|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
4.12.2012 17:46:10   
Ikana
Niki, mila vo pogreshna nasoka go odnese muabetot, ne zboruvame tuka za zajaknuvanje na imunitet, tuku za rast i razvoj na deteto. Ovaa diskusija ja vodevme i na drugo mesto i dojdovme do zaklucok deka mora da se vnesuvaat i odredeni zivotinski produkti za da se razviva normalno deteto. Inaku, jas ne sum neupatena, znam mnogu dobro kako da se hranam i znam sto e stetno za mene i sto e zdravo. Veruvaj jas jadam sekoj den dva polni bowl-ovi so svezo ovoshje, i najmalku 3 vrsti na zelenchuk dnevno, taka mi e kazano, taka ziveam.

Za sreka jas imam nizok pritisok pa mozam da si dozvolam da jadam soleno, da jadam mlechni proizvodi i meso. Ama veruvaj, przenica mi e posleden izbor na meni, more nikakov izbor ne mi e. Skara jadam ednas vo 3 meseci, kolku od ishtaf. I ova go Pravam bidejki MORAM.

Posto ste odlucile da ne napagate nas i da sirite propagandi kako nie sme nesovesni roditeli ne znam, ako nekoj se prosvetlil, togas super za nego, samo ne truj okolina so toa, znaeme site sto e dobro, a sto ne. Zal mi e sto clenkite koi so fakti ja pobija Fiao na drugoto mesto kade sto se vodese diskusijava, znaci za malo dete, ne za vozrasen, ne naogaat za shodno da pisat tuka izgleda se osekaat i oni kako mene, uzurpirani i napadnati so toa zivej zdravo. Pa nie ziveeme zdravo, se trudime, ama kolku e toa mozno vo grad kako Skopje? Ti kolku sakas hrani se zdravo, ako ne te sredi mesoto, ke te sredi smog, stres, nervoza ili virus nekoj kraj kraeva.

Ima edna pogovorka, odi vaka....luge koi doagaat da ti se nakashlaat vo faca od dimot od cigarata sto ja pusis e isto kako da otishle da mu zaigraat na sakat covek. Namesto da kazete nekoj fakt, da dadete informacija i da napisete nekoja dieta, a gi ima na toni, vie se prepucavate tuka. Najdete edna dieta za covek so visok holesterol i postirajte ja tuka, najdete druga dieta za covek sto ima prekumerna tezina i dadete ja tuka, a ne da se raspravate koj e vo pravo. Ic ne ste konstruktivni. Dajte mi informacija kako da se hranam zdravo, a ne me napagjajte deka ne se hranam zdravo.


(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
4.12.2012 17:59:50   
Fiao
Која е таа „друга“ храна во која ги нема Б12, протеини или железо??? Протеините во голема количина можете да ги најдете во јатките, сојата, овошјето, зрнестиот зеленчук (леќа, грав, грашок...), житарки, семки и сл. Додека пак конретно вит. Б12 во ИЗОБИЛИЕ можете да го најдете во спирулината, како и леќата. Во врска со анемијата сакам да споделам лично искуство:
Целиот мој живот патам од анемија - откако знам за себе, и секогаш главна причина да не го оставам месото била препораката од докторите дека таму имало најмногу железо (да не речам, а ќе речам: шипки варени)... Штом длабоко се решив, пресеков и го оставив месото, после само 3 месеци направив крвна слика и таа беше за прв пат после толку години во границите на нормалата... Така што, мислам дека со овој податок можам (без никаква грижа на совест) да тврдам дека месото нема никаква врска крвната слика (односно се може и без него).
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Zenski nie ziveeme vo mnogu zagadena sredina, a so toa i zelencukot i ovosjeto se zagadeni kako i site prehranbeni produkti....rak ne se dobiva tuku taka, odnosno sto si nosish vo genot toa ti e. Da ne zboruvame za toksinite koi se naogaat vo vodata za pienje i faktot deka ovie prostori se zagadeni so radijacija od nekolku katastrofi i covecki faktori.

Kon temata, nikoj ama bas nikoj ne moze da me ubedi deka odredeni produkti od zivotinsko poteklo se stetni za razvoj na dete. Ovie nacini na ishrana koi gi promovirate se ili za bolni luge, so seriozni zdravstveni problemi ili se praktikuvaat vo zemji kade toj nacin na zivot e popularen pa ima i uslovi za nego.
Ne smeete i ne mozete na malo dete da mu zabranite da vnecuva produkti od zivotinsko poteklo. Ograniceno, mozebi, da, no celosno isfrluvanje e ravno na negriza i zapostavuvanje.


Tokmu taka!!!
Vo mesoto ima mnogu korisni elementi , koj vo drugata hrana gi nema...primer Vit.B12 (nedostatok vodi kon anemija ), aminokiselini i proteini , zelezo
Umereno i kontrolirano vnesuvanje na meso e neophodno , pa ne samo za decata i za vozrasnite
Jas ne sum golem obozavatel na meso, ama za vikend sakam da jadam nesto mesesto...na kraj kraeva ako znaes da si go zgotvis i e mnogu vkusno
I na kerka mi nemam namera koga ke porasne da ja odviknuvam od meso...mozam da i kazam kakvo meso e zdravo i sto da jade , a sto ne (mislam na tostovi, pleskavici , hotdogovi )


(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
4.12.2012 18:02:43   
Fiao
И со ова се согласувам. Ова е одлично решение за луѓето кои едноставно не можат или не сакаат да го остават месото.
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Jas sum za toa da se jade meso vo umereni kolicini i da znaeme deka e kvalitetno.
Drugo  , isklucitelno vazno e kako se kombiniraat namirnicite.Moze i da se napravi celosno rastitelna mandza ama ako se zacini so edno litro zejtin, se stavi evtin suv zacin poln so emulgatori i aditivi i ako se przi crven piper togas dzabe sto nema vnatre meso. Ili od druga strana dzabe i da se jade domasno kvalitetno meso ako seto toa e przeno i se jade so przeni kompircinja i edno kilo leb vo kombinacija so tursija so alkoholen ocet koj sodrzi fosfati.

Jas jadam i meso i mleko i ovosje i zelencuk i zitarki. Znaci jadam se , megjutoa kombiniram namirnici koi se kompatibilni, se trudam da ima se vo edno dnevno meni i mesoto da mi bide zastapeno 1-2 pati nedelno po preporaka od lekar.
Mesoto go konzumiram ili vareno ili dinstano.
Mesnite prerabotki imaat golem OUT.



(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
4.12.2012 18:18:55   
Fiao
Мислам дека се повторуваме и јас погоре реков дека оваа тема не е наменета само за деца туку за сите луѓе (а тука нели спаѓаат и тетките и чичковците). Не сакам никого да потценувам, но доколку сакате да консултирате стручна личност за исхраната нутриционист е секогаш подобра варијанта од доктор или кога е доктор тогаш барем неговата специјалност нека биде здрава исхрана (иако мислам дека нема такви во МК, мислам нема таков отсек на факултетот). За да воведете некој режим на исхрана, сметам дека треба да имате одлични познавања во областа, како пто веќе спомена dostickage не е се во храната колку што е важна комбинацијата. Така на пример, јас баш пред 2 дена разбрав дека со зелените листови не смее да се претерува, односно иако се најздравата храна која постои на планетава за нас, не можете да јадете нон стоп само 1 ист вид (на пр. спанаќ), бидејќи листовите содржат алкалоиди(отрови) во многу мали количини, кои ако ги внесувате во умерена количина можат да бидат многу корисни дури и да влијаат како лек, но доколку претерате може да станат и штетни по здравјето. По моите сознанија многу е важно да се внесуваат зелените листови на дневна база, но исто така многу е важно да бидат разноврсни, односно ако денес сте земале спанаќ утре гледајте тоа да биде блитва, па кељ, па магдонос и така user posted image . Муабетот ми беше дека доколку не сте доволно упатени в тој режим на исхрана, можеби не би ни требало да го практикувате на вас или вашето дете бидејќи истиот може да биде и опасен, во погрешни комбинации. Како и да тоа е еден случај, наспроти кој јас познавам илијадници луѓе кои излечиле смртни болести, одлично изгледаат, па дури им се има вратено и бојата на косата (за мене беше невероватно откритие - седа коса да се обои, откако се префрлиле на стриктно жива храна). Веганите имаат една добра поговорка „Само животот дава живот“, односно само ензимите од живите растенија кои можете да ги примате свежи му даваат живост на организмот.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

JAs moeto dete (kolku sto znam) go hranam zdravo, doma imam i medicinsko lice so koe po sto pati dnevno se konsultiram za ishranata. Koga doma mi vikaat davaj meso, jajca, mleko i kiselo mleko, i uste 5 razlicni doktori, togas znam deka i go davam najdobroto. Jajca mi nosat selski, e sega riba sakam da najdam ubava i sveza, toa mi e naredno.

Naidov na eden link ako sakate ke vi go postiram, za roditeli sto mu napravile na svoeto dete koe go hranele isklucivo so vegan dieta. Znaci sodrzinata e horor na toj natpis.

Jas so celo srce im posakuvam zdrav zivot na nasite deca, za toa site se borime, i go pocituvam tugjiot izbor, kako sto veke milijarda pati imam kazano.
Temava e semejno zdravje...tuka spagjaat i roditeli i deca i braka i sestri pa i tetki i cickovci.
Ubavo e na edna tema da ima raznolikost vo stavovite, taka i ke se razvie ubava diskusija, i ke se iznesat poveke informacii koi na site bi im bile korisni.



< Поракaта ја уредил Fiao RR -- 4.12.2012 18:21:00 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
4.12.2012 18:27:00   
Fiao
Многу убаво кажано, во целост се согласувам! Треба севкупно да ги ставиме на лист продуктите од животинско потекло кои ги внесуваме во текот на денот наспроти оние свежите па да видиме на што сме. Мислам дека многу малку од нас ќе се најдат во ситуација на 51% дневно свежи продукти, процент кој се препорачува за пристоен живот. А за квалитетен живот многу многу повеќе... (под квалитетен живот подразбирам, без болести, без апчиња дури и по 60тата -70тата година, со оглед на тоа што природата на човекот му дала фора 1 век, но само ако се храни онака како што треба)
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ama ne se fakajte samo za mesoto bidejki toa e samo del od paletata proizvodi
kade se vo prikaznata mlekoto, jajcata, kiseloto mleko, jogurtot, sirenjeto, kaskavalot, puterot, pavlakata, zdenkite, pudinzite, mlecnite cokoladi
kolku uspevate da gi propratite site ovie produkti vo tekot na denot i da gi izbalansirate i da ne vnesete poveke od potrebnoto ili kako sto velite uravnotezeno i izbalansirano
sudejki po recepti koi kruzat i se in ne samo ovde na forumov tuku i vo realniot zivot imame site tendencija so kaskavalce da dodademe i pavlakicka ili jogurtce, vo corba supa ili tava za podobar vkus da dodademe hopla, pavlaka, kiselo mleko, nekoj vid sirenje ili kaskaval pa uste da prelieme i so jajca
site peciva piti i testenini se pretezno so jajca i mleko, a za slatki i da ne zboruvam
balansot e narusen i odi se poveke vo korist na zivotinskite produkti i vo nasa steta

temava e pred se generalna i se odnesuva na site vozrasti no koga veke se fativte za decata mene dosega nieden lekar za pojacuvanje na imunitetot ne mi preporacal produkti od zivotinsko poteklo tuku za taa cel se inisistira na svezo ovosje i zelencuk, a ako deteto go napolnis so mleko, jajca, meso i sl nema mesto za dovolni kolicini svezo
na forumov normalno imame pomama po sirupcinja za pojacuvanje na imunitet, tema od neznam kolku strani i na koja se insistira na gotovi preparati, nema nikoj da napise deka se potrudil i uspeal deteto se da jade i na zdrav i priroden nacin da se zajakne imunitetot i podobri zdravjeto na deteto
normalno da se ispie propisanata kolicina mleko i da se jade meso se insistira revnosno

jas ne sum vegetarijanec i mozebi nikogas nema da bidam vo celost, no sepak smetam deka svezite produkti imaat prednost vo nasiot zivot i se mnogu pokorisni od zivotinskite (posebno ovie denes koi se proizveduvaat so krajna cel profit) i taa poraka sakam da mu ja prenesam na moeto dete, a taa ima strana vo svojot zivot koja i ja prenesuva porakata za korisnosta na zivotinskite produkti, a zdravjeto na cija strana e, na nea e da proceni


i ke se slozam so Fiao, bolnite luge nekogas bile zdravi, a tie isti luge svoite losi naviki vo ishranata gi imaat nauceno vo detstvoto i nasledeno od svoite roditeli





(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
4.12.2012 18:47:10   
Fiao
Ахахаха, крајно не конструктивен пост на кој нажалост ќе морам да си потрошам времето и да одговорам. Како прво имунитетот е тесно поврзан со растот и развојот кај децата. Во дискусијата која се водеше на другото место (верувам дека овдешните членки, ама баш не ги интересира овој интерен муабет па чисто да им појаснам за што станува збор), воопшто не донесовме никаков заклучок, туку јас напуштив бидејќи таму немаше културна дискусија туку простачки, омаловажувачки и навредителни коментари, па дури и таму пишав дека планирам дебатата да ја продолжам на покултурен, едукативен форум и така ја преместив тука. Не видов ниту еден пост, барем не тука на РР каде некој некого напаѓа или осудува, освен твојот претходен во кој ти пишуваш дека луѓето кои ги хранат своите деца без месо се несовесни и негрижливи. Баш ми е жал ако некој се осеќа нападнат и узурпиран и се прашувам само зошто е тоа така?! А би ги прашала и останатите од дискусијава дали се осеќаат така? (па дури и ако е така никој со сила не те донесе да пишуваш баш на оваа тема, форумов е голем има и многу други теми). Јас мислам дека во секој мој пост додадов по некој факт, а ако тебе не ти се допадна тоа е веќе друга работа. Како што пишав и во воведот едно е што луѓето мислат, а сосема друго нешто е вистината и тоа колку таа се совпаѓа со нивните ставови... Многу би сакала да ми копираш една реплика моја или на било кој од она што пишуваа членките каде ние тебе те нападнавме дека не се храниш здраво...
Мразам да си одам офтопик, особено во моите теми, ама морав да се објаснам бидејќи преку глава ми е веќе да слушам дрски луѓе кои без ни малку пардон, ги испревртуваат моите зборови и намери...
П.С. Искрено во ниеден пост јас не видов некој некого да напаѓа, ниту пак некој да се препуцава, лично сметам дека дебатата е многу конструктивна токму поради тоа што има членови со различно мислење, а ако сечие мислење е неконструктивно, тогаш искрено мислам дека се работи за непочитување на туѓото мислење од твоја страна...

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Niki, mila vo pogreshna nasoka go odnese muabetot, ne zboruvame tuka za zajaknuvanje na imunitet, tuku za rast i razvoj na deteto. Ovaa diskusija ja vodevme i na drugo mesto i dojdovme do zaklucok deka mora da se vnesuvaat i odredeni zivotinski produkti za da se razviva normalno deteto. Inaku, jas ne sum neupatena, znam mnogu dobro kako da se hranam i znam sto e stetno za mene i sto e zdravo. Veruvaj jas jadam sekoj den dva polni bowl-ovi so svezo ovoshje, i najmalku 3 vrsti na zelenchuk dnevno, taka mi e kazano, taka ziveam.

Za sreka jas imam nizok pritisok pa mozam da si dozvolam da jadam soleno, da jadam mlechni proizvodi i meso. Ama veruvaj, przenica mi e posleden izbor na meni, more nikakov izbor ne mi e. Skara jadam ednas vo 3 meseci, kolku od ishtaf. I ova go Pravam bidejki MORAM.

Posto ste odlucile da ne napagate nas i da sirite propagandi kako nie sme nesovesni roditeli ne znam, ako nekoj se prosvetlil, togas super za nego, samo ne truj okolina so toa, znaeme site sto e dobro, a sto ne. Zal mi e sto clenkite koi so fakti ja pobija Fiao na drugoto mesto kade sto se vodese diskusijava, znaci za malo dete, ne za vozrasen, ne naogaat za shodno da pisat tuka izgleda se osekaat i oni kako mene, uzurpirani i napadnati so toa zivej zdravo. Pa nie ziveeme zdravo, se trudime, ama kolku e toa mozno vo grad kako Skopje? Ti kolku sakas hrani se zdravo, ako ne te sredi mesoto, ke te sredi smog, stres, nervoza ili virus nekoj kraj kraeva.

Ima edna pogovorka, odi vaka....luge koi doagaat da ti se nakashlaat vo faca od dimot od cigarata sto ja pusis e isto kako da otishle da mu zaigraat na sakat covek. Namesto da kazete nekoj fakt, da dadete informacija i da napisete nekoja dieta, a gi ima na toni, vie se prepucavate tuka. Najdete edna dieta za covek so visok holesterol i postirajte ja tuka, najdete druga dieta za covek sto ima prekumerna tezina i dadete ja tuka, a ne da se raspravate koj e vo pravo. Ic ne ste konstruktivni. Dajte mi informacija kako da se hranam zdravo, a ne me napagjajte deka ne se hranam zdravo.




(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
4.12.2012 23:02:21   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Во врска со анемијата сакам да споделам лично искуство:
Целиот мој живот патам од анемија - откако знам за себе, и секогаш главна причина да не го оставам месото била препораката од докторите дека таму имало најмногу железо (да не речам, а ќе речам: шипки варени)... Штом длабоко се решив, пресеков и го оставив месото, после само 3 месеци направив крвна слика и таа беше за прв пат после толку години во границите на нормалата... Така што, мислам дека со овој податок можам (без никаква грижа на совест) да тврдам дека месото нема никаква врска крвната слика (односно се може и без него).


Јас пак имам различно искуство од твоето - ќерка ми многу слабо јаде месо и јајца, повеќе е на овошје и зеленчук. Последната крвна слика и беше катастрофална со јака анемија која ни рекоа дека ќе може да се среди само со сируп за анемија. Го купив сирупот ама не и го дадов. Во рок од три дена ќерка ми секој ден јадеше по едно варено јајце, телешко месо (во супа или динстано), многу млеко и јогурт и нормално многу свежо овошје и зеленчук. После 3 дена повторно направивме крвна слика и имаше позитивна промена. Хемоглобинот беше малку покачен и тоа се со правилна и здрава исхрана. Докторката мислеше дека сме почнале со сирупот и се зачуди како сме успеале да ја доведеме крвта во ред само за 3 дена.
Ова е моето искуство.

Мислам дека без месо и сувомеснато ќе можам да преживеам, но без млеко и јогурт нема. Ние дома најчесто јадеме динстано телешко месо, многу ретко пилешко, а свинско едвај еднаш во месец (дури и поретко). Јас можам и со недели да не јадам месо, но мм сака месо и тоа секакво - сувомеснато, пржено, пушено....едноставно обожава месо. Крвта му била секогаш ок. Јас се трудам најмногу што можам да готвам здрави и вкусни јадења, да венсуваме што помалце џанк фуд и сл.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
4.12.2012 23:24:54   
Fiao
Проблемот е што најчесто ние кога кажуваме зеленчук најчесто мислиме на краставица, патлиџан и марула, а во суштина најмногу железо има во темно зелените листови како спанаќ, блитва, кељ, магдонос, рукола, нане, босилок и слично и кога ги кажувам овие мислам на внес во поголеми количини на дневна база. На пример знам за возрасни дека е пожелно по 150гр од нив да внесуваат дневно, а пошто тоа е тешко да ги јадеш така како листови (пошто е важно да бидат свежи, не термички обработени) јас најчесто ги блендам во комбинација со овошје. Што значи сето тоа кога ќе се искомбинира и плус вода нели, треба да искочи одприлика 1 л течност.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Во врска со анемијата сакам да споделам лично искуство:
Целиот мој живот патам од анемија - откако знам за себе, и секогаш главна причина да не го оставам месото била препораката од докторите дека таму имало најмногу железо (да не речам, а ќе речам: шипки варени)... Штом длабоко се решив, пресеков и го оставив месото, после само 3 месеци направив крвна слика и таа беше за прв пат после толку години во границите на нормалата... Така што, мислам дека со овој податок можам (без никаква грижа на совест) да тврдам дека месото нема никаква врска крвната слика (односно се може и без него).


Јас пак имам различно искуство од твоето - ќерка ми многу слабо јаде месо и јајца, повеќе е на овошје и зеленчук. Последната крвна слика и беше катастрофална со јака анемија која ни рекоа дека ќе може да се среди само со сируп за анемија. Го купив сирупот ама не и го дадов. Во рок од три дена ќерка ми секој ден јадеше по едно варено јајце, телешко месо (во супа или динстано), многу млеко и јогурт и нормално многу свежо овошје и зеленчук. После 3 дена повторно направивме крвна слика и имаше позитивна промена. Хемоглобинот беше малку покачен и тоа се со правилна и здрава исхрана. Докторката мислеше дека сме почнале со сирупот и се зачуди како сме успеале да ја доведеме крвта во ред само за 3 дена.
Ова е моето искуство.

Мислам дека без месо и сувомеснато ќе можам да преживеам, но без млеко и јогурт нема. Ние дома најчесто јадеме динстано телешко месо, многу ретко пилешко, а свинско едвај еднаш во месец (дури и поретко). Јас можам и со недели да не јадам месо, но мм сака месо и тоа секакво - сувомеснато, пржено, пушено....едноставно обожава месо. Крвта му била секогаш ок. Јас се трудам најмногу што можам да готвам здрави и вкусни јадења, да венсуваме што помалце џанк фуд и сл.


(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
4.12.2012 23:53:43   
amateuress
според мене, умерена исхрана и баланс на производи, е клуч за здравје.

јас готвам многу зеленчук, никогаш пржен, 1/2 пати неделно динстано телешко, еднаш пилешко, еднаш јајца, 2 пати мешунки и еднаш риба.
овошје јадам минимум 4 парчиња дневно откако знам за себе. јадеме и свежи салати и обични житарки, а често и тестенини.
преработена и конзервирана храна мноооогу ретко. сувомеснато еднаш во пола година и тоа по многу малце, а и тоа е од село (на мм баба и дедо) и без никакви конзерванси. често се јаде и јогурт, кисло млеко, млечни намази без конзерванси.

е, се ова супер, ама некои денови живеам само на благо и тоа може да се каже дека ми е единствена зависност.

мислам дека поговорката рани душа да те слуша е многу индикативна, понекогаш повеќе стрес на телото може да му се направи ако потиснуваме желба за одреден тип на храна затоа јас си дозволувам повремени излети во мекдоналдс user posted image

се разбира ова не се однесува на оние што јадат по 10 кила пржено свинско и сувомеснато и манџи со многу зејтин и смоки, чипсови, пудинзи и други прженици...


(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 0:51:33   
kikicka
Незнам што да коментирам за постовите погоре, најдобро и да не коментирам! Тотално ја разбирам Фиао што и е зборот во врска со темата и ја подржавам, но за месото нели скроз да се исфрли не се сложувам. Значи за варено и динстано само, пржено и свинско НИКАКО , кога ке кажат свинско месо ми се гади некако, неможам. Избалансирана храна , свежа и добро комбинирана да зошто да не, не ми смета ни јогуртот ни млекото да е вклучено но сето тоа да е добро комбинирано. Јас искрено размислував за нутриционист да си најдам и да ми даде совет во врска со ова , пошто веќе извесно време забележувам дека мене одредена храна и нејзини комбинации не му одговараат на мојот организам но никако во целост да откријам што и како. Едноставно отекувам од храната, па се надевам дека доколку се консултирам со некој кој ги разбира овие работи и би ми помогнало , бидејќи време немам сама тоа да го средам. Што се однесува до детето, како до сега така и понатаму. Пред се гледам што е можно повеќе да избегавам лоша храна за детство без мана user posted image , но некако тешко, како расти , гледа и сама си зима што сака. Одредени работи веќе и ги познава на изглед кои се и што вкус имаат и тешко да ги избегаваш кога некој трет има во рака од истите тие џанк фуд и таа сама ке си се послужи. Мада да дома специјално да купам за таа да јаде не, грицки и остало само на родендени и на гости!
Сум за здрава храна и тоа под итно за мене, пошто јас сум таа што нездраво се храни и ужива во бенефициите user posted image на лошата храна , за разлика од ќерќами која пред се гледам таа да се храни здраво , и тоа свесна сум во тоа што го правам ама ете никако да дојде денот и да пресечам со мојата лоша и нередовна исхрана!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 9:30:41   
AnnaMolly RR
Е, вака. Пред 10 години ми правеа испитување за алергии и три недели не смеев да внесувам млеко, млечни производи, јајца и месо, како и брашно, односно се што содржи брашно. Тие три недели се чувствував супер, полна со енергија. Јадев манџи без запршка, салати и риба. Освен што ослабев 7 кила за три недели (а постојано бев најадена), крвната слика ми се подобри, здравјето ми беше одлично... Да не набројувам.
После се испостави дека сум алергична на млеко и млечни производи, но сум била склона кон создавање нови алергии, а старите ми се јавуваа и ми се губеа. Не ми е јасно ова ама вистина е така. На пример, ако јадам пржено јајце (а ова се случува максимум еднаш годишно user posted image ) се нафрлам цела. Но доколку го јадам во склоп со нешто (торта да речеме што содржи јајца), ништо не ми се случува. Баш ме чуди зошто е тоа така.
Ама откако завршив со испитувањата, си јадам месо. Не сум луда по месо да не можам без тоа, ама си конзумираме сите дома месо.
Филип и маж ми се месојадни животинчиња, не може да помине ручек без месо кај нас дома. Кога станува збор за исхраната на син ми, во неа е вклучено се од животинско потекло, од месо до млеко, до јајца... Досега си е супер, здрав, прав. Гледам да јаде што повеќе зеленчук и овошје, а повеќе сака зеленчук. Нормално се трудам да се храни здраво, ама си јаде и грицки, благо, пржено, запржено и се по ред.
Јас сметам дека добро се храни, тоа е мое лично мислење. Доколку се има мера и контрола во се, доколку се си има одредени граници, мислам дека е во ред.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 9:49:40   
Beatris
Сега ќе ви кажам пример од моја пријателка што не живее во МК, ама сме во постојан контакт. Таа веќе 10 години е веган. Кога се роди детенцето, беше во недоумица што да прави во врска со исхраната. Доволно е информирана, знае што со што се заменува, не и е нешто од вчера што почнала да го проучува. Да не ја должам работава, едноставно на детето не му одговараше таквата исхрана, доби анемија, никако не можеа да му ја подобрат. По еден месец исхрана со МЕСО, ЈАЈЦА и МЛЕЧНИ производи, нормално и зеленчук и овошје, крвната слика ненормално му се подобри. Истото тоа дете имаше некои проблеми и со коските, ќе ве излажам за дијагнозата, знам дека прооде многу доцна и со помош на неколку терапии, а причината за тоа како што им беше кажано беше сиромашната исхрана. Другарка ми до ден денес не може да си прости.

Денес, она си ја тера својата веган-исхрана, детето јаде се и одлично си се развива.

Немојте само да ми речете дека не знаела што со што се комбинира, не ги заменувала продуктите како што треба и сл затоа што девојката таа исхрана ја практикува уште од средно, кога кај нас апсулутно не се знаеше ништо во врска со тоа. Долги години живее во Франција, каде нутриционист ја советуваше како да ја прилагоди бебешката исхрана за да бидат опфатени и застапени сите состојки кои му се потребни на дете во развој. Ама резултатот? Јас не би правела такви експерименти на моето дете. Ни во лудило.

Нашата исхрана се заснова на 80% свежи производи, зеленчук и овошје, нормално и месо и млечни производи, и не мислам да отстапам од тоа.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 10:33:50   
Calypso
Искрено, во многу дилеми сум околу тоа дали се храниме здраво или не. Тргнувајќи од тоа што многу болести косат во модерново време, а жртви се и млади и стари, јасно е дека исхраната, како еден од факторите за здрав живот, не ни чини. Јасно дека исхраната нема единствена улога во појава на болестите, ама и тоа како игра улога.
Поради се поголемата потреба за храна во светот, одамна се започна со масовно, исфорсирано и вештачко производство на храна, вклучувајќи житарки, месо, млеко и нивни производи и преработки, зеленчук и овошје. Се што е вештачки произведено, навистина не чини, ама како што гледам, немаме избор, мора да го прифатиме тоа, освен ако еве, не си купиме земја и животни некаде понастрана од градските средини и самите да ги одгледуваме производите кои ни се потребни.
Вештачки произведената храна е полна со хормони, антибиотици, адитиви, конзерванси и емулгатори. Затоа и не ме изненадува што се повеќе бактерии се отпорни на антибиотиците што ги пиеме, не ме изненадува што децата порано созреваат, исто не ме изненадува и фактот што се поголем број луѓе (и возрасни и деца) имаат некаква алергија. Се е тоа поради храната, тоа е неоспорен факт.

Човекот припаѓа во групата на сештојади (омнивора). Значи, месото ни е потребно, тоа е факт. Ама не сувомеснати производи, туку свежо месо по можност од животни природно одгледувани. А тоа да се добие денес е малку потешко. За среќа, во Македонија тоа се уште го има, и јас се трудам максимално да го искористам во нашата исхрана. Признавам, јас без месо не можам, а и мм и син ми си сакаат ама не претеруваме со неговото конзумирање, најчесто јадеме телешко и риба, нешто помалку пилешко и мисиркино. Секогаш варено или динстано, понекогаш печено. Свинско ептен ретко.

Сега малку офтопик ќе одам.
Јас на син ми ништо не сум му ускратила. Не би го ставила на вегетаријански режим, тоа оставам на него да одлучи кога ќе порасне. Ама сакам да му поставам барем основи за здрава храна. Му давам да јаде се, освен конзервирана, сувомесната храна и печурки. Се друго има пробано, значи скоро се. Јаде месо (телешко, пилешко, мисиркино и риба), јајца, зеленчук и овошје, тестенини и житарки, ама си сака и чоколадо и го бара, јас се трудам да му го сведам на минимум, ама кога е со бабите и дедовците, е тогаш малку потешко го контролирам. Млеко никакво не пие, освен бадемово, засладено со мед, пие јогурт и кисело млеко, од млечни производи јаде само сирење и овошен јогурт (почесто домашен), не знае за зденка, павлака, кашкавал (не ги сака). Се трудам да готвам најздраво што можам, да бидеме повеќе на варено и динстано месо и салати, и секој зеленчук и овошје што може да се јадат свежи, така и ги јадеме. Десертите не ни се сосема исфрлени од менито, ама почнав дома да приготвувам слатки со мед или јаворов сируп наместо шеќер, слатки кои не бараат печење и во кои не се користат јајца, млеко, брашно... а има доста такви рецепти, можностите се големи.

Зборов ми е, не би ускратила ништо, ама додека јас имам контрола над неговата исхрана, ќе се трудам до максимум да му создадам здрави навики во исхраната. А тоа се може уште од самото почнување со цврста храна. Сметам дека тие навики водат до поквалитетен и здрав живот. Точно е дека мора да има ген за ракот и слични болести, ама тој ген се активира со конкретен тригер механизам, во кој клучна улога има исхраната, изложеноста на стрес, физичката активност и воопшто начинот на живот. Некој претходно спомна, денес луѓето уште пред 60 години почнуваат со пиење лекови, а порано не знаеле ни апче за глава што е. Е па помислете, само добра логика треба, кои ли се причините?

И друго што не ми е јасно... во таа дискусијата на другото место, многу мајки велат слободно да му се даде на дете купечки пудинг (од ќесичка) уште од 7 месеци и конзервирана туна уште од 10 месеци, а рано било за мешункаст зеленчук, кромид, лук и слично на 7 месеци? Па подобро ќе му дадам зеленчук или овошје, отколку конзервиран производ од полица на продавница.
А што се однесува до солта, нема гаранција дека солта која ја купувате во маркет е јодирана (барем не во денешно време), така што не мислам дека Фиао греши што и дава на А хималајска сол. Доказ за тоа ми е се поголемиот процент на луѓе кои страдаат од проблем со тироидната жлезда. Има начин да се внесе јод во организмот (може во тоалетот да оставите отворено шишенце со јод да испарува, па да го вдишувате, но да не е отворено цело време).

Малку ми е чудно што повеќето од вас се почувствуваа нападнати кога Фиао ги изнесува своите размислувања, сфаќања и заклучоци во врска со исхраната. Јас не гледам никаде дека таа го наметнува своето мислење, ниту пак ве тера да го прифатите нејзиниот начин на исхрана. Самата е во дилеми што е најдобро за А. и се обидува преку овие дискусии да го направи најдоброто за своето дете. Впрочем, како и сите ние.
Се извинувам на долгиот постuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 10:54:04   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Искрено, во многу дилеми сум околу тоа дали се храниме здраво или не. Тргнувајќи од тоа што многу болести косат во модерново време, а жртви се и млади и стари, јасно е дека исхраната, како еден од факторите за здрав живот, не ни чини. Јасно дека исхраната нема единствена улога во појава на болестите, ама и тоа како игра улога.
Поради се поголемата потреба за храна во светот, одамна се започна со масовно, исфорсирано и вештачко производство на храна, вклучувајќи житарки, месо, млеко и нивни производи и преработки, зеленчук и овошје. Се што е вештачки произведено, навистина не чини, ама како што гледам, немаме избор, мора да го прифатиме тоа, освен ако еве, не си купиме земја и животни некаде понастрана од градските средини и самите да ги одгледуваме производите кои ни се потребни.
Вештачки произведената храна е полна со хормони, антибиотици, адитиви, конзерванси и емулгатори. Затоа и не ме изненадува што се повеќе бактерии се отпорни на антибиотиците што ги пиеме, не ме изненадува што децата порано созреваат, исто не ме изненадува и фактот што се поголем број луѓе (и возрасни и деца) имаат некаква алергија. Се е тоа поради храната, тоа е неоспорен факт.

Човекот припаѓа во групата на сештојади (омнивора). Значи, месото ни е потребно, тоа е факт. Ама не сувомеснати производи, туку свежо месо по можност од животни природно одгледувани. А тоа да се добие денес е малку потешко. За среќа, во Македонија тоа се уште го има, и јас се трудам максимално да го искористам во нашата исхрана. Признавам, јас без месо не можам, а и мм и син ми си сакаат ама не претеруваме со неговото конзумирање, најчесто јадеме телешко и риба, нешто помалку пилешко и мисиркино. Секогаш варено или динстано, понекогаш печено. Свинско ептен ретко.

Сега малку офтопик ќе одам.
Јас на син ми ништо не сум му ускратила. Не би го ставила на вегетаријански режим, тоа оставам на него да одлучи кога ќе порасне. Ама сакам да му поставам барем основи за здрава храна. Му давам да јаде се, освен конзервирана, сувомесната храна и печурки. Се друго има пробано, значи скоро се. Јаде месо (телешко, пилешко, мисиркино и риба), јајца, зеленчук и овошје, тестенини и житарки, ама си сака и чоколадо и го бара, јас се трудам да му го сведам на минимум, ама кога е со бабите и дедовците, е тогаш малку потешко го контролирам. Млеко никакво не пие, освен бадемово, засладено со мед, пие јогурт и кисело млеко, од млечни производи јаде само сирење и овошен јогурт (почесто домашен), не знае за зденка, павлака, кашкавал (не ги сака). Се трудам да готвам најздраво што можам, да бидеме повеќе на варено и динстано месо и салати, и секој зеленчук и овошје што може да се јадат свежи, така и ги јадеме. Десертите не ни се сосема исфрлени од менито, ама почнав дома да приготвувам слатки со мед или јаворов сируп наместо шеќер, слатки кои не бараат печење и во кои не се користат јајца, млеко, брашно... а има доста такви рецепти, можностите се големи.

Зборов ми е, не би ускратила ништо, ама додека јас имам контрола над неговата исхрана, ќе се трудам до максимум да му создадам здрави навики во исхраната. А тоа се може уште од самото почнување со цврста храна. Сметам дека тие навики водат до поквалитетен и здрав живот. Точно е дека мора да има ген за ракот и слични болести, ама тој ген се активира со конкретен тригер механизам, во кој клучна улога има исхраната, изложеноста на стрес, физичката активност и воопшто начинот на живот. Некој претходно спомна, денес луѓето уште пред 60 години почнуваат со пиење лекови, а порано не знаеле ни апче за глава што е. Е па помислете, само добра логика треба, кои ли се причините?

И друго што не ми е јасно... во таа дискусијата на другото место, многу мајки велат слободно да му се даде на дете купечки пудинг (од ќесичка) уште од 7 месеци и конзервирана туна уште од 10 месеци, а рано било за мешункаст зеленчук, кромид, лук и слично на 7 месеци? Па подобро ќе му дадам зеленчук или овошје, отколку конзервиран производ од полица на продавница.
А што се однесува до солта, нема гаранција дека солта која ја купувате во маркет е јодирана (барем не во денешно време), така што не мислам дека Фиао греши што и дава на А хималајска сол. Доказ за тоа ми е се поголемиот процент на луѓе кои страдаат од проблем со тироидната жлезда. Има начин да се внесе јод во организмот (може во тоалетот да оставите отворено шишенце со јод да испарува, па да го вдишувате, но да не е отворено цело време).

Малку ми е чудно што повеќето од вас се почувствуваа нападнати кога Фиао ги изнесува своите размислувања, сфаќања и заклучоци во врска со исхраната. Јас не гледам никаде дека таа го наметнува своето мислење, ниту пак ве тера да го прифатите нејзиниот начин на исхрана. Самата е во дилеми што е најдобро за А. и се обидува преку овие дискусии да го направи најдоброто за своето дете. Впрочем, како и сите ние.
Се извинувам на долгиот постuser posted image



Како и секогаш..најконструктивни постови. Мој потпис целосно!!!! Поготово поцртаниот user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 11:08:41   
ivoni4ka
fiao znaci vaka dvata glavni predmeti na mojot faks bea ISHRANA I DIETETIKA i Bromatologija, prvoto go razbiras sto e vtoroto e za ispituvanj na hrana, voda, vozduh i pocva, kako mikrobiloski taka i sanitarno higienski i ne e tocno deka nemame takvi predmeti, tuka a i na drugo mesto celo vreme se zboruva deka mesoto sodzi samo vit B12 ne e tocno sodrzi i proteini lanzulovirdini koi gi IMA sao tuka i se gradivni komponenti na skeletno-muskulniot sistem, drugo dali podobro bi piele spirulina ili neznam koi drugi hemikaliii za da gi nadopolnite dnevnite potrebi na zelezo, vit B 12, celuloza ( zivotinsko poteklo) i drugi delovi ili primer bi izele edna porcija pileski drobcinja?, drugo kako ke nadopolnite dnevnite vrednosti na kalcium za vas i za majkite sto dojat? ako ne piete mleko , sirenje kaskaval, celo vreme zboruvate za sekeri stetni a dali ja znaete podelbata na sekerite i vo koe ovosje kavi ima ne e samo fruktoza koja patem e ista i so glikozata koja ja ima vo obicniot bel ili kafeav seker! drugo koj e nutricionist ( osven nekoi statii od internet) koj bi preporacal nesto sprotivno od skalata ( piramidata na ishrana) nie lugeto spagame vo grupata na konimvnori ( SESTOJAdi) i kako takvi sme i vo genetskiot god koj sekoj od nas go nosi a da bese poinaku ke bevme na travi samo.
fiao aj ako sakas prati mi pp so toa ispituvanje na PH na hrana bas me interesira sto e !


_____________________________



(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 11:27:22   
Ikana
Za posledici od vegan ishrana PROCITAJTE TUKA. I TUKA.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 5.12.2012 11:29:55 >

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 11:28:08   
niki
Ikana jas na temava dosega ne se obrativ nikomu licno
se sto imam napisano se moi licni generalni zaklucoci od ona sto go imam procitano od ona sto gledam okolu sebe i slusam, od licno iskustvo zasnovano na ona sto mi se slucuva mene i na moi dragi luge vo cii sostojbi zdravje i nacin na zivot sum dobro zapoznaena

dobra ishrana = dobar imunitet = dobro zdravje = korist za bilo koe zivo sustestvo


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Незнам што да коментирам за постовите погоре, најдобро и да не коментирам! Тотално ја разбирам Фиао што и е зборот во врска со темата и ја подржавам, но за месото нели скроз да се исфрли не се сложувам. Значи за варено и динстано само, пржено и свинско НИКАКО , кога ке кажат свинско месо ми се гади некако, неможам. Избалансирана храна , свежа и добро комбинирана да зошто да не, не ми смета ни јогуртот ни млекото да е вклучено но сето тоа да е добро комбинирано. Јас искрено размислував за нутриционист да си најдам и да ми даде совет во врска со ова , пошто веќе извесно време забележувам дека мене одредена храна и нејзини комбинации не му одговараат на мојот организам но никако во целост да откријам што и како. Едноставно отекувам од храната, па се надевам дека доколку се консултирам со некој кој ги разбира овие работи и би ми помогнало , бидејќи време немам сама тоа да го средам. Што се однесува до детето, како до сега така и понатаму. Пред се гледам што е можно повеќе да избегавам лоша храна за детство без мана user posted image , но некако тешко, како расти , гледа и сама си зима што сака. Одредени работи веќе и ги познава на изглед кои се и што вкус имаат и тешко да ги избегаваш кога некој трет има во рака од истите тие џанк фуд и таа сама ке си се послужи. Мада да дома специјално да купам за таа да јаде не, грицки и остало само на родендени и на гости!
Сум за здрава храна и тоа под итно за мене, пошто јас сум таа што нездраво се храни и ужива во бенефициите user posted image на лошата храна , за разлика од ќерќами која пред се гледам таа да се храни здраво , и тоа свесна сум во тоа што го правам ама ете никако да дојде денот и да пресечам со мојата лоша и нередовна исхрана!


Nutricionist e ubavo da se najde, no sepak ona sto e mnogu povazno e da ti vo sebe resis i cvrsto odlucis deka na patot na koj ke se najdes, kolku god da ti e tesko deka ke istraes, za da istraes treba da si ubedena vo krajnata cel, a da bides ubedena treba da istrazuvas i da se informiras, poset_ata kaj nutricionist sama po sebe ne e dovolna za resenie
ova go pisuvam od licno iskustvo, mm ima problem pregolem so ishranata koj atakuva na negovoto zdravje poleka no sigurno, toj e relativno mlad covek (41), no veke so godini ne e zdrav i e sekojdnevno na lekovi
lani pojde na nutricionist, bese 4 pati na razgovor, toa e kako da odis na psihijatar, eden cas razgovor, odredeni merenja i razgleduvanje na dijagnozi od drugi specijalisti i lista namirnici i kombinacii koja mozes da ja jades i odgovara na problemot koj go imas
i djabe mu e nemu bidejki navikite koi gi ima ne moze da gi iskoreni, ne moze ni da gi ublazi, ne moze da se natera da jade nesto sto nikogas dosega ne jadel
a zosto? zatoa sto istovo sto tvoeto dete go pravi go pravel toj kako dete
go pravi istoto i kerka mi
ako ponudis pita so sirenje ili pita so praz se faka za pitata so sirenje
ako ponudis jajce ili salata se faka za jajce
ako ponudis makaroni ili grasok se faka za makaronite
i ne go pravi ova samo kerka mi, razgovaram i so drugi majki cii deca se na nejzina vozrast site so istiot problem

za naduvuvanjeto i jas go imam toj problem
me naduvuvaa gazirani pijaloci i industriski sokovi, gi isfrliv
me naduvaat slatki, makar i domasni, se sto vo sebe sodrzi jajca, seker, mleko, pecivo ne pravam veke
me naduvuva i grav pa proicitav deka e dobro da se stava celer za da gi eliminira gasovite a isto i prvata voda ja frlam, ne zaprzuvam podobro se cuvstvuvam
kafe so mleko mi pretstavuvase problem, ke dobijam grcevi i vednas proliv sekoj den posle utrinskoto kafe i toa ne pijam veke
isto taka dobro poznatiot ni obicaj koj go preporacuvaat i pedijatri demek posle rucek za desert e dozvoleno i malku slatko
ova mene mi predizvikuva revolucija vo stomak
otkako pocnav potrebata za slatko da si ja ispolnuvam nautro za pojadok so suvi ovoski, zitarki, svezo ovosje i med navistina podobro se cuvstvuvam

drugo nesto sto mi se slucuva e koga doagame vo MK i Srbija i site so zelba da ne nahranat neli, ne ubivaat so meso, mesni prerabotki, blago, sokovi, gricki da veke posle deset_ dena tamu jas se cuvstvuvam kako balon i ne se cuvstvuvam ubavo bidejki so denovi nema da vidam nisto svezo da kasnam ili i da vidam nemam mesto vo organizmot posle site teski jadenja sto tradicionalno se jadat kaj nas i se gotvat na soncogledov zejtin

ova sto sledi e pak generalno ne upateno nikomu licno
ne propagiram da se isfrli se od zivotinsko poteklo posebno ne se odednas od denes do utre, no sepak imam stav deka zivotinskite produkti imaat pogolema steta po nas otkolku korist, dokazi za toa se lugeto okolu nas
koga nekoj ke vi kaze deka e bolen rasprasajte se sto ja predizvikuva taa bolest, najcestite bolesti na denesnicava se proizvod na nasata ishrana koja potenciram generalno ne e izbalansirana
ne e izbalansirana zatoa sto imame napusteno mnogu tradicionalni zdravi metodi na cuvanje, podgotvuvanje i odbiranje na hrana koja e dobra za nas
prirodata tie raboti ubavo gi uredila no denesnite luge se mnogu daleku od prirodata i zatoa treba odnovo da ucime kako da se hranime, nekoj pomalku nekoj poveke, no kako covecka rasa site zaedno


odlicen post Calypso



< Поракaта ја уредил niki -- 5.12.2012 11:39:33 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 11:50:57   
Pepelaska *
Како и на многу теми на форумов така и на оваа забележувам многу препукувања, неативна енергија и слично.Темава си е убава а форум е затоа што секој има право да си каже свое мислење, никој не наметнува мислењљ, ниту пак убедува некого, ако некој решил да дава пудинг на 7 месеци , нека си дава, негово право е, не можеме да делуваме на тоа кој како ќе се храни себеси и своето дете.
Наше е да му укажеме дека не е добро а не да го убедуваме и да ги правиме луди тие што даваат таква храна.

Наместо да споделиме наши информации и искуства ние се фаќаме за расправии зошто како што оној овој направил.
Олабевете малку ова е сепак форум.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 12:04:02   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Za posledici od vegan ishrana PROCITAJTE TUKA. I TUKA.


znaci samo prviot link go otvoriv i otkako procitav deka 6 mesecno bebe go hranele so soja mleko, jabolkov sok nemav veke zelba da citam bidejki voopsto lugevo ne gi smetam za vegani tuku za ludaci
sekoj dobro informiran vegan ke ti rece deka bebe se hrani so majcino mleko, majcinoto mleko e najzdravo i e nameneto za coveckite bebinja i deca i tie imaat pravo i polezno e da go koristat se dodeka samite sakaat a ne kako sto denes po najnovive modi gi odbivame sto porano i se trudime sto pobrgu da im dademe AD mleko
AD mlekoto isto ne go smetam za zdrava ishrana za bebinja kolku ni kravjoto
toa e samo nuzno zlo za majkite koi nemaat mleko a i mosne profiten biznis za proizveduvacite, no za zal takvi se vreminjava vo koi ziveeme i imame malku vina i nie zenite sto veke ne sakame da bideme majki tuku se stremime na site strani bez ogled na toa sto vo nekoi momenti vo zivotot ednostavno e ne izvodlivo se da se postigne
ni se nametnuva potrebata da rabotime i da ja zanemarime ulogata majka koja e mosne vazna vo zivotot na deteto i ne e vremenski ogranicena kako sto e odredeno vo modernite opstestva, no da ne odam uste vo off

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 12:12:41   
Ikana
Togas procitaj go i vtoriot, ke bidess vo moznost pokonkretno da mi odgovoris draga Niki. Ne begajte od vistinata. Vo vtoriot natpis, prviot chlanak e za dete sto bilo isklucivo na majchino mleko. Eve ke ti pomognam KLIK

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 5.12.2012 13:33:28 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 12:18:16   
Ikana
Eve uste nesto (poglednete podolu vo tekstot)....

КЛИК

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 5.12.2012 13:41:57 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 12:40:11   
Bethany
Ох, бреее, колку тажно user posted image

Ма јас мислам луди се тие родители... искрено јас никогаш нема да станам веган, ниту моето дете ќе го учам на тој начин на живеење, тој кога ќе одрасте ќе си избере сам ако сака, ама ако се веќе некој одлучил на таков стил на животот, јас немам ништо против-негов избор, само овие во примерите ми се ептен фанатици, крајно неинформирани и застранети. user posted image А примери на овакви и онакви има многу... реално има примери и каде детево ги претрупуваат со џанк фуд па децата се како слончиња-крајње нездраво исто така. Јас сум за златна средина, ни во една ни во друга крајност.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 12:44:41   
Fiao
Уште еднаш ќе повторам, дека токму поради тоа оваа тема на ја отворив само за децата, бидејќи деца во раст и развој не можат да се споредат со веќе оформени возрасни луѓе. И јас бев до двоумица што да правам со моето дете, па еве како постапив на крајот:
Моето дете јаде месо, сега за сега само телешко (кое важи за најкорисно во однос на останатите) и риба (и давам само пастрмка бидејќи гледам да е од локално подрачје, не ги сакам тие смрзнатите кои ги носат од од бог знае каде и бог знае колку време се стоени) месо давам 1 неделно, исто така давам и јајце еднаш неделно. Млеко кравјо сеуште не сум дала и немам немара да давам, освен ако еден ден сама не побара (бидејќи сеуште цица и сметам дека кога ќе престане да цица, нема да има никаква потреба од млеко), кашкавалот и сирењето ако прочитате на каков начин се обработуваат за мене се веќе junk food и нив немам намера да и ги воведувам бидејќи мислам дека од нив ќе има повеќе зијан него ќар. И давам јогурт и кисело млеко во релативно мали количини и не секојдневно (поради корисната бактерија која ја содржат). На мое големо разочарубање детето обожава леб (кој е полн со глутен) и тоа и давам да јаде само кога ќе види и ќе побара, можеби секој втор ден ( и тоа морам да напоменам дека јаде строго домашно приготвен леб со интегрално брашно, се разбира без никакви адитиви или конзерванси). Само во кашите и ставам АД млеко, до скоро и давав 8 житарици на нестле, чисто колку да и ги пополнам кашите, ама откако читав за штетните последици од глутенот сега и ставам овесни снегулки. Значи ако грубо пресметам некаде 30-40% моето дете внесува преработена храна (овој голем процент и го препишвам на вечерата која најчесто не е ништо свежо - тарана, гриз, палента, ноќните Hipp прашоци и такви други глупости) додека пак 60-70% внесува свежа храна (најчесто преку доручекот, ужинките и ручеците кои најчесто се состојат од обарен зеленчук на ниска температура за да не ги загуби витамините). Е сега тоа е храната на моето дете така и планирам да остане, но затоа ќе го користам секој момент за да ја едуцирам за здравата храна која ќе треба да ја применува понатаму во животот (се разбира на крајот изборот ќе биде нејзин). Мојата храна пак е сосема поинаква. Се разбира дека очекувам дека ќе дојде денот кога ќе проба од се по нешто од junk food-от што се нуди насекаде надвор, али дефинтивно тоа нема да биде дел од нашето редовно мени, исто така и храната подготвена на многу јака температура (како скара, пржење, печење и сл.) нема да ни биде секојдневие.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 12:44:51   
niki
premnogu se mali bebinjata za da stane zbor za veganstvo, jas vo ovie slucai gledam ekstremno zapostavuvanje i zanemaruvanje na osnovnite potrebi na ovie bebinja
vprocem decata do prvata godina se vegetarijanci, posebno ako se hraneti na majcino mleko, pa taka se hranele so vekovi i tolku generacii izrasnale
mojata kerka bese doena do 11 meseci vo 90% so majcino mleko, voveduvanjeto cvrsta hrana odese mnogu tesko, a togas ni na kraj pamet ne mi pagalo veganstvo, vo toj pravec razmisluvam i denes no ako i koga ke imam vtoro dete ke dadam se od sebe da bide doeno mnogu podolgo i rezimot na ishrana koj ke se voveduva ke bide sosema poinakov od ovoj prviov, i poinakov od ona sto e trend denes
ne moras da bides vegan za zdravo da se hranis, nitu pak site koi se deklariraat vegani znaci nuzno deka se dobri luge i pravat dobro



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Продукти од животинско потекло - корисни ...
5.12.2012 13:29:24   
Bethany
Мојот син јаде риба еднаш до двапати неделно, јајце исто така, а месо сите останати денови кога не давам риба (воглавном). Кравјо јаде само во каши, бидејќи не сака да го пие, јаде кис. млеко и пие јогурт. И планирам така да продолжам. Е сега некој спомна зошто педијатар да кажува за исхрана, а не нутриционист... баш на рингераја српска има една тема каде што жена нутриционист одговара на прашања. Нејзиниот совет беше да на бебе во развој треба давати месо или воопшто намирнице од животинско потекло секој ден, баш затоа што е во развој и му се потребни и дека потребите на бебе се сосема различити од оние на возрасен човек. Додуша конкретно на оваа тема се зборува воопштено за исхрана за сите, пред се возрасни, ама јас ги читав и нејзините други постови. Женава ми заличе реална и поткована со знаење. Не знам смеам ли да поставам линк, ако не па избришете го: КЛИК

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 5.12.2012 13:38:08 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?