|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Уредување на дворот
16.5.2012 12:18:09   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Како до убав тревник

Од рана пролет до касна есен убавиот тревник е украс на секој двор. Тој за дрворот претставува тоа што за сликата претставува подлогата. Добриот тревник на секое растение ќе му даде основа за да се истакне во својата потполна убавина, и обратно лошиот тревник ќе му одземе од убавината на целиот аранжман на дворот.

Најдобро време за оваа работа е рана пролет (март, април) или на крајот од летото. Прва работа која ве очекува е да го припремите теренот. Тоа подразбира да се ископа земјиштето на кое мислите да засадите трева, да го исчистите од отпадоци и коренчиња, и да го наѓубрите. Најдобро е да се копа на длабочина од околу 20 цм. Потоа пземјата треба добро да се иситни и да се израмни со гребло и спремна е за сеидба. Сеењето најдобро е да се изведува по мирно време за да не одлета семето. За што подобро да се распредели семето, најдобро е семето да се подели на две, и првата половина да се засее во еден правец на дворот, а втората во обратен. Потоа површината треба да се помине со ваљак, за семето што подобро да навлезе во земјата. Се користи ваљак од 20-50кг, а може да послужат и даски прицврстени за нозете, па убаво да си прошетате по површината. Новозасадената површина се вади два пати дневно се додека не стаса за првото косење, а тоа е околу 15 цм. Потоа се вади по потреба, а за почетокот се препорачува почесто косење, за да се згусни тревата..

Пријатна работа..






Бидејќи и јас ништо не знаев во врска со тревници си прочитав на нет. И буквално по ова што го имам пишано погоре се водев во подготовка на тревникот, Баш step by step по овие инструкции. А изборот на тревата зависи од тоа дали сакаш да биде само украсна, или за газење user posted image на пример, од изложеноста на сонце, од тоа колку влага има и сл. Семе се продава во земјоделските аптеки, јас ја земав од онаа на Бит-пазар, а има и во Меркур. Само се зезнав оти не ја измешав со детелина и тоа ќего направам сега наесен.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Уредување на дворот
16.5.2012 12:32:48   
Mihaela 2010
user posted image user posted image user posted image bravo be vezilke..kazi mi imase li efekt vo namaluvanje na kilaza??ako ima da se fatam vikendov i jas za lopatauser posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Уредување на дворот
16.5.2012 13:08:17   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Кај нас дворот уште кога се доселив тука, беше среден со трева и убави зимзелени дрвца, и главно свеки е задолжена за уредување на дворот - мислам тоа и е нејзе задоволство и јас не сакам да и се мешам многу тука. Јас само помагам во одржување, сечење трева и сл работи.


Фели да ти кажам искрено љубоморна ти сум на дворчето, стварно е мало, ама средено тип топ, секогаш кога поминував тука се восхитував, браво за свеки твоја.
А јас како затоплуваше времево секој ден тема на разговор ни е дворот и терасата. Зашто сме на прв спрат, терасата нема ограда и М се научи да ја отвора вратата и бега надвор, затоа во план сме во најбрз можен рок да направиме ограда и да го поплочиме дворот позади куќата, а после тоа масичка, столици, шаторче, неке играче, базенче, кој не' гледаuser posted image Едвај чекам да го средиме

Да, средно е, ама нешто тие дрвцата почнаа да се сушат. Не знам од што. Дали се стари, или зимово етпен ги фати студот, не знам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Уредување на дворот
16.5.2012 15:36:54   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

user posted image user posted image user posted image bravo be vezilke..kazi mi imase li efekt vo namaluvanje na kilaza??ako ima da se fatam vikendov i jas za lopatauser posted image user posted image



Их, тоа беше одамна, тогаш слаба си бев user posted image Туку ако сакаш да пробаме дали има ефект, викај на помош user posted image user posted image .

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Уредување на дворот
23.4.2015 10:42:03   
mommy_angels RR
Мене сега ова ми е актуелно.Дворот го средуваме и многу сум среќна.Едвај чекам да се заврши(а тоа ќе потрае,голем зафат е) и да си испијам едно кафенце мераклиски.Тревата посеана баш како што кажала Везилка,ама мм го направи тоа,дека јас нели немам вишок кг за губење user posted image (кој ме знае нека си молчи) .Почнавме со редење на бекатон,долг процес ќе биде дури се средиме,ама кога ќе дојде и тој ден сите рингерајќи на кафенце ,а деца на трчкање

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Уредување на дворот
23.4.2015 10:47:14   
LoveableMe RR
Мами, чекаме обавезно кафе во двор да пиемеuser posted image

user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Уредување на дворот
19.6.2015 13:35:54   
vezilka RR
user posted image

Сакам во двор нешто вакво да правам. Палети имам, ама тешко дека сама, односно само со мажле, ќе го напраиме. Дали некој знае некој што изработува вакви и колку тоа кошта?

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 19.6.2015 13:45:59 >


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Уредување на дворот
19.6.2015 13:48:12   
LoveableMe RR
Vezilka, овие најлесно се прават две едно врз друго и уште едно позади за прицврстување и ставање јастуци за седење, масичката исто едно врз друго, се обојуваат ако сакаш со некоја боја и толку....пријатели сами си правеа и супер испаднаа, материјал купија за штоф од некоја фирма во Визбегово на патот за Приштина. Пробајте сами, не е тешко!user posted image

user posted image
user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Уредување на дворот
19.6.2015 13:48:33   
vezilka RR
user posted image

Лелеее и ова сакам!!

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Уредување на дворот
19.6.2015 13:50:27   
vezilka RR
Тој задниот дел за потпирање ми мати есап. Тоа дал ќе го погодиме. Лесно изгледа. И мажле вика сами да пробаме. И викаш добро испадале кај пријателите?
А удобни ли се за седење?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Уредување на дворот
19.6.2015 13:51:58   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Тој задниот дел за потпирање ми мати есап. Тоа дал ќе го погодиме. Лесно изгледа. И мажле вика сами да пробаме. И викаш добро испадале кај пријателите? А удобни ли се за седење?


Мераци се, удобни, идеално за лето во бавча, а башка здрави и еколошки подобни user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Уредување на дворот
20.6.2015 14:54:36   
mommy_angels RR
Везилке и јас ги намислив овие,само мм го мрзи да ми ги направи user posted image .Па ми измислува и огромни суми колку би ме чинел материјалот за да ме разубеди.Ајде сега ,веднаш да сте ми кажале од каде да набавам палети и ти и Ловеабле ,оти, ем ми се интересни ,ем убаво гарнитуриче ќе излезе user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Уредување на дворот
22.6.2015 16:16:24   
vezilka RR
За цена ќе го прашам мажле, а то кога ќе решиш ќе дојдеш кај мене у населба, комшијата има бизнис со палетиве, ги има на тони. Иначе мажле ги зима од работа, оти они ги фрлаат, или ги продаваат ептен ефитуно на некои како комшијата кои ги откупуваат.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Уредување на дворот
22.6.2015 22:40:56   
Snowhite RR
Со пелети е најефтино неκа не те лажи мт мами :)
И ние ќе го сρедуваме двоρот и планиρаме ваκво од пелети за во двоρ, Везилκа многу лесно се пρават, можете сами, побаρај неκое κлипче на јутјуб κаκо се пρават

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Уредување на дворот
13.11.2015 11:23:38   
marchi
temava mi e pogodena user posted image mora da ja sledam user posted image mene dvorot mi e epten biteten da e prijaten za da podsednis nadvor.sekogas se zagleduvam vo dvorovi koi se odlicno uredeni.sega kaj majka mi (privremeno tuka sedime dodeka ne se dopravi kukjata kaj mm) dvorot e epten mal od pricini sto ziveeme na 3 sprata i sme 3 familii pa sekoj sto saka si stava si dodava si dograduva...no kaj mm dvorot ke go ureduvame zaedno,po moja zelba user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 40
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?