|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Средства за чистење
11.3.2013 19:12:21   
Maca25
Не сум видела нешто вакво во дм. Јас чистам со емсал за паркет, ама не сум многу задоволна. Ќе проверам утре во дм.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Средства за чистење
10.6.2013 15:28:31   
katerinceb
емасал за пархет добар е еве таков веке долго време користам и го немам сменето

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Средства за чистење
10.6.2013 15:48:40   
meU87
Јас малку како застаната во времето, но дефинитивно нема потобро нешто од вим. Ви текнува на белиот прашак user posted image
Е дали некој го има видено некаде низ продавниците или дефинитивно не се произведува веќе?

(Одговор на членот katerinceb)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Средства за чистење
10.6.2013 16:01:09   
Calypso
Јас одамна вимот не сум го видела, ама исто ти чисти и сода бикарбона на пример. Барем мене ми чисти.
Инаку, најдов едно средство во ДМ (ах со тој ДМ, не излегувам од него user posted image ) за бигор, фактички е оцет со мирис на јаболко, чисти супер, а не мириса јако како останатите хемикалии против бигор, само на оцет мириса. Мирисот се ветрее одма, не е тежок, и ми се погоди средствово ептен. А не беше ни 100ден., мислам дека е од литар пакувањето.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Средства за чистење
10.6.2013 16:08:33   
meU87
Za ocetot znam, od svekrva mi go nauciv toa, posebno pribor za jadenje epten svetnuva . Ona non stop rastvara ocet vo voda i dodava sjaj so shto go neutralizira mirisot, i taka mie.
Mene ova mi ostana, najdovme doma ostanato od pred nekolku godini, abe milina, mu nema ramen na vimot user posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Средства за чистење
10.6.2013 16:13:42   
Annet
Со што чистите плочки во купатило???

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Средства за чистење
27.12.2013 23:05:02   
Bethany
Денес се отепав чистејќи, саат време чистев вратите на туш кабината, и пак не е тоа тоа. Не се од стакло, туку некоја замаглена (млечно-бела) пластика. За менување се стасани, ама не може, па затоа кажете некое ефикасно средство за во купатило, а посебно за туш кабината, нешто што шприцнеш, постои малку и се скида user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 27.12.2013 23:07:26 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Средства за чистење
28.12.2013 4:17:50   
Goddess*
Probaj so razreden ocet i soda bikarbona,(ako imash moznost vo shishe so pumpica)ke blesnatuser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Средства за чистење
28.12.2013 16:49:31   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

Probaj so razreden ocet i soda bikarbona,(ako imash moznost vo shishe so pumpica)ke blesnatuser posted image

Фала!
Знаев дека има нешто со оцетот, ама не знаев и за сода, така да следниот пат со тоа ќе пробам user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Средства за чистење
22.5.2014 14:25:35   
Mila mamicka
Јас сакам да ве прашам, со што го чистите бигорот во купатилото, околу чешмата, на самиот туш и сл. Пробав со многу средства, ама не сум баш нешто посебно задоволна.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Средства за чистење
22.5.2014 14:36:09   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Јас сакам да ве прашам, со што го чистите бигорот во купатилото, околу чешмата, на самиот туш и сл. Пробав со многу средства, ама не сум баш нешто посебно задоволна.

Јас целото купатило си го чистам со Арф и со Арис.Ич не можам да чистам со оние јаките средства како доместос што се и некои други.Инаку мамичка пробај напрскај со Арис остави нека отстои така 15 минути и после исчисти го.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Средства за чистење
22.5.2014 15:01:18   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Јас сакам да ве прашам, со што го чистите бигорот во купатилото, околу чешмата, на самиот туш и сл. Пробав со многу средства, ама не сум баш нешто посебно задоволна.

Пробај со алкохолен оцет,вода и сода бикарбона. Во вода раствараш оцет, сооднос 50-50 и лажичка сода. Јас ставам во оние шишиња со прскалка од средство за стакло и напрскувам. Оставам да стои некој минута и чистам. Нема подобра опција од ова, за бигор е закон.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Средства за чистење
22.5.2014 15:08:36   
Mila mamicka
Defne 90, и јас купатилото го чистам со Арф, меѓутоа бигорот не ми излегува целосно, а имам пробано и со Арис, и со Чисто, и со сите средства што сум ги сретнала за бигор, ама не е тоа тоа. Elennak, ова твоето не сум го пробала, баш ќе го пробам па ќе видам дали ќе ми помогне. Фала и на двете.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Средства за чистење
22.5.2014 15:41:58   
MMM27
За бигор само од PULIRAPID сум задоволна.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Средства за чистење
23.5.2014 7:30:33   
bucko mal
Isto I jas,ednostavno ne zamenlivo sredstvo.
ИЗВОРНА ПОРАКА: MMM27

За бигор само од PULIRAPID сум задоволна.



_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Средства за чистење
20.8.2014 14:44:31   
lolla RR
Порано користев Пулирапид и Доместос за шоља, но од пред 4-5 години чистам со оцет алкохолен и сода бикарбона. Оцетот е незаменлив за бигор, плочки, керамика, стакло инокс итн... а содата за секакви прљавштини на шпорет, плотни, остатоци од сапун и за подобрување на јачината на прашокот за перење. Оцетот, пола шољичка заменува омекнувач и целосно ги плакни алиштата.

За мувла и поголема дезинфекција - хидроген. За прашина - ракија а за дезинфекција на работни површини, шоља од надвор итн микс од хидроген па се прска оцет, или алкохол 90% од аптека. Еднаш годишно, чистам се со Дизентам за дезинфекција од аптека.

Кој не верува за оцетот нек проба на лавабото, нека истури на сунгер нека пребрише па нека пише. Мислам никогаш не би дишела повторни доместоси и пулирапиди.

А најблиску до оцетот од купечки средства е Фрош.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Средства за чистење
20.8.2014 15:11:08   
Hopeful RR
Се слагам со lolla, алкохолен оцет е најдобар за чистење, ама баш се и сешто! Дури има една финта за бигор на слушалката од тушот - се полни кесичка за замрзнување со оцет и се врзува околу главата на слушалката така што целата е потопена. Се остава преку ноќ и следниот ден е како нова - ни бигор, ни ништо!

Ова со хидроген на мувла немам слушнато, и баш ќе пробам. Имам мувла кај кадата, само се надевам нема и силиконот да го уништи user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Средства за чистење
20.8.2014 15:27:34   
lolla RR
Хоупфул, само ако е над силиконот ке ја исчисти. Мувлата те нејзините спори реагира на хидрогенот со пенење и ја крева од површината, а силиконот нема да го уништи.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Средства за чистење
21.8.2014 12:55:23   
scared RR
Jas koristam Sanitar za wc skolkata i za celoto kupatilo zasto dezinficira, a onaka ako ima nekoja prljastina Pulirapid bidejki sanitarot mnogu ne ostranuva necistotii user posted image I jas edno vreme so bel ocet i soda gi cistev cesmite i sadoperot vo kujna ama mi rekoa deka pocrnuvale od niv i prestanav user posted image
Sega za vo kujna koristam sredstvo na Aris mnogu ubavo mirisa, epten ubavo cisti i e povekenamensko ( ostranuva i damki od obleka)

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Средства за чистење
15.10.2014 15:39:23   
Dilina
Дали има некое средство за дезинфекција на играчки? На пример глодалки итн....? Или само да ги премивам со врела вода?

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Средства за чистење
15.10.2014 16:44:09   
Melanija RR
Јас ги вријам само во вода а некогаш додавам и сода бикарбона,потоа цедам и плакнам со ладна вода

lolla одамна и јас го применувам оцетот и содата ,но не за се ми е ок.Промер во лавабо прскам оцет бришам со сунгер,но кога ќе искуши бели траги следниот ден па како нечисто.Да не треба поинаку.Инаку оцетот не е за секаде бидејќи белее.Те молам кога можеш поконкретни инструкции за чистење на делови од домот.user posted image

Дали некој знае за нешто исто да се истури сода на тепишх,да отстои па се усисава,вака нешто беше но ме интересира поточно

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 96
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

viki
vikim

dali vise dopaga imeto viktorija?

da (64%)

ne (36%)


Број на сите гласови: 140

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!