|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
12.6.2013 9:52:18   
caciana
Кој вид на млеко го препорачувате за исхрана на малечките дечиња?

Кравјо ? Козјо? или пак Овчко?
Според вас кое е најдобро за дете постаро од 2 години? user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
12.6.2013 9:55:49   
deluxe
колку што имам читано,мислам дека е козјото,ама нз зошто не би дала,јас им давам бт млеко(кравјо)

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
12.6.2013 10:03:01   
JovanaJ
Nemam pojma koe e podobro, nie pieme kravjo i toa isklucivo od nasite mlekari. Ne im veruvam na mlekarite od stranstvo, bidejki smetam deka ne im e ist kvalitetot na mlekoto sto go nosat za izvoz i sto zavrsuva kaj nas. I plus znam kakvi proverki se pravat t.e. ne se pravat , kako se zaobikoluva kontrolata pri uvoz, ne samo na melko i ne mnogu durgi uvozni proivodi. Pa nekako sum po nakloneta kon nasite...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
12.6.2013 10:04:22   
JovanaJ
A i zaboraviv, davam isklucivo mleko so golema maslenost bidejki masta vo mlekoto e mnogu potrebna za razvoj na mozokot. Nikako ne davam mleko so mala maslenost. Ova mi e preporaka od pedijatar- nevrolog.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
12.6.2013 10:59:57   
meU87
Јас започнав да и давам од Битолското со витамини што е, се надевам дека е подобро од обичното.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
12.6.2013 11:23:47   
bebence1
Bitolsko mleko davam na moive ama onaa sto e polneto vo Makedonija neznam dali ste primetile deka ima Bitolsko mleko polneto vo Belgrad ,pa drugo polneto vo Bosna

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
12.6.2013 19:14:38   
eleonorastrumica
ЈАс давав Битолско сега давам Алпи

(Одговор на членот bebence1)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
22.8.2013 21:25:17   
Bethany
Мислам дека педијатрите генерално не препорачуваат млека, ниту кравјо, ниту козјо, да се пијат во големи количини после навршена една година на детето, поради можноста на анемија.

Знам дека млекото и млечни производи во комбинација со зеленчук и месо, не дозволуваат апсорпција на железото од храната. Затоа, колку што читав, млекото не треба да се дава непосредно пред оброците (зеленчукови и месни), за време, исто и после оброкот најмалку да помине еден саат па потоа може да се даде млеко.

А инаку во комбинацијата со овошјето, не сметало. Тоа што читав од еден нутриционист.

Инаку, јас би давала козјо кога би сакал малиот и ако би можела да најдам од проверено место. Мислам дека многу има многу повеќе предности отколку што може да направи штета. Обично доктори препорачуваат козјо како најчисто млеко, ова за возрасни, па претпоставувам и за деца.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 22.8.2013 21:27:39 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
23.8.2013 12:29:56   
sandriana RR
После навршена година, година и пол, сметам дека нема потреба млекото да биде основа на храна на детето, па и да се исклучи од употреба не е страшно.
Бебињата додека цицаат или пијат формула, во ред, но за потоа - млеко да се сведе на минимум. Евентуално за добра ноќ, бидејки детето така навикнало да заспива. Или за појадок или вечера неколку пати неделно.
Кое е најдобро, навистина имам дилема - дали кравјо, овчо, козјо, свежо или пастеризирано, и од тие причини не го воведов кај моето дете, откако прекинавме со цицање.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
2.12.2014 13:39:31   
caciana
Najdobro e kozjoto, potoa kravjoto mleko. Na fakultet go imavme spomnato i mlekoto od KOBILa koe sto bilo pozdravo i od kravjoto mleko. user posted image No za zal go nema kaj nas i ne mozeme da zboruvame za negoviot kvalitet.user posted image
Posle godina mlekoto ne treba da go praktikuvate kako osnoven obrok, moze da vleze na mestoto od uzina, no ne da zameni cel obrok, zatoa sto deteto e veke golemo i ima potreba od pogolema energija za da go pomine denot, a 1 casa mleko nema da ja obezbedi silata na deteto da go pomine denot vo igri. user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
2.12.2014 13:49:53   
Malecka23
Apsolutno se slozuvam so tebe.No poznavam mnogu majki kade posle 1god uste si drzat mleko kako obrok a ne dodatok.Inaku da najdobro e kozjoto mleko iako jas davam kravjo posto cucka takvo pie.I da najdobro e domasno ama epten epten od provereni luge da ne recam cisti posto sum videla strasni rab sto se pravat

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
2.12.2014 15:44:59   
Defne90 RR
NPogolemiot pie domasno kravjo mleko uste odkoga imase samo nekolku meseci.Vo den obaveno pie barem po 250 ml.Pomaliot ne pie nikakvo mleko i nikogas i ne piel.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
27.3.2015 14:03:30   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

После навршена година, година и пол, сметам дека нема потреба млекото да биде основа на храна на детето, па и да се исклучи од употреба не е страшно.



Потполно истоuser posted image оваа тема ми се виде нај соодветна ,но ако не префлете го мојот постuser posted image

Дискусијата и прашањето ми се поврзани со пиење на млеко после првата година.Мака ми е од коментарот дека со млеко се расте.Кога ќе станел,па после,па пред спиење.Трбало и да се јаде и ужина и млеко.Ех да така ќе се поправел.М има 19месеци и 10кг,знам дека му фали 1 кг како ништо, но тој јаде на 3-3,5 часа па кога да му дадам млеко,или место храна млеко.
Бре како да им објасниш на стари дека треба да се јаде ,па еднаш млеко ок е..М си јаде без проблем ,ама ете не се поправал како можело значи требал млеко да пие.
Ме напнуват дајте просто како да им објаснам

До кога и кога во денот дававте млеко?Кога ќе одвикнувам од пелени за некој месец ќе треба да му го тргнам млекото пред спиење и вечерата да е покасно, па наутро млеко да му давам?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
27.3.2015 17:01:31   
Defne90 RR
И јас се сложувам со вас.Значи млекото никако не теба да заменува оброк.Па и да се исфрли не е страшно.Витамините што ги има млекото ги има и во сирењето,јогуртот,павлаката...Кај мене помалиот никогаш не пиел млеко,со бисквиди само или со житарици го јаде.А поголемиот престана да пие пред неколку месеци и сега и тој само со бисквиди или житарици ко малиот ги јаде.Инаку меланија подобро е кога ќе се одвикнувате од пелени млекото да му го даваш насабајле.И не му е потребно повеќе од една чаша.Мене педијатарот ми има кажувано дека од една чаша млеко ништо повеќе не треба да внесуваат децата.И мене ме дават старите дека не пијат моите ама па јас не се замарам знам дека тоа не е воопшто страшно и дека наместо млеко си јадат и други работи кои имаат калциум.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
27.3.2015 17:54:23   
lukajana RR
Melanija RR и јас сум за тоа млеко до година иако Ј и сега на 10 месеци не бара да цица си јаде друго ако и дадеш добро ако не ништо.А со Л имав голем проблем со млекото,тој па дневно пиеше по 1.5л млеко и нормално друго ништо не сакаше да јаде до две години.Млеко пиеше до 4 год ама дека почна и друго да јаде изгледа му беше лошо после млекото и сам го откажа.Сега не пие никогаш.За последнава година можам да кажам дека ослабна и многу се извиши со јадење разноврсна храна.Млекото го заменивме со кисело млеко ,павлака ,јогурт.Е сега за ноќното пиење млеко и пелените зависи и до детето.Л пред спиење пиеше млеко па сабајле околу 6 пред работа му давав пак млеко а не ми се помочкуваше ноќе.Тоа ке видиш кога ке се одвикнувате

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
27.3.2015 18:29:58   
Mihaela 2010
Znaci so starive ista pesna sekade.moralo da se pie mleko na sabajle pa i na pladne i naveceruser posted image ova so moive zivci kinam kogavsum kaj niv
Mene pedijatarot mi rece na godinka da pocneme so mleko, mislam da go mesam pola mleko pola voda ..jas ja doev do 16 meseci a od godinka si piese i mleko.
Sega ima nepolni 5 god i i davam ednas vo denot mleko eventualni dva pati ako pobara.obicno i davam casa pred spienje so b kompleks i u krevet..ama neeee kaj moite koga se ide od sabajle e zadolzitelnouser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
28.3.2015 3:28:27   
marchi
Na svekor mi decata od vtoriot brak imaat 7, 6 i 4 godini tie pijat mleko beter od bebinja,znaci na sabajle pred spienje obavezno i uste 10 pati preku den.obroci pretezno 2 imaat i posle se cudat zasto decata im se cesto bolni.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
30.3.2015 14:06:09   
Malecka23
Zenski mozebi prasanjeto ne mi e za tuka no slobodno prefrlete me.
Dosega M piese deomasno kravjo mlekce.Obavezno 300ml na densko i po tolku na nokno spienje.I sekako nit jogurt nit k.mlekce ne bese zapostaveno.E problemot e sto veke 1mesec se borime so zapek i bidejki probav se resiv da i go trgnam i mlekoto veke dva dena e bez mleko i mn e tazna ama bas a pocna redovno da kaka.Dali smetate deka na dete od 2.6god e ok da mu se trgne mlekceto.Jas sum nekako mnogu sentimentalna po ova prasanje mozebi za nekoj ke bide smesno ama ete deka ne e doena i se nekako kako da mie strav deka sum i skratila.nedelava sekako ke ja nosam na Detska Klinika imame zakazano i tamu sekako ke vidam za mislenje ama ete od vasi iskusstva

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кое млеко е најдобро за исхрана на децата?
31.3.2015 23:16:28   
Cvekelencule
Малечка 23 јас не би и го тргнала млекото искрено ,ова ти го пишувам од искуство имам три деца и сите три имале запек ,а првото имаше премногу па давав многу овошје секој ден круша кива ама баш секој ден овошје и се нормализира и еве ја сега има девет години и уште пија млеко и јас сум сентиментална кога ќе ми речи сакам млеко и како да не и дадам user posted image а голема е демек па нашколо да тргно без да се напија млеко па тоа нема шансиuser posted image поздрав мамичка сепак ти најдобро си знаеш

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?