|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Реципроцитет во семејните односи
23.3.2014 19:06:40   
niki
Dali ocekuvate od posirokoto semejstvo?
Dali go imate?
Kako se odnesuvate so onie licnosti koi ne se raspolozeni srazmerno na nivnite baranja i ocekuvanja od vas da vi vozvratat?

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 23.3.2014 20:58:08 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Реципроцитет во семејните односи
23.3.2014 21:07:03   
vezilka RR
Се помалку и помалку го очекувам. Порано мислев дека давањето во семејството оди рака подрака со љубовта. Но како стареам сваќам дека тоа не е баш така. Дали луѓето, дали времето во кое живееме, не знам што е пресудно, но сите некако се свртени кон себе. И сето тоа би било ок ако немаат барања од другите. Сето ова ме доведува до тоа и јас да направам рестрикција од моето давање. Добро или не, не знам, ама така стојат работите кај мене.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Реципроцитет во семејните односи
23.3.2014 22:23:33   
niki
Kaj nas pak e verojatno prasanje na navika
Eden del od semejstvoto mi funkcionira po princip na vzaemno pomaganje koga se moze i izbegnuvanje da se odmaga ako ne moze da se pomogne
Ama za zal imam i totalna sprotivnost, koi bukvalno me izluduvaat, bez ogled natoa sto im go kratam davanjeto tie funkcioniraat po princip koj pita ne skita pritoa tie sekogas prasuvaat i baraat i ne ostavaat mesto ti nesto da im pobaras, toa nesto ne moze ni na pamet da ti padne bidejki tie se po pravilo vo polosa sitacija od tebe sekogas
I veke tolerancijata mi e dojdena do tamu da ne mozam ni ljubezna da bidam so lugevo a kamoli pa nesto poveke
I najveke kosa mi se kreva od nivnite izjavi koga tie bi imale na sekogo bi pomognale ne bi stedele ne bi mislele na sebe
I so godini veke nikako da se dojde do to tie da imaat, ako ne za da pomognat bar do tolku da ne zavisat od tuga pomos

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Реципроцитет во семејните односи
24.3.2014 1:26:42   
Defne90 RR
Па и јас до пред некоја година функционирав така и мислев дека колку даваш толку и ќе ти се врати и можеш да очекуваш од поширокото семојство да ти даде ако сразмерно даваш и ти.Меѓутоа и јас се уверив во тоа дека тоа не секогаш е така.Сега веќе и јас сум во онаа фаза кога ниту очекувам нешто од моето пошироко семејство ниту пак сакам тие да очекуваат нешто од мене.Не дека не го сакам или дека не сме во добри односи,меѓутоа според мене во денешно време е секаде така секоја фамилија сама за себе.Коклу повеќе фамилии се заедно во се и очекуваат нешто едни од други,толку повеќе постои можноста на крајот очекувањата да не бидат задоволени и да почнат тензиите околу тие семејства.Можам да очекувам и да се потпирам само на членовите на поблиската фамилија односно моите родители и родителите на маж ми како и неговите баба и дедо.Другите било од моја или од страна на маж ми членови на поширокото семејство ги почитувам и сакам и фала богу дека секогаш би излегла во пресрет за било каква помош што сум во можност да ја пружам,но сепак во очекувањата не претерувам.Така никогаш не можат да бидат повредени нечии чувства и да не бидат исполнети нечии очекувања.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Реципроцитет во семејните односи
24.3.2014 7:46:17   
mommy_angels RR
За жал многу млада научив дека кога се во прашање пари се заборава и релацијата брат-сестра.Вака некако би дошло тоа user posted image
Секогаш на некој му фали нешто,ама не ја разбирам потребата да очекуваш некој друг да ти ја исполни.Помагам на секој колку што можам,ми помагаат најблиските,мајка,татко,сестра и толку.Многу други блиски луѓе си сакам и почитувам и дружам,ама нивниот вишок или мањак на пари е само нивни проблем .Секој знае како си заработува,така да кое е правото на околината да одлучува каде и како да ги троши?

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Реципроцитет во семејните односи
24.3.2014 8:20:00   
vezilka RR
Уффф, не ни мислев во контекст на пари во поготната порака, туку на друг вид на услуги, како на пример дај преведи ми го ова, спреми ги внуците по овој или оној предмет, дај види дали оној твој пријател може ова да ми заврши, оди таму и тоа заврши ми го и слично.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Реципроцитет во семејните односи
24.3.2014 8:27:07   
niki
Ma da e samo pari da baraat lesno ke gi otkacis
Ona sto ovojpat me izrevoltira e sto edni konkretni luge se obiduvaat sinot da go infiltriraat vo EU, ama tipov za nisto ne go biva, nit ima skolo nit rabotel negde, nit znae nesto i sega znaat za edna nasa prijatelka ne mazena samohrana majka i zapnale da ja prasame dali ke se soglasi da se mazi za nego za pari za da dobie tipov francuski dok za prestoj
Toa dali nie sme za ili protiv takvo nesto ne e bitno, dali sme vo tolku bliski odnosi za takov muabet da pocnuvame so nea isto ne im e bitno, dali ke se izrezilime so takov predlog ili moze i drugi problemi da si navleceme na glava i toa ne im e bitno
Prosto im se cudam na pametot i na smelosta
I se prasuvam koga bre ke im dojde pamet i ke prestanat da ne zamaraat so sekakvi gluposti, ne znam sto si zamisluvaat lugevo deka ako pojdes vo stranstvo stanuvas semoken bog ili kriminalecuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Реципроцитет во семејните односи
24.3.2014 8:33:15   
Tanjat7880
Mnogu ubav muabert,tipicen za nasheto podnebje.
Karakteristicno za nas balkancite e pocituvanje na semejstvoto,toa podrazbira ljubov,vnimanie I pomosh togash koga treba.
Imam luda srekja shto moeto semejstvo funkcionira besprekorno(tuka I poshirokoto go stavam),vazi praviloto deka pri bolest I pri kupuvanje kukja mora da se pomogne materijalno koj kolku moze,no samo za toa za drugo ne.
Vazi praviloto deka ako ima problem site se sobirame I naogjame nacin da se pomogne pa barem so kuraz ako ne so neshto drugo.
I shto e mnogu bitno,jas sum edinstveno zensko pomegju moite bratucedi pa mozam da kazam deka sekoj od niv ko kapka voda me gleda.
Znaete koga ke ve strefi teshka bolest vo semejstvoto,togash ja gledash silata na poshirokoto semejstvo.
E sega tie shto zasluzuvaat gi narekuvam bratucedi a ima takvi(pomalku)na koi sum im "udrila krstot"i tie se moi "pokojni rodnini"
Znaci reciprocitet ima I na sekogo prema zasluzenoto no semejstvo e bogatstvo I tie vrski I odnosi treba da gi neguvame.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Реципроцитет во семејните односи
24.3.2014 8:36:31   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Ma da e samo pari da baraat lesno ke gi otkacis
Ona sto ovojpat me izrevoltira e sto edni konkretni luge se obiduvaat sinot da go infiltriraat vo EU, ama tipov za nisto ne go biva, nit ima skolo nit rabotel negde, nit znae nesto i sega znaat za edna nasa prijatelka ne mazena samohrana majka i zapnale da ja prasame dali ke se soglasi da se mazi za nego za pari za da dobie tipov francuski dok za prestoj
Toa dali nie sme za ili protiv takvo nesto ne e bitno, dali sme vo tolku bliski odnosi za takov muabet da pocnuvame so nea isto ne im e bitno, dali ke se izrezilime so takov predlog ili moze i drugi problemi da si navleceme na glava i toa ne im e bitno
Prosto im se cudam na pametot i na smelosta
I se prasuvam koga bre ke im dojde pamet i ke prestanat da ne zamaraat so sekakvi gluposti, ne znam sto si zamisluvaat lugevo deka ako pojdes vo stranstvo stanuvas semoken bog ili kriminalecuser posted image

Ejjj Niki,pa ova e smeshka I da ja razmisluvash bre zeno,fino lepo ke kazesh NESAKA taa I taa da se mazi I kraj,zavrshen muabet!
Pusti roditeli,neuspeale da si go kanaliziraat deteto vo sredinata kade ziveat pa EU ili neznam koj ke go stori toa ama samo nekoj da posaka!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Реципроцитет во семејните односи
24.3.2014 9:00:58   
niki
E pa toa me nervira, sto zatoa sto sme rodnini, treba da glumam diplomatija i da smisluvam odgovori na glupi prasanja
Najrado bi gi otkacila, ko ti bi gi "upokoila" najdirektno, ama mazle ne mi dava da gi sredam, toa pusto nekogas i oni ke ni se nasle, vo sto jas ne veruvam kaj konkretnive luge

I taka za ova ke se opravdame i ke bideme mirni dur ne gi strefi slednata fiks ideja

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?