|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Тромбоза после бременоста
10.7.2010 20:54:08   
Pepe
Dragi ringerajki....Bi ve zamolila dali nekoj znae nesto vo vrska so tromboza posle bremenosta...Istata ja dobiv vo 5 mesec na bremenosta i so 7 clexan inekcii mi se smiri kompletno sostojbata...Otkako se porodiv sostojbata mi e dramaticno vlosena..Primiv 27 Clexan inekcii,i na kratko,t.e, na edna nedela mi se namalija simptomite.Sega nogata na koja mi ja dijagnosticiraa trombozata mi e skoro dvojno potecena.Zbudalena sum od grizi,mi preporacaa miruvanje i sega pak ke odam na kontrola,ama kako da miruvam so dete koe nema ni 2 meseci?user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Cuceto go dojam i go dohranuvam so adaptirano mleko....Znae li nekoj priroden lek za trombozata,nesto sto ke mozam da go pijam ,a nema da smeta na doenjeto?Molam za sekakva pomos....
OCAJNA SUM.....


< Поракaта ја уредил Julie -- 10.7.2010 21:12:36 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Тромбоза после бременоста
10.7.2010 21:15:58   
Julie1
Драга нешто што најдов на интернет (дневник)

Аспиринот е најчесто користен лек против тромбоза

Со сигурност денеска се смета дека зголемениот број пациенти со коронарна артериска болест и инфаркт на миокардот се последица на затнување на некоја коронарна артерија на срцето со тромб на претходно променет лумен на крвниот сад од артериосклеротични промени.

Индикациите за примена на антикоагулантна терапија се широки и контроверзни. Најчесто, таа терапија се применува кај срцеви болни, за превенција на коронарна артериска болест со нестабилна ангина пекторис и срцев инфаркт, срцеви аритмии, а особено кај пациенти со треперење на преткоморите и историја на појава на тромбоемболизам, проширено срце со срцева слабост, кај болни со срцеви мани и валвуларни болести, кај оперирани пациенти со вградени вештачки валвули и бајпас-операција, како и други состојби.

Многу лекари и фармаколози повеќе децении го насочија вниманието во третманот за успешно спречување на тромбозата и тромемболизамот на крвните садови со антикоагулациони и фибринолитични лекови, кои широко се применуваат во светот и кај нас.

Во групата на антикоагулантни лекови што спречуваат синтеза на факторите на коагулација влегуваат многу лекови, а меѓу нив, како најчесто користен лек е аспиринот и други групи лекови - дипиридамол, сулфинпиразон, инхибитори на синтеза на тромбоксан, простациклин, хепарин, тиклопидин и фибринолитички лекови.

Апсиринот во почетокот се даваше во големи дози, кои даваа несакани ефекти на гастроинтестиналниот систем. Во последната деценија е утврдено дека аспиринот има корисен ефект и во мали дози од 1-2 мг на 1 кг телесна тежина или од 100-160 мг дневно. Несакани ефекти од аспиринот се: крвавење од органите за варење, болка во стомакот, киселина, мачнина и опстипација. Денес преовладува став дека оралната антикоагулатна терапија треба да се дава истовремено со хепарин паренетерално, по поставување на дијагнозата кратко време, а потоа се продолжува со антикоагулантна терапија.

Хепаринот е лек што не го раствора тромбот, туку спречува понатамошно ширење и зголемување на тромбот и појава на нови тромбози. Така хепаринот овозможува по природен пат делумно или целосно растворање на тромбот и овозможува непречен проток на крвта низ крвните садови.

Пред да се почне со антикоагулантна терапија, секој пациент треба да направи лабораториски анализи, односно да се одредат вредностите на IR и протромбински тест. Со тие тестови се одредува нивото на коагулационите фактори што се неопходни во процесот на коагулацијата на крвта, при што се одредува дозата на антикоагулантните лекови. Резултатот од тестот се мери во IR-единици и проценти на протромбинското време. Во почетокот на терапијата протромбинското време се проверува почесто, а кога ќе се постигне соодветна доза се прави поретко, во временски интервали.

Времетраењето на антикоагулантната терапија е различно и зависи од болеста. Нема консензус колку време ќе трае. Прекумерното дозирање со антикоагулантни лекови може да доведе до крвавење, при што треба да се реагира веднаш - да се консултира лекар.

Дозирањето на лекот не треба да биде во зависност од тоа како се чувствува пациентот или од типот на исхраната. Ако се заборави да се земе лекот, се консултира лекар. Ако истовремено пациентот пие други лекови, како што се аспирин, лекови за спиење, за кашлица, за главоболка, за алергија, лаксативи, мултивитамини со витамин К и други, тие може да влијаат на ефектот на антикоагулантната терапија. Пациенти што треба да изведат стоматолошки и други оперативни интервенции треба да се консултираат со лекар и да посочат дека земаат антикоагулантна терапија. При оваа терапија треба да се јаде соодветна исхрана, да се избегнува храна богата со витамин К, одреден зеленчук, риби, маслиново масло, храна богата со маснотии, нагли диети и какви било други промени во исхраната што може да влијаат врз антикоагулантната терапија. Треба да се избегнува алкохол.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Pepe)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Тромбоза после бременоста
10.7.2010 22:52:48   
Тања РР
Pepe Клексан инекциите се најсоодветен третман за твојата состојба. Треба да продолжиш со нив уште некое време, лекот не се излачува во млекото па според тоа не е штетен за бебето. Лекарот може да ти препише и таблети за истата состојба кои исто така не влијаат на бебето.
Исто така, ти препорачувам да си купиш специјални еластични хулахопки со одредена компресија ( ќе ти ги препорача д-р) за отечената нога. Би било добро да ги носиш барем 2 години.

< Поракaта ја уредил Тања -- 11.7.2010 16:08:13 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Pepe)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Тромбоза после бременоста
11.7.2010 9:18:03   
arh_diz
Pepe jas dobiv tromboza vo rana bremenost. I poradi nesoodvetnat terapija imav spontan abortus.Isto nogata mi bese otecena nemozev da se dvizam trombozata e seriozna bolest trombot moze da se otkaci i da otide na srce i togas nastapuva smrt ili pak na beli drobovi kade sto ti stavaat posebna sonda se preporacuva miruvanje. Posle toa fala mu na gospod naidov na doktor koj e navistina dobar specijalist mi ja vodi sega bremenosta isto sum na Kleksan inekcii i mi rece deka 2 nedeli posle poroduvanje moram da gi primam. Eve nesto od moeto iskustvo se nadevam deka ke ti pomogne. Jas primav Kleksan inekcii i ne samo sto gi primav sekoi dve nedeli pravev rezultati na hemostaziograma i D-dimer( kolicestven , i kacestven ) ova za D dimerot e mnogu vazno zatoa sto gledaat dali se rastvara trombot.Nosev hulahopki znaci ne onie sto se za obicni veni nego za lecenje ,i seuste gi nosam  najdobri se Sigvaris svajcarska firma cenata im e okolu 150-200 evra zavisi od materijalot hulahopkite se dosta debeli. Jas nosev vtora kompresija a ima do 4  . Se prodavaat po merka pred da stanes od krevet trebanekoj da ti gi izmeri nozete i spored toa gi kupuvas hulahopkite corapi nikako A pred da gi nosam hulahopkite edna nedela dodeka da mi padne otokot nosev zavoi ( iskreno takov zavoj debel za veni nemam videno vo Makedonija ) znaci so toj zavoj se spie i toa nekolku dena nesmees da go vadis . Otkako ke go izvadis ke se vidi dali spadnal otokot.Posle toa gi oblekuvas hulahopkite isto so niv jas na pocetokot spiev se varev znaci vo niv ( tie ja podobruvaat cirkulacijata i ne dozvoluvaat da otekuva nogata) Ednas mesecno odev na eho za da se vidi kako tece krv niz nogata i niz celoto telo. Kleksan na pocetokot primav doza 08 (vo Makedonija ja nema) ke treba da primas poveke inekcii. Mnogu e vazno dozata so Kleksan da ti ja odredat pravilno dokolku e mala doza mozes da primas podolgo vreme. Procesost na lecenje e dolg od 6meseci do 1 godina a moze i poveke ama pred 6 meseci ne e dobro da se prekine bar na mene taka mi rece doktorrot zatoa sto moze da dojde povtorno do tromboza.Nesto sto na mene najmnogu mi pomogna e hirudoterapija ( terapija so pijavici) odev na 5 proceduri i togas nogata se izednaci so drugata.Ti posakuvam  sto pobrzo da se izlecis
Dokolku imas bilo sto prasaj slobodno

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 11.7.2010 9:19:30 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 4
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali preferirate da odite vo teretana?

Da (17%)

Ne (67%)

Ponekogas (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!