|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бабини деветини или вистина???
27.4.2009 17:11:42   
Adrijana
Ne znam za vas no sekade kade sto ke otidam, na gosti, ako domakinite znaat deka sum bremena, vadat se sto imaat za jadenje da si zemam , za sluajno da ne me fati strv i demek od sram nema da pobaram da mi dadat, i taka posto ja ke mislam na toa jadenje celo vreme, mozelo nesto ( ne daj boze ) da mu se sluci na bebenceto. Ili pak kako "prevencija" od takvo nesto starive mi velat " ako pomislis na nekoe jadenje , a vo momentot ne si vo moznost da go najdes, lizni si go prstot". Vi se slucuvaat vakvi raboti i na vas ili??? I sto mislite ima nekoja vistina vo vakvite nesta???

< Поракaта ја уредил Палешка -- 18.6.2009 19:32:06 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Babini devetini ili vistina???
27.4.2009 17:43:01   
Lady
Страшно, ич неќам вакви работи.. инаку да, цело време ми збораат лизни си прст напрај ова напрај она, немој куче да галиш да не ти биде детето залижано, и 300 такви глупости, ок си е што старите си веруваат и си ги негуваат тие работи, ама јас несакам да ги знам, кога не ги знаеш не ти значат ништо.. секој ќе ти кажува различни работи, што да си праиш.. ААаа, да ќе заборавев user posted image последното што ми го кажаа е да не спијам кога заоѓа сонцето.. за детето да не заоѓало од плачење... ооф, јас немам ама ич контрола на спиење периодов, по цели денови преспивам..... и така тоа.. user posted image поздрав

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 2
   Бабини деветини или вистина???
27.4.2009 19:04:57   
Adrijana
super user posted image ja mislev samo na mene mi zborat takvi raboti xoxoxo, a si slusnala za toa deka trudnica ne treba da jade so golema lazica, zasto posle bebeto ke ima golema usta... ne mi se veruva kakvi se raboti i mislenja postojat:)) mislam deka stvarno podobro e da ne gi ni znaeme vakvite veruvanja za da ne se zamarame ni potsvesno, no ponekogas se tolku mnogu smesni i nelogicni.
podravcinja polnouser posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 28.4.2009 6:58:10 >

(Одговор на членот Lady)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бабини деветини или вистина???
28.4.2009 7:00:53   
Еца
user posted image user posted image user posted image со оглед на тоа дека сум по втор пат бремена,кога ке почнат лугето да ми кажзваат вакви работи само ги прекинувам со она моето,А да знам,знамuser posted image мислам навистина можеби има во сето тоа нешто можеби нема,но некогаш лугето се напорниuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бабини деветини или вистина???
28.4.2009 8:06:10   
mami
кога ќе почнеа да ми зборат за храна, се вадев на моментот- ми се лоши повраќам, кучиња галев нон стоп и детето не ми е залижаноuser posted image јадев со голема лажица и нема голема уста, и спиев нон стоп па Лука е ранобудник и воопшто не плачеше ни како бебе а ни сега..се се тоа глупости- а такви има да се изнаслушате...а знаете за она дека не се постилаат алишта за сушење откако ќе зајде сонцето и не се фрла губре по темница??? појма немам зошто ама свекрвами и ден денес мрчи за тоа

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бабини деветини или вистина???
28.4.2009 8:20:26   
Anushka
zatoa sto netrebalo mesecina da mu gi ogree alistencata, a za gubreto navecer, demek srekata si ja frlas. Isto i ne se trese carsav navecer. Jas i den denes na decata ne im pruzam alista nadolu zakaceni, tuku samo nagore. Demek, nema da rastele.
A gi banjav i pred 12 na pladne, demek, koga denot rastel i decata da rastat.
Znaci: ne veruvam vo babini devetini, ama veruvam vo verba i vo pozivna energija. Toa znaci, koga se raboti za decinjata, ke napravam se' taa pozitivna energija da im ja vnesam vo zivotot, pa makar i ponekoja babinka devetinka ke upotrebam.
PS: jas ne samo sto galev (i galam) zivotinki razni, tuku si gi cuvam i hranam i si gi sakam mnogu, kako da mi se deca i tie.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бабини деветини или вистина???
28.4.2009 8:57:01   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

Znaci: ne veruvam vo babini devetini, ama veruvam vo verba i vo pozivna energija. Toa znaci, koga se raboti za decinjata, ke napravam se' taa pozitivna energija da im ja vnesam vo zivotot, pa makar i ponekoja babinka devetinka ke upotrebam.


Тука се согласувам со тебе и јас исто мислам за некои работиuser posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бабини деветини или вистина???
4.5.2009 22:07:05   
mis.
Јас лично не верувам во такви глупост но имаат ми кажувано блиски жени дека ако украдеш овошка,цвеќе или нешто друго и потоа се допреш на некој дел од телото на тоа место бебето ќе има белег.Оваа го има пробано една моја блиска особа украла праска и се фатила за газето и бебето има белег во форма на праска.Има ли некој такво искуство и дали верувате во вакви нешта?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бабини деветини или вистина???
5.5.2009 0:17:44   
niki
Majka mi ukrala sliva koga ja nosela sestra mi i se cesnala po glava i ima sestra mi ogromna bemka vo kosata sto lici na sliva, nemoze kutrata raat da se iscesla od nea. Ne veruvam deka e bas poradi ukradenata sliva, slucajno se pogodilo ete.
A za jadenjeto i mene mnogu me gnjavea, a mnogu me nervirase ja creva isturav od povrakanje i nisto ne mi se jadese. I sega kerka mi ne jade mnogu i mi vikaat ako ti e koga ti vikavme jadi ti ne,ne.
Gluposti i slucajnosti.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бабини деветини или вистина???
24.6.2009 23:57:06   
Еца
Луѓето веруваат во она во што сакаат да веруваат, некогаш и се плашеле од некои непознати за нив работи и тоа поминувало од колено на колено, и останале многу работи од минатото.Денес во еден современ свет се уште постојат тие бабини деветини, но понекогаш некои работи знаат да се поклопат една со друга, и веднаш она нашето вкоренето,ете има нештоuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бабини деветини или вистина???
25.6.2009 0:20:43   
biljanaM
Бабини деветини ама понекокогаш и живи вистини...Јас лично верувам и не верувам...верувам во енергија (позиттивна и негативна), верувам во она што ке го видам, а сум видела нешта за кои друѓите би рекле дека ми се причинува итн....Во врска со уроци верувам, Воислав си носи амајлија за против уроци за секој случај, оти комшивката одма до нас ја бие лош глас т.е.и се познава дека е лоша жена а нонстоп се звери во нас...

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бабини деветини или вистина???
25.6.2009 0:25:15   
Еца
Да јас потполно те подржувам во она што го кажа, но понекогаш дури и се плашам да верувам во она што ми се случува или го знамuser posted image затоа мислите ги насочувам во поинаков правец, а за позитвна и негативна енергија, тоа дефинитивно држи, да не праиме муабет за тие некои жени, баби, вештерки кои и не знаат друго освен да  се занимаваат со животите на другите луге и да им се полни срцето кога ти се случуваат само неубави работи.Само подалеку нека се....

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бабини деветини или вистина???
25.6.2009 0:39:50   
biljanaM
Да Еленче ама таа ни е комшивка...веруваш ли дека ми создаде чувство на омраза, мислам кон неа...никој не сум мразела така како што мислм дека ја мразам неа...неможам да излезам некаде а таа да не ме испрати, веруваш ли дека стои и гледа каде одам...

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бабини деветини или вистина???
25.6.2009 0:44:33   
Еца
Да, да добро познато чувство кое ти внесува некој страв, ти пренесува негативна енергија и едноставно не можеш против тоа , посилно е од тебе...Уф какви лоши луѓе постојатuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Бабини деветини или вистина???
25.6.2009 9:40:58   
mami
Познато чувство..гледам тие луѓе да ги одбегнувам најмногу што можам

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Бабини деветини или вистина???
25.6.2009 14:58:33   
Adrijana
Ima mnogu takvi losi luge, sto duri i samo koga ke ki vidis ke pocnes da se osekas loso. Sum slusala mnogu prikazni za takvi sto pravat bozem losi magii bla bla, ama jas voopsto ne im se plasam i ne im obrkam vnimanie. Ako tie tolku silno veruvaat deka mozat da mi napravat nesto loso na takov nacin, jas sto pati poveke veruvam deka ne mi mozat nisto, i celata negativna energija sto ke ja  upatat kon mene, od  mene samo ke se odbie kako od ogledalo i ke im se vrati na niv, i ova mi uspeva bar do sega. Tie se tazni, ocajni, osameni i bolni luge sto ne znaejki kako da dojdat do sreka im zaviduvaat na drugite i ne podnesuvaat nikoj da e sreken, i na takov glupav nacin se usrekuvaat, lazno se razbira, epa bas ic ne im se plasam.
I ne gi ni izbegnuvam , neka begaat tie od mene, ako sretnam nekoja takva zloba si se ispravam napred, glavata gore, i slobodno neka proba nesto, ako me zagleduva ili sepka nesto taka megu zabi ili pak se prekrstuva ( se ima slucuvano)jas pocnuvam da ja imitiram sto taa pravi toa i jas (iako nemam vrska sto pravamuser posted image ), no sekogas uspeva ili ke ja navedne glavata ili ke izbega.
So verba vo Boga i dovolno pozitivna energija vo sebe nikoj nisto ne ti moze.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Бабини деветини или вистина???
25.6.2009 15:01:09   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image браво мила..само така треба за лошите луѓе

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Бабини деветини или вистина???
31.7.2009 13:02:13   
Tanjicka
a sto e so toa deka ne treba da izleguvas navecer do 40 dena, demek ke ti prestanelo mlekoto? moze bas ke bidam vo takva situacija , ako se porodam pred 5 septemvri a ke treba na toj den da odam na svadba kaj moja drugarka? svekrva mi vika ne sum smeela da odam, jas licno smetam deka e glupsot toa, zasto nemozam da svatam kako moze toa sto e nok da ima vrska so mojot organizam i mlekoto? user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Бабини деветини или вистина???
31.7.2009 13:05:59   
mami
апсолутна глупост, јас бев на свадба кога Лука имаше само 20 дена, после бевме на негови па мислам 3 месеци и немало проблем...уживај си и ич да не се секираш за млекото, само од искуство- стави тогаш дупли влошки во градникот зошто ке ти тече млеко многу, дека бебушот ке утне најверојатно еден оброк и кога ке дојдеш дома измолзи се убаво

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Бабини деветини или вистина???
31.7.2009 13:11:38   
Mammy
Е вака да ви објаснам зашто велат да не се излегува навечер заради млекото. Тоа останало уште многу оддамна како верување, ама според мене можеби за тоа време и оправдано. Пред се тоа е поради тоа што се верувало да не се исплаши нешто леунката т.е. доилката. Тогаш на прмер, а и денес во некои рурални средини, луѓети имале полски ВЦ-а и навечер излегувале надвор. Па од тој аспект да не се исплаши доилката и од голем страв и стрес да и секне млекото. Се претпоставува дека тогаш е доста осетлива жената. Значи ова верување има некоја оправданост за тоа време. Денеска, нормално, кој како сака.

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Бабини деветини или вистина???
31.7.2009 15:35:40   
milijana
Ja veruvam vo takvi raboti koi gi narekuvate babini-devetini, zosto za mene i na mene mi se cinat vistiniti.Mozebi se e sugestija i cista ili necista sovest-kako sto veli filozofot jang..no, za mene tie stari veruvanja nosat vo sebe nesto iskonsko, od damnina sto velat...koe ete jas go veruvam.Pozzz

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Бабини деветини или вистина???
31.7.2009 15:37:04   
BEBICA
Ja nesto ne veruvam vo takvi raboti.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Бабини деветини или вистина???
31.7.2009 15:41:35   
milijana
Za BiljanaM..sakam da i kazam so najdobri nameri.Amajlijata za mene ne moze da bide pogolema od bozjata sila.Ako ti e strav od raboti vrzani za lugeto(t.n losi luge) nema podobra amajlija od toa deteto svoe da go izmies so svetena voda koga izleguvas(ili koga ti doaga nekoj doma vo koj ne si bas sigurna deka ti misli dobro)Onamu kade sto spie mozes da si zakacis malo ikonce.Edna moja drugarka napravi taka i sega mi vika,,Detevo mi se smiri, mirno si spie,,Mislam deka nema nisto loso vo toa.Pozz do site

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Бабини деветини или вистина???
8.8.2009 13:05:22   
acka
mene mi imaat kazano da ne klocam  macka so noga zoso deteto ke imalo mnogu vlakna niz celo telo.dali ste zapoznaeni so toa i sto mislite za toa jas licno ne veruvam mnogu.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Бабини деветини или вистина???
8.8.2009 23:31:44   
Боцко
луѓе бе, 21 век ли сме или што сме? мислам дека човек ако навистина се потруди може а голем број „бабини деветини“ да даде научни и логични објаснувања. не значи дека ако на еден нешто му се случило истото тоа треба да им се случува на сите.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?