|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Акни во бременоста
2.6.2009 19:06:02   
Палешка РР
Бременоста носи и сува кожа особено во пределот на стомакот и градите. На лицето се можни пигментации, понекогаш и акни поради зголеменото ниво на естроген во кожата. Затоа стручњаците препорачуваат да се внимава во козметичката нега која би требало да биде без додатоци на масла, дури и пудра и без производи кои содржат ретионол. За време на бременоста не смее да се употребува агресивен крем против акни и кожата треба да се испира со благо средство за чистење.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Акни во бременоста
2.6.2009 19:16:17   
Палешка РР
Незнам што се случува со моето лице user posted image
Кога станав сабајле видов толку акни колку што во животот не сум видела.
Дали и вие имавте вакви промени во текот на бременоста?

< Поракaта ја уредил Палешка -- 2.6.2009 19:17:03 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Акни во бременоста
2.6.2009 19:24:17   
Natasha5
Палешка јас пред да останам имав проблеми со лицето посебно во Т зоната,има нон стоп акни.Ама за срека кога останав бремена лицето ми се исчисти скроз сега немам,мозе да се јави мо една акна ама поминува .Имам слуснато дека за време на бременоста не треба да се мачкаме креми против акни.Не нервирај се ке поминат само не ги цепкај да не ги воспалуваш повеке.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Акни во бременоста
2.6.2009 20:52:00   
mis.
Викаат ако лицето ни се нафрли со акни носиш девојче а ако лицето ти се исчисти и целосно се разубавиш носиш машко.
Еве јас и за двете бремености лицето ми се исчисти и сите ми викаа дека изгледам најубаво до сега.Па дали кај вас се исполни оваа или не,баш ме интересира колку има вистина во оваа.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Акни во бременоста
2.6.2009 21:05:21   
Еца
Мис веднаш демантuser posted image јас во првата бременост имав многу чисто лице, а родив девојче, потоа лицето ми се побрка, акни, мозолчиња, флеки, побудалев, ма со што не се обидов, ништо до сега...забременив и лицето стакло, докторот ми вика дека носам девојче, па не знам што да кажамuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Акни во бременоста
2.6.2009 23:05:48   
Natasha5
Јас ке ви кажам кога ке се породам бидејки не знам сто носам не мозат да видат така да ке ја решиме дилемава за кратко.А инаку до сега не ми било вака убаво лицево.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Акни во бременоста
2.6.2009 23:14:56   
mami
и ние не знаевме што е ама мене лицето ми се исчисти како никогаш до тогаш- а инаку од секогаш сум имала проблематична кожа- и тоа траеше уште некој месец откако се породив и потоа се си почна одново, еве повторно мака мачам со акните, аман веќе..ми здосадија

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Акни во бременоста
5.7.2009 16:52:32   
alex_mo
   Otkako ostanav bremena sliceto mi e katastrofa.Ginekologot mi kaza deka e poradi hormonite ,a mene mi e nekako neprijatna kozata,me cesa,zategnata mi e...
  Nemam nekoe preterano cisto lice ,ama vaka nikogas ne mi bilo.
  So prvata bremenost,liceto mi stana staklo uste od prvite denovi i rodiv sin,a sega se e sprotivno od togas.I aknite i nosenjeto i macninite i mislite na hrana(ama so slab apetit).....Uste e rano da znaeme sto e ama znam deka aknive me poluduvaat...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Акни во бременоста
5.7.2009 20:22:19   
mami
Алекс мо јас еднаш неделно го чистам лицето со маска од- 1лажиче сол, со едно лажиче мед убаво измешано и цело лице убаво ке го истриеш со тоа..му правиш фин пилинг и после го миеш со млака вода..ако кожата после тоа ти е многу сува намачкај помрсна крема, а ако остане убава мазна тогаш доволна ти е некоја хидрадантна крема, ама во минимална количина..не многу ама ги смирува акните

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Акни во бременоста
6.7.2009 2:03:41   
alex_mo
     Fala ti za receptot,sigurno ke go probam.Nemozam da se poglednam vo ogledalo,a i kozata mi e iritirana i ne mi e ubavo.Ke probam pa ke pisam.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Акни во бременоста
7.7.2009 10:31:10   
mami
Алекс ја користам колекцијата на green line- total slear, одлична е...прво го миеш лицето со пена за чистење, после ставаш крема која убаво го освежува и има една мала тубичка која е за спречување на акни, значи од та ананесуваш директно само на тоа место каде почнала да се појавува и тоа ја суши за еден ден...те разбирам како ти е, јас цел живот мака си мачам со лицето- летно време од потта, зимно време од ладното пука, а акните се присутни одамна и не планираат да си одат изгледа

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Акни во бременоста
7.7.2009 10:35:07   
srnicka
Jas koristam eucerin, mnogu mi e skapa ama najubava e. Ednas ja probav i sega nemozam da se otkacam od nea.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Акни во бременоста
7.7.2009 10:36:40   
srnicka
a inaku mi se pojavuvaat akni sega i toa baagi, pa ke vi kazam porucek dali e masko ili zensko

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Акни во бременоста
7.7.2009 10:48:30   
Еца
Јас имав исто проблеми со акните, но откако почнав да го користам гелот за лице Nivea visage Oxygen Power И кремата за лице Нивеа висаж комплет протекшн, лицето ми е стакло.Просто сум изненадена, бидејќи за прв пат ми е вака убаво. Инаку со гелот се мијам само навечер, а од кремата ставам само наутро (така ме посоветуваа во аптека) Можеби се навистина поскапи, но кога ќе видам дека ги користам по неколку месеци, па и не се скапи.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Акни во бременоста
7.7.2009 12:39:35   
mis.
Елена а каков тип на кожа имаш.Мојата е ептен сува и незнам веќе што да пробам,имам користено нивеа за сува кожа но немаше некој ефект.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Акни во бременоста
22.7.2009 21:47:08   
Палешка РР
Ми се јавуваат акни околу 19-24 секој месец, тоа е датумот кога имав последна менструација, па можеби има врскаuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Акни во бременоста
26.8.2011 10:33:05   
*mika*
Bas mi e milo sto ja najdov temava, epten me zasega user posted image
Ajde trudnici koja ima vakov problem, neka podeli iskustvo, ili eventualno resenie , ako uopste go ima user posted image
Jas maka macam vekje 3-4 meseci so isfrlana koza, i toa ne tolku na liceto, kolku sto imam po vratot, ramenata i na grbot.. neznam sto da pravam.. i toa nekoi akni ne sto traat po nekoj den, tuku so nedeli.. pa sitni mali okolu niv eden kup..aman mislam ke puknam. Porano (mi se pojavuvaa cat pat na liceto vakov tip na akni) i problemot go resavav so Chloramfenicol, antibiotska krema, i epten imase efekt. Ama sega deka bremena, nesmeam da koristam. Ginekologot mi preporaca losion so Klindamicin, ama i tamu pisuva ne se preporacuva vo bremenost, pa ne se osudiv da pocnam. Ne za drugo, ne se 2-3 akni pa aj na niv samo da stavam, tuku golemi povrsini.. Se macam sega so losion od kamilica ( na Doctors) i posle stavam bebeska pudra, demek ja odzimalo vlagata pa ne se razmnozuvale.. ama nekako slabo ima efekt..
Ve molam kazuvajte spas... me poluduva kozava.. da sum sigurna deka e samo od hormonive, ke se smiram, ama mi e strav da ne e nekoja bakterija, da se siri.. pa da ne napravi samo poloso.. user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Акни во бременоста
21.9.2011 22:18:44   
cece81
mika i jas se raduvam so temata sto ja najdov , pa gi molam site rr da pisuvaat za nivnite iskustva. Eve vo momentot i jas imam problem znaci vo 4 mesec od bremenosta mi se pojavija akni isklucivo na bradata, pred da zabremenam imav lice staklo, mozam da recam . Dodeka pak sprotivno mi se slucuva so grbot sega vo bremenost mi e cist nemam ni mozolce ni fleki crveni, a pred toa imav.
Iskreno da vi kazam i mene nerva me faka so bruncinjata na bradata za da gi smiram stavam kkantarion maslo koga sum po doma, dosta se smiruva kozata. Se slucuva cesto od sabajle da stanam so cisto lice no toa trae 1-2 dena i povtorno se akite prisutni t.e se pojavuvaat novi.
Sekade citam deka se e do hormonite i deka posle bremenosta se se vraka po staro!

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Акни во бременоста
13.11.2011 0:17:34   
ana mari
i jas imam problemi so aknite se nadevam deka posle bremenos ke mi se iscisti liceto

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?