|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Децата сакаат слободни активности
5.9.2010 0:59:12   
Maca25
Било да имате помали или постари деца до вас секојдневно стигуваат информации за различни видови слбодни активности. Понекогаш не размислувајќи избирате некоја активност мислејќи дека е добро за вашето дете да има дополнителни обврски низ кои ќе совлада нови вештини и ќе усвои нови знањеа. Колку што детето е постаро толку и бројот на активностите е поголем и во најголем број од случаите неговиот избор не зависи од вас, туку од влијанието на неговите врсници.
Често родителите се прашуваат како да ја изберат најдобрата активност за своето дете. Во текот на растот и развојот на вашето дете секојдневно забележувате некои способности кои до вчера не сте ги виделе. Секоја нова активност за родителите е задоволство, а за децата извор на доверба и охрабрување за усвојување на нови и несовладани сктивности.
Понекогаш се случува родителите кај некои од активностите кои детето не ги извршува на начини како што се очекува од него за одговраат со прекор. Тие избрзани прекори може негативно да влијаат и да предизвикаат одбивност кај детето кон која било форма на активност која го потсетува на неа. Се случува млади родители да се обидуваат да му наметнат на детето некоја активност за која тоа не е спремно и не може соодветно да одговори на барањата. Затое неопходно да се следи психофизичкиот развој на детето набљудувајќи го во различни ситуации.
Често се прашуваме која активност е најдобра за нашето дете. Ако тргеме од сознанието дека децата до 3 години немаат потреба од социјализација и за активност во рамки на група, тогаш и слободните активности на таа возраст не мора да се прифатат како органирана активност кај најголем дел од децата. Најдобро е да се консултирате со наставниците или виспитувачите во градинките за да не го прецените или потцените способностите на вашето дете.
Често се случува родителите да го насочуваат детето кон активности за кои тоа не покажува интерес и склоност, па тоа тие активности го доживеале како казна, а во некои семејства поради страв од казна детето не покажува отпор. Некои од родителите пак, цел живот се стремат кон некои активности кои тие не успеале да ги остварат поради различни причини и затоа потсвесно имаат потреба да го насочуват соето дете да ги оствари нивните потиснти желби и нереализирани соништа.
Децата често се восхитени од други деца за активностите кои ги посетуваат, па под влијание на врсниците имаат потреба да го направат истото. Во школската возраст не е важно кои активности се во прашање, туку колку ги има. Затоа, отворено разговорајте во своето дете и настојувајте да дознаете што го поттикнало да ја избере понудената активност. Бидете отворени, изнесете му ги своите мислења, разјаснете ги сомневањата околу своето противење. Немојте детето да добие впечаток дека не ги поддржувате неговите желби.
Запамтете дека слободните активности треба да бидат задоволство и радост за вашето дете, а не обврска низ која ќе се изгуби слободата, самодовербата о времето за игри и дружење, кое му е неопходно во периодот на ратење.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Децата сакаат слободни активности
5.9.2010 20:01:37   
mama26
moevo izrazuva zelba veke nekolku meseci za karate.go ineteresira.pravi takvi pokreti.no neznam nie dali imame vakov sport ne sum cula kade ako ima...i ne li e mal da go zapisam uste sega?ima 4 godini i 1 mesec      p.c ubava tema macouser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Децата сакаат слободни активности
5.9.2010 23:14:37   
Maca25
Заборавив да напишам дека е извадок од 24 Часа здравје. Ги извадив деловите кои мислев дека се поучни. Јас никогаш не би ја терала Нина да посетува нешто за што сум сигурна дека нема никаков интерес, а исто така затоа што мм е уметник - сликар, никогаш не би ја терале да ги следи неговите стапки и таа да е уметник. Ја гледаме дека сака да црта, кога ќе посака мм и дава одма лист и боички (има посебни за неа купено) но брзо и здосадува па почнува нешто друго да си игра. Уште е мала за било каква дополнителна актовност, освен она што го прават во градинка, а гледам дека имаат поголем дел од денот слободни актовности, ако изјави желба за било што не е пробле м би и дозволила да проа, да види дали е тоа за неа, исто како што правеле моите родители. Тие ме оставаа мене да одлучам дали ќе продолжам со таа актвност или не, не ме форсираа за ништо. Имам одено на пливање, тенис, одбојка, ритмичка гимнастика, атлетика.. моето време беше исполнето и подтојано бев опкружена со луѓе. На крај се одлучив за јазици и во 3 одд. ме запишаа на англиски и сега јазиците се мојата професија. ИСто така би постапила со Нина.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Децата сакаат слободни активности
5.9.2010 23:15:55   
Maca25
Мама 26 сигурно има курсеви за карате и мислам дека има и за таа возраст. Сега не знам каде живеете, но знам дека во капиштец има сала во која има Карате клуб.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Децата сакаат слободни активности
6.9.2010 9:45:51   
mama26
ok maca blisku mi e kapistec.ke vidam sto ke napravam.fala tiuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Децата сакаат слободни активности
6.9.2010 9:47:46   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Заборавив да напишам дека е извадок од 24 Часа здравје. Ги извадив деловите кои мислев дека се поучни.
user posted image user posted image kuti ziti se se ubiv od citanjeuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Децата сакаат слободни активности
7.9.2010 11:00:58   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

moevo izrazuva zelba veke nekolku meseci za karate.go ineteresira.pravi takvi pokreti.no neznam nie dali imame vakov sport ne sum cula kade ako ima...i ne li e mal da go zapisam uste sega?ima 4 godini i 1 mesec      p.c ubava tema macouser posted image


Во МК карате спортот е доста развиен, а карате клубови има многу, скоро во секоја населба. А можеби е и малку мал за тоа. Јас кога имав 6 години се запишав на карате и бев најмала таму, но можеби времињата се променети user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Децата сакаат слободни активности
7.9.2010 11:17:22   
mama26
i jas mislam mal e.ke vidime.ke razmislime.user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Децата сакаат слободни активности
8.9.2010 9:52:25   
mama26
od ovoj mm nemozam ni na aktivnost da go zapisam detevo,mi vika jas ke go naucam sve ne se sekiraj koga ke dojdam.aman ljubomora negova.moze mu e strav jas da ne naucam karateuser posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Децата сакаат слободни активности
8.12.2013 15:54:35   
Mihaela 2010
M pak vo posledno vreme mnogu saka da igra...taa uste posle godina dena koga ke i pustev muzika stanuvase i igrase,ama sega nekako e nastroena baletski tocki da izveduva...a slusne muzika taa stanuva gi kreva racete nagore i pocnuva da igra...mene bas baletot ne mebendisuva,ako vekje tolku saka bi ja zapisala na nekoj moderen tanc nesto takvo,ama ima vreme uste e malecka

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

koja literatura ja koristis
danielroman (89%)

poezija (4%)

drama (7%)


Број на сите гласови: 28

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!