|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 16 17 [18]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
24.1.2014 18:23:52   
niki
Dafne na spratot imas vlezna vrata i kluc?
Ako imas, pocni da gi upotrebuvas...
Vovedi si i pravilo deka nekaneti gosti ne primas
Vo nedela pokani gi na nedelen rucek a ostanati denovi brkaj si gi sopstvenite obvrski i zadovolstva, zad zakluceni vrati
Vovedi i sikter kafeuser posted image koe ke go varis stom ke vlezat nepozelni posetiteli




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
24.1.2014 18:57:06   
kapina
Dobro me potsetivte na s veki otide vo otpisanite raat cinam sega super mi e bez nea ne zboruvame voopsto

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
24.1.2014 22:20:42   
mommy_angels RR
Хахаххаха Дафне мајка ми беше во иста ситуација како и ти,свекрвата супер,ама бабичката,Бог да и душа прости,и ги кинеше живците секој божји ден user posted image
Иста ваква беше и свекрвата на моја свеќи
И што да ти кажам мила,ти нема спас,ете сте се нашле под исти покрив ,па ќе мора да се трпите user posted image . Да и смениш карактер после нејзини 60 години,тешко user posted image
Везилке,ги заборави бесплатните автобуси во вторник,петок и сабота ,еееееееее тоа се среќни денови за снаите user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
24.1.2014 22:57:50   
Defne90 RR
Lele kolku radosna vest primiv pred nekoj cas.Se kacuva baba i veli ke se prijavi za na banja neli preku pglasot sto e za penzioneri.Jeeeee ke ja nema edna nedela ke odmoram malce glava od nea.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
24.1.2014 23:03:21   
Defne90 RR
E toa ti e mommy-angels RR ke se molci i ke se trpi.E i uste nesto.Deneska nekade okolu 7 casot se kacuva gore cela vozbudena i veli Dever ti se vraboti vo sobranie ete sega procital na internet oglas.I takva ja gledas go trga deteto od kompjuter i sednuva i veli.Ajde sega najdi mi go ti toa i procitaj mi.I taka si sedese pola cas na kompjuter i citav oglasot,me natera da i pustam fb da videla nekoi sliki od brat i.I sakav mnogu da i recam.Sto baras ti na kompjuter koga toa e frlanje vreme samo,ama se strpev i i gi ispolniv zelbite.Ajde se nadevam deka ke ja podrzi radosta za vrabotuvanjeto na deverot dodeka na pojde na banja.Iako taa si e takva,vo eden mig se smee vo drug e spremna za kavgi i raspravii.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
24.1.2014 23:09:44   
kapina
Defne ne se raduvaj za banja mnogu mnogu se zavisi dali ke i odobrat majka mi bese na nea i odobrija no ima dva hiruski zafati na nogata poradi skrsenici. se zavisi od dijagnozata dali ke i odobrat

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
24.1.2014 23:16:16   
kapina
Sestra mi e vo takva situacija ima,i baba i svekrva jas veke nemam nicsto mojata e izbrisana otide vo otpisanite i kako sto spomnav prethodno raat mi e sto ne zboruvame voopsto i se nalutiv oti na 9godisninata od svrsuvackata mi rece sega da imavte dete ke odese na skolo na oganot ogan mi dodava taka ajde. sekoj neka si ja gleda negovata rabota i gotovo

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
24.1.2014 23:37:45   
Defne90 RR
Daj boze da i odobrat i taa e celata remontirana sto veli maz mi.znam deka ima operacija na rbetot i tamu ne znam uste sto se ne mi nabrojuva sekoj den.Pa kaj nas im odobrija na zeni sto voopsto ne se bolni samo penzioneri.Jas i lani ja ubeduvav da odi no ne sakase a sega taa godina nekade se predomislila.Kapina za za tvojata svekrva navistina nemam zboroi vsusnost toa ne moza ni da se komentira,zloba od covek.Ubavo sto si ja izbrisala od svojot zivot ednostavno nejzinite zborovi da ne dopiraat poveke do tebe i da ne ti go zagorcuva zivotot.Samo verba vo Bog kapina i ke vidis deka se ke si dojde na svoe mesto.Kako sto e Gospod nikoj ne e , atoj gleda i porano ili podocna ke im plati na nea i na takvite kako nea.Samo so gospod napred Kapina i misli pozitivno jas cvrsto veruvam deka i vie ke si go slusnete dolgoposakuvaniot detski plac vo vasiot dom.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
13.5.2014 23:23:32   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

.Tie sto ziveat so svekor i svekrvi imaat na koj da gi ostavat decata im pomagaat da gi porasnat.Poveketo im pomagaat finansiski(im plakaat voda, struja, telefon,parno i sl)no za zal poveketo toa ne znaat da go cenat i vikaat nisto od niv samo pikaat nos kade ne im e mesto.Luge sekogas ne e kako sto sakame.Pomagaat i se mesaat toa ne znaci deka gi opravduvam ama taka e a koga si sam e navistina tesko.PR.Koga se porodiv jas vo bolnica 10 dena a maz mi na rabota a sin mi koj imase 4 god na gradinka ama maz mi od 6 na rabota kako ke bese ubavo da imase nekoj da go odnese pokasno.A vo sabota koga gradinkite ne rabotat a maz mi na rabota kaj da go odnese deteto?Toa se teski momenti i navistina treba pomos ama yie sto ziveat sami toa go nemaat.Ili pak sakame da sme sami ama da imame svekrva za momenti koga ke se najdeme na tesno.Ako sakame sami togas treba da sme sposobni sami vo zivotot da se borime za se, vo dobro i loso sami neli?Da naglasam vo se ima isklucoci.

te poddrzuvam vo celost.lugje,svatete gi i niv.sakaat davovedat red ili pa redot dokolku postoi da se zacuva.sakaat da pomognat nocesto ispagja deka ne znaat kako da se postavat pa ispagjaat najlosi

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
13.9.2014 14:20:17   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Mnogu me interesira dali vi drzat predavanje kako oni bile naj domakinki na vremeto ama sega se stari I nemozat kako togas.
Stanuvale vo 4 nautro,gotvele pa na rabota,pa deca cuvale I doma sekogash im bilo cistouser posted image


Немам таков проблем за тоа што го спомна, но не ми помага ништо, мисли дека се можам сама, си го гледа раатот, а од друга страна сака да и правиме друштво нејзе и на свекорот не им се седи сами, а мене времето каде ми е?

А инаку за други работи, да она што знае никој не знае подобро.....user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
13.9.2014 14:25:01   
Melanija RR
Еее да дополнам па кога ќе добие внуче она знае ти не,ти читаш од нет они имаат пракса.Ако кивне ладно му е никако другоuser posted image боси нозе не,капа обавезно....и така до стои и едно и назад и како ќе игнирираш ако не се закачиш.Додека дојде тоа минеле 4-5 месеци

Јас велам паметта е во младоста, тоа што тие знаеле пред 30год сега се е докажано или отфрлено.Има ли некоја што немисли дека знае подобро?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
13.9.2014 14:59:52   
nataly86
15дена сме домче и цело време истите муабетии..како таа двете деца в раце ги пораснала како таа дете не оставала да лежи се само в раце си ги држела галела ( бидејќи се две им викам да не ги учат в раце ..јас не сум октопод имам две раце) и се едно те исто....незнам кој ден ќе бидеuser posted image

абе како они никој друг тоа е..кај сме погодиле толку вредни user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
13.9.2014 15:38:56   
Ilina87
Се пронајдов и јас во муабетот user posted image . Па како правела сама зимница, мармалади од различни овошја, компоти, а сега само пред телевизор е со турските серии, чека се заедно да направиме, а јас по цел ден трчам по детето. Не ви спомнуваат дека порано и везеле и плетеле? user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
13.9.2014 18:17:16   
Defne90 RR
Хахаха такви се старите.Јас секојдневно си а слушам баба ми,макјка и на свекрва ми како ми кажува дека она одела на работа прва втора трета смена,чувала деца,по цела ноќ се случувало да не спие и сабалје на работа ајде па вечер трета.Плетела,ткаела,везела и што ли уште не.Ама колку и да се расправам со неа јас знам дека нема да излезам на крај,сепак генерацискиот јаз е премногу голем во питање се 40 години и едноставно ниту таа може да размислува како мене ниту јас како неа.Дека е наметлива е наметлилва и тоа многу ама пак барем помага ако не друго.Така да мора да се ќути,сепак и постари се,ја сега си правам така од едно уво влегува од друго излегува,и баш ми е супер.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
15.9.2014 8:47:40   
deluxe
Posledno vreme me nervira, zapnala da ja istrizam kosickata na kerka mi.Jas sakam da i porasne,polesno se sreduva. Ne znam koj den ke eksplodiramuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
29.9.2014 8:27:40   
tincule
Леле што ако ги имам свекрва ми спие по цел ден ќе ја фати малата пет минути и оваа вади крајници од нејзе нејќе да ја види, ќе излезе до продавница не ти кажува нити те прашува дали ти треба нешто а јас со мало дете неможам да излагам кога сакам па така ако ми треба нешто пак го чекам маж ми, свекор ми не ја зима малата у раце СТРАВ МУ БИЛО он неговите не ги држел до една година бре бре ќе ја скрши. Земи јади нешто кога ќе ми речат коса ми се крева ќе јадам ама ако има кој да седи со неа пет минути ја држам и јадам или кога спие. Така да исто ми се фаќа ко да сум сама. Маж ми стално вика викај ги да ти помагаат е што ќе ги викам па треба и тие осет да имаат, малата станала епа добро отиди легни си и што да ја викам свекор ми само фаќа кривини негде од кога дојдов од болница дали 10 дена бил дома ама и поубаво за мене и онака ми е бескорисен. Како и да е јас си се навикнав да не ми се мешаат ама маж ми ме замара а не сфаќа дека неговите не сакаат да ја чуваат ЧЕКААТ ДА ПОРАСНЕЛА ДА ПОЧНЕ ДА ОДИ ПА ДА ЈА ШЕТААТuser posted image user posted image user posted image . СВАШТА
ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

.Tie sto ziveat so svekor i svekrvi imaat na koj da gi ostavat decata im pomagaat da gi porasnat.Poveketo im pomagaat finansiski(im plakaat voda, struja, telefon,parno i sl)no za zal poveketo toa ne znaat da go cenat i vikaat nisto od niv samo pikaat nos kade ne im e mesto.Luge sekogas ne e kako sto sakame.Pomagaat i se mesaat toa ne znaci deka gi opravduvam ama taka e a koga si sam e navistina tesko.PR.Koga se porodiv jas vo bolnica 10 dena a maz mi na rabota a sin mi koj imase 4 god na gradinka ama maz mi od 6 na rabota kako ke bese ubavo da imase nekoj da go odnese pokasno.A vo sabota koga gradinkite ne rabotat a maz mi na rabota kaj da go odnese deteto?Toa se teski momenti i navistina treba pomos ama yie sto ziveat sami toa go nemaat.Ili pak sakame da sme sami ama da imame svekrva za momenti koga ke se najdeme na tesno.Ako sakame sami togas treba da sme sposobni sami vo zivotot da se borime za se, vo dobro i loso sami neli?Da naglasam vo se ima isklucoci.

te poddrzuvam vo celost.lugje,svatete gi i niv.sakaat davovedat red ili pa redot dokolku postoi da se zacuva.sakaat da pomognat nocesto ispagja deka ne znaat kako da se postavat pa ispagjaat najlosi


(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
29.9.2014 9:24:15   
Aleksx2Leon
@Tincule citam i se pronaogjam sebesi... user posted image Pogotovo vo delot so jadenjeto...mene taka mi vikaa dois dete, skoro od bolnica si dojdena (deka imav anemija) krvta ti e slaba a sin mi nikoj u race ne go zimase za da jadam i so ke prais... staj go u relaksator za da ne go ispogoris dodeka spremis SAM neso za jadenje vo maratonski 5-10 min i posto samo pisti u race deteto i jadi kako gresnik nekoj user posted image ali bitno site znaat deka svekrva ti i svekor ti ti se od OGROMNA POMOS a ako ti po doma dusickata od zemja si ja zbiras od istostenost!!! i koga ke iskomentiras kao si mrtov umoren ti vikaat : PA SO DA PRAVIME PLACE PO MAJKA MU,NEJKE NIE DA GO DRZIME, a ono prcle od 3 dena, kutroto od grcevi place ali toa ti e-NEPRAVDAuser posted image

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
14.6.2015 15:54:46   
Anonimen
Jas nekade moram da se iskazam,mnogumina mozebi ke me poznaete preku postov no moram da bidam anonimna.Jas poveke nemam sila i nervi da se zamaram a od druga strana neznam sto da pravam.Od koga dojdov samo mi se nareduva sto i kako samo mi zbori deka ne znam nisto za nisto ne ne bivalo so mazot mi.Nemozam da vlezam vo kujna i da uzivam,nemozam da pravam sto sakam a i da pravam mora da se smesa da kaze ova ne vaka ova ne taka i sl.Na primer jas u petok i nedela nesakam da rabotam tie dva dena si gi pocituvam a ona bas togas ke i tekne edna ronka ke vide i ke pocne ee doma ne e cisto nikogas ne meteno se e valkano.I ke zeme ona ke meti ke cisti! i Isto taka i nikade nemozeme da izlezam od nea e kade ke odis sega zenata treba doma da sede kaj ke setas ke ne ogovarale komsiite neznan ti sto.Znaci nemozam vo svojata kuka da uzivam se osekam kako sluginka zamislete sto znaci da nemozes vo kujna da vlezes da zgotvis za sebe i za soprugot...Da ne nozes nisto raat da si pravis i raboti. So mm si razgovarame za da si go napraveme drugiot sprat ama tesko nie nekako so pari...Decko sovet nsto ili bilo sto kazete sto da pravam i prezemam nlada sum a nervi iskinav

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
  Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
14.6.2015 17:33:04   
kapina
Anonimen znam kako ti e i mojata e takva ona se znae no kaj mene najloso e toa sto i mm ja podrzuva nea ne mene

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
15.6.2015 18:25:40   
Neurotoxin RR
Анонимен, немам многу години, но млада поминав некои препреки во живототв, а гледав од нив да извлечам некоја лекција. Ништо нема да промениш ако се нервираш, ако водите разговори со мт на оваа тема, да знаеш дека не му е сеедно и дека еден ден ќе се почувстува многу напнато за ситуацијава, ти ќе станеш досадната, замисли како би му било, постојано да слуша дека не си среќна, а за тоа да биде виновна неговата МАЈКА. Таа е мајка, ти си му жена, во однос на ова, мој совет ти е да не разговарате на оваа тема, тој сам ќе ги гледа нештата, ако не сте сега во можност да се одделите, тогаш мој совет ти е да се прилагодиш. подобро дипломатски седни со нејзе, договорете се кој ќе биде „главен“ во кујна, кој со машината за перење, кој за крпата..., сврти си го паметот на мт, на она што го имаш со него, градете го тоа, најдете начин и време како, шеткајте почесто, и ставете клуч на вашата спална соба... вие ќе си го најдете начинот на прилагодување. Бев таму, во твојата состојба... не дека не грешев во моите постапки, ама многу научив. Сега сме сами, и многу го ценам мојот мир сега, не би сакала да се најдам во таа позиција пак, но доколку животот ме натера, мислам дека поинаку би реагирала сега. Барем нема да се нервирам, игнорот е многу јака работа

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
15.6.2015 23:20:12   
lukajana RR
Јас не сум најкомпетентна за темата свекрви зашто не сум имала никогаш ама имам свекор вреден за пет свекрвиuser posted image .
Кога се омажив почна во све да се меша,ова вака тоа така и тоа траеше еден месец ама не му се жалев на мм туку чекав сам да види.Еднаш пред мм почна да ми кажува како да направам некој ручек,јас готвам тој стои до мене и кажува и мм стана и ми вика остави го ножот а на свекор ми му вика еве земи и ако знаеш сам направиuser posted image .Тоа беше последното мешање во кујна и мм му одржа убава лекција и сега во ништо не се меша ,додуша никој ништо и не го прашува .
Сега претпоставувам дека со жена е малку потешко и друго е мајка друго татко ама мт треба нешто да преземе,само со неговата подршка ке најдеш простор за себе во таа куќа.
А јас те советувам ако толку е вредна и сака да работи па остави ја нека готви,пере се нека работи сама штом не ти дава да и се мешаш,еден ден сама ке ти даде да направиш ручек а дотогаш сите четири во вис и уживај,ништо не ставај на срце а тоа што ти смета стави го на игнор и немој да заборавиш да ја тапкаш по рамо како она најубаво знае да среди се по домаuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Наметлива свекрва - Секогаш знае подобро!
16.6.2015 15:29:48   
Defne90 RR
Значи целосно се согласувам со Лукајана.Верувај и јас имам дома една паметница што знае се и што она е најдобра.Не се работи за свекрва ми туку за најзината мајка ама не е ни битно тоа битно сака да се меша и да зачинува.Ама јас направив баш така ко што те советуваше лукајана.Ја оставив цела работа на неа и воопшто не и се замарав и не ја ни слушав што збори.Цело време за се што ќе каже јас само така е и се насмевнувам и игнорирам уствари.Маж ми пак ја опомена дека ако уште еднаш слушне некоја поплака од мене дека ме тормозела нема да ја погледне повеќе.И се смири.И ете ја сега и да се качи не смее ништо да ми кажува и да ми наредува па ако сака и да не сум фатила да чистам две недели.Направи и ти така.Игнорирај и прави се луда и остај ја да работи неа штом толку е паметна.Ќе видиш дека на неа ќе и здосади па ќе ве остави на раат.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 447
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 16 17 [18]
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 16 17 [18]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?