|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дедо Мраз
1.12.2009 14:41:41   
zami
Sto im kazuvate na svoite deca za Dedo Mraz, postoi nepostoi, od kogo se poklonite pod elkata i sl.

Kaj nas temata Dedo Mraz ne e tolku zastapena vo psihata, ama decava rastat so mediumite kade Dedo Mraz e redovna pojava.

Jas ne sum mu kazala na sin mi konkretno deka ne postoi, ama lani pred 12 bevme kaj svekrva mi, i koga si dojdovme i gi najde podarocite i toa bas onie sto gi posakuvase, bese cvrsto ubeden deka se od Dedo Mraz i na site taka im kazuvase.
A licno sum protiv lazenje i pravenje filmovi pred decata.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.12.2009 15:29:50 >


_____________________________

Allways look on the bright side of life!
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   RE:Дедо Мраз
1.12.2009 14:50:23   
mami
па искрено и јас сум верувала во него, и на Лука сега иако е малечок му го збориме истото, дека тоа што е донесено, нешто е од мама и тато, нешто од дедо Мраз..мене ми е таа игра интересна..зошто да му ја кршам илузијата на детето..замислете ја реакцијата кај другарчињата- вие сте му објасниле на вашето дека дедо Мраз не постои, и тој тоа им го рецитира во друштвото...не верувам дека така лесно ке го прифатат тоа...

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.12.2009 15:30:14 >

(Одговор на членот zami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 2
   RE:Дедо Мраз
1.12.2009 14:55:59   
zami
Vo pravo si, zatoa i mu nemam kazano nisto konkretno, tuku si molcam, kako si misli taka neka bide.

Ama sto ako me prasa konkretno, dali postoi ili ne?

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.12.2009 15:32:06 >


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 3
   RE:Дедо Мраз
1.12.2009 14:59:38   
mami
па јас гласам за сеуште  ДА, постои...

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.12.2009 15:31:19 >

(Одговор на членот zami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 4
   RE:Дедо Мраз
1.12.2009 15:01:28   
profesorica
Ние ништо не сме му спомнале,лани ништо и не разбираше, сега повеќе ама пак мал е,тек допрва ќе му ја мислам.

Знаете што, мислам дека времето кога малите деца почнуваат да сфаќаат дека Дедо Мраз, всушност, не постоел, со сето разочарување кое следува при тоа, е околу четвртата година во животот. Ја знам по брат ми тогаш.

Да, се согласувам сосема дека е тоа многу тажен момент, и тоа не само затоа што се осознава фактот дека исполнувачот на сите желби не постоел, туку исто толку и поради разочарувањето во лажното верување кое постарите го подгревале дотогаш.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.12.2009 15:31:43 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот zami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дедо Мраз
1.12.2009 15:07:42   
profesorica
Еве една приказна за вашите малку поголеми деца.Значи и ја сум за - постои Дедо Мраз!!!

Приказна за Дедо Мраз Многу, многу далеку на север, помеѓу бескрајната дивина во Финскиот Лапланд, има една планина што се вика Корватунтури. Одма во подножјето, скриен од очите на светот, живее Дедо Мраз со неговата жена, џуџињата и ирвасите. Тој всушност живее таму толку долго, што дури и не се сеќава од кога е таму. Тој многу и не зборува за својот дом, но самото име на планината каде што му е домот - Уво Планина - зборува многу. Тоа е одлично место од каде што се слуша и се гледа се’, сите надежи и соништа на луѓето од сите возрасти.
Дедо Мраз сака да си ја сочува својата тајна, таа е всушност многу битен дел од Новогодишната приказна. Но, еден патник, кој минувал од таму пред стотина години, ја октрил адресата на Дедо Мраз и ја раширил ширум светот.

Луѓето ширум светот, а особено децата, постојано му пишуваат писма на Дедо Мраз. Особено пред Нова Година џуџињата се претрупани со писма од целиот свет, обидувајќи се да ги распоредат сите желби за подароци и да му ја наполнат вреќата на Дедо Мраз. Тој добива преку 700.000 писма секоја година.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE:Дедо Мраз
1.12.2009 15:10:12   
Весна
Моиве не успеале да ме убедат во неговото постоење, бидејќи во градинка една од учителките беше преправена како дедо мраз, но ете сум удрила еден зууум во нозете и сум забележала дека носи штикли и сум си ги поврзала работите user posted image
Претпоставувам дека јас ни на ќерчево нема да и' кажувам дека постои некое нешто што ги исполнува желбите, туку самите ќе мора да се трудиме околу нивно остварување. Но, од друга страна си мислам да не случајно и' ја скратам фантазијата. Хм, којзнае како ќе биде.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.12.2009 15:32:30 >

(Одговор на членот profesorica)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 7
   RE:Дедо Мраз
1.12.2009 15:26:36   
arh_diz
i kaj mene bese slicno kako kaj Vesna . Mnogu rano mi ja skratija radosta deka dedo mraz ne postoi

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.12.2009 15:32:55 >

(Одговор на членот Весна)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 8
   RE:Дедо Мраз
1.12.2009 15:29:47   
mami
ние уживавме па мислам дека до 3-4 одделение...не се секавам кога дознав дека не постои..но знам дека бев пресрекна кога ке видев еден тон подароци под елка- сит од дедо мраз

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.12.2009 15:33:24 >

(Одговор на членот arh_diz)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дедо Мраз
1.12.2009 15:34:52   
big_mama817
јас на син ми полека му објаснувам дека не постои дедо мраз туку само се тоа чичковци кој се облекуват како дедо мраз user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дедо Мраз
1.12.2009 22:05:58   
ananikol
Ovde pred nova godina ima non stop filmovi za deca so dedo mraz i sinceto cesto prasuvase, a zosto mami dedo mraz vaka ili zosto dedo mraz taka..kako sekoe dete milion prasanja i moram da priznaam deka mm bese posnaodliv vo odgovorite.
Ziveeme vo stan i nemame vistinski vgraden kamin ami parno greenje i koga ke prasase sinceto a kako ke gi donese podaocite dedo mraz nie go ubeduvavme deka kaj nas ke dojdi preku  parnoto user posted image .
Pred nova godina ke sednevme  i ke mu napisevme na dedo mraz koi zelbi gi imase sinceto i ke go adresirame pismoto i go pustavme duplikatot vo postenskoto sandace a originalot odese kaj tato da gi kupi zelbiteuser posted image .
Koga podporasna mu gi menuvav plikatauser posted image  sine ne ti e dobar rakopisot aj adresiraj uste edno pliko user posted image  pa ke go pustevme praznoto a polnoto kaj tato.
Poklonceto go krievme na razni mesta pointeresno ni bese ko ke go gledavme kako cel radosti go bara poklonceto da vidi sto mu stavil dedo mraz.
A prestana da vruva edna godina koga bese red na komsijata da bidi dedo mraz,go pozna,kako ni jas sama neznam mozebi po glasot i vikna ova nee dedo mraz ova e tatko mu na Rikeuser posted image .
Ama sega so radost se sekava kako go dozivuval dedo mrazuser posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дедо Мраз
2.12.2009 11:12:21   
natasha
Jas veruvam vo Dedo Mraz....kako sto mene majka mi mi raskazuvala istoto mu go raskazuvam i na sin mi...toj so netrpenie ceka da dojde Novata Godina i koga ke stane pod elkata da si go najde podarokot,koj si go ima naracano od Dedo Mraz...eve ovaa godina duri pismo mu napisavme,ednoto da go prati me,a dr koe e so ista sodrzina ke go stavime na elkata,koga ke dojde DeDO MRAZ DA NE SLUCAJNO ZABORAVI ILI NE GO DOBIE PISMOTOuser posted image user posted image ,pa da ostaneme bez podarokuser posted image user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дедо Мраз
2.12.2009 11:15:35   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

јас на син ми полека му објаснувам дека не постои дедо мраз туку само се тоа чичковци кој се облекуват како дедо мраз user posted image


ова размислување ми држи вода/можеби и јас ќе го применамuser posted image .


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дедо Мраз
2.12.2009 18:22:02   
denicka
JAS VERUVAM VO DEDO MRAZ user posted image  mislam deka ne e fer sprema decata da im ja skratuvate fantazijata. i jas mnogu rano sum primetila dekasite onie dedomrazovci se nekoi moi bliski ili poznanici ama si vikav "ako neka me lazat oni mene, jas pak ke si veruvam vo dedo mraz" user posted image koga togas deteto ke svati. ama do togas ostavete go neka mu nosi dedo mraz podaroci.
mu imam kazano na mm deka za nova godina barem edno cokolado da stavo pod elka. toa mi ja vraka magijata na detstvoto. probajte i vie ke osetite. user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дедо Мраз
3.12.2009 1:02:32   
ostoun
Kaj nas dedo mraz postoi toj e dobar so dobrite deca a so losite ne. Lani ni dojde doma i donese paketce i igracka a planirame i godinava da ne poseti zatoa sto sme bile umniuser posted image

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дедо Мраз
3.12.2009 1:49:44   
Еца
И кај нас постои, денес баш Мартина ми кажуваше дека ќе му напише писмо на Дедо Мраз се што требал да и донесе. И јас и викам а од каде ќе дојде, а таа:- Па од неботоuser posted image   Гледаше Ноди со дедо Мраз и ете си направила филм.  Затоа оваа Нова Година навистина дедо Мраз (тато и мама) ќе и ги исполни сите барањаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дедо Мраз
3.12.2009 18:30:28   
mis.
Приказната за потоење на Дето мраз ми е толку прекрасна,идилична што ме тера и мене да верувам во негово постоење.Мартин се труди секогаш да е умен и паметен за дедо мраз на него да му го донесе најубавото пакетче.Веќе имаме направено список со желби а мама и тато ќе се потрудат да ги реализираат во името на дедо мраз.Уште кога имаше 2 год ни стана традиција после новогодишната ноќ под елката да оставаме пакетче со најосакуваната играчка на син ми.Кога ќе станеше на сабајле и го види беше возбудливо колку се радува на доаѓањето на дедо мраз и само ќе каже "бев умен затоа ми донесе дедо мраз пакетче на оние деца што не се умни нема".Тоа беше прекрасен мотив да биде се поумен и поумен.За жал кратко му трае тоа.user posted image Знае дека од очакот се симнува и остава подароци за ситедеца кои ги слушале мама и тато.Зошто да му го расипувам значењето на дедо мраз кога толку се радува на неговото доаѓање .

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дедо Мраз
17.1.2012 11:41:58   
Felly RR
Матеа минатата година беше помалечка и толку многу не разбираше, ама оваа година е поголема, и знае дека Дедо Мраз и носеше пакетчиња/играчиња, ама од пусти страв, кога ќе и речевме за нешто - ајде, Дедо Мраз ќе ти донесе пакетче, таа вика - Доста е, доста. Има. user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дедо Мраз
17.1.2012 11:50:51   
Maca25
Нина верува во Дедо Мраз, ама и малку се плаши од него. Моја кривица е тоа, затоа што пред Нова година кога беше неумна и викав дека Дедо Мраз нема да и донесе пакетче ако е лошка. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дедо Мраз
17.1.2012 12:52:44   
*viva*
i mojata kerkicka se plasi od dedo mraz
na gradinka sakale nejkele site gi sednuvale
da se slikat so dedo mraz i otogas ima strav vo koski od nego

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дедо Мраз
1.12.2012 8:57:28   
Felly RR
М многу се плаши од Дедо Мраз, а не знам зошто, никогаш не сме ја плашеле со него. И ако се спомне Нова Година/ снег / зима / приредба в градинка одма прашува: - Мамо, нема да иди Дедо Мраз? Јас и велам ама и да дојди, тој е добар, ќе дојди за да ви донеси подароци. Ама никако не сака. И се договоривме јас да го земам подарокот што е за М, таа да не иди кај Дедо Мраз, ама пак не знам што ќе правиме кога во градикна ќе треба да дојди за сликање и за пакетчиња.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот *viva*)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дедо Мраз
1.12.2012 9:34:49   
arh_diz
M gleda eden crtan koga paga sneg doaga i Dedo Mraz . Koga i da izleguvame nadvor bidejki ima sneg toj me praduva dali ke go vidime Dedo Mraz .Vcera ja ukrasivme elkata i toj go stavi negovoto stolce da sednel dedo mraz i da go zemel nego vo race

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дедо Мраз
4.12.2012 8:56:00   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Имам братучетка од 7 години што секоја Нова година му пишува писмо со желби на Дедо Мраз, го става под елка за да го земе.
Мајка и или татко и го земаат некоја вечер писмото, а на 31 декември кога ќе заспие и ги оставаат подароците што ги нарачала од Дедо Мраз, а и докупуваат и други зашто на 1 јануари и е роденден.

Дали на вашите деца им велите дека Дедо Мраз постои? Веруваат ли во него?
А тие што веруваат, како ќе им објасните дека тој всушност не постои кога ќе дознаат?



ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Bas na ovaa tema pred nekoj den na mtv imase programa so  detskiot psiholog Belevska i taa rece deka e ubavo decata da veruvaat vo dedo mraz i da ne im go uskratime toa veruvanje... Se javi vo programata i edna gledacka koja kaza deka vnucetoi ima 8 god i prasa kako da mu kaze deka dedo mraz ne postoi a taa ( psihologot ) i rece ne treba nisto da mu kazuvate toj dlaboko vo sebe go znae toa...I na site im preporaca da ne im kazuvaat deka ne postoi dedo mraz tuku da gi ostavime da veruvaat vo nego..Moajat kerkicka veruva i zaedno mu pisavme na dedo mraz pismo da i donese lap top i normalno i donese...( edukativna igracka lap top ) Inaku kerkami ima 4 godini..nemam namera da i kazuvam deka e laga ke ja ostavam sama da si svati koga ke dojde vreme..


ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

I mojot sim veruva deka postoi DEDO MRAZ na koj pred nova godina mu pishuvame pismo koe go ostavame vo poshta pa na prvi trcame pod elkata da vidime dali neshto ima no ovaa godina doagja eden den od shkolo i veli deka nastavnickata po angliski im rekla deka DEDO MRAZ NEPOSTOI!!!On celiot vo prashalnici a jas navistina izrevoltirana na doticnata,so koe pravo na prvoodelencinja im go kazuva toa?!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Ние го кажуваме дедо мраз, ама повеќе како лик од цртаните, не знам дали кога ќе почне да разбира ќе му кажувам дека не постои, ама во секој случај не би му придавала значење, односно да правам такви работи како што Ана моли има пишано или како другарка ми што му правела, му кршела бисквита под елката, демек ронки и дека бил Дедо мраз дојден и јадел под елката, или пак друга другарка што ми кажуваше што правеле во Англија (мажена е за Англичанец) турале брашно в салон и правеле стапалки и да мислат дека дедо мраз бил дојден



_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дедо Мраз
4.12.2012 9:01:03   
Pepelaska *
Ние сме прилично мали за да веруваме во Дедо Мраз но го знае како лик од реклами од честитки нели, се има сликано со него ама беше многу мал тогаш.

Ке видиме годинава како ке реагира.А инаку ако го прашаш што сакаш дедо мраз да ти донесе вика поклон.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дедо Мраз
4.12.2012 10:00:49   
vezilka RR
Никола го знае Дедо Мраз како лик од рекламите и играчките. До скоро викаше дека ќе му донесе пакетче и балони, а од пред некој ден, кога мајка ми го праша што сака да му донесе Дедо Мраз (односно кога свати дека треба тој да бира) вика лап топ, скромен мајкин син..Инаку сега учиме дека живее во Лапонија кај што има многу снег и дека ќе дојде кај нас за Нова Година.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?