|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали се лечи азоспермија?
25.8.2009 17:35:15   
Sunshine 31
dali ima nadez za lecenje na azospermija?

< Поракaта ја уредил Elena -- 25.8.2009 20:50:10 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: dali se leci azospermija?
25.8.2009 17:43:52   
arh_diz
Sekako deka ima lek . Samo treba da se najde dobar urolog

(Одговор на членот Sunshine 31)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: dali se leci azospermija?
25.8.2009 17:58:40   
Sunshine 31
Ve molam ako znaete dobar urolog da mi go preporacate.Nekako nemam doverba vo lekarive,mislam deka poveke raboti ucam na forumive,na primer ima mnogu ispituvanja sto treba da se napravat a lekarot ne ti gi ni spomnuva ako slusnes od negde treba sam da si gi pobaras.Ve molam ako nekoj znae nesto poveke na temava neka mi gi pise iskustvata.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 3
   Дали се лечи азоспермија?
25.8.2009 20:49:04   
Еца
Најтешка форма на оштетување на сперматогенеза е азоспермијата. Благодарение на современата медицина и на мажите со овој проблем им се овозможува потомство. Кај нив е возможно со пункција на тестисите да се утврди дали има живи, подвижни сперматозоиди. Доколку се пронајдат можат да се искористат за постапката вонтелесно оплодување.

Лекарите предупредуваат дека лош резултат од спермограм не значи дека мажот не може да има свои деца. Од степенот на оштетување зависи дали тоа ќе се случи по природен пат или  со вонтелесно оплодување.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Sunshine 31)
Непосредна врска до пораките: 4
   Дали се лечи азоспермија?
25.8.2009 23:11:42   
milijana
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Sekako deka ima lek . Samo treba da se najde dobar urolog


izvini..sto prasuvam..i sto te citiram.Toa .,,sekako deka ima lek,, mi dava golema nadez. Na sto mislese so toa ,,dobar urolog,, Ako znaes nekoj..Ke moze li da go preporacas.I mm ima azzospermija so napravena biopsija..i na koj rezultat ima ,,zacuvana spermatogeneza,, Nie veke 15 god..se borime so azzospermijata.mm piese caevi od Tesic...potoa piese cink, selen, evitol, padotin 100..ne se oddenas..tuku..kako sto ke slusnevme taka se se probuvase. Na sekoj spermogram ni odgovaraa so ,,nema nitu eden ziv spermatozoid,, mm ima pieno i drugi caevi od dr. travari..i pak nisto.Imam dve zad sebe neuspesni in vitra.Ke odime na treto..posledniot pat go secea na testisi so lokalna anestezija..imase slab materijal, rekoa edno jajce se oplodilo..jas ne go vidov so svoi oci(veruvame na dok..neli??..mi rekoa taka, me oplodija..cekav 14 dena.Sto da vi kazam..maki se toa..Posebno koga testot bese negativen. Zatoa i prasuvam..ako ima bilo kakva pomos..molam..ama molam za Vas cenet komentar.Mnogu golem pozz za temava..mnogu

< Поракaта ја уредил Elena -- 25.8.2009 23:23:33 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали се лечи азоспермија?
26.8.2009 10:22:40   
arh_diz
Za vo Makedonija iskreno neznam dali ima dobar urpolog. No znam deka na moja prijatelka mazot i imase azospermija  bese na lecenje 3 godini i spermata mu se podobri po priroden pat zabrebenija.Site terapii sto gi dobival bile  na prirodna baza   Netreba nikogas da se gubi nadez i obavezno treba da se konsultitrate so nekolku doktori .I isklucivo urolog a ne kako sto e kaj nas ginekologot zamena na urolog. Jas mislam mora da ima i vo Skopje dobar urolog mislam na doktor na medicinski nauki .Ke se potrudam da prasam za vo Makedonija a ako sakas i za nadvor mozam da ti kazam kontakti ke ja prasam drugarkata nema nikakov problem

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали се лечи азоспермија?
26.8.2009 12:11:30   
milijana
Fala odnapred..mnogu sum blagodarna..sepak..ova mi se gleda kako edno malo svetlo vo tunelce..ama dosta e za pocetok..neli??Mnogu pozz i se najdobro na site

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали се лечи азоспермија?
26.8.2009 13:48:58   
arh_diz
Jas ke se potrudam da gi iskopiram site terapii i da ti gi pratam na mail dokolku ti znaci toa nesto

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали се лечи азоспермија?
26.8.2009 16:48:21   
arh_diz
Eve nesto sto mozebi ke vi pomogne
Azoospremija može biti sekretorna i ekskretorna.

Sekretorna azoospermija je stanje u kojem testisi ne proizvode spermatozoide. Najčešći uzroci za ovo stanje su:

1. genetske mutacije ili nenormalan kariotip (Klinefelter sindrom)
2. obostrani kriptorhidizam (kada testisi nisu spušteni u skrotum)
3. upala testisa
4. hormonski deficiti
5. radioterapija ili hemioterapija u sklopu raznih malignih bolesti

Vrlo je bitno da se odredi koji je tip sekretorne azoospermije. U zavisnosti od nivoa FSH (folikulostimulirajući hormon), postoje tri tipa

1.azoospermia sa visokim FSH
2.azoospermia sa normalnim FSH
3.azoospermia sa niskim FSH


Dijagnoza

Postavlja se anamnezom, kliničkim pregledom, spermatogramom, mikroskopskim ispitivanjem jer često makroskopski izgled sperme ne ukazuje na ovaj poremećaj, hormonskom dozažom, biopsijom testisa


Lečenje

Terapija je u principu moguća jedino ukoliko postoji nedostatak FSH, u nekim je jedino moguće sačekati spontani oporavak, na primer, kod hemioterapije i zračenja, a kod genetskih uzroka ili teških oštećenja testisa posle upale i traume, prognoza je loša. U nekim slučajevima u tkivu testisa postoje spermatozoidi u malom broju (ali da bi se to utvrdilo potrebno je uraditi biopsiju testisa) pri čemu se neki od tih spermatozoida može upotrebiti za intracitoplazmatsku injekciju spermatozoida (ICSI).



Ekskretorna azoospermija

Produkcija spermatozoida je moguća ali zbog prepreka u semevodima spermatozoidi ne dospevaju u ejakulat i pri mikroskopskom pregledu se ne nalaze. Uzroci su urođeni ili stečeni defekti (prepreke) u semevodima na svim nivoima. Urođene anomalije najčešće pogađaju početak semevodnih kanala, tzv. visoke anomalije kod kojih nije došlo do pravilnog spajanja odvodnih kanala sperme. Stečene opturacije su posledica povreda, operacija ili infekcija.


Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja anamnezom, spermatogramom, kliničkim pregledom, hormonskom dozažom, ultrazvukom ili radiološkom i hirurškom eksploracijom.


Lečenje

Terapija je hirurška i prognoza je dobra (60% uspeha).
_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.





(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали се лечи азоспермија?
26.8.2009 18:33:47   
milijana
Golem pozdrav..eve sto pisuva na nasiot naod 2005 god..od biopsija na testis
Strelitas primaria aa 11.Azzospermia obstructiva.St.post.biopsio
Na preparatot ne se najdeni spermatozoidi
se gleda masa na epitelni kletki i leukociti
tubuli seminiferi so narusena spermatogeneza
kanalcinja so odlupen epitel
socuvana spermatogeneza i prisutni beli spermatozoidi.
Drugo neznam sto da napisam edeinstveno toa deka edniot testis uste kako bebe mu bil gore..no se spustil vo keseto na 3 god..vozrast. Pri biopsija na bubreg cel mesec mokrel krv i se pretpostavuva deka kanalot bil inficiran(ova e od urolog) znaci zatnati se kanalite od infekcija..a kakva?? se pretpostavuva deka e od biopsijata..a sega koj da znae.vazno na ejakulatot nema nisto ..ni nalik na spermatozidi..a vo testisi se stvarale..so nemoznost da se iskacat poradi zapuseni kanali.Resenie bil hiruski zafat..bez garancija..za 1 mes/..ako nema brem..po priroden pat..sansata propagala..i taka.

Ne se odlucivme na hiruski zafat.eden nas drugar bese na toj zafat..i posle 1 mes..nemase rezultat za bremenost..no, toj ni se doveri deka edvaj mokri, nemoze da spie so zena mu(odnosi) nekakva rana se otvorila..pa toa ni bese dovolno da ne se nafatime.

Pozz..seuste se bara nekakvo resenie..fala u sekoj slucaj..se e dobredojdeno sto ke se pise..mnogu fala.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали се лечи азоспермија?
26.8.2009 19:05:53   
arh_diz
Najvazno e nemoj da gubis nadez Milijana . Imate tuka dosta nereseni prasanja potrudi se da gi resis , nikogas ne gubi nadez bori se do posledno baraj mislenja od nekolku doktori. Najgolema greska e koga se oslonuvame na eden doktor i edna analiza toa go pocustvuvav na svoja koza , sigurno imas procitamo .Mada nemam se detalno napisano doktorite mu rekle na mm deka ke umram noga ke mi isecat ke mi stavat nekoja truba vo beli drobovi i neznam sto uste ne .Mojata drugarka  so mm ke odat pri kraj na septemvri pocetok na oktomvri kaj dsto se leci toj ke i go dadam ova sto mi go napisa ti ako saka neka prasa nemas sto da izgubis . Mnogu dobro te razbiram kako ti e . Samo napred

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали се лечи азоспермија?
26.8.2009 19:13:55   
Еца
Јас навистина се извинувам но би ве замолила постовите да ги преуредите на македонски јазик(според правилата на форумот), во спротивно ќе мора да ги тргнам(избришам од темата. Еве оставам време да го сторите тоа, ако не морам и јас да ги почитувам правилата кои ни се поставени и нам администраторите и модераторитеИ во иднина продолжете само на македонски јазик.Ви благодарам што сте дел од Рингераја семсејтвото user posted image Се надевам нема да ми се налутитеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали се лечи азоспермија?
27.8.2009 15:21:33   
beki RR
Кога бев со ќерќичката во Костозглобна во Охрид на вежби, имаше еден уролог се презиваше Миќуновиќ и го фалеа.Искрено не знам колку е добар, бидејки таму бевме за сомем друг проблем,знам само дека има издадено неколку книги и дека постојано нешто пишува.Можите да се распрашате.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали се лечи азоспермија?
27.8.2009 17:46:22   
Sunshine 31
Ме радува тоа што започнавме некаква дискусија на темава,секое мислење е добредојдено.Јас сум на почеток на соочување со азооспермија иако мојот дечко сеуште прави прегледи но тоа е првичната дијагноза.Би сакала доколку имате било какви сознанија да ги поделиме мегу себе.Докторот сака да му препише некаква хормонска терапија која знам дека трае долго во зависност од тоа како ќе му делува но со таа терапија ке настанат секакви промени во организмот па затоа сакаме прво да пробаме нешто по природен пат.Затоа сакам да знам кои се вашите искуства,каде се лечите,какви лекарства сте примале,дали сте пробале лечење на природна база?

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали се лечи азоспермија?
28.8.2009 20:34:45   
milijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sunshine 31

Ме радува тоа што започнавме некаква дискусија на темава,секое мислење е добредојдено.Јас сум на почеток на соочување со азооспермија иако мојот дечко сеуште прави прегледи но тоа е првичната дијагноза.Би сакала доколку имате било какви сознанија да ги поделиме мегу себе.Докторот сака да му препише некаква хормонска терапија која знам дека трае долго во зависност од тоа како ќе му делува но со таа терапија ке настанат секакви промени во организмот па затоа сакаме прво да пробаме нешто по природен пат.Затоа сакам да знам кои се вашите искуства,каде се лечите,какви лекарства сте примале,дали сте пробале лечење на природна база?


позз и до тебе.Душо моја..колку знаеш што е аззсоспермија???
Незнам дали имаш читано..но, аззоспермијата е потполно отсуство на сперматозиди во ејакулатот.Знаци нема сперматозиди..нема никакви..ниту форми..нити било сто од сперматозоиди.Е..сега ако кај твојот децко е на хормонална база..мозеби некако ке се регулира.Се надевам ке ти се јави некој со истиот проблем.На мм аззоспермијата е од друг карактер..кај него хормоните се и повисоки од обицен маж..док..баш му рече..ти бикче..а..значи ептен добри хормони.а..сперматозоиди нема..од запушени канали.Пробајте со чаеви..витамин Е, евитол, цинк, селен..никогаш не се знае. Позз до тебе..незнам што друго да ти кажам..освен многу среќа..

(Одговор на членот Sunshine 31)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали се лечи азоспермија?
28.8.2009 20:37:47   
milijana
А..да и досега..не сме сретнале доктор кој ни препишал несто..лекарства..или слично.Сите..ама буквално сите док..ни рекоа или донор или посвојуванје.затоа јас постојано висам на ком..барам..читам..молам..за било што..некоја надеж..оти 15 год..брак..не ми се мрак..ама..сепак треба детенце..Позз белки ке се избориме..

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали се лечи азоспермија?
29.8.2009 14:06:27   
milijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena

Најтешка форма на оштетување на сперматогенеза е азоспермијата. Благодарение на современата медицина и на мажите со овој проблем им се овозможува потомство. Кај нив е возможно со пункција на тестисите да се утврди дали има живи, подвижни сперматозоиди. Доколку се пронајдат можат да се искористат за постапката вонтелесно оплодување.

Лекарите предупредуваат дека лош резултат од спермограм не значи дека мажот не може да има свои деца. Од степенот на оштетување зависи дали тоа ќе се случи по природен пат или  со вонтелесно оплодување.


извини Елена Што те цитирам, но ми се допага твојот пост..во смисла дека е полн со надеж.Сакам да дадам еден апел..на оние кои имаат или имале некаков проблем од овој тип..би ми знацело да споредиме..да размениме искуства.позз

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали се лечи азоспермија?
29.8.2009 14:11:00   
arh_diz
Dali ste probale so caevite na Slobodan Tesichttp://www.011info.com/view_details.php?fid=22413&sid=388 Dokolu vi treba jas doagam vo Skopje za nepoln mesec mozam da vi donesam

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали се лечи азоспермија?
29.8.2009 14:26:52   
milijana
Да..пробавме со неговите цаеви.мазот ми бесе ептен дисциплиниран.Не пуси..не пушел никогаш..не пиеше ни капка алкохол(инаку пие две чаши ракија) нисто штетно..и тоа само со гости.Се пиеше редовно..но, нас тешиќ..ни каза дека со таа дијагноза ..тешко..не ни даде надеж..фала му на искреноста. После три месеци..немаше никакво мрдање од мртва точка..буквално..ништо..се беше по старо..и тој сам ни рече по 6 мес..да не купуваме узалуд..бидејки..тоа е што е..и да сме биле упорни..(му заблагодарив..за тоа) Сепак човечки е нели..да се каже..искрено.Сме пробале со цаеви од Гео-пром Струмица, потоа од траварката Лиле од Велес, па мешавина од списание Билје( се купив, сомлев..и се пише и тој чај) па од списание Природа и Здравје..и ништо.Колку чај има испиено овој мој маж..па белки ке имаше нешто подобрување си викам сама..и пак нисто.Ние сме 15 год..со овој проблем..а веке 10год..интензивно го клукам мм со се што ке чујам..и пак ништо.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали се лечи азоспермија?
29.8.2009 14:35:00   
arh_diz
Mumie se ruski apcinja neznam dali ste probale so niv. 02-03 grama mumie se mesa so 1 casa sok od morkov ili borovnica se pie nautro i navecer 25-28 dena

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали се лечи азоспермија?
29.8.2009 18:16:49   
milijana
ne sme probale..bas ke go pobaram vo apteka..imam slusnato reklama na Tv

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали се лечи азоспермија?
29.8.2009 20:20:43   
Sunshine 31
Фала многу за помошта и подршката.Докторот му прпорачува да почне со хормонска терапија само не знам кој хормони ќе треба да ги регулира и не му дал некаква надеж пошто лечењето може да биде долготрајно.Сеуште прави некакви анализи па ќе видиме што ќе испадне.Ако некој ја има истава проблематика би сакала да ме посоветува.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали се лечи азоспермија?
17.9.2009 21:10:16   
Sunshine 31
кај дечко ми испадна дијагноза азооспермија со висок фсх 3 пати повеќе од нормалниот и треба да почне со хормонска терапија,докторот му рекол дека нема потреба од биопсија пошто не верува дека постојат сперматозоиди во тестисите поради високиот фсх а за тесе метода ако сака мозе да направи пошто има помали негативности од биопсијата ама сепак му рекол дур не се спушти хормонот во нормала тешко дека ќе биде нешто,ако има некој некакви сознанија за проблемов нака ми помогне

(Одговор на членот Sunshine 31)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали се лечи азоспермија?
26.9.2009 21:46:54   
Narcis
Здраво на сите
Штета со кај нас не се обидува никој да лечи машки стерилитет, во соседна бугарија буквално се опседнати со тоа. Ние имавме големо подобрување од астенотератозооспермиа во еден момент стигнавме до нормозооспермиа.
Имам телефони од еден уролог од Пловдив и ендокринолог-андролог од Софија
ако има некој заинтересиран мозам да ви ги дадам
Поздрав

(Одговор на членот Sunshine 31)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали се лечи азоспермија?
26.9.2009 22:01:01   
milijana
Веке 15 години се борам со таа аззоспермија..и ништо??Никакво подобрување..на крај си реков..нека ми е здрав и жив..а ако има несто сто не сме пробале, ке пробаме..ама тешко..изгледа.Барем кај нас оди тешко..позз ако знае некој нешто нека пише..баш ме интересира која е вистината за оваа аззоспермија..и каде е лекот за неа???


Во очајот е болката, а во болката-вистината(Едгар Алан По)

(Одговор на членот Narcis)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?