|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
[Анкета]

Дали децата треба да бидат принудени да седат во скутот на Дедо Мраз?


Децата мора да седат во скутот на Дедо Мраз
  0% (0)
Децата треба да одлучат дали сакаат да седат во скутот на Дедо Мраз
  85% (6)
Не ги сликаме децата со Дедо Мраз
  14% (1)


Вкупно гласови: 7


(Последен глас : 29.10.2015 2:26:31)
(Гласањето трае до: -- )
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали децата треба да бидат принудени да седат...
10.12.2014 11:08:49   
Палешка РР
Инспирација за денешната тема, е денешната статија.
Па ајде малку да проговориме за тоа.

Дали и по цена на плачење и страв, ќе го принудите детето да седне во скутот на Дедо Мраз?




< Поракaта ја уредил Felly RR -- 11.12.2014 10:15:13 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали децата треба да бидат принудени да с...
10.12.2014 11:14:53   
Mihaela 2010
Ke bidam kratka.. za nisto i nikogas ja nemam kerka mi prinuduvano da pravi nesto sto ne saka.pa duri ni da sedne vo skutot na Dedo Mraz
Lani kaj mene na rabota imase pretstava so dedo mraz,peese igrase i na kraj im davase paketcinja na site deca ( od vrabotenite).
M fino lepo si otide do kaj nego si zastana si go zede paketceto i napravi poza za slikanje user posted image
me nervira ponekogas mm koga nekoja nepoznata osoba i se obrakja, demek lele kako se vikas,kolku godinki imas i sl a taa molci ne odgovara,i mm onaka so sila kazi tato ajde zosto kjutis..mene seto toa me nervira,ne mozes so sila da go nateras deteto da progovori.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали децата треба да бидат принудени да с...
10.12.2014 11:36:49   
SandraRo
Nikogas ne bi go terala svoeto dete so sila da oravi ona sto ne fo saka.Dokolku moeto dete posaka da a inaku so sila nikako sepak e dete.

_____________________________

Жената може да ти биде најдобар
пријател,љубовница,најголем непријател или
ноќен кошмар... но се зависи од тоа како ќе се
однесуваш со неа...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали децата треба да бидат принудени да с...
10.12.2014 11:43:31   
niki
sekako deka ne, taman rabota
jas dedo mraz go gledam kako razvojna faza, ne se site deca i na sekoja vorzrast spremni za nego i ne treba toa ni da se forsira ni da bide moranje
ako i koga decata sami projavat inters togas treba da imaat interakcija so nego i pak do onaa mera i granica do koja tie cuvstvuvaat potreba da mu se doblizat
kerka mi za dedo mraz dozna vo predskolsko koga imase 4 godini, tamu boea, peea pesnicki za nego, citaa prikazni i taka dojodvme do inicijativata od nejzina strana da go sretne i prasanjeto zosto na nea ne i donel podarok dotogas
i rekovme deka dedo mraz im nosi podaroci na decata koi mu pisuvaat pisma, a bidejki taa togas ne znaese da pisuva i predlozivme da mu nacrta crtez so zelbata koja ja ima
ovde nema trgovski centri ni dedomrazovci koi setaat po ulici da gi vidis, eden dojde na novogodisnata pretstava a potoa za nova godina nie sredivme eden poznanik da dojde kaj nas doma prepraven so podarokot koj si go pobara vo pismoto
so onoj skolskiot dedo mraz taa si bese rezervirana si go zema podarokot i se trgna, so ovoj koj dojde doma bese po prisna go izguska od sreka i potoa se frli na otvaranje na podarokot
lani prv pat vide mnogu dedo mrazovci na edno mesto na plostad vo Skopje i ne im priogase gi gledase onoj koj go bevme sredile da i dade podarok go gusna i se slikase so nego stoejki samata taka sakase bez nekoi nasi predlozi
edinstveno sto sugerirame e da ne zaboravi da zablagodari i tolku


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали децата треба да бидат принудени да с...
10.12.2014 11:59:42   
Malecka23
Nikogas do sega ne sum ja prinuduvala za nesto nema ni za dedo mraz.lani pred n.godina ja nosevme na plostad od kaj mm od rab imaa igroteka so dedo mraz so se i svasta M placese i se plasese od nego go zemase samo paketceto i begase.Voopsto ne ja ni primoruvav ili forsirav deka mora da se slika deka mora da sedne ili bilo sto.Godinava sama projavuva zelba za Dedo Mraz znaci veke e spremna.Se raduva na elki na se sto e novogodisno.E sea dali i godinava ke place i nema da saka da se slika ili ne ne znam ke vidime ama i da ne saka nema sekakko da ja primoram.Koga ke saka sama ako nekogas saka togas vo red.I ne samo za Dedo mraz opsto za se ne sakam forsiranje koga sama ke odluci deka e spremna i nie kako roditeli ke ja vidime togas moze se a so sila ubavina ne biva.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали децата треба да бидат принудени да с...
10.12.2014 12:26:23   
bucko mal
Jas sum nemala problem so decava so Dedo Mraz.Ne se plasat od nego samo cudno go gledaat. Kaj nas nema tolku mnogu Dedo mrazovci kako vo Mk.ne e bash nesto tolku euforicno.
Sepak,sum bila svedok na mnogu neprijatni situacii.Da se vlece dete samo da se slika.Pa Dedo mraz od raka na roitelite dete ke mu zeme,duri strasni se,ne e cudno sto placate decava.

< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 10.12.2014 12:28:03 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали децата треба да бидат принудени да с...
10.12.2014 13:53:16   
caciana
Nema potreba decata da imaat traumi i da se prinuduvaat da sednat do Dedo Mraz. Jas kako mala ne sakav da sedam vo negoviot skut zatoa sto bev isplasena. Koga sum imala dve godini eden rodnina dosol prepraen kako Dedo Mraz i tropnal coekov na vrata, i sega me ispratile jas da otvoram. Koga sum go videla sum pisnala vo placenje..a coekov ne razmislil deka e prepraen me zel v race i jas si placam toj ne me pusta. Od taa slucka jas ne sum sakala da se slikam so dedo mraz. I na site sliki sto mi se od mala jas stojam vo blizina na dedo mraz. E veke nekade na 6 god. na slikite stojam do dedo mraz gusnata so nego , no pak ne sum vo negoviot skut. user posted image
Znaci kako sto pisuva vo statijata nema potreba decata so sila da se sednuvaat kaj dedo mraz, da se plasat i da placat a seto toa da go prezivuvaat samo za edna slika. user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали децата треба да бидат принудени да с...
10.12.2014 16:27:48   
deluxe
Moite deca od koga se rodeni,od start nemaat strav od Dedo Mraz .Kerkata bese 6meseci a sinot 4 koga prv pat Dedo Mraz gi krena vo race za da se slikaat,I reakcija nikakva,zbuneti,ama ne rasplakani.Lani sinko imase 16 meseci,povtorno ista reakcija,ednostavno si sedi,se slika,zema podarokot I cao si se pozdravuvauser posted image No dokolku ponatamu se pojavi strav ,normalno nema da dozvolam deteto da se traumatizira za edna fotografija,ke napravime fotomontazauser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали децата треба да бидат принудени да с...
10.12.2014 21:15:25   
mamicki
Ama ne! Ako toa im e trauma, a ne dozivuvanje, nikako ne!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали децата треба да бидат принудени да с...
10.12.2014 22:05:49   
Defne90 RR
Не.Децата не треба да се принудуваат на нешто што не сакаат.Првата година кога синко го виде дедо мраз не сакаше ни да му се доближи а не па да му седне во скут.И секако дека не го ни принудувавме детето на тоа.Наредната година веќе сам си сакаше да седне во неговиот скут и немаше никакви проблеми.И малиот исто лани уште штом го виде дека влегува во соба почна да плаче и не го седнавме во неговиот скут.И оваа година ако направи така немам намера да го принудувам детето на нешто што не сака.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали децата треба да бидат принудени да с...
11.12.2014 10:24:48   
Felly RR
е согласувам со се погоре напишано. Минатата година на М и беше ептен страв од Дедо Мраз, па затоа и во градинка им имав кажно на двете учителки, и ги замолив да ја припазуваат М (бидејќи после приредбата јас морав да одам на работа, а М остана во градника) и им кажав М воопшто да не ја носат да се слика со него. Кога влезе Дедо Мразот, едната учителка беше цело време до М, ја гушна и стоеше до неа, колку за групната слика, па така ја има на сликата, инаку кога беше помала, еднаш имаше забава за децата кај мм на работа, и Дедо Мраз им делеше пакетчиња. Таа не сакаше ни да појде да го земе подарокот, па заедно со тато си го зедоа и така се сликаа. Наредната година не ја однесовме, знаевме дека исто ќе биде. Кога гледам дека тоа и предизвикува страв, не мора дополнително да ја трауматизирам, па ни во скут ни до него не мора да имаме слика.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали децата треба да бидат принудени да с...
11.12.2014 10:40:04   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Инспирација за денешната тема, е денешната статија.
Па ајде малку да проговориме за тоа.
Дали и по цена на плачење и страв, ќе го принудите детето да седне во скутот на Дедо Мраз?


Зарем има такви родители? Ако има, треба директно да се пратат на психијатар. Баш ме интересира ако знаете такви случаи, пишете дали такво нешто направиле и што се случило, имало ли драма со трговскиот или местото кај што бил поставен Дедо Мраз, живо ме интересира!user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?