многу се ефикасни мене ми помогнаа многу

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Болки и мачнини во желудник
25.3.2010 11:37:32   
mother 29
rupуrut..ама консултација со лекар

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Болки и мачнини во желудник
25.3.2010 11:38:36   
BEBICA
se slozuvam so big_mama za omeprazolot no on ide samo na recept posto e mnogu jak i samo specijalista moze da go prepise.Za ova znam posto matickata doktorka dodeka ziveev vo Skopje imav strasni problemi so zeludnikot barase od specijalist gastroendrolog da go prepise.
zamena za toa moze da bide famosan koj moze da se kupi na svoja raka i bez recept.
Inaku Omeprazol ne se dava samostalnu tuku vo kombinacija so antibiotik za da se postigne dejstvoto i terapijata trae 7 dena.

najdobro e Famosan koj isto taka pomaga no podobro da se obrati na lekar.vo meguvreme samo ovosni caevi nikako od bilki, bisviti, med, i banani posto bananata ja upiva zeludocnata kiselina.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Болки и мачнини во желудник
25.3.2010 11:39:32   
aleksandra panevska
JAS go imam istiot problem so zeludnik i bev pravev gastroskopija i mi najdoa gastritis i mi prepisaa lanzul kapsuli i eglonil po 1 nasabajle na gladno i se sredi nmegutoa treba da se vnimava na hranata

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Болки и мачнини во желудник
25.3.2010 11:41:06   
Maca25
Мене најмногу ми помага фамосан. Пред некој ден ме болеше ужасно желудникот и од едно апче ми помина. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот aleksandra panevska)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Болки и мачнини во желудник
25.3.2010 14:47:48   
topce
темјан ама без мирис значи чист темјан без ароми.можеби ви изгледа чудно меѓутоа навистина лечи, помага за желудник.еден колега мене ми го препорача јас го гледав како од марс да паднал ама ме кандиса и пробав и топ, се можев да јадам user posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Болки и мачнини во желудник
25.3.2010 17:13:07   
Annabel
topce, како се консумира темјанот? Се прави чај или....?

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Болки и мачнини во желудник
25.3.2010 17:17:41   
matushka
I mm ima problem so zeludnikot i pie ranitidin, mozat da se kupat i bez recept.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Болки и мачнини во желудник
25.3.2010 17:30:16   
Viktori
или ранисал. истата состојка во малку поквалитетно пакување. Мм има долги години проблем со гастритис, омепразол, улкодин, фамосан... ништо не му помагаше.
+ да си исипиташ да не имаш случајно бактерија како причинител.

Helicobacter pylori (pronounced /ˌhɛlɪkoˈbæktər pɪˈlɔraɪ/) is a Gram-negative, microaerophilic bacterium that can inhabit various areas of the stomach and duodenum. It causes a chronic low-level inflammation of the stomach lining and is strongly linked to the development of duodenal and gastric ulcers and stomach cancer. Over 80% of individuals infected with the bacterium are asymptomatic.

http://en.wikipedia.org/wiki/Helicobacter_pylori

Не само да се намали воспалението, туку и да не се поврати после првото јадење пиперки на пример :)


(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Болки и мачнини во желудник
29.3.2010 8:57:59   
topce
јас си го купувам од Веро се продава во пластични мали кутивчиња, бело прозирен е и искршен е на парченца.
ако те боли после јадење се зема за време на јадење со вода се голта, ако те боли желудник додека јадеш се зема 20 минути пред јадење.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Болки и мачнини во желудник
12.1.2011 17:32:29   
Maca25
Денес на мајка ми преку крвна слика и открија Хелиобактер. Веќе подолго време имаше мачнини во стомакот, чусвство на подуеност, исплакнетост на желудникот и силна болка. Од денес е на тројна терапија со антибиотици.
Она што ме интересира е како се пренесува оваа бактерија? Интернистот и рекол на мајка ми дека најверојатно од стрес се активирала оваа бактерија која живее во стомакот на секој човек. Јас читав по интернет и секаде различно, некаде од храна, некаде човек на човек преку плунка, уста и измет, веќе не знам што се се изначитав.
Има ли некој било какво искуство со оваа бактерија? Дали треба да кревам паника, да одам одма јас и ќерка ми да испитуваме или да не се паничам одма?



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Болки и мачнини во желудник
12.1.2011 18:28:28   
Viktori
Да не паничиш одма. Не се пренесува со кивање и кашлање, па нема како да сте ја префатиле и вие. Мм ја имаше. И никој друг од нас.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Болки и мачнини во желудник
12.1.2011 18:29:03   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Да не паничиш одма. Не се пренесува со кивање и кашлање, па нема како да сте ја префатиле и вие. Мм ја имаше. И никој друг од нас.


клик хеликобактер пилори

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Болки и мачнини во желудник
5.8.2011 23:35:33   
Џесика
Една моја пријателка ми кажа дека со народен лек си ги средила засекогаш болките во желудникот: секој ден пиела сок од свежа зелка (во соковник), значи 1 зелка трипати дневно се распоредува, и тоа околу 40тина дена се пие(вкупно 40 зелки ќе отидат user posted image ), и болките во желудникот и ги снемало, инаку таа е со чир на желудник, па пробајте сите што имате мака...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Болки и мачнини во желудник
6.8.2011 1:15:48   
Maca25
Јас и направив на мајка ми, ама тоа не да не се пие....грозно е ептен!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Болки и мачнини во желудник
6.8.2011 1:17:31   
Џесика
Да, баш сакав да спомнам дека ме предупредија дека имало одвратен вкус...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Болки и мачнини во желудник
6.8.2011 1:58:22   
temjana
jas imav helicobacter skoro 7-8 godin,i mi dadoa lekarstva megjutoa mi bea premnogu jaki i prekinav da gi pijam ushte vednash. Posleden pat koga bev na pregled bakterijata beshe ischeznata, no zatoa posledici si imashe ostaveno. Mi go operiraa zeludnikot bidejki celiot zeludochen zid beshe bukvalno izedenuser posted image . Inaku bakterijata ne s eprenesuva preku dopir, baknez, plukanka.... najchest predizvikuvach e nepravilnata ishrana i nezdraviot zivot, stresot... Loshoto so ovaa bakterija e shto dokolku ne se lechi vo 90% od sluchaevite predizvikuva chir na zeludnik kako i kancer

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Болки и мачнини во желудник
30.4.2012 20:09:48   
nadica
lele i jas do pred nekoe vreme neznaev sto e toa bolka na zeludnik ama vo poslednive 1-2 meseci dali od premnogu lekarstva dali od ishrana dali od godinite user posted image  imam strasni bolki vo zeludnikot i toa ne sekogas i ne o dsekoe jadenje na primer ako mi e slatko jadam mn kiselo ama ne se javuva bolka a pak nekogas i od normalna i ne tolku mn hrana se javuva bolkata
pomos user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Болки и мачнини во желудник
30.4.2012 21:28:24   
mila mama
Кога имам киселини во желудник си купувам Гастал таблети за лижење и, обично после една две излижани таблети се смирувам. Најчесто е на нервна база, од стрес, а и храната влијае доста, ама сепак дури и нормална храна да јадеш ако имаш нервози ќе си имаш мака. Ако ептен ми трае подолг период што се случува тогаш земам редовно омепразол во продолжение на две недели и обично се регулирам.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Болки и мачнини во желудник
13.5.2012 14:53:55   
Pepelaska *
ана мари, не се плаши, постов ке ти го префрлам на Оваа
тема ,можеш таму да прочиташ за срце

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Болки и мачнини во желудник
17.7.2012 23:48:31   
Felly RR
Ајде едно прашање - колку дена се пие ранитидин? Се пие само по потреба - ако имам болка? Вчера и денес нешто ме мачи желудников.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Болки и мачнини во желудник
18.7.2012 13:11:26   
nadica
mene dr mi preporaca edna nedela da pijam postojano a potoa samo po potreba koga ke konzumiram hrana koja mi pravi macnini vo zeludnik (testenini, przena hrana, i slicno) ama minimun polovina cas pred da jadam

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Болки и мачнини во желудник
23.12.2012 1:06:12   
николовски
8 години имав гастрит на желудникот со болки, неможност на внесување било каква храна, лекови,чаеви,омепразол, лежев во болница итн НЕ МИ ПОМОГНАА... но послем 8 години сега ми е регулиран и јадам и се чуствувам одлично... Ако сакате да дознаете пишете ми за да дознаете повеќе информации........СОВЕТ кога имате напади и гадење ЈАДЕТЕ ОБИЧЕН КЕКС ЈА ВПИВА КИСЕЛИНАТА(кој може млеко и ли ЈОГУРТ исто така,РИБА на пареа да небиде пржена, овие оброци многу ми помогнаа додека имав напади и денови кога неможев ништо да јадам, сега имам избалансиран режим на исхрана, ако сакате да бидете уште подобри и да ги победите и хеликобактери и киселини побарајте помош и пишете ми...

Админ: телефонски броеви разменувајте по пп.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 24.12.2012 10:24:52 >

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?