|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Крвен притисок во бременоста
27.4.2009 16:26:46   
Adrijana
Vaka prvo zdravo na site, jas sum nova tuka, bremena sum treti mesec, prvo bebe. Mozete samo da zamislite kolku prasanja imam za bremenostauser posted image , no najprvo e ova:
Poznato e deka krvniot pritisok moze da bide razlicen vo tekot na bremenosta od ona sto dotogas bil, znaci na nekoi trudnici im paga na nekoi im se kreva( uste zboram za pritisokotuser posted image ).  Mene licno mnogu cesto, samo od koga sum bremena, mi se slucuva pritisokot da mi padne tolku mnogu sto kaj i da sum ke mora da sednam i nesto da se napijam, zasto imam cuvstvo deka ke se strupolam sekoj moment, se prepotuvam ,dobivam glavobolka, osekam totalna slabost na organizmot itn. , a cesto mi se slucuva i onoj sto e dolniot pritisok da mi se kaci, a gorniot da si ostane ist, i pocnuva glavobolkata pak,  stanuvam bleda, mi se gadi i mi se spie.
Pa ke gi zamolam site onie sto imaat isti, slicni ili nekoi drugi iskustva so pritisokot neka pisat, barem kolku da ne se osekam sama vo seto ova.

< Поракaта ја уредил Elena -- 28.4.2009 7:03:03 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Krven pritisok niz bremenosta
27.4.2009 16:48:15   
niki
Jas cela bremenost ja isterav so nizok pritisok 50 so 90 ili 60 so 90, toa neka ne te plasi sosema e normalno i nema pricina za griza. Visokiot pritisok e problematicen i ako se javi da se konsultiras so svojot ginekolog pa toj ke te upati ponatamu. A toa  sto ti se losi, slabost i glavobolki treba da se simptomi na bremenost koi se karakteristicni za prvoto trimesecie eventualno vtoroto. Jas povrakav, mi se losese, me bolese glavata, imav mnogu slab apetit, sekakov miris sto ke doprese do mene mi predizvikuvase gadenje nemozev nikako da sedam samo lezev se do 4 i pol meseci koga pocnav da go cuvstvuvam bebeto. Togas se prestana i potoa do kraj na bremenosta se cuvstvuvav prekrasno, poletno, polna so energija bez ogled na toa sto pritisokot i natamu mi bese nizok. Taka sse nadevam deka i kaj tebe ke bide. Inaku moze da imas i nedostatok na vitamini ili minerali pa e dobro da se konsultiras so ginekologot da napravite krvna slika.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 2
   Крвен притисок во бременоста
28.4.2009 7:07:00   
Еца
Здраво Андријана од мене,прво да ти посакам добредојде во нашето убаво семејејство Рингераја,а друго да ти кажам дека го имаме истиот проблем.Јас сум веке крај на 6 месец,а притисокот ми прави навистина проблеми.Истите симптоми ги имаме,јас на два пати и во бус пагав,дома,ма каде ке ми се слоши таму,не бира место.Затоа др ми рече секаде кока кола со мене,и штом ке осетиш влошување,пиј колку што можеш или газирана вода,течности многу,и само тоа не спасува,а една постара жена ме посоветува кога сум дома и ги осетам симптомите да земам веднаш парце сирење,и навистина помага.Поздрав!

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Крвен притисок во бременоста
28.4.2009 9:29:46   
Adrijana
ej fala za sovetite, jas malku ispaniciv deka porano nikogas mi se nema sluceno takvo nesto, eve bas denes ke odam da se vidam so doktorkata i da vidam i taa so ke kaze, no fala u sekoj slucaj, najdobro e koga znaes deka ne si sam, deka i nekoj drug se oseka bas kako i tiuser posted image
pozdravcinja polno do siteuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Крвен притисок во бременоста
28.4.2009 9:38:18   
Еца
Зедно сме посилни,се што те интересира прашувај,сите ние искусни и неискусни ке најдеме по некој збор да си кажемеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Крвен притисок во бременоста
28.4.2009 11:11:49   
Adrijana
vo pravo si zaedno sme posilniuser posted image
eve samo sto se vrativ od kaj doktorkata, mi kaza ic da ne se sekiram, deka se e normalno, mi rece da pijam tonic ili bitter lemon ili nekoj drug gaziran pijalok za osvezuvanje i sekogas da si nosam so mene kaj i da odam, inaku se e vo red. Me ledase na EXO i ne mi se veruva sto vidov, od predhodnata nedela bebceto porasnalo celi 2 cm masala, masala, mrdase so racinjata i so nozinjata, se ceskase na glavceto hihihi mnogu me izraduva, misam deka ke poletam juhuuuuuuuuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Крвен притисок во бременоста
28.4.2009 11:14:34   
mami
уф, ова ме потсетува колку јас бев најсрекна кога ке отидев на контрола...го молев докторот- ај уште малку да го погледамuser posted image user posted image user posted image дефинитивно најубаво чувство...а газирано секогаш носи со себе, јас и откога се породив си продолжив со тие проблеми па секогаш во ташна имам кока кола

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Крвен притисок во бременоста
18.8.2009 7:11:03   
Bile
Jas sum 36 nedela od mojata vtora bremenost. So prvata nemav ama bas nikakov problem, uredno si ja pominav ama sega bidejki imam visok pritisok koj mi se kazi do 150/90 i go nosev skoro celo vreme na bremenosta mi se pojavija tolku mnogu problemi glava nemozam da podignam. Mi go namali imunititet a so toa mi se stvorija i candida i neuredni brisevi, zaosatnuvanje na bebeto vo razvoj i sto li uste ne. Zatoa apeliram do site trudnici da ne si igraat so visokiot pritisok. Dokolku go imaat strogi i redovni kontroli da se pravat.Inaku od mene nemase poredoven pacient na ginekolog a sega odam na dva dena.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Крвен притисок во бременоста
18.8.2009 9:14:38   
Еца
Поздрав Биле, а кажи ми дали примаше некаква терапија за регулирање на крвниот притисок сега во бременоста?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Крвен притисок во бременоста
18.8.2009 9:17:43   
Bile
Da Elena primav metildopa 3x1 ama nisto ne pomaga imav dosta stresovi koi pridonesoa za celata situacija

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Крвен притисок во бременоста
18.8.2009 9:19:31   
Еца
Значи повторно стресот како виновник за многу проблеми во бременоста  http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%81_%D0%B2%D0%BE_%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0_%D0%B8_%D0%BD%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE_%D0%B2%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%B2%D1%80%D0%B7_%D0%B1%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%BE/m_8896/tm.htm 
затоа трудници потрудете се да уживате во својата бременост, а стресовите некако да ги избегнуватеuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 11:19:54   
Bubba
Ох камо со низок притисок да имав мака. Тукушто влегов во 4. месец,  а пред 1 месец веќе имав 145 (високиот), а нискиот не се сеќавам. Оттогаш мерам по неколку пати во денот и досега само 2 пати бил до 140, инаку ми е околу 120...Деновиве сум на преглед и ќе го известам игнекологот за мерењата, па да видиме дали ќе ми даде терапија....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 12:55:43   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

Дали некоја има/ла проблем со покачен висок притисок за време на бременоста. Ме интересира како се регулира, колку е опасно за бебето и мајката, кои се последици се можни итн. 


ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

bubba mislam deka najdobro e da se kontroliras so tvojot ginekolog.ne znam koj mesec si bremena no visokiot krven pritisok e opasen za bebeto ako ne se regulira,moze da deojde do predvremeno poroduvanje.znaci najdobro e da si pojdis na lekar...poz 


ИЗВОРНА ПОРАКА: Frogy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

Дали некоја има/ла проблем со покачен висок притисок за време на бременоста. Ме интересира како се регулира, колку е опасно за бебето и мајката, кои се последици се можни итн. 
Bubba покачениот крвен притисок во бременоста е опасен.Јас имам лошо искуство со тоа,бидејки не го сфатив сериозно.Позз





_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 13:15:14   
amelbebe
jas si imav visok pritisok vo bremenostai ginikologot mi dade metildopa tableti niv si gi piev redovno  i mi se regulira inaku nosev i holter 24h za da se utvrdi kolku e tocno pritisokot i mi bese 150 so 100 preku den,so tabletite mi se regulira pritisokot

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 13:20:59   
blue_blue
Опасно е, доведува до одлепување на плодот од постелката и губење на бебето (ова вака лаички кажано). Се контролира со лекови кои не се штетни (штетата да го изгубиш бебето е многу поголема). Ако треба ќе те задржат и во болница и се додека го сфатиш сериозно и го контролираш ќе бидеш ОК. Многу среќа и убава бременост - извести не кога ќе се роди user posted image  

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

Ох камо со низок притисок да имав мака. Тукушто влегов во 4. месец,  а пред 1 месец веќе имав 145 (високиот), а нискиот не се сеќавам. Оттогаш мерам по неколку пати во денот и досега само 2 пати бил до 140, инаку ми е околу 120...Деновиве сум на преглед и ќе го известам игнекологот за мерењата, па да видиме дали ќе ми даде терапија....

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 13:26:02   
Bubba
Носев и јас холтер, ама сеуште бев во прво тромесечје и докторот тогаш рече нема место за паника, ама со текот на месеците, притисокот се покачува, така да секој ден мерам сега.  СЕ тешам дека со таблетите ете викате се регулира, инаку не јадам ни солено повеќе ни газирано, туку многу повеќе овошје...

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 14:42:34   
AnnaMolly RR
Во бременоста немав воопшто покачен притисок. Сигурна сум зашто нон стоп го мерев, така ми кажа докторот. Е, сега, кога се пораѓав ми ставија целосна анестезија, ама притисокот ми се качил до 250!!! и ме разбудија од целосната. Најверојатно од тоа и не ни можеле да ме интубираат. И после пораѓање во болница НОН СТОП ми беше 150-160 со 100. Пиев метилдопа ама ништо не ми помогнаа. После некое време престанав да ги пијам и притисокот ми се нормализира. Ама сега од време на време пак ми се качува до 150 со 100. Пред некој ден бев на лекар и ќе треба да правам некои тестови да видиме од што е така. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 14:48:41   
Bubba
Ана.. јас бев и на ехо на бубрези (со уредна големина беа) сите испитувања поврзани со мокрача ги направив (24 часа мокрача, уринокултура), крвна слика, тироксин, ехо на тироидна итн. . . Обично тие испитувања се обавезни, особено 24ч. мокрача, бидејќи се испитуваат протеините во мокрачата.И секако, сол на најниско ниво, пржено, мрсно, газирано... user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 15:12:50   
AnnaMolly RR
Да, и јас ќе треба се тоа да го направам. Само чекам да земам плави картони user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 15:34:42   
arh_diz
Jas cela bremenost ja pomnav so nizok pritisk 90/60 ili pak 100 /60.Sega nemam mereno pritisok neznam kakov mi e :).Za pokacen pritisik vo bremenosta tuka davaat MG infuzija koja e  dobra vo bremenosta od nejze  nema steta

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 15:50:57   
Bubba
Цела бременост даваат инфузија или ?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 15:51:00   
penelopa
Кај мене имаше периоди кога ми беше низок притисокот..па затоа ми препорачаа секојдневно да го мерам- имам дома апаратче и сега за сега е нормален, се движи меѓу 110 и 120/ 70 и 80.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 16:00:13   
Палешка РР
Мене притисокот ми се качува кога ќе ми стават апарат, сериозно, се плашам user posted image
Од 120 ми скока на 140 за 5 секунди (што ти е адреналин)user posted image

Пиев Магнесол за секој случај, а и сега кога ми е неарно пијам, многу ми помага.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Крвен притисок во бременоста
6.10.2010 16:16:28   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

Цела бременост даваат инфузија или ?


Infuzija dobivas po potreba koga ti e pokacen pritisokot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Крвен притисок во бременоста
25.11.2010 13:49:09   
stefi@
zdravo devojki, dali nekoja imala problemi so pulsot? 26 nedela sum a uste od pocetok na momenti mi se kacuva pulsot i do 120 i mi smeta potesko disam i cuvstvuvam zed, a pritosokot mi e okolu100 so 70. A maticnata mi e ekstra , niednas ne mi merela pritisok, neznam ni dali ima aparat, iako ednas i kazav deka visok mi e pulsot ne obrati vnimanie na toa

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?