|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
7.6.2011 16:19:29   
zapce
Elena eli jas ne sum imala takvo iskustvo, a sto se sluci po mackanjeto so Kanestenot, se podobri li situacijata. Probaj so jekodermot sto to go prepisala maticnata, jas imam dobro iskustvo so nego, smetam deka mnogu pomaga za obnovuvanje na kozata i deka e dosta hranliv i mrsen.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Elena Eli)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
7.6.2011 16:29:58   
Elena Eli
Ne, Zapce, nemase podobruvanje. Utre ke go odnesam i na kozno vo Voena bolnica, pa ke vidime sto ke mi kazat.Pozz

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
9.6.2011 12:10:16   
none
lele kazete mi i jas sum so ista maka liceto i pozadi usinjata se cesa kraj nema mi kaza pediajtarot ekoderm i pavloviceva nema vrska deteto secesa i ne prestanuva veke neznam sto da jadam sto ne ako e od toa mada mislam deka ne e ekoga spie mu se povlekuva no posle cicanje odma reagira  ia 4 meseca moze li so kanesten da probam sto mislite molam za pomos za test da mu se pravi vikaat mnogu e mali crveni se i kako so zolto na sredina kako konce koga ke se pojavat i posle se crveni irapava mu e kozickata,inaku e mnogu mirno bebe ama od toa sto se cesa i se nervira place

(Одговор на членот Elena Eli)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
9.6.2011 12:17:53   
arh_diz
None pak ke ti pisam mislam pisav probaj so ishranata.Ne mesaj mnogu produkti vo tekot na denot da vidis ti samata od sto mu e .A moze mu e toplo se poti.Kremata tuka nema mnogu samo momentalno a posle naredno cicanje pak.Moras ti samata da ocenis od sto mu e na sto e alergicen.
Eve na primer dorucek oves so voda, rucek oriz so nekoja salata ( pr krastavica), vecera mozes kiselo mleko ili nesto slicno.Gledaj da nemas mnogu produkti da znaes od sto e

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
23.6.2011 22:54:55   
Mama 87
Zdravo mami4ki, nova sum na forumov i si imam golema maka...imam bebence 1 mesec....koga se rodi pocnavme da ja banjame so Chicco i ja mackav so Jekoderm, se bese OK dodeka babite ne pocnaa da izmisluvaat novi "recepti" i pocnaa da ja banjat so jajce za da bila "mazna" i stavaa sol vo vodata i ja mackaa so mast i rakija...prvo zabelezav sitni bruncinja na obravcinjata (crveni so belo vnatre) a po nekolku dena i se rassirija po celo telo i sega e celata grapava i so bruncinja..pedijatarot rece deka e alergija od toa sto se banja so jajce i i stavija injekcija Urbazon... drug pedijatar mi veli deka e od toploto i deka sami ke se smirat..sega ja banjam so kamilica i ja mackam so Mustela Stelatopia...ama mn sum zagrizena i ako imal nekoj slicno iskustvo vi se molam pisete user posted image

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
7.9.2011 9:44:31   
Annet
eve i ja da se pisam tuka.od koga i se pojavi uste vo 4 den infekcija na okceto i na gazeto,od vcera navaka na liceto i se pojavija kako vrukanicki,ama pocna mnogu da se sirat i na usinjata i na celoto,na obrazite,ja mislev deka e od zeskovo,ama eve denes bas e poladno i mnogu mi e nervozna nekako?? neznam od sto e?? ne se mnogu crveni ama taka kako polni se ?

(Одговор на членот Mama 87)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
7.9.2011 10:00:24   
Natuska85
И на моето user posted image кога имаше така 1,5 месец-2 му се појавија такви вруќници на лиценцето и тоа баш во делот кај цуцлата што му допира.Тогаш по препорака на педијатарот почнав да го мачкам со хип бебешкото кремче што е и за некое време исчезнаа.Продолживме да го користиме истото и супер му е лицето сега.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
7.9.2011 12:37:36   
Annet
eve samo sto se vrakam od pedijatar,nisto ne bilo samo so kamilica da i go cistam licenceto:)pa ke vidime

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
29.9.2011 14:11:35   
Bubba
Ne znam dali se raboti za alergija ama ako nekoja imala iskustvo, molam za pomos. Dva pati dosega od snosti kjerkickata pie Cefaloklor i na vratceto i se pojavi crvenilo i kako malku poteceno. Dali se raboti za alergija ili ? 

(Одговор на членот Elena Eli)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
29.9.2011 15:01:13   
anedespo
Mozno e da i e od sirupot.  Kazi kaj maticniot da go smenat lekot. 

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
29.9.2011 15:27:37   
Bubba
Ako e alergija, treba i na drug del od teloto da se pojavi? ne smeam da go prekinam antibiotikot a maticnata ne ni e dostapna momentalno :)

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
29.9.2011 18:07:47   
Slagjana
Алергија на лек не мора да се појави на повеќе места. Мене лично ми се јавува само околу уста од Алмацин. Можно е да е алергија на цефаклор. 

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
29.9.2011 18:43:42   
Sandric
Ne si igraj, posebno ako otekuva okolu vratot!!!
podobro prekini go pa ako treba utre ke go prodolzis od koga predhodno ke se konsultiras

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
29.9.2011 18:55:01   
Bubba
Go prekinav Sandric, ne i davam, strav mi e. A i sekonsultirav so dok po telefon mi rece d an ei davam, da ne si eksperimentirame bilo od sirupot ili ne bilo od toa. Ama sigurno e, posto jas nisto od hrana strana ne i davam pa da e na toa :(

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
11.6.2013 12:26:23   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: maja5

Zdravo mojata kerka ima 4 god i pred 1 god. se nafrla so sitni crveni tocki koi ja cesaa bevme na specijalist za kozni bolesti i doktorkata ni rece lele dete me stavi vi misla i ne znaese so da ni pravi i ni dade krema no ne i pomagase i se prosiri uste poveke po celo telo, potoa ne prati na klinika tamu doktorkata ni kaza deka e alergija i ni dade loratadin i krema za nega na koza i toa ne ni pomogna bevme i po privatni likari tamu mi prepisaa kupki i gelovi za banjanje od eucerin i da bide na dieta i toa ne pomogna posle 5-6 meseca pocna da se povlekuva a od mnogu lekarstva ne znaeme so i pomogna.I sega koga ima promena na vremeto koga ke zaladi ona pocnuva da kasla i toa trae 2-3 dena i potoa se smiruva , porano odevme na doktor nedelno po 2 pati i doktorkata ni kazuva deka nema nisto deka e dobra pravevme i alergo test vo Jane S. rezultatite i bea negativni.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Elena Eli)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
13.6.2013 21:21:05   
vezilka RR
Дечки помагајте. На Никола му се појави некој осип. Прво на рачето па на мешето на грбчето и на препони. За еден час од рачето скоео и да исчезна. Не се чеша, нема температура. Никогаш досега немал алергија.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
15.6.2013 19:37:53   
Annet
e nie denes doziveavme i Urtikarija,neznaeme od sto,posto pie sirupi za alergija,i no dadoa 2 inekcii Urbazon(da ne ja zgresam samo))
detevo bese zalno za gledanje,i po 2mes.po tolku maki isptuvanja i specijalna ishrana...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
16.6.2013 15:49:09   
Annet
Ve molam mi treba tel br od Dr Sonja Peova vo Hemolab sk.Ako imate soznanija ve molam piset_e mi.Dobredojdeno mi e i nekoe iskustvo

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
16.6.2013 17:37:15   
vezilka RR
Денес четврти ден откако го доби осипот и не гледам веќе од црвенилото. До сме на лоратадин. Кога ни кажа од.што се можно е да.се нафрлал мене ми се заврте.во главата,скоро невозможно да претпоставиш. Ни рече дека може да се.повтори но може и никогаш да не се појави уште еднаш.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
24.9.2013 8:21:38   
Malecka23
Pred dve nedeli M imase strasen osip po celoto telo.Rapava koza na dopir a mali crvenki brunki na izgled a na liceto duri i se poznavase kako zadebelena rapava koza kako lisaj da go narecam koncentriran na nekolku mesta.Pievme letizen isfriliv se sto mislam deka bi predizvikalo alergija sigurnqa sum deka ne e od hrana.Od letizenot posle prvoto pienje odma pocnaa da se povlekuvaat za eden anedela isceznaa skroz i eve za 4dena pak e isfrlena.Imal li nekoj slicno iskustvo predlog od sto bi mozelo da bide.Si pomisluvav prvo deka e od zapcinjata vadi 8 naednas ama ete od letizenot i se povlece toa me naveduva deka e navistina alergija ko sto kaza dok.znam so sigurnot deka e alergicna na bekutan kolekcija,na cefaleksin,cefaklor ama nema nikakov kontakt so ovie.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
24.9.2013 8:29:01   
Tanjat7880
Malecka23,mijot sin kako pomal pri sekoe razboluvanje odnosno bakterija ili virus imashe osip po kozata koj nepominuvashe dolgo vreme,i jas davav loratadini,mackav kortiki,toa cesha I mora da se sanira nekako,otstranuvav mozni alergeni I od hranata I od okolinata,koga ke ozdraveshe I koga malku ke ojacashe osipot go snemuvashe.Smokovska predlozi takvite sostojbi da gi reshavam so probiotici I jas vo takva situacija sekoj den po edna bonbonka prolajf davav ili lineks I navistina funkcionirashe se do sledniot napad na nekoja boleshtina...probaj I ti,ne shteti a mene mnogu mi pomogna

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
6.4.2014 0:45:11   
Stefanija Stefi
едно прашање и од мене за ситуацијата кај внуката- има црвени ситни точки под брадата, значи на вратчето. Мајка ми вика тоа биле потпарчиња кои му се јавуваат од потта ама сестра ми е навистина загрижена да не е некоја алергија? Имате некое вакво искуство?
Благодарам

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
6.4.2014 8:55:26   
deluxe
Се сложувам со мајкати,и внука ми ги имаше истите црвени точки на вратот. Најчесто се јавуваа во топлиот период кога се потеше на тоа место и најверојатно од потта и се јавуваше црвенило... Само антибактериски сапун користеа Протект,и со тек на време исчезнаuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 6.4.2014 8:58:09 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Кожна алергија (уртикарија)
6.4.2014 9:56:58   
Defne90 RR
И ние го имавме истиот проблем со поголемиот син,и нему му се јавуваа такви ситни точки по рачињата и нам матичната ни рече дека било од потењето и не е ништо страшно.И дека со тек на време ќе исчезнат.Ете сега и ма 4 години и повеќе ги нема.Ние си користевме бекутан сапунче.Така да да не се секира ич,сето тоа си е сосема нормално.Не е кожна алергија.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 49
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?