|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Трудници во второто тромесечје II- од 13 до ...
14.3.2013 11:22:14   
arh_diz
Ispolnivme 100 strani zeni , prodolzuvame ponatakauser posted image user posted image
Imajte si ubava i lesna bremenost

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.6.2015 22:02:11 >


_____________________________

Биди тоа што си
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.3.2013 11:49:53   
temjanuska2
Bravo za nasuser posted image i posle koj ke rece deka nie vo vtoro trom sme mrzlivi user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.3.2013 12:50:22   
princessa
i sega ovde li se prefrlame?

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.3.2013 13:42:54   
princessa
lele mene mi porasna tolku mnogu stomakot sto mislam deka ke puknamuser posted image user posted image , paltoto pocna da me stega ke go raspukam patentotuser posted image user posted image . Najmnogu mi smeta sto mora nokeska da stanuvam po 2-3 pati za da odam po wcuser posted image . Kako ste vie trudnicki? e pusto sonce ne se pribravte doma neli?

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.3.2013 15:28:34   
Melanija RR
Се вратив од преглед во 16н+6д и тоа е што сите мислевме ама чекаме потврда на скринигот= носам машко

Ова со мерките на сликата ме збунија,според ова водење на РР за 16н. =16см и 85грама, според една книга 112мм и 80 грама,спред втора книга 14-16см и 200гр., а матичната ми кажа 17 см и 185 грама ама на сликичето стои 116мм и 185грама user posted image

Како и да е според недели сме фул таман user posted image и држам темпо пак за 1 месец имам плус 2 кг. на мене и тоа user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.3.2013 14:18:32   
princessa
cestitki melanijauser posted image , prvo pa masko a? Neka e so lesnouser posted image .

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.3.2013 14:20:44   
Melanija RR
Фала princessa user posted image како си ти

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.3.2013 14:33:54   
princessa
dobra sum, eve cel den proveruvam dali nekoj pisuva od naseto tromesecje ama nikoj nemauser posted image . Izgleda samo jas i ti sme..a jas naogam vreme i pokraj malo dete domauser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.3.2013 21:00:43   
Nate76
Melanija batko a ?? user posted image neka e zivo i zdravo samo user posted image
SAkav na Iviv da i odgovoram za dvizenjata na bebunjata mislam deka gi osekam odamnauser posted image i koga bev 15-16 nedela cuvsvuvav nekoe treperenje ama zatoa sega borba srcki tie epten se temperamentni user posted image
Iviv ne mi odgovori kaj tebe polot se znae li na srckite???
Jas da vi kazam vcera bev na skrining kaj Petrovksa vo Sistina i super si pominav, doktorkava e super ljubezna nasmeana opustena atmosfera skroz, bebcinjava se super im gi gledase site organi detalni i pregledot bese dosta dolg, taa ke me vodi do krajot na bremenosta i mnogu mi e milo deka Lazarevski me preporaca kaj nea, e sega kaj doktorkava sum za mesec dena na kontrola a za dvve nedeli zakazavme kaj Dr. Drasko vo Sistina za da gi vidi uste ednas srcata na bebinjata, doktorkata vika deka se e super ama deka ako sakame moze vo 22 nedela da odime i kaj Drasko koj e edninstven subspecijalist za prenatalna kardiologija, ni rece ne e obavezno ama ako sakate i normalno zakazavme

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.3.2013 23:33:05   
Melanija RR
Nate76 и мене блиска пријателка ми потврди дека тие треперења и вибрирања е бебчето,ете значи и други ги чуствувале од кај 15 недела.
user posted image за бебушките што убаво си растат user posted image

Девојки во горниот пост пишав,може некоја да ми направи споредба со нејзините димензии во 17 недела за должина и тежина на бебуш?Фалаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.3.2013 7:17:07   
slavicav
Dobro utro na siteuser posted image ,eve me mene so moeto nespienje.
So prvoto gi osetiv dvizenjata 18 nedela a so ova ushte vo 16 i ushte od sega e mnogu nemirno user posted image user posted image user posted image Melanija jas bev vo 16 nedela ako sakash ke ti gi pisham za 16 nedela dimenziite,ama mislam deka ako se e vo red,ako ti kazal ginekologot nema potreba da se opteretuvash.Uzivaj siuser posted image Jas pak ni ednas do sega gi nemam provereno dimenziite ni so ova ni so prvoto.Hm aj bash i jas ke proveramuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.3.2013 9:27:21   
Sajna
Melanija prvo pa masko jeee bas mi e milo najbitno e sto se e vo re so bebeto a za dimenziite se ti se normalni da ne se sekiras ... jas odam vo sreda na skrining vo 21 nedela i uste neznaeme sto e veke cacki me fakaat user posted image nesto mnogu cesto ne go osekam ama kako peperutki da mi letkaat odvreme na vreme ... sekoja trudnica prikazna za sebe ne se opteretuvajte najbitno bebusite i nie da sme dobro i so lesno da gi doneseme na ovoj svet ... aj pustajte sreka za sreda panika me faka user posted image

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.3.2013 12:35:57   
Melanija RR
slavicav ми се виде многу разлика со она во табелата на РР и на сликата и тоа што ми кажа ,а во совпаѓање е ок дури 2 дена е понапред.Ако не ти е теко пиши ги мерките,а мене тогаш ми беше 16н+6д.

Sajna ти пуштам среќа за во среда и се ќе биде супер user posted image

Инаку правев приска 2 на ГАК резултати во вторникuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.3.2013 13:55:03   
slavicav
Jas sega gi proveruvam site listovi od pregledite i iskreno nemozam da se snajdam user posted image E sega od ona shto mi go kaza na posledniot pregled mozam samo da ja vidam tezinata no ne i dolzinata.Ispaga deka vo 16 ned i 1 den bilo 145gr a sega na posledniot 20ned i 2 dena 347gr no dolzina nema ili jas ne ja gledam.
Ma i ne e bitno samo da sme dobri i user posted image i user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.3.2013 16:13:33   
lady_05
Melanija najprvin cestitki user posted image prvo pa masko user posted image kaj mene bese loso postaveno pa nemozevme da videme kakvo e no bitno da e zivo i zdravo,a za merkite jas bev 16n i nekoj den i bese tesko 149g a dolzina gledam deka ne e izmerena ama iskreno mislam deka toa dali e nekoj gram povekje ili pomalku pa i ne e bas bitno stom ti kazale deka e se ok, kaj mene go gledase mozoceto i kaza deka e se ok i srceto deka sega za sega e ok zosto ovoj period mozelo da se vidat dali imalo nekoj problemi so mozoceto i srceto

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.3.2013 19:45:38   
Melanija RR
lady_05 фала ти па да видиме кај тебе ќе се покаже user posted image важно се е во ред
Ова нашево ич не се крие и ни покажа ама дека 2Д па не јасно е ама штом матичната виде тоа е тоа.Сега на скринингот ќе официјализираме.
Ова за тежината и должината ме интересираше за еве да го корегираме водењето на бременоста на РР.
Има некој отворено на меил да му стига секога недела за бременоста?
Сите што ме видоа ми рекоа машко ,а и јас цел живот зборам дека машко ќе родам ете така си мислев и така бидна user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.3.2013 22:09:54   
surce
здраво мамички

еве и ние официјално се пријавуваме... стигнаве до 13 недела user posted image
иначе на скринингот бебушот си се намести и ни го покажа пипето, со докторката се изнасмеавме и ми вика види го господинот си се фали што има user posted image

имам едно прашање, 3 дена веќе осечам тапа бочлка таму каде што е бебето, а од време на време болка како со нож да ме бодат...... ве молам, кажете ми дали е нормално тоа, дали некоја има такво искуство (btw одмарам, лежам, пијал утрогестан, магнезиум)

убава вечер

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.3.2013 23:22:18   
energy_m
Surce mene isto taka mi se slucuva pri naglo stanuvanje ili pri nekoj drug nagol poteg,taka da vo toj moment moram da prisednam ili da se pridrzam za nesto dodeka da pomine bolkata. Inaku od vreme na vreme imam neprijatno cuvstvo i okolu papokot, kako da mi reagira na sirenjeto na matkata. Inaku sum vo 15 gn i denes prv pat osetiv nekoe skokotkanje,kako vibracii vo stomakot pa si vikam dali e toa toa, odnosno dali se toa prvite dvizenja na moeto bebence ( inaku prva bremenost) user posted image , sto mislite vie? Inaku sakam da ve prasam do koja nedela se pie folna kiselina i do koja nedela se prima Utrogestan? Jas primam 3 x 200mg, nemam krvarenje osven sto sum so IVF. Pozz

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.3.2013 23:54:35   
lady_05
Melanija da se nadevam deka na skriningot koj edvaj go cekam ke go vidime kakvo e iako mislam deka e user posted image a potajno posakuvam user posted image ama samo neka bide se ok, a za merkite na pocetokot i jas dali odgovara pa doma gi gledam pa baram sto kako se dodeka maticnata ne mi kaza deka sekako deka ke ima otstapki i deka se e toa normalno sepak go merat so eho i dovolno e 1mm malce da mrdnat i eve dr merki zatoa sega gledam samo da mi kazat deka e se ok i neka si napreduva kako sto treba pa za merkite ke vidime koj se tocnite kraj na avgust user posted image .Ti uspea da zakazes vo GAK?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.3.2013 9:55:42   
Sajna
SURCE za tie bolki mene na eho m i objasnija deka se pojavuvaat mali grcevi na matkata bidejki si napnata i stegnata nesto , pij si magnezium redovno i malce relax pozdrav

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.3.2013 14:06:05   
Melanija RR
lady_05 за присак не се закажува само за скрининг,си отидов директно во лабараторија на ГАК и завршив работа,а од утре ќе вртам за 1 месец да закажам за скринингот во 21-22 недела

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.3.2013 18:00:01   
lady_05
Znam Melanija deka samo za skrining se zakazuva jas zakazav uste pred 1 mesec zosto isplasena od prethodniot pat si vikam poarno so vreme nego da mi kazat nema mestouser posted image samo malce se iznacekav vrtejki posle 100 pat uspeav user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.3.2013 12:43:52   
Melanija RR
Закажав на ГАК за скринингот во 21-22 недела и од четврто вртење ги добив.Љубезна и фина ми закажа за 22 април во 17и30 ама прво за времето ме праша дали сум од Скопје.Тогаш ќе бидам 22н+4д.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.3.2013 22:57:05   
temjanuska2
user posted image Melanija samo i da ti se pogodi doktorkata na skrining,posto taa mene sto mi se pogodi a posle sto zborev i so drugi mamicki nikoj ne e zadovolen od nea,belki nema da ja imas taa srekauser posted image Iskreno ne se svestiv ke fatev vrski da odam kaj edna poznata i dobra dr ama za pamet,taka da naredniot skrining ke fakam vrski ili pak ke si odam na privatno kaj toj dr sto bev na 22 n

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.3.2013 10:44:50   
princessa
temjanuske ti vleze veke vo 3to tromesecje neli? i jas edvaj cekam, koga znaes kako e prviot pat vtoriot veke ne ti se cekauser posted image user posted image . Jas eve vo 24ta nedela sum i mesko rasteuser posted image user posted image .

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?