|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Забите во текот на бременоста
21.1.2010 12:07:38   
profesorica
јас само 2 пати бев на забар додека бев бремена и тоа зошто морав, ми падна дел од пломба.одвај издржав се препотив.

инаку откако се породив имам константен проблем со непцата.ужас!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Забите во текот на бременоста
8.3.2010 20:36:59   
ananikol
 
Jas veke nekolku dena imam zabobolki i denes pojdov na zabar.Od strav cela se prepotiv ama so da pravam oko ne skolopiv minatata nok.user posted image
Zabot treba da go vadam..user posted image  koga porano stigna za vadenje neznam,lecen bese so vreme.

Mi dadoja ampicilini,Amoxicilline da pijam 3x1 i po eden mesec da se javam vo bolnica za vadenje na zabot.I paracetamol da pijam.
Sega sum vo 30-tata nedela so znaci pred poragaj ke treba da go vadam,epten sum isplasena uste od sega.A do togas ne ke mozam ni da jadam kako so treba.user posted image

Slicni iskustva ????(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Забите во текот на бременоста
8.3.2010 23:03:16   
Палешка РР
Јас user posted image
Ми се јави забоболка во средината на 6-ти месец,знам дека забот беше за вадење. Докторот не сакаше да го вади и тврдеше дека ќе го одржува додека  не се породам. Го отвори и еднаш неделно одев на дренажа, така три и пол месеци. Откако се породив го извадов. Прашај го докторот дали може така и со среќа user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Забите во текот на бременоста
8.3.2010 23:14:02   
ananikol
 Mojot nee otecen,samo me boli na dopir..user posted image

I mi ocrne za mnogu kratok period,posledniot- katnik..lele maki ke si imam do krajot na bremenosta ne ke mozam nisto salam da kasnam.
A za bolikite i da ne zboruvam....haos,pa se odrzavam so paracetamoli


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Забите во текот на бременоста
8.3.2010 23:29:50   
jovanka
i mene mi se javija bolki na dopir i na momenti bea strasni se toa vo osmi mesec mi se slucuvase posle mi se podsmiri i cekav barem 6 meseci bebusot da napravi pa mi go snimaa zabot so rengen najnov tip koe zracenjeto e dovedeno na minimum bidejki go doev i na kraj morase nervot da mi se izvadi i toa bez anestezija izdrziv zaradi mlekoto ma da nemase nekoja pogolema opasnost za toa.zatoa sega samo situacijata pod kontrola pa posle....... resi sto ke pravis.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Забите во текот на бременоста
8.3.2010 23:37:09   
ananikol
Ma mora da se vadi...Ama vidis ne mi tekna za anestezijata i za doenjeto odposle..ee a i toa predstavuva problem...
Mozebi za toa mi rekoja pred poragaj da go vadam-neznam.
Sega treba da gi ispijam ampicilinite  15 dena i potoa + 15 dena i da se javam da go izvadat.Mislev da ostavam za posle poragaj ama vidis ne ne mi tekna na ovie raboti...

So pravam jas bez vas ...

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Забите во текот на бременоста
8.3.2010 23:45:18   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

 Mojot nee otecen,samo me boli na dopir..user posted image

I mi ocrne za mnogu kratok period,posledniot- katnik..lele maki ke si imam do krajot na bremenosta ne ke mozam nisto salam da kasnam.
A za bolikite i da ne zboruvam....haos,pa se odrzavam so paracetamoli
probaj vo soljicka od kafe,edna lazica sol i mlaka nakaj po topla vodicka(ne mnogu zeska)-(mesaj so lazickata pred da ja drzis vodata vo usta) potocno nakaj zabot kaj te boli,zuborkaj vo ustata sto poveke ja drzis vodata toa podobro,na nekolku pati se dodeka ne ja istrosis vodata od soljickata,ova mozes da go pravis se dodeka bolkata ja snema,kolku pati sakas vo denot mozes da pravis nema nikakva stetnost

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 9:10:28   
profesorica
јас сум навистина за ќотек, не сум отишла на забар катастрофа сум.а се почна во бременоста, дотогаш беше се во редuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 9:32:41   
mina_m
ocigledno deka ti e od bremenosta kako sto i samata kaza,i jas imav mnogu golem problem so zabite vo vtorata bremenost,so oteceni nepca i rasipani osmici,katastrofa bev,ama samo sto mi zavrsi bremenosta prestanaa i bolkite,ama si gi srediv zabite

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 9:57:18   
BILE.F
Jас во 3месец, правев заб, ми ставија пломба, и тоа без анестезија, ама издржав.Одев 4пати за истиот заб. Добро излезе на крај.Сега пред месец дена т.е 6месец бремена, бев на контрола и добро е.

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 9:59:27   
arh_diz
Tuka e zadolzitelno vo vtoriot trimestar da se poseti stomatolog . Jas seuste nemam odeno.Treba redovna higiena na zabite dokolku emozno posle sekoj obrok taka mi rece ginekologot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 10:07:13   
mina_m
osven mienje so cetka za zabi, treba redovno so konec da se cistat zabite posle sekoj obrok,taka najdobro se odrzuvaat zabite vo tekot na bremenosta

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 10:09:46   
BILE.F
И претходно си миев заби после секој оброк, се разбира ако сум во можност, не можам да џвакам мастики, но кога останав бремена ми рекоа дека не било добро толку често да ги мијам забите, па јас си го прашав стоматологот и ми рече слободно миј ги.

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 10:22:36   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

Ma mora da se vadi...Ama vidis ne mi tekna za anestezijata i za doenjeto odposle..ee a i toa predstavuva problem...


Не е проблем ниту вадењето заб, ниту анестезијата по пораѓај. Само не треба да се дои два часа по примената анестезија. Ако може да го одржува забот до пораѓај е поубаво, не е препорачливо вадење во текот на бременоста, но ако се мора - се мора.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 15:15:22   
Sandric
Ima i anestezii koi mozat da gi primaat trudnici bez problem, taka da ako mora da se vadi vadi go

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 21:06:27   
ananikol
Ke vidam kako ke se odvivaat rabotite,ako se smiri posle primenata terapija ke gledam da go ostavam za posle poragaj..dokolku e mozno.
Samo strav me faka sto ako me fati da me boli koga ke mi pocnat porodilnite bolki? Napni...a nemozis da napnis boli zabot...lele katastrofa ziva...

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 22:14:27   
Палешка РР
Леле ананикол си ме изнасмеала, кој ти гледа заб кога раѓаш- се ќе ти помине user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 22:20:51   
ananikol
Seriozna sum,stvarno se plasam user posted image user posted image user posted image

sekakvi misli mi proagaat niz glavatauser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 22:24:45   
caci20
Jas imam problemi sega so zabite. Katastrofa. Od super zabi sega zabarkata mi vika mi bile epten meki i samo mi se krsat. Dzabe i kalcium i fluonatril, toa e. Ke gledame da zacuvame sto e mozno poveke

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 22:29:52   
Cacko
jas nemozam da se pozalam za zabite ni koga bev trudna a ni sega,a ne piev ni kalcium ni fluor ni nisto.kumata mi e zabarka i mi rece uste koga bev trudna,sve e individualno,ako resile da se rasipujatm,pagaat i takvi raboti,dzabe ti e i da pies sve i svasta.user posted image taka da resiv da ne pijam i eve sea za sea se super

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Забите во текот на бременоста
9.3.2010 22:32:41   
ananikol
Pa so baras ti tuka aaa???user posted image user posted image user posted image user posted image

Tuka e za placki ko mene so ima problemi so zabite

user posted image user posted image user posted image

P.S. blazesiti so si imas takvi zabi user posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Забите во текот на бременоста
2.4.2010 23:59:13   
ananikol
Posle skoro cel mesec zabobolki,stresovi  i ne prospani noki  zavcera go izvadiv katnikot.
I koga si pomisliv ete konecno ke zdivnam od bolki..krvarenjeto ne sakase da prestani pa pak nazad na bolnica pa mi ja sijaja ranata.
Dva pati vo zivotot  pamtam zabobolka i toa prviot pat vo prvata bremenost  i vtor pat sega.Nemam sreka so zabite vo bremenostite user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Забите во текот на бременоста
3.4.2010 1:04:06   
mama maca
ananikol so anestezija li ti go vadea zabot?I jas pred nekoj den imav strasna zabobolka mi padna lek no zabarot mi stavi dr.lek.toj zab mi bese za plombiranje no koga ostanav trudna zabarot mi rece da ne go pravi zosto stetna bila anestezijata i sega samo lekovi mi menja.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Забите во текот на бременоста
3.4.2010 1:13:50   
ananikol
Da so anestezija go vadev, ima i "sigurni" anestetici koi ne mu stetat na plodot.
A sigurno znam deka mozis da go popravis zabot i vo bremenosta.Jas isto pravev zab vo prvata bremenost.

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Забите во текот на бременоста
3.4.2010 1:17:06   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikolP.S. blazesiti so si imas takvi zabi user posted image

fala na komplimentot koj sto tek sega go vidovuser posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali sme za vo gradinka?
Maja84

Imam bliznacija i i maat 13 meseca i ne znam dali da gi pratam vo gradinka?Sto mislite Vie za toa?

da (69%)

ne (31%)


Број на сите гласови: 88

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!