|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Салата- рецепти!
20.3.2009 12:09:56   
kati
тука може да ставате рецепти од вашите омилени салати кои ги подготвувате ....повелетеuser posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Салата- рецепти!
20.3.2009 12:11:05   
kati
Руска салата (поголема количина, а може и пола ако е за помалку лица)

1 кг. компири
1/2 кг. моркови
250 гр. грашок
1/2 кг. шунка
2-3 кисели крставички
100 гр. кашкавал
1 лажиче сенф
1 тегла мајонез
П.С. Нема промашај

(Одговор на членот kati)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Салата- рецепти!
20.3.2009 12:11:47   
kati
Грчка салата 
 краставички на коцки, домати на резанки, пиперка на прстени, исто и кромидот (со млад кромид ми е поубава), црни маслинки, маслиново масло, оригано, сирење.


(Одговор на членот kati)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Салата- рецепти!
20.3.2009 12:15:07   
kati
Мексиканска салата

Марула,црвена зелка,кромид,(бабури,печурки,тиквица,модар патлиџан печени на скара),од конзерва мешавина за мексиканска салата(пченка,грашок и пиперка)и одозгора се ренда кашкавал.


(Одговор на членот kati)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Салата- рецепти!
20.3.2009 12:38:38   
nina
Кати супер идеја за салативе јас моментално не ми текнува никаква салата ама пошто сум гладна некако се ми се јади од овие рецептиве.

(Одговор на членот kati)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Салата- рецепти!
23.3.2009 11:08:32   
Aleksandra
Eve vi edna brza a vkusna salata i toa se pravi za 10 min. Se vika KOMPIR SALATA.
Se zema otprilika 3-4 kompiri ?(ni golemi, ni mali, sredni) i 4 jajca i se varat zaedno dodeka ne omekne kompirot. Posle toa kompirot se stiska so viljuska ili go seces na kocki i jajceto go seces ili go rendas na krupno. Zemas sirenje i toa go drobis so viljuska i go stavas kaj komirot i jajceto. Dodavas majonez otprilika kolku treba i se zaedno mesas. Posle toa dodavas pavlaka ( otprilika, pavlakata dava mnogu dobar smek, isto i za vo ruskata stavam pavlaka i mnogu e ubava ne e teska salatata) i sol i crn biber i povelete probajte, znam deka mnogu ke vi se dopadne. Brza i eftina.user posted image user posted image

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Салата- рецепти!
23.3.2009 16:01:19   
mis.
Moze li nekoj da mi napise recepta na onaa salata sto se pravi so makaroni vo boja.Fala mnogu odnapred.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Салата- рецепти!
23.3.2009 16:55:12   
Lilipop
Cezar salata

marula
rukola
puseno pilesko seckano na kocki (moze i pileski gradi przeni na puter so malku vegeta)
brusketi (ili dvopek iseckan na kocki)
limonov sok
jajca iseckani na kocki
luspi parmezan

sos:
senf, biber,masl.maslo, Vorcester sos (go ima vo Ramstore)

Zenski, ima da se ubiete od jadenje user posted image
Dobar apetit!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Салата- рецепти!
26.4.2009 15:46:45   
mami
Салата со спанаќ
-спанаќ
-мајонез
-павлака
-брускети од било кој вкус
-сос од бибер(оној готовиот што го има во продавниците)
-кромид
Спанаќот се мие убаво и сецка како марула. Мајонезот, павлаката и сосот од бибер се мешаат во еден сад во однос 2:3:1( се мисли на лажици за супа) и потоа се истура во спанаќот и се убаво се меша..после се додаваат брускетите и крупно сецканиот кромид

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Салата- рецепти!
26.4.2009 15:50:34   
mami
Амигос салата (украдена од истоимениот ресторан во рамсторuser posted image )
- зелка
- марула
- домати
- пченка
- грашак
- печурки
-пилешко
- пармезан
-маслинка
-оцет и зејтин
Се убаво се сецка, пченката и грашакот варени или од конзерва, печурките и пулешкото исецкано на ситни парчиња се пржат убаво и се заедно се меша...ставате оцет и зејтин колку ви е желба, посипувате со пармезан и една маслинка за декорација

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Салата- рецепти!
1.5.2009 23:10:57   
Еца
Пилешка салата со макарони
- 500гр. Пилешки гради
- 4 моркови
- 8 кисели краставички
- 500гр. ситни макарони
- Зеленчук коцка (супа)
- 2 лажици сенф
- 500гр. мајонез
- 200гр. павлака
- 2 варени јајца
- Сол, црн бибер
- Магдoнос

начин на приготвување:

1. Во супа од коцка од зеленчук варете го пилешкото. Сварете ги морковите и макароните.

2. Исечете го месото на коцки и иситнете го на конци (влечете ги со рака, нека бидат што потенки). Ставете ги во длабок сад и додадете ги ситно исецканите моркови, краставички, макароните, сенф, мајонез, сол и црн бибер, сецкан магдонос. Смесата мешајте ја со лажица додека не се соедини. Кога ќе ја измешате додадете ги ренданите јајца со павлаката, измешајте додека не добиете хомогена смеса.

3. Сервирајте во мали садови, украсете со гранчиња магдонос и половинки маслинки.



_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Салата- рецепти!
2.5.2009 0:58:03   
biljanaM
женски темава е закон...супер ќе научам да ги правам сите салати, бидејќи немам многу искуство во оваuser posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Салата- рецепти!
23.11.2009 11:34:51   
big_mama817
Рендана салата
Се варат неколку компири се рндат во еден сад ,потоа се ренда салама,врз тоа се ренда кашкавал, врз тоа се ренда кисели краставички, потоа се рендаварено јајце и на крај се премачкува со мајонез.Пробајте многу вкусно и ефтино добар апетит.user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Салата- рецепти!
5.12.2009 14:00:21   
Еца
жени ајде ве молам напишете ми го рецептот за телешката салата user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Салата- рецепти!
6.12.2009 0:47:49   
nadica
потребни состојки:
1кг компир
3-4 млади крамитчиња или 1 главица кромид(подобро главица)
4-5 кисели краставички
3 големи лажици мајонез
1 голема лажичка сенф
3-4 големи лажици јаболков оцет
2-3 чешлиња лук
бибер и сол по вкус

се вари компирот се лупи и се сечи на покрупни парчиња во длабок сад, кромидот исто така се сече покрупно и се додава, на кругчиња се сечкаат и додаваат и киселите краставички се посолува и добро се промешува

во помал сад се мешаат мајонезот, сенфот, оцетот, ситно сецканиот(може и да се изренда на најситно) лук и се наросува со бибер. со така приготвениот сос се прелива смесата со компири и не се меша

за подобар вкус компирот лупете го и сечкајте го додека е топол не го миете сео ладна вода

ДОБАР АПЕТИТ
п.с.пробајте нема да згрешите

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Салата- рецепти!
29.11.2010 23:49:08   
lb81
ve molam koj ja znae receptata za posna salata so tuna da ja pise mi treba za Sv.Nikola sakam da ja napravam no neznam sto tocno se stava.I znam deka ovde pisuvame samo za salati no kazetemi otprilika vo vizitarski kolaci kolku cokolado upotrebuvate za glazurata i kako go topite so mleko ili margarin ne znam sto mi e no posledno vreme gi utkam slatkite vo glazurata.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Салата- рецепти!
30.11.2010 12:24:12   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

Рендана салата
Се варат неколку компири се рндат во еден сад ,потоа се ренда салама,врз тоа се ренда кашкавал, врз тоа се ренда кисели краставички, потоа се рендаварено јајце и на крај се премачкува со мајонез.Пробајте многу вкусно и ефтино добар апетит.user posted image


И јас ја правам оваа многу е вкусна и леснаuser posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Салата- рецепти!
30.11.2010 12:37:10   
arh_diz
Eve edna posna salata.
kompir se vari
cveklo se vari
morkov se vari
kiseli krastavicku
grasok
Seto ova se sece na kocki i se mesa se dodava sol, maslinovo maslo i praziluk po zelba

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Салата- рецепти!
30.11.2010 12:43:42   
danced
салата од компир и туна

4 варени компири сецкани
5 кисели краставички сецкани
185 гр. туна од конзерва
соли црн пипер
бело вино малку
магдонос

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Салата- рецепти!
6.12.2010 20:11:47   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

salata so jogurt
1/2jogurt
40gr.zelatin
3 supeni lazici majonez
sol
salama
morkov
kaskaval
ako se dodava sirenje da se vnimava na solta
2 jajca vareni
zelatinot se stava vo voda da se nababri,potoa mu se dodava jogurtot i se stava na tivok ogan so postojano mesajne dodeka se stopi zelatinot,se vadi od ogan i mu se dodavaat seckanite sostojki,se stava vo navodeneti kalapi,kako tie za vizitarski kolaci moze i vo kuglov,ili nekoi interesni casi ako imate..treba dobro da se zdrvi najmalku 4h pa se vadat od kalapite


ИЗВОРНА ПОРАКА: Twins

suzeto, ovaa salata so jogurt mozes li da ja nparavis vo tavce pa odposle da si secis formi po zelba ili ke se raspadni ako ja secis?


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

imav i jas praveno ova.za predjadenje bese..ednas samo ...i da go secev na kocki ...fala suzeto me potseti na receptot..ne se raspadna kaj mene..so zelatin taka 


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

mnogu ubavo meze...ama jas redev na primer najdole zelatin pa salama .pa morkov pa jajce i.t.n. i na kraj pak zelatinot.i sareno vnatre bese..ova za n godina mozam kako meze so pivce heheheh


ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto


ИЗВОРНА ПОРАКА: Twins

suzeto, ovaa salata so jogurt mozes li da ja nparavis vo tavce pa odposle da si secis formi po zelba ili ke se raspadni ako ja secis?

ne bi trebalo da se raspadno vo kuglov stom se sece
ali mnogu idet ubavi vo kalapi tie sareni sto se kako ruza srcina idr,potesko e treba da imas mnogu no zatoa moze i vo nekoj casi nema da gi polnis do gore do pola pajncina za kikiriki


ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

mnogu ubavo meze...ama jas redev na primer najdole zelatin pa salama .pa morkov pa jajce i.t.n. i na kraj pak zelatinot.i sareno vnatre bese..ova za n godina mozam kako meze so pivce hehehe




pa sareni idat i ako mesas sve ama taka idat kako prozitni odozgora podobri se no i potesko so mali kalapcina,imam praveno i taka


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

ne ,ne kakvi mali kalapcinja...vo tavce nekoe poplitko i samo redev ,,,a zelatin mu stavav od gore da ne mi izbega morkovot..abe prvpat pravev taka  i demek po red..a logicki da.sareno e dali vaka ili taka.jas vo dolzina gi secev kako lenti..ama imav nervi..sega ke rendam


ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

aha ti da ne pravese red zelatin red morkov pa zelatin red salama zelatin i tn


ИЗВОРНА ПОРАКА: Twins

ke go probam ova suzeto, fala za receptot jas saka da gi isecam vo formi za kolacinja pa ke vidam kako ke ispadne.



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Салата- рецепти!
14.12.2010 23:11:02   
Twins
suzeto, ja pronajdov receptata za slatata so zelatin  vo hrana i vino ama tamu e plus  i so grasok i so kiseli krastavicki i so luk i pavlaka i sirenje ......

Si ja probala vaka li ovie raboti se visok?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Салата- рецепти!
15.12.2010 0:20:15   
bliznaci29

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lilipop

Cezar salata

marula
rukola
puseno pilesko seckano na kocki (moze i pileski gradi przeni na puter so malku vegeta)
brusketi (ili dvopek iseckan na kocki)
limonov sok
jajca iseckani na kocki
luspi parmezan
najomilena mi e ovaa salata
sos:
senf, biber,masl.maslo, Vorcester sos (go ima vo Ramstore)

Zenski, ima da se ubiete od jadenje user posted image
Dobar apetit!


(Одговор на членот Lilipop)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Салата- рецепти!
15.12.2010 17:35:00   
jovanka
ZILIEN SALATA

zelena salata se secka na rezanci tenko

morkov varen se renda na krupnata strana od rendeto

sunka se secka na rezanci tenko

kaskaval kravji se renda na krupnata strana od rendeto

pavlaka

majonez

Site ovie sostojki se mesaat.Ova mi e najomilenata salata bidejki sleduvaat praznici eve moznost da probate nesto interesno za prigotvuvanje.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот bliznaci29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Салата- рецепти!
15.12.2010 20:37:02   
Natuska85
ZILIEN SALATA

zelena salata se secka na rezanci tenko

morkov varen se renda na krupnata strana od rendeto

sunka se secka na rezanci tenko

kaskaval kravji se renda na krupnata strana od rendeto

pavlaka

majonez

Site ovie sostojki se mesaat


Си ја копирав кај мене во  фолдерчето рецептиuser posted image .Ќе ја пробаме викендов,вкусно звучи


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Салата- рецепти!
15.12.2010 23:41:00   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

ZILIEN SALATA

zelena salata se secka na rezanci tenko

morkov varen se renda na krupnata strana od rendeto

sunka se secka na rezanci tenko

kaskaval kravji se renda na krupnata strana od rendeto

pavlaka

majonez

Site ovie sostojki se mesaat


Си ја копирав кај мене во  фолдерчето рецептиuser posted image .Ќе ја пробаме викендов,вкусно звучи



me too!! само некако мајонезов ми пара очи, ич не го сакам.. ама ај празинци се ближат па ќе си дозвлам малце user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?