|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Старосватица?
15.5.2014 12:33:09   
Mila mamicka
Кај нас во Тиквешијата адетот е старосват да биде вујкото на младоженецот, или ако нема вујко, некој друг роднина на свекрвата. Меѓутоа, на нашата свадба не беше така, од причина што јас се спротивставив, сметајќи дека не е фер и кумовите и старосватите и деверот да бидат од машката страна. Затоа, нас старосвати ни беа мојата најдобра другарка и нејзиниот тогашен вереник, сегашен сопруг. И двајцата ми беа школски другар во средно, а со другарка ми бевме цимерки 4 години на факс, и сме ептен блиски. Многу си ги сакаме и двајцата, контактираме постојано, иако тие живеат во Скопје. А на нашата свадба беа највесели од сите.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Старосватица?
14.6.2014 22:16:48   
iamamom
За ова за вујкото да биде старосват првпат сега слушнав. Инаку јас си се одлучив најдобрата другарка да ми биде старосватица, а на мм најдобриот другар кој и му е син на стариот кум кој го крстил мм. user posted image Дека и мм и јас имаме српско потекло тој дел од традицијата одлучивме да го земеме од српската традиција каде младоженецот си бира кум, а невестата кума (тоа што тука го викаат старосватица). Кога ќе биде свадбата ќе споделам како сме поминале user posted image

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Старосватица?
16.6.2014 13:52:43   
LoveableMe RR
Moјата најдобра другарка од дете, заедно пораснавме и бидна старосватица со сопруготuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот iamamom)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Старосватица?
16.6.2014 16:04:39   
Melanija RR
Кој како бира старосватица или старосват е различно.Но во матично постојат двајца сведоци user posted image односно еден сведок одбира младоженецот еден невестата,а кој чин ќе го имаат и како ќе се нарекуваат за мене не е важно.
Јас двапати бев старосватица и баш ми беше убаво чуствотоuser posted image може некогаш ќе бидам и кума user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Старосватица?
16.6.2014 16:13:11   
deluxe
Тоа во матично кај нас го нарекуваат Сведоци.Едниот е другар на зетот,другиот на невестата.Но тоа кај нас не се рачуна чин старосвати.Во мојот случај старосвати ни беа вујкото на мм.И не ми сметаше ама ич.Битно е да се одржи венчавката со сите чиновиuser posted image
Сепак тие што ми се блиски и си ги сакам ми се блиски и без чинотuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Старосватица?
16.6.2014 16:32:25   
Hopeful RR
Мојата старосватица ми е најдобрата другарка, и беше повеќе од јасно дека неа ќе ја викнам user posted image

Инаку, до сега двапати бев старосватица, а кума релативно user posted image Додека бевме дечко и девојка со сопругот, него го викнаа за кум, но зетот и невестата воопшто не ме третираа како кума, така што не го сфаќам тоа дека сум била кума user posted image Би сакала пак да бидам, но да не ми претставува тоа толку голем трошок како досега user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Старосватица?
17.6.2014 9:41:43   
sandriana RR
Старосватицата си ја одбрав јас - другарката која остана со мене и во арно и во лошо, и која посредно е одговорна што го запознав мм - неможев да направам подобар избор user posted image .
А јас сум старосватица пак на 2ра братучетка, со која исто многу се почитуваме.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Старосватица?
30.11.2014 0:19:41   
scared RR
И мене старосватицата ми беше добра другарка, јас си ја избрав, ја прашам и таа се согласи user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Старосватица?
17.12.2015 12:23:23   
Sunshine88
Мене требаше да ми биде другарка од основно, и долго време мислев дека така ќе биде. Но, работите се сменија...Прво кога ме запроси, таа немаше време за мене, да ми честита, да ме праша што како се случило, да рече ајде да се видиме итн итн.. А од друга страна нејзиниот вереник што со никој не сака да се дружи...За нејзиното друштво зборам..И буквално ја откачив...Намерно и свесно па нека сум лоша. Уште предходно престанаа на родендени да ми доаѓаат, сама таа иде, тој на улица мајка ми здраво не знае да и каже...тој ќе ми бил старосват. ЈАс си избрав друг старосват кој со задоволство испочитува се....беше весел, горд...И секако се дружиме често.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 59
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?