|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кредитни картички
16.9.2009 10:52:49   
profesorica
Какви поседувате, колку ги користите и дали мислите дека се испатат?
Дали во маркетите секојдневно плаќате во кеш или со кредитни картици?


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кредитни картички
16.9.2009 11:02:11   
mami
имам една, на неа ми стига плата и порано плаќав се во кеш а сега каде што можам директно со неа си плаќам, па дури и заборавам пари да си извадам ако случајно ми потребаатuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 16.9.2009 11:07:01 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кредитни картички
16.9.2009 11:09:33   
profesorica
Јас сите што ги познавам што имаат по 3-4 кредитни картици стално се жалат дека им одат парите на кредити и до гуша демек се во долгови.Јас имам една плата што ми стига и една од Виза веро од стопанска банка и секој месец ми стига по 1500 ден сметка за неа, ама ретко плаќам со неа, повеќе во кеш плаќам.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кредитни картички
16.9.2009 11:18:01   
katence
jas imam visa kade sto mi ide plata i tn i ja koristam sekojdnevno kade sto mozam so kartica bi pratila,i imam mastercard kreditna samo sega za sega ne sum ja koritela iako e mnogu tesko user posted image
i imam potrosuvacka kartica na tinex samo i taa uste ne e iskoristena.


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кредитни картички
16.9.2009 12:42:27   
Matej i Eli
Јас и сопругот, користиме две картици, и можам да кажам дека ни се нашле во итни моменти, но исто така и како со нив можеш многу лесно да заглавиш. Затоа се потреба но мора да се внимава како се користат user posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 16.9.2009 12:43:48 >

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кредитни картички
16.9.2009 13:23:23   
Cacko
Jas vo nasiot brak sum za hemijata(posto sum tehnolog)user posted image a mm e po parite(bankar)user posted image user posted image user posted image .Pojma nemam jas so kartici,mozda i zatoa nemam, ama mm samo so kartici plaka,kao so vika on si gi vrti parite i nikad ne se pozalil,posto si se razbira.Za razlika od nego sestra mi samo kuka kako e u minus i bla bla.Najverovatno treba da znaes da rabotis so niv

(Одговор на членот Matej i Eli)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кредитни картички
16.9.2009 16:22:42   
natasha
na kreditna katicka kupuvam isklucitelno nesto sto mi e neophodno,da receme koga stanuva zbor za bela tehnika...a za pazarenje da,zavisi kako koga......

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кредитни картички
16.9.2009 19:40:44   
Iva
Исклучиво кеш.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кредитни картички
16.9.2009 19:48:38   
Jasna
Jas po navika kes.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кредитни картички
16.9.2009 23:37:59   
daniel
jas koristam maesto card

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кредитни картички
9.2.2010 11:34:10   
pacuvce
Шеесетти роденден на кредитната картичка


Кредитната картичка, која е се попопуларно средство за плаќање во светот, денеска слави 60-ти роденден.

На денешен ден, 8 февруари 1950 година, американскиот бизнисмен Фран Макнамара ја пушти во оптек првата кредитна картичка, направена од картон, со натпис „Дајнерс клуб“.

Со изумот на кредитната картичка е создадена и култура на долгови или постојан минус на личната сметка.

По „Дајнерс“, следело основање на „Америкен експрес во 1958 година, потоа „Мастеркард“ во 1966 година, а како последна од светски познатите картички е „Виза“ во 1977 година.

Во поранешна СФРЈ кредитните картички пристигнале во 1969 година со потпишување на франшизен договор.

Според најновите податоци, кредитните картички ширум светот се употребуваат дури 25 пати во секунда.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Со мало задоцнување од еден ден да и го честитаме роденденот на кредитната картичка...Мислам дека е редно...Најдобар пријател во одредени ситуации...Е па,среќен роденден,драга наша кредитна картичке..

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кредитни картички
9.2.2010 19:48:43   
ananikol
95% ja koristam kartickata,retko mnogu retko kesh

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кредитни картички
10.2.2010 8:09:59   
profesorica
цацко и јас така викам дека ги вртам парите, ама уствари кога ќе видиш не е така, мене може ми е иста сума сметката секој месец ама долгот постојано ми се зголемува и така и е потешко да го исплатишuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кредитни картички
10.2.2010 8:47:36   
Annabel
Ако не знаеш да ги користиш, кредитните картички се бунар без дно....може само да се заглавуваш и по една година појма да немаш зошто плаќаш толку високи рати, т.е. да заборавиш што си купил...А и каматите им се многу високи.

Ние ги користиме со мм, ама искрено би сакала да не почневме....

И само една кoрекција на постовите погоре....картичките на кои што ви пристигнува платата не се кредитни, тие се дебитни...

Поздравче...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кредитни картички
10.2.2010 8:54:13   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

Kартичките на кои што ви пристигнува платата не се кредитни, тие се дебитни...

Поздравче...


Најмногу ја користам неа...Имам и уште 4 кредитни,ама верувале или не воопшто не ги користам...Ги чувам за не дај Боже...Баш сега пред крај на годината ми дојде за една да платам членарина од 1,500 ден.,а изминатава година воопшто не сум ја користела...Баш ми падна криво,ама па од друга страна си велам поарно да ги имам ако за нешто ми притребаат...А за една која ја имам од Комерцијална банка,ми се јавуваа по телефон да одам да си ја подигнам обновената,затоа што ми била истечена дури три месеци...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кредитни картички
10.2.2010 8:56:39   
arh_diz
Kreditna karticka nemam . Imam samo debitna na koja sto dobivam plata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кредитни картички
10.2.2010 8:58:55   
profesorica
е да имате право таа е дебитна, епа тогаш имам една кредитна и една дебитна картицаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кредитни картички
10.2.2010 9:48:41   
penelopa
Maksimalno ja koristam kartičkata..barem tuka vo Slo. bukvalno sekade možeš da plakaš so kartička. Jas imam edna so dozvolen minus- gledam da ne zabegunam mnogu...maž mi ima 3-4 dobro doagaatuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кредитни картички
10.2.2010 9:54:56   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

цацко и јас така викам дека ги вртам парите, ама уствари кога ќе видиш не е така, мене може ми е иста сума сметката секој месец ама долгот постојано ми се зголемува и така и е потешко да го исплатишuser posted image user posted image user posted image

Ama profesorice na mm ne mu se zgolemuva dolgot i kako so kazav ne kuka,kako go prai toa ne znam,si ima nekoi finti,mozda nie ne se razbirame tolku ama mm e bankar,pred nekolku godini bese direktor na prodazba vo stopanska banka,do lani rabotese za  Alpha kako nadvoresen konsultant,a on si ima firma za avto krediti i lizing taka da veruj mi si se razbira
sestrami na sala mu vikase da i dal casovi za karticiuser posted image user posted image user posted image posto i ona vecito place od karticite,ali mm i vika sekoja skola se plakauser posted image ne e toa,dzabe na sestra mi sea skola koga e zaglavena i gospod bog ne ja odglavuva

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кредитни картички
10.2.2010 10:06:21   
Mucka
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Какви поседувате, колку ги користите и дали мислите дека се испатат?
Дали во маркетите секојдневно плаќате во кеш или со кредитни картици?



nikad se nece isplatit da placas kamatu na nesto sto si uzeo prije sedam dana....i onda ado nisi u stanju da platis odma tj,ako placas nesto godinama....uzasan gubitak...20ak posto kamate na nekim karticama...ma uzas jedan....drz se kesa...i kupuj koliko moze se....radije kredit od banke nego kartica....aj debit je ok....fakticno trosis svoj novac s racuna,ostale su za razmisli zasto ii kako ih uopce imat!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кредитни картички
10.2.2010 10:37:22   
bojanas
Имам ВИза дебитна и кредитна од ИК Банка. Кредитната е за недајбоже или да плаќаш нешто на рати а дебитната ми доаѓа платата (сега онаа непостоечката од породилното отсуство). Имаме и Дајнерс и на неа земаме опрема на рати- телевизор, усисивач, млеко од Зегин, ама никогаш повеќе да не е ратата од 5000 месечно. И од време на време креваме рачна инаку нема крај.user posted image

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кредитни картички
10.2.2010 10:48:10   
BILJANA_G
Kreditni karticki nemam nitu sum imala, dosega ne sum imala potreba od kreditni.Edinstvena sto ja imam mi e viza elektronik na nie mi odat pari za plata i sekade sto moze so karticka plakam retko nosam pari.

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кредитни картички
10.2.2010 11:00:01   
Enika
Јас имам една девизна што ја користам кога сум надвор...а иначе иам трансакциона за која уште не сум извадила картичка за да вадам од автомат пари и ога највеке ми требаат се нервирам што се заборавам па мора да трчам по банки и да чекам во гужвата user posted image

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кредитни картички
12.8.2012 19:09:14   
kapina
dali nekoja  od vas imala iskustvo so master card kreditnata karticka i dali se plaka kamata ako go pokrijam celiot minus od platata vednas toj mesec 

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кредитни картички
12.8.2012 22:16:05   
kapina
ima li nekoja od vas iskustvo so kreditni karticki bidejki stvarno mi treba sovet 

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?