|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Чистење на дамки од крв
10.4.2010 13:46:09   
sonja75
Neka mi pise nekoja od vas kako moze da iscistam damki od krv na alista ,dali mora nekoe sredstvo da kupam i koe ili pak moze na ekoj drug poednostavne nacin?
Pozdrav

< Поракaта ја уредил profesorica -- 13.4.2010 14:56:11 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Чистење на дамки од крв
10.4.2010 14:12:07   
acka p
probaj so ocet i malku detergent za sadovi vtrij na damkata i ostavi go  maku da otstoi i potoa isperi go ili ako ne probaj so domasen sapun ako imas

< Поракaта ја уредил profesorica -- 13.4.2010 14:55:46 >

(Одговор на членот sonja75)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Чистење на дамки од крв
10.4.2010 14:30:49   
majka 79
dokolku damkata e na beli alista probaj so domestos.
jas sekoja fleka ja vadam so domestos.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 13.4.2010 14:55:19 >

(Одговор на членот acka p)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Чистење на дамки од крв
10.4.2010 23:47:54   
Twins
Jas imam slusnato , damkata da se istrie so sol pred perenje.Ne sum probala ama taka mi imaat kazano deka izleguva.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 13.4.2010 14:55:30 >

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Чистење на дамки од крв
11.4.2010 11:30:24   
ripce
Не можам да препорачам некое средство... ќе кажам како јас правам... облеката извалкана со крв ја закиснувам во ЛАДНА ВОДА (никако во топла), со детергент... ја оставам некое време, па после ја отперувам, ја плакнам, и после во машина на вриење со Ариел. Досега ми нема останато флека од крв.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 13.4.2010 14:55:06 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Чистење на дамки од крв
11.4.2010 15:07:41   
mother 29
ако дамките се свежи, може да се исперат со студена вода или со млака солена вода. Трагите кои остануваат подоцна може да се отстранат со раствор на течен детергент, со разблажен амонијак или со сода бикарбона.

Волнените ткаенини со дамки од крв потопете ги во вода со сода бикарбона. Доколку дамките не исчезнат, употребете амонијак.

Свилените ткаенини со дамки од крв исчистете ги со шпиритус.

Доколку станува збор за ткаенина со непостојана боја потопете ја во посолена вода и оставете ја некое време. Исперете ја во поголемо количество вода.(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Чистење на дамки од крв
12.3.2013 11:27:13   
arh_diz
Damkite od krv najdobro se cistat vo ladna voda da se ostavat da otstojat , vo vodata moze i prasok da se stavi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Чистење на дамки од крв
26.11.2013 16:46:23   
AneLav RR
Дите од крв се вадат со хидроген и тоа најслаб 3%, ако е во моментот, а мислам дека и подоцна делува.А одма треба со ладна вода да се исчисти и после хидроген.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

/
Jana9

Dali ste kolekcioner?

Da (50%)

Ne (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!