|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Срамење кај децата
25.6.2009 21:08:34   
Еца
Моето дете нема срам ама баш од никој.Знае некогаш ако дојде некој непознат за неа да седне настрана и да го мерка, но пак бара начин да се закачне.Не ми се верува што дете ќе беше.А знам дечиња кои претерано се срамат и додека има некој непознат седи со главата надолу. Кое е вашето искуство во врска со оваа фаза од развојот на детето, колку трае, и дали може да предизвика негативни ефекти?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Срамење кај децата
26.6.2009 8:20:53   
mami
Лука се срами мноооогу ретко. Обично со сите се закачка, кај сите оди во раце...по продавници и попуст ни даваат дека ги шармира продавачките...едноставно такво е детето...и подобро така, отколку да се плаши од сите и да неможам на гости на раат да отидам..се надевам дека не е фаза и ке трае засекогашuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Срамење кај децата
4.1.2010 15:06:48   
mother 29
Марко се срами ептен .не сака кај никој да оди во раце,ако некој му збори го гледа чудно или се бутка во мене!не сака никакви контактни со никој освен со деца!проблем!user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Срамење кај децата
4.1.2010 15:36:32   
BEBICA
I Monika eve veke dva meseca se srami od nepoznati luge ili od nekoi koi retko gi gleda.No nie imame uste eden problem od 9 mesec pocna da se plasi od maskiot pol.Edinstveno od maskite normalno go prifaka tatko i i dedovcite ostanatite NE.
A od deca nema sram tuka e mnooogu slobodnauser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Срамење кај децата
14.5.2010 1:05:05   
sinolicka
porano idese kaj site sega mu trebaat dorgi 10 min. da se opusti ama pak e so rezerva

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Срамење кај децата
14.5.2010 11:39:40   
big_mama817
не се срами но е со резерва спрема непознати

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Срамење кај децата
14.5.2010 12:42:51   
nadica
спрема непознати малку е воздржана а тие што ги знае душа им вади user posted image ако непознатите се од женски пол многу побрзо се спријателува а ако се од машки пол и треба време да се опушти

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Срамење кај децата
11.8.2011 16:27:35   
zapce
Матеј во последно време почна да покажува знаци дека се срами од некои луге, кога некој ке му пријде, ке го праша нешто веднаш се трга се бутка во мене, се крие, ја гледа личноста извесно време а потоа се отпушта и нема гајле. Еве вчера ми дојдоа братучетките кои имаат дечиња од школска возрсат и тетка ми. Прво кога дојдоа тој се срамеше и седеше во мене а потоа се отпушти, си играше со дечињата, изведуваше глупости така што денеска и тие го чуваат бидејки паузираме еден месец од градинка и денес и утре нема кој да го чува (па ми дојдоа како кец на десетка)user posted image , а тој се отпушти и немал гајле со нив денеска.



_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Срамење кај децата
14.10.2011 12:33:31   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817 RR

Дали вашето дете е срамежливо по природа?
Син ми обично само се срами ако некој не му е симпатичен и се рабира ако некој не му е познат што и нормално нели .
А,вашите деца какви се ?

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Кога се породив со второто дете мм го однесе големиот син на работа и таму полно луѓе го закачаат се скрил позади него и не сакал да излезе.Толку ми беше чудна неговата реакција да се срами тешко ми беше да поверувам дека така направил.Во таква ситуација сме се нашле и друг пат и истото го прави.Се срами само од непознати луѓе и кога се многу.

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Се срами од непознати и тоа многу, на почеток и се крие позади мене, ама ја држи некое време и после се опушта па ни срам, ни перде. Среќа овде никој ништо не ја разбира кога зборува инаку какви се не изјави имам чуено, би пропаднала од срам.

ИЗВОРНА ПОРАКА: kiki_riki

се срамиме ио непознати и од познати

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

сега почнува со моментот срамење, ама ако му е  ептен ептен непознат и тоа зависи кога како, некогаш е супер расположен и се закачка и си игра а некогаш само бега кај мене и кај татко му, ама не е ништо страшно, ретки се случаите кога се срами



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Срамење кај децата
14.10.2011 12:48:44   
Felly RR
Матеа се срами првите 5 минути кога има некој непознат, потоа гајле нема.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Срамење кај децата
14.10.2011 13:08:50   
rehana
pa vise pocnuva da oseka sto e toa sramezlivost, porano igrase na muzika eptem sega ke se zaigra i gleda ke ja gledame so voodusevuvaje i odma ke dojde kaj mene ...mamaaaaaa takva usramena.doduse vo situacijava nemame pusteno muzika edno mesec dena ama ...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Срамење кај децата
14.10.2011 14:07:51   
kikicka
Leona od koga pocna da razlikuva koj go ima videno prv pat a koj poveke pati pocna so toa nejzino sramenje i a nekoj ja zadeni cute ja spusta glavata i se pika vo mene i pocrvenuva i mene mi e mng smesna i taka si ja mrdna nogata kako da se pravi mutava i si se smeska kako macenekoe.Bash vcera vo marketot edna zena ja zadena i takva cela se stopi i ja vrti glavata hahahahha amaposle nekolku minuti se opushta :D

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот rehana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Срамење кај децата
9.11.2011 15:24:51   
JovanaJ
Sramezlivosta mislam deka e samo faza vo odrden period od razvojot. Namo nasiot pristap kon toa dete e isto taka mnogu vazen. Jas kako mala bev mnogu sramezliva no, majka mi mnogu me forsirase mislejki deka so toa ke me napravi da stanam pokomunikativna so drugite deca. Sekako ne so losa namera ama pristapot ocigledno ne deluvase. Cesto znaese da me odnese "so sila" do grupa na deca za da si igram. Ama toa na mene deluvase mnogu loso i seuste se sekavam deka se poveke i poveke se povlekuvav vo sebe i ja gubev samodoverbata.
Sin mi isto bese sramezliv do vtorata godina. Poucena od iskustvoto so majka mi, vo nitu eden moment ne go prisiluvav da si igra so nekoi deca ako ne saka. Ostavav sam da pocne da komunicira , na nacim koj sto sam ke si go odbere...
I uspeva navistina! Negovata komunikacija so decata sega e super, vospostavuva kontakti mnogu lesno, opusteno i najvazno od se so mnogu samodoverba vo sebe. Koga go gledam mnogu mi e milo sto ne ja povtoriv greskata na majka mi. user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Срамење кај децата
8.12.2013 15:58:59   
Mihaela 2010
Pred nekoj den neznam sto mi tekna ( a prethodno so koleski od rabota kazuvaa za simpatiite na nivnite deca i nivnite reakcii) ja prasuvam M dali ima nekoj simpatija dali nekoe dete i se dopagja vo gradinka...lleee ne ocekuvav ama onaka sramezlivo mi rece neeee pa koj da mi se svigja,ja podnavedna sramezlivo glavata i vednas mi smeni temauser posted image
e stvarno ne ocekuvav vakva reakcija od dete od 3 god i 7 meseci

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?