|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   својата нервоза врз детето
1.9.2009 10:16:51   
mami
Морав да ја отворам темата поради една случка на која вчера бев сведок и сеуштте не ми се верува дека се случи. Имено, една девојка, која живее во странство е дојдена тука со двете дечиња (3 и 1,5) но сама, сопругот поради работа неможел да дојде..Таа овде сама со децата, нејините повеке внимание обрнуваат на синот кој живее со нив и внуката која ја имаат од него а девојкава баш и не ја рецкаат. И многу ситуации и таа нервозна постојано откако е дојдена и вчера бевме на лулашки со децата, синчето ни избега од раце и директ на улица..Луѓе кога го докачи, кога почна да го тепа, јас го земав помалото и моето во раце и дома кај моите а они до дома се тепаа..кога влезе малиов беше целиот црвен по рачињата и лицето..знаете колку жал ми падна..а она надвор седеше пола саат и неможеше да се смири од плачење како можела сиот бес да го истури на него...не ја оправдувам ама и ја сфакамuser posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: својата нервоза врз детето
1.9.2009 10:22:58   
profesorica
Јас читав за ваква иста случка во МОЈА БЕБА пред некој месец и имаше совети околу тоа како да постапиме во такви ситуации.Јас не го оправдувам таквото однесување, колку и да е нервозна нетреба да се истура врз детето тоа е мало и сега учи и подоцна ќе мисли дека така е правилно и он така ќе постапува.Знам дека тоа во паника го направила демек за негово добро ама мислам дека треба со строгост во гласот да му објасни што не смее да прав и а не да го тепа.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: својата нервоза врз детето
1.9.2009 10:35:18   
niki
Zalosno e sto toa go napravila zatoa velam sekogas kotekot ne e merka za vospituvanje, ako si go potslapnuvas deteto ke se najdes vo situacija koga ke bides mnogu nervozen poradi nesto i nema da se iskontroliras i slapkanjeto ke se pretvori vo kotek.
Luge sme site, gresime i mene mi se slucilo vo moment na nervoza da izreagiram nekako kako sto ne bi izreagirala da ne sum nervozna no takov e zivotot, posle toa ja sednuvam kerkickata i ja smiruvam i se izvinuvam i i kazuvam deka mama pogresila sto napravila taka. Decata prostuvaat najlesno na mama ke i prostat, se dodeka ispadite ne se redovna praksa, ako e taka treba nesto seriozno da se prevzeme.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: својата нервоза врз детето
1.9.2009 10:52:49   
mother 29
ja osuduvam sto tolku mn.mu isturila-go pocrvenila deteto,ama do nekade i ja razbiram.i mene mi se ima sluceno pred nedela da mu se razvikam na Marko i da ne go pustam nadvor da igra(ruckavme gore na spratot,se kaci doticnata da go nosela nadvor,i sega toj na sred ruckanje-gotovo ke odi.Mu velam sedi mama ke jademe i ke odime...no kaj mozes da go sopres koga stanuva zbor za nadvor.....i taka mu se razvikav na nego "E nema nadvor dodeka ne jades i tocka".gospozata se simna dole sama, a jas 15 min go smiruvav,jadevme ,se guskavme i se simnavme nadvor.lele koga se simna posle toa si vikam ..glupaca edna zaradi nea ke si go karam deteto..lele kolku me podigna sega se nerviram koga ke mi tekne.....
i posle toa i rekov koga ke treba da odi dole ,jas ke go simnam  ..pa setaj go(a ne deka ona go utepuva od setanje,toa kolku da napravi belja....glupaca!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: својата нервоза врз детето
1.9.2009 14:12:14   
natasha
se trudam kolku sto mozam da ne ja isturam svojata nervoza i ako za zal nekolku pati mi se slucilo da im se iznaderambez pricina?

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: својата нервоза врз детето
4.9.2009 1:00:32   
Natasha5
Леле ова е лошо.Не знам Јана е усте мала ама ке се трудам лутината да си ја зачувам бидејки нашите дечиња не се виновни

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: својата нервоза врз детето
4.9.2009 9:43:01   
big_mama817
smetam deka kolku i da se kontrolirame sepak sme zivi luge user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: својата нервоза врз детето
17.3.2010 9:56:27   
mother 29
во последно време сум толку многу нервозна и не можам да се контролирам.дури понекогаш ме фаќа страв од самата себе,се дерам ккао неактисана......не можам да се препознаам!
не сакам Марко да ме гледа во такво издание ама?ПОМОШ
дали апчиња за смирување ке помогнатuser posted image user posted image user posted image user posted image



(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: својата нервоза врз детето
17.3.2010 11:09:12   
Палешка РР
Можеби ќе помогнат, пробај. Ама мислам дека е период..и мене често ми се случуваuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: својата нервоза врз детето
17.3.2010 11:16:17   
mother 29
не знам....после иммам грижа на совеста, еден тон.. и се мразам себесиuser posted image



(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: својата нервоза врз детето
17.3.2010 11:19:34   
caci20
Jas se istresuvam na site, pa i na Petar.Vo posledno vreme ne se prepoznavam. Pocnav da si pijam leksilium od vreme na vreme ili pak mi gi preporacaa Helex.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: својата нервоза врз детето
17.3.2010 11:21:07   
mami
Во саботата пред игротека, така фино му се испоразвикав на Лука и го плеснав неколку пати по гол газ дека беше какан и не ми давше да го облечам, а мадам стоеше цело време на врата и му збореше нешто..И нормално, јас вријам од нервоза, овој се мешколи на сите страни, и резултат- он вика, јас погласно, он се врти јас удри по газот едвај го облеков..После уабво си се изнаплакав ама што да правам- има моменти кога едноставно не се контролирамuser posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: својата нервоза врз детето
17.3.2010 11:22:29   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

smetam deka kolku i da se kontrolirame sepak sme zivi luge user posted image user posted image user posted image


potpis

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: својата нервоза врз детето
17.3.2010 11:23:18   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Pocnav da si pijam leksilium od vreme na vreme ili pak mi gi preporacaa Helex.


Heleksot mislam deka e antidepresiv...nemas potreba nego da pies ako si nervozna...

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: својата нервоза врз детето
17.3.2010 11:27:46   
mother 29
jas go pleskam po gaz ,koga si zasluzuva..
ama makata mi e sto mi se cini deka rado bi gi ispleskala site po gol gaz(ostanati),a ne da se istresuvam na nego,be?!
abe kkao zaradi dobri odnosi jas se kontroliram,a za da se istresam na nego..NE!?
ABE SE MRAZAMuser posted image

ABE ZA KUTEK SUM...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: својата нервоза врз детето
17.3.2010 11:30:50   
Maca25
Ме фаќа некогаш страшна нервоза и ќе и викнам на нина, ако прави некоја глупост, ама одма се ресетирам  и си викам: Дали си ти нормална??? АЈде смири се или детево ќе ти биде уште понервозно!!!
И така гледам одма да се смирам. МАлце е тешко кога сум сама со нина да се смирам,  обично пуштам некоја песна и гледам да се расположам



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: својата нервоза врз детето
23.3.2010 13:08:36   
haley
Барам тема на која можам да поставам прашање па налетав на ова случајно :)

не знам дали знаете, ама да шлапнеш,удриш дете со закон е забрането во скоро сите земји на ЕУ ? :)
значи, го шлапнеш, некој те види,чуе и сл. ти доаѓа социјално на врата со полиција и ти го земаат детето. Потоа го испитуваат случајот итн. 

Овој закон само што го активираат во франција па доста полемики се потргнаа ..
јас лично за онаа од примерот на мами оф оф, да и го одземат детето на некое време па да видиме после дали ќе истура бес и нервоза врз мало дете

Според мене, шлапнување така по газ , раче од време на време , ај, би рекла ’не е во ред ама ние (родителите) не сме перфектни’ 
ама  така да го удира, тепа тоа ми е болно и малоумно и јас викам полиција да пријавам такво нешто,  ич око не ми трепнува.

Најодвратно во целото ова ми е тоа што се покажува дека дури и во овој случај мајка=дете испаѓа дека владее законот на посилниот. Значи, мајката може да го тепа детето ова не може да се брани , не може да и’ врати и таа си го зема ова право.
Истовремено, кога некоја жена трпи физичко насилство , го трпи затоа што некој посилен од неа ја  удира, таа не може да врати и пораката останува дека  Тој што е посилен тој може да си прави што сака.


(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: својата нервоза врз детето
23.3.2010 13:10:11   
haley
Како што тргнал Грујо да опнува астрономски казни за се и сешто (за не носење онакво против пожар во кола 200евра).. за неносење лична карта , не знам колку евра... и сл
мислам дека е време да се извади некој закон вака што навистина ќе ги штити децата (од насилството на нивните родители)  :)

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: својата нервоза врз детето
23.3.2010 13:25:17   
Adrijana
Nekolku pati taka ke se iznerviram nesto, i ne i vikam na Eva tuku na mene si zboram, na primer:eeee sega li najde da povrnes, koga site alista se mokri, ili nesto vo toj stil, i toa so malku bez veze ton, leleee posle ko ke me pogledne so tie ocinjata zalnicko taka, mi ide da se ubijam.Si vikam, glupaco na koj se lutis, leleeee, si se plasam od sama sebe, jas sum mnooogu nervozna, i se plasam nekogas da ne izgubam kontrola.I sega vezbam samokontrola, goltam, izdisuvam, odam vo drugata soba sama da se izduvam i se vrakam, ic ne sakam deteto da mi trpi, i toa recisi sekogas e zaradi nekoj drug.Koga bi ja udrila taka ja bi se ubila pravo.

_____________________________



(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: својата нервоза врз детето
20.7.2010 0:53:07   
suzeto
ne stanuva zbor za nasilstvo na temava
drugo e nasilstvo drugo e da se isturis vrz nekogo

ne e vo red normalno narocito vrz svoeto malecko angelce

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: својата нервоза врз детето
19.7.2012 15:23:58   
MarilynMonroe
За осудување е кога ќе се дигне рака на свое дете, секогаш има подобар начин да се корегира некоја ситуација, но тоа треба да се изградува од самиот старт на воспитувањето. Туку, кога сме кај нервозата, јас почнав многу често да ја чувствувам откога се породив, од аспект на тоа што голем дел од денот сум сама и некојпат едноставно имам потреба да правам работи само за себе, а не за домот, детето и слично, но тоа многу ретко можам да си го приуштам и во тие моменти едноставно вријам одвнатре и не знам како да си помогнам. Имате и вие некој ваков сличен проблем, и како да си помогнам?

< Поракaта ја уредил MarilynMonroe -- 19.7.2012 15:24:37 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: својата нервоза врз детето
21.8.2014 8:46:18   
Mila mamicka
Во ова стресно време во кое живееме, вистински предизвик е да не ја истуриш својата нервоза врз некој кој не заслужува, а најмалку врз детето. Јас по природа не сум некој нервозен тип, и во овие 2 и пол години со син ми, досега можам да кажам дека ме фатиле такви нервозни моменти, 5 пати. Како реагирам? Го оставам син ми со некој и одам во спална 5 мин, си кажувам дека не е во ред да се истурам на него и се враќам насмеана. Доколку сум сама со син ми, одам во купатило, се гледам во огледало и бројам до 10, и потоа сум како нова.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот MarilynMonroe)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: својата нервоза врз детето
20.8.2016 0:54:57   
vezilka RR
Во последно време ова мо се случува. Да ае изнервирам од нешто и да се истресам врз децата. Порано многу добро ја конѕролирав нервозата. Ја изгубив таа способност, или се почесто сум нервозна, не змам. Ама знам дека се почесто губам контрола. Ич не ми се допаѓа и не знам како да аи ја цратам самоконтролата.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: својата нервоза врз детето
28.8.2016 12:30:33   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Во последно време ова мо се случува. Да ае изнервирам од нешто и да се истресам врз децата. Порано многу добро ја конѕролирав нервозата. Ја изгубив таа способност, или се почесто сум нервозна, не змам. Ама знам дека се почесто губам контрола. Ич не ми се допаѓа и не знам како да аи ја цратам самоконтролата.

vo zivotot ima periodi.i ova e toj eden period koj sekako ke pomine. i jas sum vo odvreme navreme vo isto vakva situacija,mnogu lesno se nerviram AMA ako nervozata ne e poradi deteto ne mu vikam nemu a ako e poradi nego znaci napravil nesto loso,e toa ili ke pomine so vikanje ili so zboruvanje,neizbezno e umerenoto vikanje. decata znaat da iznerviraat toa e fakt. sigurno nikoj roditel poradi (na primer) zadocneta plata ili nenavremeno podmiruvanje na smetki ili nervoza od nadvor da mu se isturi na dete.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 24
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?