|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ...
19.9.2014 13:15:17   
Melanija RR
Се надевам дека вториов дел од темава Трудници во првото тромесечје - до 12 недела многу брзо ќе се испише, многу трудници многу рингерајчиња.

Рингераја.мк е тука да за вас, Ви нуди Календар на бременоста каде што можете да следите како се равива плодот секога недела од бременоста.

После
user posted image
Следи
user posted image

user posted image
user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 7.12.2014 19:39:14 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
19.9.2014 14:33:20   
Felly RR
Со среќа нека е новата тема, се надевам дека ќе има многу нови трудници кои бременоста ќе ја започнат со Рингераја, и ќе ги полнат страниците на оваа тема.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
19.9.2014 15:07:35   
LoveableMe RR
Со среќа, се надевам и ние од другиот форум ќе може тука да се префрлиме!!user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
19.9.2014 21:19:57   
Melanija RR
Едвај ве чекаме во овој подфорумuser posted image user posted image се по ред како што оди user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.9.2014 12:53:13   
Malecka23
Trudnickii kako ste?Kako gurkate na ova promenlivo vreme?Jas cela nedela sum kaput so vrtoglavici,nizok pritisok,macnini zeludnikov ni e krs moram postojano da jadam po nesto za da ne mi se losi do poganje vbo nesvest i normalno sum popravena:(.Malovo ne se laze so integralni gricki saka bas jadenje po nekolku pati na den.Se nadevam posle 13ta nedela ke se normaliziram.Ali ok samo da e zivo i zdravo.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.9.2014 13:12:55   
Mihaela 2010
Mene vikendov mi bese mnogu tesko. I mene zeludnikov uzss mi bese..mi se gadese a nikako da povratam i konecno sinojka se olesniv i poarno mi bese..ne mi se jade nemam nesto zelba za hrana i sevdto ke kasnam mi e tesko..aj belki ke projde

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.9.2014 13:29:16   
lolla RR
За гадење пробајте чај од ѓумбир. Има на виталија, се прави и се пие голтка по голтка,мене многу ми помагаше во деновите на гадење.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.9.2014 13:33:25   
Mihaela 2010
Jas obicno od sabajle koga stanuvam mi se gadi ama biskvita mi resava problem.ama vikendov po cel den mi bese loso..dali go imav preoptovaren zeludnikot i teskotiu nenormalni.eve denes na rabota ok mi e...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.9.2014 18:57:23   
babygirl88
Bremena sum veke tocno 7 nedeli, ama denes mi se pojavi temperatura, 37.2 :( ne sum nastinata, ne osekam nisto drugo, a imam temperatura... sega uspeav da ja namalam malce, 36.9, ama se plasam povtorno da ne se vrati, zatoa sto prethodniot pat cela nedela bev so 37.2 i mislev deka e mozebi normalno koga si trudna, ama na krajot izleze najlosoto... dali nekoj drug imal vakvo iskustvo so pokacena temperatura?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
26.9.2014 11:12:54   
Malecka23
Nemam iskustvo so temperatura no najdobro bI bilo da se konsultiras so tvojot gin.Imaj prijatna I lesna bremenost.
Inaku Edna smeska dve veceri po red sonuvam deka ke imam uste Edna kerkicka dal e pusta zelba ili vistina ke vidime edvaj cekam za dve nedeli da odime kaj maticnata

(Одговор на членот babygirl88)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.9.2014 13:37:16   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sajna

Edno prasanje posleden ciklus mi bese na 15 avgust sto znaci ako racunam po ciklus bi trebalo da sum veke kraj na 6 ili sedma nedela no denes vo remedika napraviv beta hcg mi izleze 98 sto e za 3 nedela rezultat ..doktorot nemozam da si go najdam pa sakam vase mislenje da slusnam koja nedela bi bila kako da se vodam?? Ima nekoja majka od remedika sto pravela beta hcg da mi pomogne ??


Бремена си 6 недели и три дена ,незнам како бетата е за 3 недели кога тогаш бетата не ни покажува вредност???
Ако немај има искуство со Ремедика ќе ти пише

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.9.2014 9:30:14   
Sajna
Jas zakazav duri vo ponedelnik na kontrola megutoa za do togas informacija cisto informativno rekov nekoja mama od remedika dali ima

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.9.2014 15:20:41   
Hopeful RR
Девојки, со задоволство ви се пријавувам и придружувам user posted image
После подолго обидување, ни фати првото ivf и сега сум 4 и пол недели бремена со близначиња user posted image Денес бев на ехо, се е супер, но сепак беше рано за срцева акција, па ни закажаа пак за две недели. Уште сум збунета и не ми се верува, се надевам се ќе биде ок и ќе си се дружиме user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.9.2014 15:32:44   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Девојки, со задоволство ви се пријавувам и придружувам user posted image
После подолго обидување, ни фати првото ivf и сега сум 4 и пол недели бремена со близначиња user posted image Денес бев на ехо, се е супер, но сепак беше рано за срцева акција, па ни закажаа пак за две недели. Уште сум збунета и не ми се верува, се надевам се ќе биде ок и ќе си се дружиме user posted image

So lesno Hopeful,epten mi e milo,samo so pozitivni misli i uzivkaj si

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.9.2014 17:25:16   
lolla RR
Ахх, хоупфул колку убаво. Со лесно да си ја истераш бременоста, и да се изнауживаш во неа, таа е најубавото нешто што може да и се случи на една жена. Едноставно вистина е блажена состојба.

За срцева акција најрано се гледа околу 5 недела + 3-4 дена, а за 2 недели двете точки стилно ке трепкаат на екранот :)

Ајде па да ги повлечеш сие ивф-женски во оваа тема.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.9.2014 17:50:31   
Melanija RR
Hopeful големо добредојде во подфорумот Бременост user posted image
Очекуваме уште многу возбудливи моменти од контролите и лесна бременост user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.9.2014 18:34:23   
kapina
Betata pokazuva kako ne koja nedela si bremena

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.10.2014 11:27:50   
Sajna
Kapina nisto ne te razbrav user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.10.2014 11:32:46   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sajna

Edno prasanje posleden ciklus mi bese na 15 avgust sto znaci ako racunam po ciklus bi trebalo da sum veke kraj na 6 ili sedma nedela no denes vo remedika napraviv beta hcg mi izleze 98 sto e za 3 nedela rezultat ..doktorot nemozam da si go najdam pa sakam vase mislenje da slusnam koja nedela bi bila kako da se vodam?? Ima nekoja majka od remedika sto pravela beta hcg da mi pomogne ??


Sajna, пиши кои се мерните единици за бетата во Ремедика, од колку до колку? Ако си сега 7-8 недела, веќе треба да се знае повеќе. Споре бројките на бетата, се знае како напредува плодот. Евентуално да направиш уште еден тест или јави се во Ремедика кажи им да ти објаснат што значи вредноста кај нив. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.10.2014 11:35:28   
Sajna
znaci vaka pred edna nedela mi bese 6 posle 5 se konstatira bremenost posle edna nedela mi bese 98 sto e za treta nedela bremenost i malku se zbuniv bidejki posledniot ciklus mi e 15 avg...posle se slusnav so doktorot i on mi vika ke naprais pak BETA hcg za 5 dena bi trebalo da e nad 1000 ... atoa e veke za sedma nedela bremenost... kako se racuna poima nemam u sekoj slucaj vo ponedelnik zakazav eho pa ke vidime

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.10.2014 11:36:58   
lolla RR
Еве што вика чичко интернет за нивоата на хормонот:

hCG levels in weeks from LMP (gestational age)* :

3 weeks LMP: 5 – 50 mIU/ml
4 weeks LMP: 5 – 426 mIU/ml
5 weeks LMP: 18 – 7,340 mIU/ml
6 weeks LMP: 1,080 – 56,500 mIU/ml
7 – 8 weeks LMP: 7, 650 – 229,000 mIU/ml
9 – 12 weeks LMP: 25,700 – 288,000 mIU/ml
13 – 16 weeks LMP: 13,300 – 254,000 mIU/ml
17 – 24 weeks LMP: 4,060 – 165,400 mIU/ml
25 – 40 weeks LMP: 3,640 – 117,000 mIU/ml
Non-pregnant females: <5.0 mIU/ml
Postmenopausal females: <9.5 mIU/ml

Ама сепак треба да се видиш со др тој ке ти каже најубаво. Среќно!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.10.2014 11:37:09   
mama i dete
Здраво девојки

Како што пишував претходно јас сум бремена 7-8 недели и досега релативно се беше ОК, на секои 7 дена ( секој четврток) одам на контрола и се боцкам Прогестерон бидејки имав болки во почетокот на бременоста. Денека бев на контрола кај мојот матичен гиниколог , ме прегледа рече деке се се во ред , слушнавме и срцева реакција , но му кажав дека викендот бев страшно настината и матичниот општи лекар ми даде Ампицилин и Парацетамил рече дека се безбедни во бременост, потоа гиникологот ме исплаши , рече тогаш не е добро тоа било вирус и можно било да го нападнал плодот, тоа не му се допагало и баш сега несмејало да се случи , и почна да ме убедува дека не е добро тоа.
Страшно се испаничив
Дали некои од вас има исто или слично искуство или на вас или на близок на вас.
Дај посоветувајте ме што на направам дали е навистина опасно и како да испитам дали се е во ред .
Да би имала подобро решени би го сменила веднаш матицниот гиниколог но кај нас е само тој, а треба да барам матичен дури во Штип таму ги има многу но тие што се подобри не примаа пациенти за матични!

Дајте совет

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.10.2014 11:39:39   
Sajna
Ic da ne se sekiras i da ne se plasis odi si na vtoro mislenje za sekoj slucaj ..jas so vtorata brmenost non stop bev bolna i so 40 temperatura i bev pod ospen pa fala bogu buce zivo zdravo izleze

(Одговор на членот mama i dete)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.10.2014 11:42:30   
mama i dete
Ти благодарам Сања, но ми е страв бидејки навистина сега се формираа органите тек на почеток сум, но се тешам штом е добило срцева реакција знаци е напредувало добро !

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.10.2014 11:43:50   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama i dete

Здраво девојки

Како што пишував претходно јас сум бремена 7-8 недели и досега релативно се беше ОК.... викендот бев страшно настината и матичниот општи лекар ми даде Ампицилин и Парацетамил рече дека се безбедни во бременост, потоа гиникологот ме исплаши , рече тогаш не е добро тоа било вирус и можно било да го нападнал плодот, тоа не му се допагало и баш сега несмејало да се случи , и почна да ме убедува дека не е добро тоа.


Читни тука Настинки во бременост, има доста совети на рингерајките.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mama i dete)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?