|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Едукација преку детски емисии
11.1.2010 12:42:09   
pacuvce
Би сакала да го чујам вашето мислење за едукацијата што децата ја добиваат преку детските емисии кои се емитуваат на нашите телевизии...Конкретно,овие денови додека син ми е дома и почесто е пред ТВ успеав да погледнам некоја од тие т.н. емисии и всушност увидов дека се е една голема реклама...Еве на пример утрово додека јадеше,син ми ја гледаше емисијата на Ивце Пивце...Јас не знам дали Советот за Радиодифузија има некакви стандарди кога дава одобрение што да се емитува на телевизија...Во емисијата нема никаква едукација туку едноставно влечкање на децата по продавници,пробување на цевли,„подарување„ на играчки и бесмислено разговарање додека се возат во автомобил...Каде е тука едукативниот карактер на емисијата...А од една блиска пријателка,која е оптоварена со тоа детето да и го има на телевизија и постојано го влече по некакви снимања (меѓу кои и кај Ивце Пивце) ми кажа дека многу било тешко да се дојде до термин за снимање и дека требало да се фаќа врски...user posted image user posted image user posted image

Ваши коментари...

_____________________________

Love is in the air
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Едукација преку детски емисии
11.1.2010 14:14:01   
profesorica
хм, конкретно за таа емисија можам да кажам дека е глупост.самоит водител лошо се понаша спрема децата, дава глупи коментари и често ги збунува децата. се е тоа маркетиншки трик колку и да го гледаат децата.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Едукација преку детски емисии
11.1.2010 14:22:34   
mami
Ја имам гледано два три пати таа емисија и е жива глупост...а други незнам? Тука спаѓаат и Ѕвон, зимска рекреативна програма? Тие на времето беа интересни, сега незнам како е, не сме стигнале до таму

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Едукација преку детски емисии
11.1.2010 15:20:35   
mis.
Мартин ја греда 5 + и мислем дека е емисија која нуди доста едукативни содржани за деца.На телевизија даваат се и сешто а ние сме тие кои ќе одберат што да гледаат нашите деца.Ако е нешто добро ќе дадам дозвола а ако видам дека не менувам канал или давам друга преокупација на детето.Подобро да црта.бои,решава логички решавалки отколку да губи време за несодржајни емисии.Ние сме доста сиромашни со наши продуцирани детски едукативни емисии и воопшто децата и немаат што да гледаат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Едукација преку детски емисии
11.1.2010 15:25:53   
mami
еее да, 5+ е интересна..неколку пати ја имам гледано дека гости беа мои познаници па и ја снимавuser posted image интересно и поучно во секој случај..

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Едукација преку детски емисии
11.1.2010 15:31:18   
mother 29
мене ми е интересн ивце -пивце..е сега не е  богами нешто кој знае што ,ама има интересен пристап со децата....ги опушта ,баш се релаксираниuser posted image


ако гледаме ние така пак по се,и Мина од 5+ треска глупостиuser posted image а за петко да не праиме муабетuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Едукација преку детски емисии
11.1.2010 15:58:50   
nadica
ивце пивце не и е интересен а исто и мене многу треска глупости

но затоа мина и петко не ги пропуштаме user posted image user posted image user posted image не дека тие не трескаат ама поинтересни и се

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Едукација преку детски емисии
11.1.2010 16:08:41   
ripce
за сега гледаме BabyTV... единствен тв канал за кој јас знам и за кој мислам дека ги задоволува сите стандарди за едукација на дечињата, прекрасно осмислена програма, и што е најважно едукативна... 

< Поракaта ја уредил ripce -- 11.1.2010 16:09:05 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Едукација преку детски емисии
11.1.2010 16:14:58   
nadica
да да заборавив и надица сака да гледа babyTV интересно и е и има добра музичка поддршка

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Едукација преку детски емисии
11.1.2010 17:27:53   
bojanas
Советот за радиодифузија мора да покрене нешто за заштита на децата од насилство и искористување во медиумите.
Сем емисијата 5 плус на Телма нема ништо што може да се каже дека е од едукативен карактер.
Ивце пивце е тотално комерцијална програма во која децата максимално се искористуваат во промоција на спонзорите на емисијата . СРАМОТА !!!! И во светот на децата - исто така која се емитува на Скај Нет.
Не знам зошто само Ноди е синхронизиран на македонски јазик а се останато кое е максимално насилно - Бакуга, Спајдермен, Сунѓерот Боб оди на телевизија со максимум рекламирање на придружни реквизити за насилство.
Мислам дека е редно да се забрани емитување на цртани филмови и било каква содржина за деца која не е синхронизирана и е насилна.
Мислам дека ние рингерајките треба да направиме нешто само не знам како????!!!



_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Едукација преку детски емисии
12.1.2010 9:18:37   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: bojanas

Советот за радиодифузија мора да покрене нешто за заштита на децата од насилство и искористување во медиумите.
Сем емисијата 5 плус на Телма нема ништо што може да се каже дека е од едукативен карактер.
Ивце пивце е тотално комерцијална програма во која децата максимално се искористуваат во промоција на спонзорите на емисијата . СРАМОТА !!!! И во светот на децата - исто така која се емитува на Скај Нет.
Не знам зошто само Ноди е синхронизиран на македонски јазик а се останато кое е максимално насилно - Бакуга, Спајдермен, Сунѓерот Боб оди на телевизија со максимум рекламирање на придружни реквизити за насилство.
Мислам дека е редно да се забрани емитување на цртани филмови и било каква содржина за деца која не е синхронизирана и е насилна.
Мислам дека ние рингерајките треба да направиме нешто само не знам како????!!!



Бојана читам и не можам да поверувам, како јас да сум го напишала сето ова?user posted image И јас многу размислувам на оваа тема, бидејки имам две деца од кое едното и те како следи тв, сметам дека ние заеднички треба со идеи, предлози, од некаде да почнеме да направиме нешто за нашите деца. Едукација преку детски емисии е повеќе од потреба во овој свет на насилство, кое и те како се пласира на телевизиите и тоа токму преку програма, која верувале или не е за деца. Баш сега уште повеќе почнувам да размислувам на темата, односно како ние можеме заеднички да создадеме нешто кое ќе биде достојно за нашите деца и за кое ќе се гордееме.

< Поракaта ја уредил Еца -- 12.1.2010 9:19:53 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Едукација преку детски емисии
11.11.2011 21:37:08   
Felly RR
Матеа за сега гледа 5+ (а друго па и нема многу) и многу се радува кога ќе го види Петко, сега многу може и не разбира од тоа што го зборуваат, user posted image ама важно сака да го гледа.
Дали вашите деца гледаат вакви едукативни детски емисии?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Едукација преку детски емисии
22.2.2012 13:54:28   
Yummy Mammy
Bravo za "the Wiggles" na KidsCo. Konecno gi sinhroniziraa na makedonski, pa ne moram simultano da gi preveduvam. user posted image
Super se, em pozitivni, em edukativni, em zabavni... celo vreme im ja zadrzuvaat koncentracijata na decava.
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Едукација преку детски емисии
27.12.2012 16:25:05   
Pepelaska *
Што мислите за новиот цртан на МТВ Дора истражува, баш е поучен и интересен за деца, М. го обожава, а исто го сака и тоа што е Бон тон анимиранато, е интересно и го сака.Мислам дека ептен фалат вакви работи на македонски јазик.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Едукација преку детски емисии
27.12.2012 16:28:27   
Beatris
Дора е супер. Ања ја обожава, ќе побарам баш дали можам да ја најдам и на нет. Сега секаде каде што одиме, пред да излеземе вика А МАПА??? И не прифаќа не за одговор чунки и на неа и требала мапа како на Дора за да оди негде user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Едукација преку детски емисии
10.1.2013 10:40:27   
vezilka RR
Да, Дора и Никола ја сака и му е интересна. А тие за бон-тон, нешто не ги бендисува. Ама затоа Петко и Пет плус ни се хит. НАвистина фалат такви емисии на македонски јазик. НА кој да му текне да напраи..

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Едукација преку детски емисии
10.1.2013 10:57:35   
Mihaela 2010
I Dora I bon ton se super i postojano gi gledame...navistina falat vakvi emisii,ama mislam deka Busava azbuka im bese naj dobra...treba pak da pocnat da ja davaat

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Едукација преку детски емисии
10.1.2013 10:57:58   
Felly RR
Денес на сител 3 начекавме една со бројки, не знам што емисија беше ама М ја заинтересира. Почна и таа да брои, ама како за поголемки дечиња беше и со собирање-одземање.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Едукација преку детски емисии
10.1.2013 11:01:24   
dostickage
Dora, Bon ton, Petko ni se redovni. Alal da im e sto gi izmislijauser posted image
Baska i tetka Rozeta ni e komsilvka pa keifovi sme koga kje ja vidime user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Едукација преку детски емисии
10.1.2013 12:08:16   
Calypso
Син ми многу го сака Петко, стално си го гледаме, песната Фамилија ја обожава. Едно време мислеше дека е за него, оти Илија се вика, и се чудеше кога ќе му ја пеев user posted image Бушава азбука му пуштам понекогаш да гледа, ама детево ми е уште мало (нема ни две години) за нешто да гледа редовно.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Едукација преку детски емисии
12.3.2013 20:39:32   
bilbilce
i nie ja obozavame dora. ja gledame i reprizata vo 19. user posted image koga dora e na tv ne smeeme ni da zbornime ni da pomineme pred tv

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Едукација преку детски емисии
3.5.2013 22:39:31   
tnade
дора, пет+, каналите со цртани филмови, е сега има една емисија на скај нет наутро-навидум детска...во светот на децата, има интересни неста ама кога слуснав во ДЕТСКА ЕМИСИЈА еден мак. бенд ги пее следниве стихови
ај сечи перо, а симо си го мавта....
па добро бре за во детска емисија ли е ова и песнава се репризира едно три пати во 45 мин
хаоссссс, сериозно некој треба да се заангазира да види што им се нуди на децата по тв

(Одговор на членот bilbilce)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Едукација преку детски емисии
25.11.2013 20:11:55   
Felly RR
Освен Петко, кој го гледаме одамна, и ни е интересен, ја гледаме и БонТон на МТВ, ама не знам кога ја емитуваат, па не ја следиме редовно. А баш ја сака М, и се учат убави работи. Исто и со Дора, соодветна е за деца, а исто и едукативна. А таа со Ивце Пивце, воопшто не ја сметам за едукативна.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Едукација преку детски емисии
25.11.2013 20:18:17   
Mihaela 2010
od koga ja gledame Dora i Diego pocna da kazuva po nekoj zbor na angliski dodeka komunicirame,sto mi e epten simpaticno i drago sto znae koga i kade da go upotrebi toj zbor..primer sabajle od spalna se simnuvavme nakaj dnevna i mi vika ajde mamo lets go..pred nekolku dena bevme sednati da jademe i taa mi vika...mmm mamo jadenjevo e delishesuser posted image user posted image
drago mi e sto pokraj milion gluposti na tv konecno moze i da se najde nesto korisno
vprocem jas izrasnav so Busavata azbuka i bukvite od tamo gi ucev

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Едукација преку детски емисии
26.11.2013 9:32:15   
sandriana RR
Емисија за поздравување е Бон Тон на МТВ, и ја има преку викенд, после Дора, во саботите. Т е мала, многу, многу не ја интересира, но е прикладна за дечиња над 3 години секако.
Дора ни задржува внимание, со тоа што Т сама ги раскажува сцените онака како таа ги доживува, а се труди да ги повтори зборчињата што ликовите таму ги извикуваат (на англиски, нели).
За Петко баш и немам став - поучни работи има -да, но некако реализацијата ми е многу недоосмислена, или можеби не ми се допаѓаат ликовите на Цветко и соседот...

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Ime
ema 3

Koe ime e poubavo?

Darijan (34%)

Teodor (39%)

Niedno od navedenite (27%)


Број на сите гласови: 188

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!