|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ручек/мезе за гости
2.10.2012 10:26:29   
Bilence2
Sto podgotvuvate za gosti? i koga doagaat na rucek i onaka na meze so povod?

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 2.10.2012 12:14:16 >


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.
Непосредна врска до пораките: 1
   Ручек/мезе за гости
2.10.2012 10:39:39   
Bjanka
Recisi sekogas, meze- daska , kifli/ lisnati, salata itn..

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 2.10.2012 12:14:38 >

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 2
   Ручек/мезе за гости
2.10.2012 10:46:18   
Нивеа
секогаш кифлички/сукано, даска, салати, мевце :))) и за крај десерт благце некое и кафенце!

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 2.10.2012 12:14:58 >


_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   Ручек/мезе за гости
2.10.2012 11:29:42   
miana
Не спремам мезиња за сите гости ( секогаш )
Си имам гости со кои се гледаме многу често по кафиња и на тие им варам кафе и несто благце ако има или пуканки,сокце и сл..
Но имам гости кај кои одиме по ретко ( еднаш во два три месеца ) и кои ни доагаат исто така..Тие не чекаат со мезиња па и ние исто така ( и задоволство ни е )
СЕкогаш гледам да биде поразлично од минатиот пат.
Обично спремам - пилешки крилца,пилешки прсти поховани, скара, или некое мевце со печрки
ордевер ( даска ) -секогаш. На даската ставам - похована зденка,похован кашкавал,печеница,врат и сл ( комбинирам различно )
кифлички или некои солени стапчиња како фурнарини ( месени )
Салатка некоја или ајвраче во зависност од другите работи
и благо комбинирам или трота или палачинка или некои медени срца или некои колачиња ..



< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 2.10.2012 12:15:32 >

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ручек/мезе за гости
2.10.2012 18:27:15   
Bilence2
Mi se najavija kumovite za na povojnica, ama ne sakaat na rucek da dojdat, pa mi trebaat idei za pojako pobogato meze... Sepak kumovi ni se - najvaznite na semejstvoto. Sto bi gi posluzile vie kumovite za edna vakva vazna prigoda?

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ручек/мезе за гости
2.10.2012 18:45:02   
Нивеа
лично мене омилена ми е салатата со рендано цвекло на една страна,рендани моркови на др страна,сецкана зелка, краставички и од двете страни на овалот по две парчиња сирење, друго би стаила компир салата со кромидче...мезе салама,кашкавал,маслинки,ајварче пршут што се има нели и на крај би порачала или скара,или пошто дојде време би порачала пастрмајлии!!! :)))

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ручек/мезе за гости
2.10.2012 20:21:40   
Annet
jas si pravam od pcenkarno brasno pogaca vo kuglof,ili solekni ako ima doma , pa suvomesno ,kaskaval,nesto salatice sezonsko sto ima .gricki-micki,i blagce ako imam kef ke napraam ako ne ke kupam,eve sega bas za utre mi se najavija gosti,pa ke zemem nesto gotovi ekleri na primer.kafence i ajt sikter ihihiih :)))))
ako mi idat nekoi gosti povazni,nekoi prv pat sto idat poracuvam pita pastrmajlija,i taka nesto pobogatko,ili koga ima nekoj povazen povod trpezata e pobogata:))))

< Поракaта ја уредил Annet -- 2.10.2012 20:22:49 >

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ручек/мезе за гости
4.10.2012 8:46:15   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Mi se najavija kumovite za na povojnica, ama ne sakaat na rucek da dojdat, pa mi trebaat idei za pojako pobogato meze... Sepak kumovi ni se - najvaznite na semejstvoto. Sto bi gi posluzile vie kumovite za edna vakva vazna prigoda?

Obavezno nekoe mevce,skaricka,salaticka,kiflice i blago...

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ручек/мезе за гости
4.10.2012 9:46:36   
Malecka23
i kaj nas se najavija isto za onaka ne na rucek sto mi gi pomati planovite:)) i planiran da napravam brz rolat so meleno meso normalno ordeverce pobogato kiflicki ke poracam redena salata i cezar i za blago se mislam sto da pravam ili kupam..arno ama znam deka ke zvuci ova cudno ne deka sum skrzava i sl ama oni ke bidat kaj nas samo na 1h posto i oni se so bebce i malo detence i vo site trosoci se plasam deka se ke mi ostane a ako ne se izzede odma nposle n e moze i cela sum u prasalnici kako da napravam nekoj predlog/sovet??

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ручек/мезе за гости
4.10.2012 18:18:57   
Pepelaska *
Зависи кој гости се и за што се дојдени.Ако ми се некои со кои се гледаме почесто, грицки, сок , кафе благце и ако пијат мажите ракија или пиво ставам мезе и салата.
Ако се со повод ( сега ни идат за куќата) кифли, салата ( или руска или правам од онаа со павлака изварка салама и краставици ) лесна и брза, ордевер со сувомеснати и ако имам мевце.
И благо секако.
Ако идат некои од подалеку тогаш ручек со супа, главно јадење , нели и десерт.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ручек/мезе за гости
10.10.2012 20:04:28   
Viktori
Не викам гости, не идам на гости...

Пре ќе одиме во кафана, отколку дома да спремам на луѓе јадења..
Мисим мало морген.

Или нек си донесат пола, пола јас и така релакс. Не ми е за трошокот, туку за трудот пред и после гостите. Кога има луѓе, сакам и јас гостинка да сум. Инаку ручек нема теоретски шанси да правам (тука не се бројат мои/твои)

Па така не стојам да дополнувам тањири, не им носам пијачки - се е извадено, па нек си земат, не се фатени во рацете, пепљарите единствено би ги истресла да не ми корнат дома, ама еве некој период на тераса пушиме, па веќе ни за тоа нема да мрдам. user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ручек/мезе за гости
10.10.2012 20:15:44   
Fiao
Mene pa mnogu mi e merak da spremam koga ke mi dojdat gosti, ama sekako ne sekoj pat. Ama sakam da spremam nekoi pospecificni jadenje, na primer specijalitet na kukjata ni e home made sushi koe jas obozavam da go pravam. Ne biram gosti, site sto mi dosle na gosti mi se dragi i sakam da spremam za site megjutoa ne bas vo sekoja prilika. Ponekogas koga ni e merak i se razbira koga sme pri sredstva gi vikame gostite na nesto pospecificno, a cesto pati primame gosti i samo na kafence, zavisi za kako sme dogovoreni user posted image .

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ручек/мезе за гости
10.10.2012 23:58:37   
Bilence2
E pa da vi kazam sto spremiv za kumovite: glavnata rabota bese ordeverot koj bese vsushnost daska so stvarcinja za bockanje, prsut, kockicki kaskaval, koftenca, i poveke vidovi na lepcenca so mali kombinacii od po dva vkusa. Imase krem sir so pire od maslinki, zdenka od pecurki so sunka, pasteta od soja so patlidzance, malidzano so krastavicka, pasteta od tuna so maslinka. Toa bese se na daskata, a spremiv i brza krem salata od izvarka, pavlaka, sunka i susam, potoa napraviv proicka, lisnatitriagolnici i dolgnavesti lepcinja so susam i grcka salata. E za kolaci nemav vreme, pa kupiv gotovi sitni kolacinja od vero na brzanje. so bebence ne e lesno se da stasas. Inaku daskata epten sarena bese, maz mi ja slikna pa ke vi pustam slikicka. Se iznenadiv samata kolku sum bila inventivna user posted image Vazno gostite bea zadovolni a decata gi naveceravme bez da primetat- probaj od ova, aj sega od ova...user posted image morase taka inaku sme so tanjirite po dva saati.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ручек/мезе за гости
11.10.2012 0:52:20   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

E pa da vi kazam sto spremiv za kumovite: glavnata rabota bese ordeverot koj bese vsushnost daska so stvarcinja za bockanje, prsut, kockicki kaskaval, koftenca, i poveke vidovi na lepcenca so mali kombinacii od po dva vkusa. Imase krem sir so pire od maslinki, zdenka od pecurki so sunka, pasteta od soja so patlidzance, malidzano so krastavicka, pasteta od tuna so maslinka. Toa bese se na daskata, a spremiv i brza krem salata od izvarka, pavlaka, sunka i susam, potoa napraviv proicka, lisnatitriagolnici i dolgnavesti lepcinja so susam i grcka salata. E za kolaci nemav vreme, pa kupiv gotovi sitni kolacinja od vero na brzanje. so bebence ne e lesno se da stasas. Inaku daskata epten sarena bese, maz mi ja slikna pa ke vi pustam slikicka. Se iznenadiv samata kolku sum bila inventivna user posted image Vazno gostite bea zadovolni a decata gi naveceravme bez da primetat- probaj od ova, aj sega od ova...user posted image morase taka inaku sme so tanjirite po dva saati.



arno si nasla i za ova vreme...



_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Ручек/мезе за гости
11.10.2012 23:35:03   
lindicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Не викам гости, не идам на гости...

Пре ќе одиме во кафана, отколку дома да спремам на луѓе јадења..
Мисим мало морген.

Или нек си донесат пола, пола јас и така релакс. Не ми е за трошокот, туку за трудот пред и после гостите. Кога има луѓе, сакам и јас гостинка да сум. Инаку ручек нема теоретски шанси да правам (тука не се бројат мои/твои)

Па така не стојам да дополнувам тањири, не им носам пијачки - се е извадено, па нек си земат, не се фатени во рацете, пепљарите единствено би ги истресла да не ми корнат дома, ама еве некој период на тераса пушиме, па веќе ни за тоа нема да мрдам. user posted image


Takodze :))

Такоџе :)

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Ручек/мезе за гости
12.10.2012 9:17:34   
miana
Мене ми беа кумовите завчера на гости и спремив:

Свинско месо со печурки
Уштипци
Шоска салата

Даска со - Ќофтина од тиквици,похована зденка,похован кашкавал,маслинки,гауда кашкавал и мајонез
Кифлички со печурки,кашкавал и кечап ( мои домашни ) и
Милка торта.

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Ручек/мезе за гости
12.10.2012 9:23:01   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

E pa da vi kazam sto spremiv za kumovite: glavnata rabota bese ordeverot koj bese vsushnost daska so stvarcinja za bockanje, prsut, kockicki kaskaval, koftenca, i poveke vidovi na lepcenca so mali kombinacii od po dva vkusa. Imase krem sir so pire od maslinki, zdenka od pecurki so sunka, pasteta od soja so patlidzance, malidzano so krastavicka, pasteta od tuna so maslinka. Toa bese se na daskata, a spremiv i brza krem salata od izvarka, pavlaka, sunka i susam, potoa napraviv proicka, lisnatitriagolnici i dolgnavesti lepcinja so susam i grcka salata. E za kolaci nemav vreme, pa kupiv gotovi sitni kolacinja od vero na brzanje. so bebence ne e lesno se da stasas. Inaku daskata epten sarena bese, maz mi ja slikna pa ke vi pustam slikicka. Se iznenadiv samata kolku sum bila inventivna user posted image Vazno gostite bea zadovolni a decata gi naveceravme bez da primetat- probaj od ova, aj sega od ova...user posted image morase taka inaku sme so tanjirite po dva saati.

mmm mnogu vkusno i interesno bas mi dade ideja..zaedno so na miana menito moze mn da se iskombiniraat a nabrzina da se napravat,
user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Ручек/мезе за гости
12.10.2012 11:08:36   
Kockicka
user posted image user posted image user posted image
se domakinki :) epa ajde ako sakas Miana vo temata recepti da ne bideme oftopik da mi dades recept za pohovana zdenka i milka torta

BTW mene zastiten znak za gosti na brzinka mi se pileski prsti i tatar sos :) lisnatite kocki od kam

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Ручек/мезе за гости
12.10.2012 11:53:11   
vezilka RR
Моооре многу спремање праите за едни гости вие..чоек да посака да ви дојде на гости да се најаде user posted image user posted image . Се шалам, ја ич не се замарам со тоа. На гости им давам грицки, благце ( нормално купено, а не праено ) и ако се пие ракија, таратор. Ако имам ептен време (два пати во годината) праам даска, ама сомо со сечени, сламштини и кашкавали, нема тоа поховани кај мене, тоа само за Нова Година може да ме натера чоек да го напраам user posted image ЈА подразбирам дека гостите дошле да ме видат, а не да се најадат, а дур поставам се тоа јас на маса, тие ќе си отидат. А па дури да го спремам, кога ќе дојдат јас веќе ќе бидам уморна, па ќе ми се приспие и нема да им праам муабет.

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Ручек/мезе за гости
12.10.2012 12:10:55   
niki
Koga mi doagaat gosti so povod na rucek togas rostiljame na terasa, maz mi go sprema mesoto, jas spremam salati, prilozi od zelencuk i obavezno tolceni ljuti piperki so lukce (hit mi se ovde, ko najskap delikates da sum iznela) , obavezno pomfrit. Blago ne spremam osven sto kupuvame torta ako e rodenden povodot, inaku grcite imaat obicaj da donesat torti kolaci koga se pokaneti na rucek.
Na meze nikoj ne mi doaga pa ne ni spremam, ako nekoj dojde samo da ne vidi togas sluzime toa sto imame doma, vadam tanjir svezo ovosje, lesnici bademi, sokce, voda, kafe po izbor, vo dnevna imam stalak so vina i alhoholni pijaloci i nudam da si odberat sto sakaat i taka bukvalno sto se najde vo frizider
ne se zamaram mnogu, a i ovdesnive luge so koi nie se druzime ne ocekuvaat mnogu zamaranje, muabetot e povazen

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Ручек/мезе за гости
12.10.2012 12:25:36   
Beatris
Аман бе луѓе, кај наоѓате време??? Па за ова спремање луѓето во кафана ќе ги носам. Кај нас доаѓаат само блиски луѓе, што има тоа, не се замарам, даска маска нешто ќе се стаи ако има, ако не кафенце ова она... Па битно ми е луѓето да ги видам не да се најадам.

И не сакам кога одам да ми спремаат незнам што, после некако ко да очекуваат исто кога ќе дојдат. А ја богами време и желба да се затварам во кујна немам. Битно ми е детето да ми е средено, најадено, за неа готвам да, за друго... ама ич не ми чуе

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Ручек/мезе за гости
12.10.2012 12:39:30   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Аман бе луѓе, кај наоѓате време??? Па за ова спремање луѓето во кафана ќе ги носам. Кај нас доаѓаат само блиски луѓе, што има тоа, не се замарам, даска маска нешто ќе се стаи ако има, ако не кафенце ова она... Па битно ми е луѓето да ги видам не да се најадам.

И не сакам кога одам да ми спремаат незнам што, после некако ко да очекуваат исто кога ќе дојдат. А ја богами време и желба да се затварам во кујна немам. Битно ми е детето да ми е средено, најадено, за неа готвам да, за друго... ама ич не ми чуе


jas za sebe ke si kazam deka rucek so povod so gosti spremam 2 do 3 pati vo godinata pa zatoa ne mi e maka i uzivam
inaku da treba pocesto mislam deka rogovi bi mi izlegle i pre ke gi izedam gostite nego sto bi se najale tie kaj meneuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Ручек/мезе за гости
12.10.2012 12:50:42   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Аман бе луѓе, кај наоѓате време??? Па за ова спремање луѓето во кафана ќе ги носам. Кај нас доаѓаат само блиски луѓе, што има тоа, не се замарам, даска маска нешто ќе се стаи ако има, ако не кафенце ова она... Па битно ми е луѓето да ги видам не да се најадам.

И не сакам кога одам да ми спремаат незнам што, после некако ко да очекуваат исто кога ќе дојдат. А ја богами време и желба да се затварам во кујна немам. Битно ми е детето да ми е средено, најадено, за неа готвам да, за друго... ама ич не ми чуе


I jas isto. Mi doagjaat isklucivo bliski luge i odam kaj isklucivo bliski lugje.
Taka sto nitu se sekiram sto kje pravam a nitu sakam nesto da mi pravat koga odam.
Sakam i pravam odlicno kafe.Imam doma masina za espreso sto znaci sekogas specijalitet na kukja imam top kafe,esresso,makijato,nes,turkish dobar, ice coffee , so likeri i sl.
Vo princip od keif si podnapravuvam nesto za gosti ama daleku od gezminja i ruceci. Onaka nekoe dobro blago ili nekoja pita interesna,pijacka i meze sto kje ima i ako ima. I tolku. A isto tolku i mi pravat.
Gotvam i sakam da gotvam ama pa ne i da se zatvaram specijalno vo kujna za gosti.
Se zatvaram samo ako sin mi mi pobara nesto, a vekj pocnuva da bara pita,pica,kifli i sl.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Ручек/мезе за гости
12.10.2012 12:59:57   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Аман бе луѓе, кај наоѓате време??? Па за ова спремање луѓето во кафана ќе ги носам. Кај нас доаѓаат само блиски луѓе, што има тоа, не се замарам, даска маска нешто ќе се стаи ако има, ако не кафенце ова она... Па битно ми е луѓето да ги видам не да се најадам.

И не сакам кога одам да ми спремаат незнам што, после некако ко да очекуваат исто кога ќе дојдат. А ја богами време и желба да се затварам во кујна немам. Битно ми е детето да ми е средено, најадено, за неа готвам да, за друго... ама ич не ми чуе

Исто!!!
Не се искажував на темава, пошто не знаев што да кажам. Се чудев како спремаат мајкиве се ова. Искрено јас од кога имам дете не спремам за никого ништо, немам време, а немам ни сили да се замарам со ручеци.
Инаку сум голем гурман, пред да се роди Д со мм бевме општо познати по правење убави веселенки со јадења и мезиња, со специфични ручеци и тоа секој месец правевме таква собиранка.....ама сега јок!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Ручек/мезе за гости
12.10.2012 13:02:02   
Cipi Ripi
Да се доискажам, ниту викам ниту одам, за блискитте кафе правам кога сакаат, па дури и 2user posted image

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?