|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Слатки работи (торти, колачи...)
23.3.2009 18:21:10   
mis.
Ledeni kocke
6jajce se matat so 6 laz. seker. se dodava 6 laz. brasno, 2 laz. kakao 1 pecivo i se pece vo visoko tavce vo forma na kocka prethodno namrseno i posipano so brasno.
1 casa voda i 20 laz seker da zovrijt i vrel se istura vrz ladniot pandispan direkno vo tavceto.

1l mleko, 12 laz. seker da zovrie
od toa litro mleko se vadi ladno mleko i vo nego se rastvara 6 laz. gustin i 4 laz. brasno.Ubavo se rastvara da ne ostanat grutki.Ako trebe pominete go niz gaza ili niz cedalce.Seto toa se vari da se zgusti pogust od puding.
Otkako ke se izladi se dodava 1 margarin mek na sobna temperatura izmaten so 200 gr. seker vo prav.
Filot se stava vrz pandispanot a odozgora se pravi glazura od cokolado 1 laz zejtin.5 laz. mleko i 50 gr margarin.
Se sece na kocki vo tavceto.
Probajte pa ocenete i ve cekam na komentar.


< Поракaта ја уредил Elena -- 24.3.2009 6:18:40 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
27.3.2009 11:21:55   
vesna_kr
ПЕСОК ТОРТА

Се варат 6 пудинга со 6 лажици шекер во 1 литар млеко и се остава убаво да се излади и потоа се додава 1 маргарин изматен.Кремот се дели на три дела и во првиот се додава 300гр. мелени бисквити, во вториот се додава 300гр. кокос и во третиот се додава 300гр. мелени ореви.Се редат слој врз слој како сакаш, по ред.Одозгора се прелива со чоколадо.

Оваа торта нема промашајuser posted image .

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
1.4.2009 11:43:50   
kati
а тортава се печи? баш сакам денес да ја направам

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
1.5.2009 23:14:23   
Еца
Лешник торта
- 150гр. печени излупени лешници
- 100гр. шеќер
- 60гр. бисквит
- 70гр. путер
- 2 јајца
- 150гр. чоколада за готвење
- 0,5дцл слатка павлака
- Сол

Начин на подготовка:

1. Во блендер ставете 120гр. лешник, 10гр. шеќер, бисквит и 100гр. издробена чоколадо. Измиксирајте ситно. Во длабока чинија изматете го путерот со останатиот шеќер додека не добиете пенаста маса, потоа додадете ги јајцата и мешајте со дрвена лажица да ја соедините смесата.

2. На овој крем додадете ги сомелените состојки и малку сол, потоа се внимателно промешајте и ставете во калап за торта ( пречник 18 сантиметри ), обложен со хартија за печење. Печете околу 1 саат на 160 степени.

3. Направете чоколаден крем од останатото чоколадо. Истопете го на пареа заедно со павлаката. Изладено, ставете го во фрижидер од 15 – 20 минути. Потоа измиксирајте го да добиете воздушен крем, премачкајте ја тортата и украсете ја со преостанатите лешници._____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот kati)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
2.5.2009 10:05:47   
Anushka
Zdrava torta (decata mnogu ja sakaat)user posted image
Sostav i postapka:
- 1 milibrod od Z.Luks, se sece na kriski, kako leb
- se matat 6 jajca: prvo belkite, na koi se dodavaat 9-12 lazici seker, pa potoa zolckite
- se dodava golemo kance pavlaka (Mileram, onoj so visoka maslenost), vnimatelno, se mesa so lazica poleka
- se dodava 1/2 l. mleko """"
- se topi postepeno 1 pakuvanje puter, i toj se vmesuva vo smesata
- se namastuva povisok pleh, moze i okrugol, a moze i pravoagolen
- sekoja kriska ubavo se natopuva vo smesata.
- megju redovite redete zamrznato (ili svezo) ovosje: malini, kapini, visni, se' dodeka ne potrosite se'
- pecete okolu 20'-25' na 200C.
- ispeceno, mozete da go preliete so rastopena temna cokolada ili da go sluzite so slag, vanila sladoled, ovosje, ili samo taka.
* so ovoj desert preporacuvame da se napiete toplo makedonsko kafe, po moznost so drugarka, a nikako so user posted image svekrva*

(Одговор на членот kati)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
25.6.2009 0:14:10   
Еца
МИС јави се тука, каква торта подготвуваш за твојот сакан мила, и напиши ни го рецептот кога ќе помине овој значаен денuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
25.6.2009 0:23:24   
mis.
Елена оваа ми е прва торта па некако рацете ми се тресат но ќе биде.На мм му викам каква и да е блага да еuser posted image .Рецептата е од храна и вино, Жербо торта.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
25.6.2009 0:26:09   
biljanaM
јас можам да правам торти ако ми се убаво напишани се по ред...уживам кога правам...утре или другиден планирам да направам една....ке видиме, тие од храна и вино ми се многу уваби торти, се од таму правам

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
25.6.2009 0:27:24   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Само напред Мис за се има прв пат, вие заблажете се и убаво поминете си, а тортата каква и да е ќе помине, , секоја чест за трудотuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
7.8.2009 20:56:29   
Natasha5
Rolat od tikva.

(koga mi kazaa za ovoj rolat od tikva,malce mi bese cudno si rekov TIKVA!!! ama probajte kese iznenadite)

Mnogu vkusen ,americki recept ,koj sto jade cimet mnogu ke mu se dopadne.
Potrebno vi e
 • 100gr.varena tikva
 • 90 gr.brasno
 • 200 gr.seker
 • 3 jajca
 • malku sol
 • cimet
 • morsko orevce (malce)
 • polovina pecivo

Jajcata se bijat so sekerot,ubavo da se izmatat,potoa se dodavaat site drugi sostojki i se mesa so lazica.Vo pravoagolen pleh se stava gotvarska hartija i se turuva smesata i se stava de se ispece na 190 stepeni okolu 20 tina min.,vremeto ne e tocno odredeno zavisi od sporetot znaci vie si gledate koga e gotovo,samo pazite da ne go prepecete.I otkako ke se ispece se izvaga od rerna i se prevrtuva na prethodno posipana krpa so seker vo prav,se previtkuva vo rolat  se ostava da se izladi.E OVA E VAZNO TREBA DA IMATE TRPENIE KOGA GO IZVAGATE PANDISPANOT OD PLehOT ODNOSNO KOGA JA IZVAGATE HARTIJATA,ZNAE DA SE ZALEPI MNOGU AMA SO TRPENIE I PO MALKU KE IZLEZE,VERUVAJTE SE ISPLAKA.

Za krem vi e potrebno
200gr.kajmak(moze i pavlaka so malku sol)
100 gr.meleni orevi
60 gr.margarin
100gr.seker vo prav
seto ova ubavo se de izmesa i da se filuva pandispanot,da se zavitka i so folija da se zavitka i da se ostavi da se razladi.


Veruvajte mnogu e vkusno!!!!!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
10.9.2009 14:07:57   
mother 29
da ne jauser posted image preterame rabotata a?:((((


(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
10.9.2009 14:11:59   
profesorica
Ауууууу кај ја најде?!Грозно!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
10.9.2009 14:14:17   
mother 29
Мач мелоу


Потребни состојки:

 • 21   Шекер лажичка/ки
 • 200 грама Шеќер во прав
 • 200 грама Путер
 • 100 милилитри Млеко
 • 1 лажица/ци Лимонов сок
 • 3 лажица/ци Какао
 • 300 милилитри Вода
 • 2   Ванила пудинг/а
 • 100 грама Брашно
 • 6   Јајца/це
 • Време за подготовка: 15 мин.
 • Време за готвење: 45

  Краток текст:
  Мач мелоу
  Подготвување:
  Се матат 6 јајца со 6 лажици шеќер, потоа се додаваат 60 грама брашно и 3 лажици какао. На печеното тесто му се додава прелив направен од 300 милилитри вода, 15 лажици шеќер и малку лимон.

  Колачот се филува со следниов фил:
  Се варат 2 пудинга од од ванила во 100 милитри млеко, и 40 грама брашно. Кога ќе се свари и ќе се олади, се додава путер изматен со 200 грама шеќер во прав, се меша и се сипува преку колачот. Одозгора се прелива со чоколадо. Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
  На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.


  (Одговор на членот mother 29)
 • Непосредна врска до пораките: 13
     RE: Слатки работи (торти, колачи...)
  10.9.2009 14:26:53   
  Enika
  eve vi eden brz kolac...vkusen mn jas g obozavam a i brzo se prai...decko mi go obozavauser posted image

  Ovoshen kolac:
  3-4 jajca(jas stavam 4)
  1/2 sholja sheker(sholjata da e pogolema od taa za kafe dobri se ovie na grand kafe sto gi davaa vo kutii so kafe)
  1 sholja zejtin
  1 kiselo mleko
  3 sholji brashno
  1 pecivo i vanila
  smrznato ovoshje(znaci malini, jagodi, kapini vishni po vas vkus moze i nekolku da se izmeshaat ali spored mene najdobar e kolacot so jagodi i vishni)

  3-4 jajca se matat dobro so 1/2 sholja sheker.se dodava 1 sholja zejtin, se mati pak i se dodava 1 kiselo mleko i posle 3 sholji brashno.se mati pak ubavo i se dodavaat pecivoto i vanilata.

  se zema pleh i se macka so zejti i se stava brashno odozgora(znaete toa neli)se istura testoto i se razmestuva nasekade niz plejot.e sega ovoshjeto prethodno treba da e izvadeno da se odmzrzne malku i ako e pokrupno ovosje(kako jagodite, kapinite)se secka na poa i se redi odozgora na testoto, celo da bode pokrino.vo meguvreme dodeka se mati testoto rernata treba da ja uklucite na 250 stepeni d ase zagree i odoga ke se stai plehot na pecenje se namaluva na 150 stepeni i se pece okolu 50 min do 1 h

  probajte i kazete mi sto mislite...jas go obozavam kolacovuser posted image
  bon apetit and enjoyuser posted image  (Одговор на членот mother 29)
  Непосредна врска до пораките: 14
     RE: Слатки работи (торти, колачи...)
  23.2.2010 21:01:16   
  mami
  Жени ај плиз хелп, ми требаат неколку рецепти за ситни колачиња кои можам да ги замрзнам во фрижидер и да седат таму неколку месеци да речемеuser posted image

  (Одговор на членот Enika)
  Непосредна врска до пораките: 15
     RE: Слатки работи (торти, колачи...)
  23.2.2010 21:18:15   
  Adrijana
  mami ke ti najdam nekoi, ama utre ako ne ti se brza, cuca mi spie i ne mozam da gi baram receptite.

  _____________________________  (Одговор на членот mami)
  Непосредна врска до пораките: 16
     RE: Слатки работи (торти, колачи...)
  23.2.2010 21:51:55   
  mis.
  Ајде некои рецепти за колачи посни ми требаат за раздавање на гробишта.

  (Одговор на членот Adrijana)
  Непосредна врска до пораките: 17
     RE: Слатки работи (торти, колачи...)
  23.2.2010 21:55:40   
  mother 29
  jas пошто свеки е слаткарка ги знам сите рецепти.па да пукама а?
  мис бајадерата ти е посна,само глазурата ке ја направиш со кухинско чоколадо и какао!
  како посни сме ги правеле и рафаелото само со вода ,место млеко!

  (Одговор на членот mis.)
  Непосредна врска до пораките: 18
     RE: Слатки работи (торти, колачи...)
  23.2.2010 21:58:09   
  mis.
  чоколадото за готвење е посни?

  (Одговор на членот mother 29)
  Непосредна врска до пораките: 19
     RE: Слатки работи (торти, колачи...)
  23.2.2010 22:00:29   
  mother 29
  да ,тоа што е какао табла,ке си прашаш ке ти кажат во маркет

  (Одговор на членот mis.)
  Непосредна врска до пораките: 20
     RE: Слатки работи (торти, колачи...)
  23.2.2010 22:34:28   
  nutelizza
  ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.
  чоколадото за готвење е посни?


  Лион ти е 100% посна чоколада, имаш и црна и бела.  ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29
  како посни сме ги правеле и рафаелото само со вода ,место млеко  Јас рафаело ги правам со посно млеко од Виталиа!!!!


  ИЗВОРНА ПОРАКА: mami
  Жени ај плиз хелп, ми требаат неколку рецепти за ситни колачиња кои можам да ги замрзнам во фрижидер и да седат таму неколку месеци да речеме  Мами бирај кои сакаш сите овие и ги правев јас на свекрва ми за Св. НИкола

  user posted image


  (Одговор на членот mother 29)
  Непосредна врска до пораките: 21
     RE: Слатки работи (торти, колачи...)
  24.2.2010 0:19:21   
  Cacko
  e ko za kraj na vecerva,morav da ja zirnam temavauser posted image user posted image user posted image za slatki snista

  (Одговор на членот nutelizza)
  Непосредна врска до пораките: 22
     RE: Слатки работи (торти, колачи...)
  24.2.2010 10:01:36   
  mami
  Ауууу Кате, пиши рецепта за сите...да искористам додека сме дома сами да си направамuser posted image

  (Одговор на членот Cacko)
  Непосредна врска до пораките: 23
     RE: Слатки работи (торти, колачи...)
  24.2.2010 10:04:39   
  mother 29
  абе ја ке пишам нема проблем,ама таму се иде со поголеми количини,знаеш слаткарски рецепти...е сега не знам како да ги деламuser posted image
  ај јас ке ја прашам свеки  после од работа ,па ке ти напишам..има чудесии од слатки хехех и посни и мрсни..на тебе сеедно тие или само посни?како?

  (Одговор на членот mami)
  Непосредна врска до пораките: 24
     RE: Слатки работи (торти, колачи...)
  24.2.2010 10:07:52   
  mami
  ма и мрсни и посни не е важно...пиши си ти во големи количини, јас ке си намалам послеuser posted image и успут прашај ја дали постои посна торта..без зејтин значи..Годинава роденденот ми е на Велики Четврток и тогаш е нели строг пост па немам идеа што да правам

  (Одговор на членот mother 29)
  Непосредна врска до пораките: 25
  Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
  Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
  Оди на:


  Анкета

  Dali?
  Jana9

  Dali ste popustliv roditel?

  Da (50%)

  Ne (50%)

  Ponekogas (0%)


  Број на сите гласови: 2

  Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!