|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што правите со веќе непотребните работи од ва...
13.2.2014 9:15:28   
princessa
Сакам да чујам размислувања и искуства во врска со ова. Дали ги чувате непотребните работи од децата, ги донирате, подарувате или пак ги продавате?
Јас дел од алиштата ги подарив, некои ги донирав а некои што ептен ми се при срце ги чувам. Нешто од ќерка ми се најде и за синот.
Детската опрема ја користам уште, имав само 2 транспортери и едниот го подарив на пријателка.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 13.2.2014 11:12:39 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
13.2.2014 9:21:16   
Mihaela 2010
Se cuvam od pricina sto sakam i vtoro dete da si rodam,pa taka ako e zensko ke si imam se od prvoto,ako bide masko,mislam deka ke gi podaram na nekoj sto ke gi saka
Od igracki se sto bese potskrseno,ne ubavo,se sto se matkase niz kukja frliv,bebeskite raboti vo pogolema kutija gi skladirav i niv gi cuvam,neli za vtoroto

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 13.2.2014 11:15:00 >


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
13.2.2014 9:35:24   
niki
of lele ne znam sto da pravam so niv
del gi cuvam, del mi se kaj svekrva mi, del kaj majka mi, del imam donirano, del frleno, najtragicno mi e sto site deca koi se rodija posle moevo vo semejstvoto i pomegu prijateli se maski pa nemam komu da gi prosledam, pa taka cekaat svoja prilika
sakam samo prvite kondurcinja na kerka mi da gi socuvam kako spomen, ne sakm nit da gi davam na nekoj drug nit da gi cuvam za vtoro dete, tie si se nejzini i samo nejzini i ke si gi izlozam vo vitrina kako ukras da me potset__uvaat do krajot na zivotot kolku bilo malecko toa sega veke covece
za drugoto mi e seedno kade ke zavrsi, edinstveno ne sakam da gi frlam

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 13.2.2014 11:16:04 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
13.2.2014 9:49:17   
deluxe
Јас сум ептен емотивно приврзана за алиштата на моите деца,ништо не фрлам,си збирам вреќи полни со алиштаuser posted image
а некако не ми се даваат,не дека сум циција,но ете тоа што му припаѓа на моите деца не го давам,а немам сила ниту да го фрлам(се разбира тоа што е скинато фрлам)...до кога ќе ги збирам не знам,изгледа додека има простор на таванuser posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 13.2.2014 11:15:49 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
13.2.2014 11:30:51   
Defne90 RR
Jas bukvalno se si cuvam,od prvoto se mi se najde za vtoroto,a sega od vtoroto sto e malo veke oblekata de si ja diplam i si ja zapecatuvam vo kutii i na tavan.I jas ne sakam da ja podaruvam na drugi deca i jas sum emocionalno povrzana ne samo so oblekata tuku so site raboti na decata.E sega se slucuva ponekogas i da dadam nesto na nekoe detence ama ne cesto zatoa sto sepak ona sto ostanalo i sto e novo od moite deca ponatamu si go cuvam za decata na sestra mi i na dever mi sepak i nim da im se najde.I moite deca nosele obleka od nivnite rodnini pa taka mislam ona sto e novo i ocuvano zosto da ne go nosat i drugi deca.Isto i so kolickata,kosarot transporterot...seto toa se cuva za drugi vnucinja.Frlam no samo ona sto e upropasteno inaku ne zdravite i ubavi raboti.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
13.2.2014 12:00:45   
princessa
Toa na nas balkancite ni e vo krvta, emotivno da se povrzuvame so nestata. Dobro so nekoi stvari nemame ni vreme emotivno da se povrzeme zasto samo ednas ke se upotrebat ili nitu ednasuser posted image . Na primer mene edna prijatelka mi dava od kerka i, mnogu nesta od toa ne se uspeva da se iznosat, a jas pak samo kolku kupuvam i sestra mi?
Kaj ke mi e krajot ako non stop gi sobiram, toa se trupa se poveke i poveke i ednostavno nema kraj. Koga ke vidis toa se partali koi cuvajki gi nekade ke se upropastat od samoto vreme sto stojat neupotrebeni ili ke bidat unisteni od gluvci ili molci...
Zosto da ne im se pomogne na nekoi sto imaat pomalku, da ne se usreki nekoj a plus so toa si pravis usluga na sebesi, si osloboduvas prostor i dobivas golema blagodarnost i blagoslov od nekojuser posted image . Dobro toa e moe razmisluvanje, no jas sekogas se bi dala za nekoj drag prijatel, rodnina itn.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
13.2.2014 13:46:23   
niki
a uste pogolema glupost e sto mislime na vtoro dete ili na rodninite, ko na niv da ne im se sobira, denesnive deca se prezasiteni so materijalni nesta toa e cudo edno
kaj kerka mi vo skolo imase akcija za sobiranje pomos za edna dobrotvorna organizacija i jas napolniv edna ogromna kesa, no mi ostanaa uste i toa namerno gi ostaviv ke sme gi nosele kaj edni rodnini na maz mi sto imaat devojce, nim ne im fali garderoba ama demek na svoj da dades sto e pak edna glupost
i pak na kraj koga se pakuvav za na pat nemav mesto kaj da gi spakuvam i pak doma mi ostanaa nit na tie sto im trebaa nit na rodninite gi dadov i sega koga po doma mi smetaat si se cudam zosto ednostavno se ne odnesov
sega cekam druga akcija ednostavno da gi dadam, i onaka nemam tavan tuku samo gi sutkam po stanov, de vamu de tamu

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
13.2.2014 14:04:19   
princessa
Mene dosta prakticni mi se kontejnerite sto gi imaat postaveno organizaciite za skladiranje stari alista (ovde se ostavaat i obuvki, igracki, postelnini, kebinja...) kako i one na crveniot krst. Neznam kolku pati do sega sum ostavala i tamu stvari ne samo detski tuku i od nas, kako i postelnini i slicno. Stom nesto podolgo vreme ne go koristam znaci nemi treba. Obicno taka euser posted image

Pa i jas si vikam ako ima treto dete, eftina e garderobata, ke mi donesat i drugi i pak ke imam visok stvari. I sto koga se cuvav od prvoto i toa sto mozev da go iskoristam za vtoro edvaj nekolku pati se oblece. Sekogas imam visokuser posted image . I sega zatoa se davam zasto znam deka ako dojde red da mi trebaat pak ke imam zasto ke sakam nesto novicko, ma da ne razmisuvam mnogu na taa tema za uste deca deuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
13.2.2014 16:53:39   
Defne90 RR
Pa nie imame polno obleka sto e nova i oblecena ednas dvapati.I seta taa obleka si ja iskoristivme za vtoroto dete.Ne se nekoja golema razlika a i se rodeni so dva meseci razlika ednoto e vo januari drugoto e vo noemvri i taka skoro se uspea da si iznosi pomaloto.Mislam deka toa si e ok da se cuva obleka za pomalo bratce ili sestricka.E sega sekako deka ako prvoto e masko sekako deka nema nikoja majka da mu oblece maski alista na zensko dete ako vtoroto e zensko.E togas sekako deka alistata mozat da se podarat.A toa e tocno deka balkanskiotmentalitet e takov se privrzuvame za rabotite emocionalno i zatoa i gi cuvame.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
13.2.2014 18:29:30   
Felly RR
Сега за сега, се чувам - и облека, и играчки, и бебешка опрема. Планирам и второ дете, па здравје, нешто сигурно ќе се најде. Нешто ми е спакувано и кај мајка ми оставено, а нешто дома.
И јас сум емотивно поврзана со некои работи, ама тоа се само парчиња - на пр. првата играчка што сме ја купиле за М уште пред да се роди, првото комплетче облека, некои слатки мали патичиња, и тие работи мислам дека секогаш ќе ги чувам. А другата облека, кога веќе нема да ми треба мислам дека е подобро да ја дадам на некој отколку само да ми фаќа место по плахарите. Исто и за бебешката опрема, а и играчките - речиси сите се здрави, и оние кои веќе не и се интересни на М, ми се спакувани во кутија. Кога ќе им дојде време сигурно ќе си најдат нов споственик. Ова ме потсети на Toy Story филмот. Не знам дали сте го гледале, кога Енди оди на колеџ, прво ги става играчките на таван во една кутија ама потоа (по многу патешествија на играчките) одлучува дека ќе им биде подобро кај некое детенце кое ќе си игра со нив.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
13.2.2014 18:56:59   
Defne90 RR
Кај нас играчки не остануваат така да немам играчки складирано на таван.Е има само од тие гумените и ете како ме потсетивте на моите деца веќе не им требаат а имам навистина неколку бебенца кои што навистина би им се радувале.Баш ке си исперам и ќе ги подарам,со играчките не се приврзувам тие навистина можат да израдуваат некое детенце.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
23.2.2014 1:21:55   
Snowhite RR
Јас од М сите што му беа мали ги вакумирав и така вакумирани ги дадов на еден колега од мм, мислам си живееме со нив, детенцето има болест која треба терапија доживотна така да многу пари им одат за тоа и затоа решив нив да им ги дадам и тие ги прифатија и после ја прашав, тоа што му било точно му облекувала. Од Јана тие што и се смалени, ми се спакувани, не знам дали да ги дадам некаде или да ги чувам за внучина на пример, макар што мислам дека секој си сака ново за детето, како што сакав и јас. А баш минатава недела имаше хуманитарна акција во градинка и планирав да ги однесам и алиштата и играчки, мечиња имам многу, зафаќаат простор, а не играат со нив, ама не стасав за жал, ни да ги побарам, ни да ги перам, пеглам, диплам. Ќе чекам друга прилика

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
23.2.2014 9:17:23   
Yummy Mammy
Jas se uste cuvam se od decata, nekako sum emotivno vrzana za sekoe parce. Sega otkoga zavrsiv so raganje deca pocnav da razmisluvam kako da go namalam kupot sto go cuvam na tavan, na kogo i sto da dadam... No, pak nekako si vikam, brakava i sestrive uste nemaat deca, mozebi za nivnite ke se najdat. Od druga strana pak neli sekoj si saka novo za svoeto dete, barem na pocetokot i za prvoto, na sekoj od bliskite mu e merak da kupi po nesto. user posted image

A igrackite sto se iskrseni i oblekata sto veke ne e socuvana, gi stavam pokraj kontejneri, moze nekomu ke koristat za nesto. Ednas se sekavam deka spakuvav cela torba so takvi skinati ama mozebi korisni raboti i ja dadov na edno devojce so bebe sto stoi na raskrsnica. Milo mi e da se najdat nekomu, koj i da e. E ama me iskaraa deka taka loso sme gi ucele, a i da bidam iskrena stanaa mnogu dosadni koga ke se zalepat na prozor, a jas so deca vo kola, pa uste i niv im pravat da im e neprijatno, i prestanav taka da davam,. Sega gi zakacuvam kesite od strana na kontejnerot za da ne se prljaat so gjubreto.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
23.2.2014 9:42:32   
Yummy Mammy
A kazete mi kako funkcioniraat ovie kontejnerite na crven krst? Sum gi videla, no nikogas ne sum zastanala da vidam. Kako treba da se 'spakuvaat' rabotite? Isprani ispeglani i vo kesi? Kolkav otvor ima? Golemi jakni i cizmi na primer, moze da se stavat?!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
25.2.2014 15:48:40   
princessa
Neznam za vo Makedonija. Jas tuka vo Germanija gi peram samo, gi diplam i vo kesa gi pakuvam. Da be malo morgen pa da gi peglam, jas za moite deca ne peglam osven ako epten mora ne pak za vo crven krst. I sto e najbitno ne smee da se osteteni, znaci nitu skinati nitu isflekani.


< Поракaта ја уредил princessa -- 25.2.2014 15:49:21 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
26.2.2014 19:30:05   
kromitce
onie alista sto seuste mzat da se koristat od pogolemiot sin gi cuvam za pomaliot, ama ne site najcesto onie sto mislam deka ke gi koristam....ostatokot najcesto go doniram ili vo crven krst (ima kontejneri pred Dare Dzambaz) ili po prijateli koi znam deka ne bi se navredile ako gi prasam...e sega igrackite bea posebna prikazna...dodeka pogolemiot sin odese vo gradinka praktikuvavme sekoj rodenden pred da gi otvori podarocite da napravime generalka i del od starite igracki da gi zapakuvame i da gi donirame, pa duri posle da gi otvori podarocite...starite igracki najcesto gi nosevme vo gradinkata za tamu da si igraat.....vaka dobro funkcionirase so ogled na toa deka ne znaev sto da im pravam na igrackite... najverojtno ke prodolzam taka i so pomaliot sin ama treba prvo da trgne vo gradinkauser posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
26.2.2014 22:14:10   
Defne90 RR
Е и овде кај нас да има такви контејнери би ја донирала облеката во Црвен крст,инаку така да прашаш некој дали му требаат нешто облека пак не знаеш како ќе погодиш,може и да се навреди,што според мене е тотално бесмислено затоа што сепак тоа се сепак детски нови алишта што навистина е греота да стојат по таван и за неколку години да завршат на ѓубриште.Па така е кога човек подобро ќе размисли подобро е онаа облека што веќе децата не ја носат да се донира па така да се помогне на друг ем и да не зафаќа непотребно место по дома.Од поголемото си ја чувам за помалото дека не се голема разлика а сега од помалото почна и од него да ми се собира па си велам што ќе ја чувам за децата на девер ми кога тој уште не е ни женет а дотогаш модата ќе се измени скроз.А и кој не сака на своето детенце да му купи нова облека,секој се радува на тоа и со задоволство купува за своите деца.Ништо ќе се разберам за црвен крст дали овде може да се донира и во нашето место па да се праќаат и дефинитивно ќе ги соберам алиштата од помалото оние што се понови и поубави.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот kromitce)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
27.2.2014 17:48:10   
princessa
Edna moja prijatelka prasuvala vo Crven krst i tamu i rekle deka treba se da e sredeno, da e cisto, ispereno, ispeglano i spakuvano vo kei i plus taa da gi odnese tamu-ne doagale tieuser posted image user posted image user posted image . Ovaa se iznervirala deka trebalo mnogu rabota da si rastvori i se otkazalauser posted image .
E da sto velis i takvi luge ima, ke se navredat pak ako im dades, mislat milost im davas, ama zatoa koga sakam da dadam prasuvam dali im treba i taka izbegnuvam nezgodna situacija. Pa i jas sum dobivala nekoi raboti sto ne bile bas za upotreba pa sum molcela i na kraj ke gi frlam ili prasina ke izbrisam so nivuser posted image user posted image user posted image user posted image . Ne deka stvarite bile epten upotrebuvani tuku do kvalitetot bilo, znaete ima nekoi alista samo za edna upotreba, posle prvoto perenje se izoblicuvaatuser posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
28.2.2014 14:45:19   
Палешка РР
Обавезно сите што и се смалиле ги давам на една жена што сама ми рече. А инаку да понудам носени алишта од дете на некого не ми е згодно...може да бидам погрешно сфатена.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
19.10.2015 11:42:39   
sandriana RR
Се што е сочувано, употребливо и пристојно се дава на натамошна употреба на тие на кои им е потребно - што по другарки, што во хуманитарни цели (во градинка редовно има акција за собирање на облека и играчки за социјално загрозени семејства и детски институции).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
19.10.2015 14:52:50   
tincule
Јас моментално пакувам назад кај другарка ми алиштата пошто сестра и ќе не израдува со трето. И така си ги свртевме ние алиштата user posted image А друго што и поклониле на малата сега за сега си ги чувам, нешто имам дониран, а останатото и немам каде пошто другаркиве сите имаат поголеми деца ние сме најмали user posted image Здравје сестра ми ако реши да не радува идат кај нејзе.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
19.10.2015 15:19:59   
lukajana RR
Затоа што моите деца се единствени во поблиското семејство јас сите облеки ги чувам .
Ги пакувам во вакум кеси и ги чувам во плакар .
Највероватно ке ги дадам на децата на сестра ми или на девер ми.
Или ке чуваме трето дете можеби user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
19.10.2015 15:22:25   
kapina
Jas moite si alista sto ne gi nosam veke gi daruvam na crven krst

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
19.10.2015 16:41:05   
Ki4iko
Најголем дел од облекката ја чувам,пакувам во вакум ќеси и си стои за друг член од фамилијата што ќе има потреба.Неносените алишта, малку носените или со етикета,најчесто ги продавам на МГ. И доста често подарувам user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Што правите со веќе непотребните работи о...
19.10.2015 17:25:11   
marchi
Interesno prasanje. Mal del od obleka imam prodadeno na sajt mojagarderoba.mk pogolem del sum dala na lugje sum donirala a najgolem del si cuvam :-) ke dade Gospod mozebi i drugo dete a i bas slatki i drugi mi se alistata. Igracki ko igracki. Pretezno gi frlame, im go naogjame krajot :-D

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?