|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Филмови според книги
12.3.2013 11:24:06   
Calypso
Често се случува познати светски класици и бестселери да бидат екранизирани, многу пати успешно.
Што мислите, што е подобро, книгата или филмот? Што би одбрале вие?

Јас лично ги преферирам книгите, прво да ја прочитам книгата па да го изгледам филмот. Сметам дека книгата е подобра од филмот, иако сликата вреди илјада зборови. Едноставно, книгата ми дава поголема слобода сама да си го изрежирам дејството (пред се затоа што овозможува повеќе информации), а филмот е нечија замисла на одредено дејствие, во кое може, но и не мора да се пронајдете.

Некогаш филм ме заинтригирал да ја прочитам книгата. Тоа беше случај со Господарот на прстените, и оттогаш сум фан на фантазијата како книжевен жанр.

Омилени дела според книги ми се веќе спомнатите (трилогијата Господарот на прстените), потоа Чоколадо, Ана Каренина (со Грета Гарбо), Ромео и Јулија на Баз Лурман.

Кои се вашите омилени филмови според книги?

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 11:29:58   
niki
pa ne mi se omileni no imam citano knigi i gledano ekranizacii
P.S I love you
My sister's keeper
Poraka vo sise
ne mi teknuvaat drugi vo momentot
sekogas poveke mi se dopaga knigata

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 11:37:24   
Calypso
Ете, видиш, го заборавив Николас Спаркс. Не ги сакам неговите книги, ја имам прочитано само Dear John, ама P.S I love you и Notebook (филмовите) ми оставија голем впечаток. Плачев на нив, а ретко плачам на филмови.
Друг филм на кој исто така се сетив е Однесено со виорот (сигурна сум дека го имате гледано). Ја читав одамна и книгата, ама некако филмот повеќе ми се допаѓа.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 11:41:17   
niki
Memoarite na edna gejsa ako ne gresam bese naslovot
knigata sekako poveke mi se dopaga

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 11:42:27   
Mihaela 2010
Nikade bez kerka mi....prekrasen film a i kniga bogami

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 11:44:05   
Lacrymosa
Преферирам кнгии дефинитивно инаку имам гледано неколку прерфаботки и сепак не ми е тоа тоа. Многу е подруго сам да си створиш слика врз описите на писателот него да гледаш како некој друг си створил своја слика ( режисерот), а која не е иста со твојата
Ако ги земеме пример Game of Thrones: ги имам прочитано и книгите и ја гледам серијата, но во книгите е мн поопширно, поубаво... дури во втората сезона се разочарав од кастингот на две глумици ( Аша и Бријана за тие што ја гледаат серијата). Едноставно не беа онакви какви ги замислив преку описите на Мартин. Се на се гласам за книга

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 11:49:14   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nikade bez kerka mi....prekrasen film a i kniga bogami


filmot sum go gledala no ja nemam citano knigata

serija koja ja gledavme ovde i cela grcija placese pred dve godini mislam bese Το νισή - Ostrov, za leproznite koi pred prva svetska vojna gi nosele na ostrov vo izolacija, taa kniga mi e vo agenda za citanje bidejki serijata bese ekstremno potresna

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 12:34:25   
temjanuska75
Knigata za mene e podobra opcija. No P.S. I love you, kako film mi ostavi golem vpecatok. I jas si se iznaplakav na filmot.
Mnogu me razocara filmot spored Kodot na Da Vinci, mnogu brzo se odviva dejstvijata, i ako ja nemas citano knigata, poima nemas sto se slucuva.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 12:47:47   
mila28
Kniga definitivno . Mnogu pati mi se slucilo da procitam nekoja kniga i potoa da go gledam filmoti da se razocaram. Preku film ne se dolovuva bas se sto e napisano vo knigata, a i citajki ostavas da raboti fantazijata i sam pravis slika za odredeni likovi, karakteri,mesta i dr..pa obicno otkako ke izgledam film napraven spored kniga obicno znam da se razocaram ..bidejki e i normalno da ne se poklopi so mojata zamisla i toa kako jas sum ja doziveala knigata.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 13:19:11   
sandriana RR
Секогаш книгата.
Дневникот Бриџит Џонс, на пр., сосем поинаку ја доживеав како лик од книга, а сосем различен впечаток добив од филмот user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 13:24:14   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nikade bez kerka mi....prekrasen film a i kniga bogami


Книгата е преубава,а филмот го немам гледано.
Ама јас сум повеќе за книга

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 19:25:50   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Секогаш книгата.
Дневникот Бриџит Џонс, на пр., сосем поинаку ја доживеав како лик од книга, а сосем различен впечаток добив од филмот user posted image



Точно, кога ја читав книгата повеќе се смеев на духовитите забелешки кои си ги дава самата на себе, кои во филмот не можат баш да се прикажат. Дефинитивно книга

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 19:30:14   
arh_diz
Ana Karenina imase ama ne stignav da gledam
Mi se dopagaat fllmovi spored knigi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 19:36:09   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nikade bez kerka mi....prekrasen film a i kniga bogami


filmot sum go gledala no ja nemam citano knigata

serija koja ja gledavme ovde i cela grcija placese pred dve godini mislam bese Το νισή - Ostrov, za leproznite koi pred prva svetska vojna gi nosele na ostrov vo izolacija, taa kniga mi e vo agenda za citanje bidejki serijata bese ekstremno potresna

Imam citano kniga Nikade bez kerka mi, ama nemam gledano film.
Inaku, sekogas sum za opcija kniga da procitam, poubavo ja doziveam, ama film e polesno, neli? user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 20:21:58   
Pepelaska *
И јас сум за книга повеќе ама некогаш знае и филмот да биде добар.Никаде без ќерка ми книга која а филмот на делови го гледав изгледа дека е добар.
Сега ги гледам и серииве од Мирјам што ги даваат, добри се , ептен е доловена природата и ликовите ама сепак книга си е книга

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 20:27:23   
Bethany
Imam gledano film Notebook i mnogu ubav film e, a znam deka ima i kniga, ama ja nemam procitano. Ima nekoj citano, sigurno i taa e ubava?

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 21:20:07   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Imam gledano film Notebook i mnogu ubav film e, a znam deka ima i kniga, ama ja nemam procitano. Ima nekoj citano, sigurno i taa e ubava?

Да прекрасна е. Сите книги од Никола Спаркс се пишувани во тој стил.
Мене супер филм спореd книга ми е The devil wears prada.

< Поракaта ја уредил penelopa -- 12.3.2013 21:21:06 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Филмови според книги
12.3.2013 22:46:53   
moni teo
momentalno ja citam vistinski vernk od n.sparks procitav deka i film ke izvadile ama dali e gotov neznam sledna mie notebook ili prosetka za pametenje a filmovite mi se izgledeni

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?