|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Фобии кај децата
17.7.2009 21:50:34   
mami
Луѓе па зар може да има страв од..незнам што е? неможам да дефинирам..бевме сега кај другарка во Бардовци, имаат базен, ладничка беше водата па Лука само си седеѓе на крајче и си шлапкаше со ноџињата. Се беше добро до моментот кога другарката и дечко и решија да влезат во базенот. Скокнаа и Лука се извади од памет и додека беа внатре не престана да плаче, ама исплашен таков, неможевме да го смириме, излегоа и се смири..не ми е јасно...од што се исплаши? од тоа што рипнаа? од тоа што им ги гледаше само главите? незнам..ви се случило вакво нештоuser posted image

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 10.1.2013 18:42:24 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Фобии кај децата
18.7.2009 12:59:39   
niki
Kerka mi edno vreme ke cue motor nadvor kako pominuva i ke pocne da place, se plasese i vednas kaj mene vo race da ja guskam. Potoa se plasese od zvonenje na telefon, od  golem kamion ili avtobus, a sega gi obozava. Sega mnogu saka da pliva vo guma vo more, ama mora da bidam pokraj nea i da ja drzam, ja plasat branovi.
Neznam zosto site stravovi, kojznae sto im se mota vo nivnite glavicki, mozebi zatoa sto se toa novi raboti za niv, pa strav od nepoznatoto. Dobrata rabota e sto so tekot na vremeto pominuvaat ili se zamenuvaat so nekoi novi.


< Поракaта ја уредил Maca RR -- 10.1.2013 18:42:46 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Фобии кај децата
18.7.2009 13:07:48   
Еца
Мартина од пред некој ден многу ме изненади со една нејзина реакција, бевме во соба и свекорот тропна на нашата врата и Мартина кога рипна накај мене , се стисна до мене и почна да вика ете го волкот, ете го...и цела испаничена.Не знам од каде сега тоа, но знам дека токму втората и третата година, до четвртата кај децата се јавуваат различни стравови.

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 10.1.2013 18:43:13 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Фобии кај децата
18.7.2009 15:28:41   
mis.
Мартин кога беше помал се плашеше од се што бучи фен,блендер,миксер,колите, а стефан за разлика од него се смее кога истите бучат,Единствено се плаши и почнува да плаче од кивањето,кашлањето на татко му  дури и се буди од сон иако спие во друга соба па јас тогаш го вадам мм надворuser posted image

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 10.1.2013 18:43:27 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Фобии кај децата
18.8.2009 13:39:31   
Еца
Немојте да се смеете на стравовите или грижите на децата. Иако стравовите може да изгледаат безначајни и ирационални, тие се многу сериозни и реални за вашето дете. Обидете се да не се изнервирате и налутите. Слушнете ги стравовите на децата. Потврдете му на детето дека ги разбирате неговите стравови и дека сакате да му помогнете. Дајте им на децата време да ги надминат стравовите. Може да поминат недели, месеци или повеќе.

Разговорот со децата за нивните стравови и грижи може да ги направи истите помалку сериозни.

Детските стравови обично се намалуваат ако детето чувствува дека ја контролира ситуацијата. Не ги терајте децата да се суочуваат со длабови стравови. Помогнете им да ја согледаат причината на стравот. На пример, ако детето се плаши од големи кучиња, полека навикнувајте ги на кучиња на безбеден начин покажувајќи им слики на кучиња во книга, играјќи со играчка куче, гледање на кучиња во продавниците за кучиња и кога ќе бидат подготвени да погалат мало, питомо кученце. Пофалувајте ги и признавајте ги напорите на децата да ги соочат своите стравови и вознемиреност.

Избегнувајте да им кажувате на децата дека и вие сте уплашени и загрижени зашто тоа може да им го зголеми стравот. Некогаш вашата вознемиреност може да биде поголема од онаа на детето. Децата лесно може да ја забележат вашата вознемиреност.



< Поракaта ја уредил Maca RR -- 10.1.2013 18:43:41 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Фобии кај децата
9.10.2009 10:32:46   
big_mama817
син ми во последно време се плаши од кучиња претпоставувм дека сега е веќе поголем и повеќе разбира и зато се плаши

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 10.1.2013 18:43:53 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Еца)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Фобии кај децата
4.12.2009 20:19:17   
Еца
Причинителите, кои предизвикуваат страв кај децата, независно од нивниот психосоматски статус, се најразлични. Факторите што ги условуваат, можат да бидат поделени во три категории:
-Вродени. Таквите се во тесна врска со состојбата на повисоката нервна дејност, темперамент и пол. Има деца, што очигледно полесно и почесто од другите демонстрираат реакции на страв врз база на карактеристиките на темпераментот.

-Преживеани. Поврзани се со непосредните случувања. Може да бидат постојани или краткотрајни, да се трансформираат, да се зголемуваат, мултиплицираат.

-Мислење и вообразување. Тука детските стравови може да бидат провоцирани од неправилни претстави, идеи, разумни заклучоци, непознати ситуации итн.

Како кај возрасните, така и кај децата, стравот го придружуваат конкретни физиолошки показатели, првенствено од биохемиска и функционална причина. Расте адреналинот, пулсот, систоличниот крвен притисок и зачестеноста на дишењето. Се нарушува волевата мозочна функција, проблеми со крвотокот, се појавуваат чувства за бодежи во градите, поточно во срцевата област, се појавува задишување, неможност за движење на екстремитетите, афективни грчеви. Се демонстрира кочење, ноќно мокрење, треперење, припаѓања, губење здив, натрапливости, неврози, агресија, самоагресија, непријатни мисли, изнудено тиранско и проблематично поведение, тешкотии при заспивањето, активни протести, дезинтеграција, срамежливост, оттуѓување и др.

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 10.1.2013 18:44:22 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Фобии кај децата
4.12.2009 20:30:36   
Еца
На кој начин вие ги надминувате стравовите кај децата.

Пред одреден период Мартина почна да се плаши од пајак. Бевме кај моите и си легнавме да читаме сликовници и на креветот близу до нас се појави пајак. Почна да вришти и од тогаш таа се плашеше од пајак. Кога и да видеше во книга, надвор.. таа се плашеше. Така еден ден се шетавме низ детска улица и гледам пајак. И викам: -види мама и пајачето излегло да се шета и сега мора да си оди дома кај мајка му. Ако не се врати таа ќе се загрижи. И таа се заинтересира околу целата приказна, се внесе, и му вика ајде оди си мама ти да не паче (плаче). Од тогаш таа повеќе не покажа страв од пајак, туку кога и да видеше постојано викаше, нека немојте тепате, ќе си оди кај мајкатаuser posted image Така го надминавме тој страв. Сметам дека ние родителите треба да најдеме начин како да го ослободиме детето од одреден страв. Па ајде тука да си поделиме совети, искуства, околу оваа тема. Сигурно би биле од корист.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Фобии кај децата
12.1.2010 19:13:41   
mother 29
Marko se plasi od temnica,zatoa si spieme so mala stolna neonka....i sum primetila ako odime nekade a nema mnogu osvetluvanje,po ulica temno vreme,ke me gusne so dvete racinja.etev bas kako pred malku,bevme vo prodavnica i na vrakanje snema struja i se isklucija gradskite svetilki i odma me stisna okolu vratot

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 10.1.2013 18:44:38 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Фобии кај децата
8.2.2010 9:04:06   
bibabt
zdravo imam edno prasane malatamnogu mi se plasi celo vreme evo mene piknata se krie so da cukni se plasi i mnogu sonva ne znam so da pram i objasnuvam za se ama badijala pak se krie vo mene ima dve godini



< Поракaта ја уредил Maca RR -- 10.1.2013 18:44:56 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Фобии кај децата
8.2.2010 9:06:30   
big_mama817
и син ми е на иста возраст обично и он вака реагира бидејќи нонстоп е во движење многу се глупира и навечер обично настаните ги преживува

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 10.1.2013 18:45:13 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Фобии кај децата
8.2.2010 9:19:21   
bibabt
i taa e mnogu temperamentna se ja interesira se saka da znaj isamo prasva ama nesto da cukni odma vo mene 

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 10.1.2013 18:45:30 >

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: страв
8.2.2010 9:21:40   
mami
Да пробаш да и речеш- Ајде да видиме кој чука? И после да и објасниш од каде доаѓа тропањето, што се случува и дека нема потреба да се плаши?Знам дека Лука кога ке почне да покажува страв се смирува на тој начин, кога ке отидеме да види од каде доаѓа звукот.
Единствен страв кој не го поминавме е тој со луѓето во базен. Се друго поминуваме на овој начин

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Фобии кај децата
1.4.2010 11:16:53   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: ksenija

Moeto dete ima 3 godini.Od neodamna projavuva golem strav od muvi,mali bubacki recisi nevidlivi za golo oko.Stravot go manifestita so silno vristenje i tresenje.Postojano mu zboruvame,niz igra i razni finti da mu go namalime stravot no zaludno.Zagrizena sum!


< Поракaта ја уредил Maca RR -- 10.1.2013 18:46:51 >

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Фобии кај децата
1.4.2010 13:28:28   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

На кој начин вие ги надминувате стравовите кај децата.

Пред одреден период Мартина почна да се плаши од пајак. Бевме кај моите и си легнавме да читаме сликовници и на креветот близу до нас се појави пајак. Почна да вришти и од тогаш таа се плашеше од пајак. Кога и да видеше во книга, надвор.. таа се плашеше. Така еден ден се шетавме низ детска улица и гледам пајак. И викам: -види мама и пајачето излегло да се шета и сега мора да си оди дома кај мајка му. Ако не се врати таа ќе се загрижи. И таа се заинтересира околу целата приказна, се внесе, и му вика ајде оди си мама ти да не паче (плаче). Од тогаш таа повеќе не покажа страв од пајак, туку кога и да видеше постојано викаше, нека немојте тепате, ќе си оди кај мајкатаuser posted image Така го надминавме тој страв. Сметам дека ние родителите треба да најдеме начин како да го ослободиме детето од одреден страв. Па ајде тука да си поделиме совети, искуства, околу оваа тема. Сигурно би биле од корист.



Ех да си кажам јас за себе во врска со пајацитеuser posted image
Кога бев малечка исто така како Мартина се плашев од пајаци. Преголем страв. Татко ми пробуваше извесно време да ми објасни дека не е страшен, дека не може да ме повреди, дека е малечко животинче што тоа се плаши од мене. Но попусто. Дури на мајка ми и викаше кога чисти да не го собира тој еден пајак во купатило позади шољата за да ми прави терапија со него секое сабајле. И така секое станување ќе ме земеше и ќе отидевме заедно во купатило и ке му зборевме на "другар ми пајко". Ке беше успешна терапијата да не пробаше после неколку дена да ми го земе рачето и заедно со неговата рака да му ја допреме пајажината за да ми докаже дека он се плаши од мене и  дека ке избега. И тука настанаа плачки, јас се извадив од памет од неговите брзи движења и свати изгледа дека не му требаше тоа. Сеуште не бев спремна за такво нешто. И така еве ме до ден денес јас се вадам од памет од пајаци, ми станаа некоја глупа фобијаuser posted image
Затоа мислам дека треба со убаво да им се објаснува на децата, без да им наметнуваме соочување со страот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Фобии кај децата
16.6.2010 17:12:18   
nadica
леле надица има фобии од муви
ако виде мува надвор бега и вика исто и дома кога сме почнува да плаче и и треба долго време да се смири
незнам зошто го има тој страв не сме ја плашеле user posted image можеби е само период се надевам дека ќе помине

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Фобии кај децата
20.8.2010 23:48:25   
mama26
imal strav ako se zaigraat krienka pa mu izleze dete pred ocite.hehe ama ja naucivme igrate i ne se plasi.inaku so drugarcevo najverno sto mu e vo momentov i vrata ke mu zatvori a ne se plasi,zarazlika od moevo nego koga ke mu zatvori drugovo vristi.a 10 meseci e postaro drugarceto.ako e nemiren ne me slusa obicno go plasat drugi luge,komsii.ke mu recat sega ke dojde cickoto da te zeme,ili toj sto prodava lubenici.a mojov im mavta na cickovcite.nepali toa.hahhahaah uglavo nema strav znaci.mravki gi zima vo raka vika mamo daj kaj da si gi sobiram.go gnjavi .na kucinja im prioga kako da e toj gazda .user posted image im nareduva im vika-neznam dali deka e lav u horoskop detevo.user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Фобии кај децата
2.4.2011 11:58:56   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

sekoe bebe se plasi od nesto dali e zvuk,predmet ili pak nesto drugo.
eve na primer mojot postar sin se plasese od pravosmukalka do 1 i pol godina morav da cistam koga toj ne e vo sobata.
bliznacite se plasat od luge koi imaat golema brada.
od sto se plasat vasite decinja


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Фобии кај децата
7.4.2011 11:20:06   
lukas
mojov prvo se plasese od pravosmukalkata go nadminavme toa sega se radva,no ne praktikuvam da metam pred nego,se plasese od kolicinja sto odat sami so turkanje od zvukot,od popot se plasi od krstevkata koga ke mu ja pustam i se pika vo mene,za krstevkata mu kupija vakva krava:
http://www.youtube.com/watch?v=nPi2qLOwXQ8
i isto pravi vaka ne saka ni da ja vidi a koga ja pustiv prv pat pistese placese pa ja skriv za koga ke potporasni...

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Фобии кај децата
7.4.2011 12:07:51   
zapce
moeto since se plasi od dedo mraz. Ako mu ja pustam reklamata  na coca cola vika ne ne ne i se pika vo mene

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Фобии кај децата
3.3.2012 6:47:42   
Yummy Mammy
S. ima 3,5 godini i bese prekrasno, veselo, druzeljubivo dete se dodeka ne pocna vo gradinka minatiot septemvri (na nepolni 3 god). Togas ne samo sto se zalepi za mene kako pijavica tuku navistina pocna da se plasi deka ke bide ostavena. I ne samo od toa, stana plasliva po priroda. Poslednive nekolku meseci nejziniot uplav se smiri zatoa sto e doma i ne odi vo gradinka (poradi bolest), za vcera vo restoran na vecera da napravi takva scena, da dobie takov uplav, so tresenje, so vristenje, da bara kaj da se skrie, nesvesno go povlece i carsafot i srusi se od masa... jas ne mozev da si poveruvam na svoite oci, kako na film... i ne znaev kako da reagiram zatoa sto prethodno bese losa i ne bev sigurna dali izvodi ili navistina dobi nekakov "napad na strav".
A ustvari kako se isplasi, mnogu izvodese i se kacuvase po stolici i ne jadese i vo eden moment ja skrsi solta i jas i rekov "e sega ke vidis, ene go ide keljaviot cicko, ic ne me interesira" :))) Nikogas do sega ne sum ja plasela ni so keljav cicko, ni so staro kupuem, ni so cigani... sto mi tekna sega da i kazam takvo nesto, ni sama ne znam... Bas naprotiv zatoa sto e plasliva jas postojano i povtoruvam deka mama nea nikogas nema da ja ostavi, mama nea najmnogu si ja saka, mama nea sekogas ke ja brani... ja sednuvam da me gleda vo oci i mnogu smireno i zboruvam... ustava veke pena mi fati... no ova sto se sluci vcera navistina me zagrizi... ne sakam ni da pomislam deka vo gradinka (ili zenava doma sto ja cuva) gi zaplasuvaat deka ako ne se dobri nema da dojde mama ili tato da gi zeme...
Ima li nekoj slicno iskustvo? Dali e ova samo faza koga deteto sfaka deka e covek sam za sebe odvoen od majkata? Koga pominuva taa faza?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Фобии кај децата
3.3.2012 10:24:57   
JovanaJ
Yummy Mummy, mnogu mi e zal za ova sto go slusam. Stom si zabelezala promena otkako ste pocnale vo gradinka najverojatno e toa pricinata. Mozebi nekoj tamu ja isplasil...mozebi videla nekoja neprijatna situacija koja sto ja doziveala na toj nacin da pocne da se plasi...
Ne sme imale takva faza do sega, pa zatoa neznam dali se raboti za faza ili ne. Go vrtam filmot ama sin mi nikogas do sega ne izrazil vakov strav.
Mislam deka najdobro bi bilo da se konsultiras so nekoj detski psiholog. Razgovarajte, mozebi i kerka ti ke kaze sto i se slucuva zosto taka gi dozivuva rabotite. Pa i da se raboti za faza vo nejziniot razvoj mislam deka poleno ke se cuvstvuvas ako se konsultiras so strucno lice...
Se nadevam deka e samo faza i deka mnogu brzo ke pomine..

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Фобии кај децата
29.7.2012 15:10:31   
AnnaMolly RR
Вчера Филип доживеа некој огромен страв. Од памет ме извади, ми се плачеше дури.
Легна да спие, светлото уште беше запалено. Одеднаш срипа од кревет, се стрча накај мене и ми вика „Мамо гушкај ме“. Се тресеше целиот, очите му беа ококорени од страв, ми се пикаше во врат... Ни за жива глава не сакаше да влезе во спална, се утепа од плачење да спиеме во дневна на кревет.
Стопати го прашав што му е, едвај успеа низ солзи да ми каже „Се плашам од главата“ и тоа шепкајќи, исплашено. Го однесов да ми покаже која глава, а тој тресејќи се право кај наткасната каде што имам едно платнено торбиче со слики од коњче, жапче и пиле. И ми вика „Од коњот главчето се плашам“. Не знам зошто се исплаши, откако е роден стои тоа таму, си чувам во него влажни марамчиња, креми и слично.
Го извадивме во ходник, потоа легна и си заспа.

Сабајле ми раскажуваше дека торбичката се откачила и му мрднала главата на коњчето.
Гревче мое, од памет се извади.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Фобии кај децата
29.11.2012 15:43:26   
vezilka RR
Никола во последно време почна да се плаши од силен звук, дали нешто што доаѓа од надвор, или некој звук од дома како на пример тропање со врата или слично. Досега не манифестирал такво нешто. Знам дека децата од втората до четвртата година поминуваатниз таква фаза кога им се јавуваат стравови од најразлични работи. Се прашувам дали му е некоја таква фаза, или пак реално од нешто се истрауматизирал па сега му е страв..оти често дома имаме ситуации на голема галама. Се прашувам како да го утврдам тоа?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Фобии кај децата
29.11.2012 15:54:04   
arh_diz
vezilka jas mislam deka im e faza ist e i M ako tropne nesto sto e toa i me guska. Noke se budi nekogas so placenje i bara da go gusnam rakata da ja stavi vo moj rakav


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali dorucekot go preskoknuvate?

Da (33%)

Ne (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!