|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.7.2010 23:13:58   
Палешка РР
И мене, не знаеш колку Тања. Се уште се познава, но далеку е подобро! Се надевам дека целосно ќе се обнови.
А матичната ќе си го окрка следниот пат кога ќе појдам user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
17.7.2010 13:09:50   
majka 79
PALESKA dali si probala da se sovetuvas so aptekarkata Papazoska vo apteka Remedija zad posta vo PP, taa pravi mnogu ubavi masti.
nejzinata "mast za potpareno" mene za se mi pomaga. ti ja spomnuvam samo ovaa mast bidejki neznam tocno sto i e na Mia

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
17.7.2010 14:16:30   
Felly RR
Палешка, и јас користев адвантан за Матеа, ама докторката ми кажа еднаш во денот да ја мачкам, и дека не треба да се употребува на големи површини, па затоа да ја мешам со пантексол. А јас и на лиценцето, иако е мала површина, кога имаше така правев, малку адвантан, малку пантексол, измешани, и ја мачкав, и не се јави хипопигментација. Ајде, Миа е мала и кожичката брзо и се обновува, не се секирај, сигурно за брзо ќе и се обнови.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.8.2010 21:19:45   
svartinoska83
Imam sin koj e na 5 meseci sega.Na 3 meseci i toj go dobi ova crvenilo po liceto i mozebi i kaj nas ke se razviese po celoto telo, no mojot soprug podolgo vreme veke se zanimava so slicna problematika.Potocno so izrabotka na kremi od bilni ekstrakti, pa specijalno za Stefan ja izraboti kremata koja napravi voopsto da ne gi oset_ime problemite za koi zboruvate.Go namacka Stefan utroto, a liceo mu bese cisto po nekolku saati.Sto e uste podobro, kremata deluva i na drugi deca so isti rezultati sekoj pat.

< Поракaта ја уредил Julie -- 19.8.2010 22:17:43 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.8.2010 0:44:55   
little girl
Здраво
Едвај ја најдов темава, но потребен ми е совет. јас сум скоро во 30 недела и пред два дена ми се појави црвенило на рацете и нозете и силно чешање. Бидејќи бесе празник вчера неможев да најдам д-р а во аптека ми рекоа дека се работи за егзема.

Дали имате некој корисен совет, со оглед дека сум уште бремена, што можам а што не можам да користам да се смири ова чешање, не се издржува веќе...

фала

(Одговор на членот svartinoska83)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.8.2010 8:23:20   
Maci3
I jas go imam istiot problem,pocna nekade od 5 mesev vo bremenosta,a sega za edna nedela vleguvam vo 9 mesec i se uste trae.Megutoa ne e egzema,tuku nekoe kozno zaboluvane sto se javuva vo tekot na bremenosta.Jas bi ti preporacala da si odis kaj tvojot genikolog.

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.8.2010 19:40:53   
little girl
ginekologot mi e ko za belja na odmor a bev na kozno denes i mi prepisaa mast na baza na kortikosteroidi sto ne smeam da ja zemam a vo konsultacija so drug kozen d-r mi rece samo tecna pudra.

Dodeka dojde ginekologov moj, me interesira sto ti prepisaa tebe za zaboluvanjevo?

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.8.2010 22:01:58   
Maci3
Tecnata pudra uste poveke ja susi kozata i cesa. Jas se prskam so sprej GinGira Alba od Borola,kolku tolku pomaga malku. MAlku e poskap ama toa e :))
Mast na baza na kortikosteroidi vo bremenosta se strogo zabraneti.

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.10.2010 17:22:56   
oli_naum
I kerka mi ima egzema pedijatarkata ni ja preporaca eucerin kupkata pa ke vidam kakov ke bide rezultatot.poz

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
5.10.2010 0:17:43   
marina82
Dali moze brojot od zenata od bitola. I kakvo iskustvo imate so Eucerin losionot omega 12?

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.10.2010 13:51:45   
marina82
Nie vcera bevme na dermatolog i ni postavija dijagnoza DESEBOREA INFANT, i ni rekoa da kupime krema so ja mesaat vo apteka i toa 30 gr bekutan i 15 grama AFLODER, ama zaboraviv da prasam kolku vreme da se mackame. Ni rekoa ednas dnevno i toa mnogu tenok sloj. Dali nekoj od vas ima vakvo iskustvo ,so ovaa krema?

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.10.2010 14:23:23   
jovanka
02/2460-849
070/758634
zenata se vika Cena masta e 100%prirodna i leci mnogu bolesti kako hemoroidi,fistuli,alergii,izgorenici,herpesi,glivici seker rani,fleki po telo ,akni, iskasluvanje,egzema...

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
10.10.2010 23:16:08   
marina82
Dali nekoj od vas ja koristel kremata na A-DERMA EXOMEGA? Bila od francusko poteklo i ja imalo i kaj nas po aptekite

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
5.11.2010 11:04:22   
shekerce
Zdravo na site
Jas sum nova na forumov. Moeto bebence ima mesec dena i vekje edna nedela ima bruncinja nasekade po licenceto, pod bradata i celoto glavce. Na pocetokot imase po nekolku na obravcinjata, a posle se prosirija po drugite mesta. Celo licence i e crveno. Po telceto e cisto. Ne e egzema, kako sto ni kazaa nekoku pedijatri koi ja vidoa i prepracaa samo Eozin, no nisto, ne se povlekuvaat.
Dali bi i pomognala kremata Cvet? Ili sto bi mi preporacale..Panika me fakja. Moze li da mi go dadete brojot od zenata sto ja pravi taa krema (Cvet)?
Fala

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
5.11.2010 11:35:51   
danced
здраво секерче! и ние го имавме истиот проблем и еозин и нас воопшто не ни помогна. Му помогна маст Адвантан која е кортикостероидна помешана со Пантексол така помесани се мачка еднаш во денот  и не треба да се употребува на големи површини и за два дена  му се исчисти лиценцето.

(Одговор на членот shekerce)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
5.11.2010 11:49:40   
shekerce
Fala danced. Samo me zagrizuva deka toa e hormonska mast, dali e vo red da se koristi za bebence

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
5.11.2010 12:21:26   
danced
јас ја користев уште пред 8 години за поголемото дете и сега за бебенцето кое има 2 месеци и тоа по препорака од педијатар. Само треба да се внимава да не се става повеке од 5 дена, а ако по 5 дена не е поминато се продолжува да се мачка само со Пантексол маст.

(Одговор на членот shekerce)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
5.11.2010 12:38:55   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: shekerce

Zdravo na site
Jas sum nova na forumov. Moeto bebence ima mesec dena i vekje edna nedela ima bruncinja nasekade po licenceto, pod bradata i celoto glavce. Na pocetokot imase po nekolku na obravcinjata, a posle se prosirija po drugite mesta. Celo licence i e crveno. Po telceto e cisto. Ne e egzema, kako sto ni kazaa nekoku pedijatri koi ja vidoa i prepracaa samo Eozin, no nisto, ne se povlekuvaat.
Dali bi i pomognala kremata Cvet? Ili sto bi mi preporacale..Panika me fakja. Moze li da mi go dadete brojot od zenata sto ja pravi taa krema (Cvet)?
Fala


Vo apoteka se prodava tecnost zelenkasta boja koja e na baza na ekaliptus . Tecnosta se vika hlorofilipt i mnogu pomaga

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 5.11.2010 12:41:36 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот shekerce)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
5.11.2010 14:03:19   
shekerce
Fala arh_diz. A kako se koristi hlorofilipt-ot? 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
29.11.2010 17:50:58   
alfa
celata kolekcija A-DERMA EHOMEGA E PREKRASNA JAS A KORISTAM ZA MOJATA KERKICKA KOJ ISTO IMA ATOPICEN DERMATIT

(Одговор на членот shekerce)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
29.11.2010 17:59:48   
alfa
ZDRAVO NA SITE;
sakam da prasam dali nekoj znae decata sto imaat atopicen dermatit imaat problemi so mlecnite proizvodiuser posted image bidejki jas koga ke i dadam kiselo mleko vednas i se zacrvuva pod vratceto i neznam dali e toa bidejki nekogas i se gubi skros

(Одговор на членот shekerce)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
5.12.2010 14:13:55   
ljupcence
zdravo na site moeto bebence ima egzma ke ve molam koj ima broj od zenata od Bitola da mi dade da ja zemam kremeta posto nisto drugo ne pomaga pozdrav 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
5.12.2010 16:26:08   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: shekerce

Fala arh_diz. A kako se koristi hlorofilipt-ot? 

Izvini shekerce sto ti odgovaram kasno sega ja vidov porakata.Se nanesuva na cepkalka za usi i se macka mestoto.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот shekerce)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
7.12.2010 14:51:34   
shekerce
Zdravo na site i fala za odgovorite.

Da se pfalam, prvo na moevo bebce mu se iscisti licenceto i pocna da se javuva na racinjata i grbceto. posle toa go snema i pak se isfrli na licenceto, no mnogi pomalku od prethodno. Posle i toa go snema, samo mu ostana kozickata rapava. Sega e celoto cisto i mazno.user posted image Ne stavav i ne stavam nisto po liceto, samo se iscisti. Mi kazaa deka definitivno toa e od hormonita na majkata koi se prenesuvaat vo poslednite nedeli od bremenosta na deteto i deka treba vreme i treba samo da se iscisti, zatoa sto kakva i krema da se stava taa momentalno kje pomogne i koga kje se prestane da se macka pak kje se javi problemot. Znaci, treba da se pomine niz toj period na cistenje i kje bide se ok. nekogasa pak moze da se nafrli, no i ne mora da znaci, no pak i kje mu iscezne, samo po sebe.

(Одговор на членот ljupcence)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
8.12.2010 11:32:02   
mila mama
Shekerce pametno pravis sto ne ja mackas so nisto, osobeno ne na tolku mala vozrast. Crveniloto se javuva recisi kaj site bebcinja posle raganje, a isto taka moze da se javat i sitni bubulcinja so gnojce vnatre - piodermija. Toa e normalna pojava poradi prviot kontakt na novorodenceto so bakteriite od nadvoresniot svet i seuste ne do kraj razvieniot imunoloski sistem na bebusot. Pominuva postepeno samo od sebe. Sepak ako gnojnicite stanat mnogu golemi, treba da se pobara sovet od lekar.

(Одговор на членот shekerce)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?