|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Предвреме породени заради конизација
3.11.2011 12:16:46   
ketrin 77
Ја отварам оваа теме за да ги споделиме искуства на оние што имаат направено конизација на грлото на матката заради цин3.Јас сум сега по втор пат бремена и ме интересира дали ако поради конизацијата со првото дете се породив во 33 недела не успеав да го додржам до крај,дали мора така да биде и со втората бременост.Прашував за серклаж матичниот ми рече повеќе не се практикувало тоа да се прави туку мирување ама тоа не ми е сигурно и со првото лежев па пак испаднаа глупости шо не би сакала да ги поминувам повторно

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 18.2.2014 22:42:09 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Предвремепородени заради конизација
3.11.2011 12:25:49   
vesna1
Ketrin77, i jas imav konizacija poradi cin3, i si napraviv serklaz vo 5 mesec poradi prerano otvaranje. Cim si imala eden poragaj prevreme, insistiraj da ti napravat.  I mene maticniot mi rece nemoras, samo lezi si i miruvaj, no nemav nikakva pomos od strana za da mozam da lezam po celi denovi. Insistirav i napraviv vo Cair, ne e strasno se pravi so celosna anestezija i koga ke dojdes vo 9 mesec se vadi za 10 sek. i ne boli vadenjeto. Jas si ja donosiv kerkickata, cak i nejkese da izleze se porodiv vo 42 nedela. Ajde so lesno.user posted image

(Одговор на членот ketrin 77)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Предвремепородени заради конизација
5.11.2011 17:24:22   
Ikana
zenski super tema! i jas imam praveno konizacija poradi cin3, megjutoa redovno odam na kontroli i sum 30 nedeli i 2 dena bremena. Dosega ne mi rekoa da miruvam, pijam magnezium, nemam nekoi tegobi pogolemi, osven tie normalnite da recam od samata bremenost, kako kiselini, nespienje itn...Serklaz ne mi preporacaa da napravam, mi go pregledaa cerviksot so vaginalno eho i so raka vo 5 mesec, tvrd bese na dopir i 27milimetri mislam. Pa se nadevam ke ja donosam bebufkava user posted image

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 3
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?