|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Болки во нозете и препоните
18.2.2010 13:31:04   
lilit
Мили мамички веке сум 30 недела и сакав да ве прашам дали во пследните месеци имавте болки во нозете и препоните .Мене ми е второ  ама многу ми е тешко не можам ни user posted image user posted image да одам ни да лежам сабајле станав во 5 зошто не ми се спиеше.Ако ја има веке темава нека ја премести администаторот.Фала
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Болки во нозете и препоните
18.2.2010 13:39:17   
mom
Jas i so prvo i so vtoro edvaj se dvizev pri krajot, edvaj se vrtev vo krevet so strasni bolki vo matka, polovina, a vo preponite kako da me fakase struja i edvaj odev. Se e normalno toa

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Болки во нозете и препоните
19.2.2010 14:30:45   
Saturn
Лилит, воопшто не се секирај. Јас пред 2 месеци се породив со второто. Првата бременост имав болки во препони, а вториов пат беше многу поболно и тегобно. Проблеми имав уште во 4ти месец. Одев на јога и  имаше една вежба што не можев да ја направам, проблем ми беше ако се движам брзо или ако ја дигнам ногата странично или наназад. На последниот гинеколошки преглед гинекологот установи дека таа болка доаѓа од мускулите кои се од страните на вагината, таму кај препоните. Му кажав дека се плашам да не ми пукне некој лигамент при пораѓање user posted image и рече дека такво нешто нема да се случи и дека и онака при спонтано пораѓање еден од тие мускули ќе биде малце сецнат user posted image . Чудна работа некаде при крајот 2-3 недели пред да се породам ми се омекнаа тие мускули, епизиотимоја имав, но ништо страшноuser posted image . Откако ќе подзакрепнеш после пораѓање се ќе се среди.

(Одговор на членот mom)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Болки во нозете и препоните
19.2.2010 22:20:10   
***Lide***
jas sum vo 8 mesec i ova mi e prva bremenost se uste odam na rabota i sega ovoj mesec pocnav da cuvstvuvam bolki vo nozete dolu vo stapalata i vo polovinata posle podolgo stoenje pa se trudam doma poveke da odmaram kolku sto mi doozvoluvaat obvrskite>Znam deka bolkite se minlivi ama navistina poslednive meseci bile teski kako nateznuvas potesko se dvizis.Pred nekoe vreme do rabota odev za 15 min ama sega odam za 30min user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Болки во нозете и препоните
4.3.2010 17:16:46   
4 meseci
Ja citam ovaa strana i mi e cudo>Jas sum bremena 4 meseci i mn mi se zdrvuva desnata noga od kolenoto nagore!user posted image citam deka i nekoi imaat slicni problemi no vo podocneznite meseci!dali e normalno toa sto mi se slucuva olku rano ili......user posted image

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Болки во нозете и препоните
9.3.2010 15:58:10   
gricko
jas sum vo 11 nedela od bramenosta.vcera vecerta mi se pojavija bolki vo preponite kako igli4ki da me bockaat od vnatre i sega od sabajle pak mi e taka...
vcera bese mnogu ladno mislev da ne sum izmrznala ama sepak me e strav za bebeto.da ne e nesto strasno..
mu se javiv na ginekologot i toj mi kaza deka ovie bolki se normalni no ako se javat nekoi silni bolki i nevoobi4aeni da mu zvonam povtorno...
premnogu sum plasliva  za maloto i ne znam sto da pravam veke...
ako mozete da mi pomognete nekako...
pozdrav i sreken 8 mi mart na site mami4ki i zeni so malo zadocnuvanje...
user posted image

_____________________________

нека секој час од секој ден биде благословен,
со блескав подарок од среќа,
сонот да го делиме заедно,
љубов што ќе трае засекогаш,
бидејќи најдобите работи допрво доаѓаат.

(Одговор на членот 4 meseci)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Болки во нозете и препоните
9.3.2010 16:02:42   
arh_diz
Gricko i jas imav slicni problemi. No mojot ginekolog vednas me smesti vo bolnica poradi tie bolki primav infuzija magnezium i isceznaa bolkite.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот gricko)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Болки во нозете и препоните
9.3.2010 16:10:45   
srcence_25
Dragi mamicki...jas sum vo 14ta nedela i imam problem so spienjeto!
spijam na strana i stom podolgo se zadrzam na edna strana odma pocnuva da me boli kolkot na taa strana koja spijam....po neznam kolku pati vo nokta ja smenuvam stranata samo za da si ja namalam bolkata! mnogu mi e nemirno spienjeto....samo navecer mi e taka...preku den sum vo dvizenje i ne osekam! mozebi vo spienje mi se slucuva satoa sto cela tezina od teloto mi e na edna strana, ama neznam...uste sega mi e tesko, nemozam da zamislam kako ke mi bide vo 30, 40 nedela.....neznam so da pravam....

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Болки во нозете и препоните
9.3.2010 16:21:50   
Adrijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: srcence_25

Dragi mamicki...jas sum vo 14ta nedela i imam problem so spienjeto!
spijam na strana i stom podolgo se zadrzam na edna strana odma pocnuva da me boli kolkot na taa strana koja spijam....po neznam kolku pati vo nokta ja smenuvam stranata samo za da si ja namalam bolkata! mnogu mi e nemirno spienjeto....samo navecer mi e taka...preku den sum vo dvizenje i ne osekam! mozebi vo spienje mi se slucuva satoa sto cela tezina od teloto mi e na edna strana, ama neznam...uste sega mi e tesko, nemozam da zamislam kako ke mi bide vo 30, 40 nedela.....neznam so da pravam....


probaj so pernica megu nozete, no i toa ne e od nekoja ogromna pomos, imav i jas isti bolki i ke pominat ko ke rodisuser posted image ajde izdrzete user posted image se ke mineuser posted image

_____________________________(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Болки во нозете и препоните
9.3.2010 17:05:30   
Mila na mama
Мене со перницата ми беше многу удобно ама јас па и немав некои маки додека бев бремена се изнаспав.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Болки во нозете и препоните
9.3.2010 17:13:18   
elle
luge pa jas sum zaboravila na se so me bolese dodeka bev bremenauser posted image
sega mislam deka mozam i zvezda da pravam i stoj na race....
idni majkicki veruvajte deka tie bolki ke gi nema ke se cuvstvuvate tolku lesno i polni so elan sega odmarajte i uzivajteuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Болки во нозете и препоните
5.2.2013 12:40:29   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Доколку има тема конкретно за ова слободно препратете линк

Инаку не се работи за породилни болки туку болки во карлицата, доле кај препонот само при движење, вртење при спиење од една на друга страна, станување, седнување, облекување панталони или чизми во стоечка позиција- ужасно ме боли доле кај препоните

ЧАРЕ?

пробав вежб за трудници и шетање ама повеќе боли така а и некои вежби за трудници не можам воопшто да ги правам особено оние со кревање на една нога


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Болки во нозете и препоните
5.2.2013 12:47:28   
profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilit

Мили мамички веке сум 30 недела и сакав да ве прашам дали во пследните месеци имавте болки во нозете и препоните .Мене ми е второ  ама многу ми е тешко не можам ни user posted image user posted image да одам ни да лежам сабајле станав во 5 зошто не ми се спиеше.Ако ја има веке темава нека ја премести администаторот.Фала


еве и јас уште пред некоја недела- две почнаа болкиве во карлица, доле кај препоните одвај се движам како стара баба
сега зборев со матичната гинеколог рече дека од што се шири карлицата а бебето притиска и ме боли и ми препорача магнезиум шумечи на 8 саати и повеќе млеко и јогурт да пијам па ке видиме
инаку одвај облекувам чизми со мака

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Болки во нозете и препоните
7.2.2013 18:14:51   
temjanuska2
eve i jas da se pozalam ,nemam bolki vo preponite ama pa zatoa pozadi nervite me umrea.Prvo pocna okolu 7-8 ned na deesnta polovina na zadnikot nekogas ko ke me fatese nemoze da se ispravam kako sum se navednala taka i ostanuvav nekoe vreme.Potoa mi pomina od pred 3-4 ned me fati leviot nerv ponekogas edvaj se vrakam od rabota nemozam da ja ispravam ubavo nogata.Se nadevam deka nema da stanat uste pojaki ovie bolki oti znam trudnici sto bile vo krevet vrzani od ovie nervite user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Болки во нозете и препоните
30.1.2019 11:56:18   
Anii22
Zdravo jas sum veke 11 nedela ot bremenost vrecq pret da si legnam pozna polovinata doliot del ot stomakot da me boli o nozete dali se e normalno ve molam odgovarajte mi

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Болки во нозете и препоните
30.1.2019 11:59:19   
Anii22


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anii22

Zdravo jas sum veke 11 nedela ot bremenost vreca pret da si legnam pozna polovinata doliot del ot stomakot da me boli i nozete dali se e normalno ve molam odgovarajte mi(Одговор на членот Anii22)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

/
Jana9

Od koja vozrast mu dadovte mastika za dzvakanje na deteto?

1 god. (0%)

2 god. (0%)

3 god. (0%)

4 god. (0%)

5 god. i poveke (0%)

Ne mu davam mastiki da dzaka (100%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!