|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Предрасуди за бременоста
24.5.2009 20:59:31   
Еца
Еве тука можеме да ги запишеме сите предрасуди кои ги знаеме за бременоста, верувања, бабини деветини....

*Доколку за време на бремноста јадете многу месо, сигурно ќе родите машко.

*Ако сте бремени, не трба да криете, демек нешто ќе тргне на лошо.

*Додека сте бремени не треба да шутирате мачиња, кучиња. (а не знам зошто)


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 18.2.2014 19:25:57 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Предрасуди за бременоста.
25.5.2009 12:26:12   
mami
хахахах добра тема...такви се изнаслушав еден куп
- Не треба да крадеш ништо бидејќи детето ке има белег на тоа место
- кога си бремена треба да јадеш за двајца
- се што ке видиш мораш да пробаш да не недај боже пометнеш од пуста желба за нешто

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Предрасуди за бременоста.
26.5.2009 18:21:56   
Палешка РР
xaxaxa...

- Додека не влезиш во трети месец не кажувај никому (за мене ретко кој знае дека сум бремена)user posted image
- Ако ти се пријаде нешто мора тоа и да се најде (па макар било среде зимо лубеница, а среде лето жолта дуња) user posted image


Има уште, ќе се сетам user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 26.5.2009 18:22:27 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Предрасуди за бременоста.
27.5.2009 22:29:09   
niki
- Se da jades za da ti jade se i deteto koga ke se rodi.
- Ako mazot oslabe dodeka e zena mu bremena, bebeto ke bide masko, a ako se zdebeli ke bide zensko (ili obratno bese, ne se sekavam tocno)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Предрасуди за бременоста.
28.6.2009 15:21:55   
Еца
Алекс еве тука сме пишувале за предрасудите па можеш да ни го кажеш твоето искуствоuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Предрасуди за бременоста.
28.6.2009 16:56:11   
alex_mo
   Nemam predrasudi nitu pak sum sueverna.Samo sum slusala:
-ako jades poveke soleno -masko
-ako jades poveke blago - zensko
-ako ti se iscisti liceto - masko(toa mi se sluci vo prvata bremenost)
-ako ti izlezat bubuljici - zensko(sega mi e takvo liceto)
  Moze nisto od ova nema vrska,najbitno e se da pomine perfektno i bebeto da si e zivo i zdravo....
  Nie imame golema zelba (site) sega da bide devojce.Posetiv i mnogu str so kalendari za odreduvanje na  polot na bebeto.Site mi pokazuvaat zensko ,samo ovoj ovde masko(ama ne mi pogodi i za prvoto,pisuva zensko ,a masko e).Duri i mojot ginekolog ima takva tabela.Ja gledavme minatiot pat i izleze zensko....pa ke vidime

   Samo zivo ,zdravo,veselo ,srekno bebe i sekako nie majkite lesno da si pomineme........

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Предрасуди за бременоста.
8.7.2009 20:41:35   
mami
ако трудницата се шири цела како топче тогаш е женско, ако има само стомаче напред а ништо друго променето тогаш е машко (може и ке поверував во ова, бидејќи јас го носев така Лука, да не беше мајка ми која мене ме носела само со стомаче, а со сестра ми се раширила целаuser posted image user posted image )

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Предрасуди за бременоста.
8.7.2009 20:46:57   
Палешка РР
Сега ме збунивте user posted image
Јадам солено и имам бубуљици - што укажува на женско.
А стомакот ми е како топче - машко
Ајде ќе видиме на следниот ултраазвучен преглед, само нека е здраво и живо user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Предрасуди за бременоста.
8.7.2009 20:48:44   
mami
леле ке седнам еден ден и ке ви ги напишам сите муаети што ги има во една книга...додека го носев Лука му ги читав на мм и се згази од смеење, ти ми вика тогаш носиш две изгледа, пошто имаш пола симптоми за машко пола за женскоuser posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Предрасуди за бременоста.
8.7.2009 22:58:34   
mis.
Јас и со двете бремености ми се исчисти лицето,имав само стомаче и бабите сите ќе ме застанеа и ќе ми кажеа дека носам машко и навистина два сина имам.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Предрасуди за бременоста.
13.7.2009 11:27:30   
karolina
za toa so sutiranje kucinja i macinja mi kazaa deka ako gi brkas bebeto ke bilo vlaknesto boze mojuser posted image  i red drugi raboti koi me vadat od takt svekrva mi ke me poludi so gluposti user posted image  morav da pocnam zakanuvacki da i davam do znaenje deka takvi prikazni ne me zanimaat

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Предрасуди за бременоста.
13.7.2009 11:57:57   
Еца
user posted image user posted image user posted image а Каролина имаш добра свекиuser posted image Баш вчера на слава ми викаат ти носиш женско, нели?Јас викам да, а зошто? Па устата ти е потечена, а тоа демек е знак дека носам женско, абе се згазив од смеењеuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот karolina)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Предрасуди за бременоста.
13.7.2009 12:17:44   
Nikolina
Еленче нема врска и мене ми е потечена и онака таа си ми бесе голема некогас немозам да се гледам, а сепак д-р вика дека носамuser posted image јас знам по носењето ако стомачето ти е височко и заоблено значи дека носишuser posted image а ако ти е малку подолу и зашилено и испачено нанапред демек user posted image незнам јас тоа сум го знаела одамна и им имам погодувано порано на многу жени незнам а можи и на среќа билоuser posted image user posted image user posted image ,порано повеќе работи знаев сега некако не се замарам како на пр. да не спружуваш алишта кога паѓа мрак оти детето ќе ти зајдувало во плачењето кога ќе се родело знаето што значи тоа нели јас секогаш гледам да одбегнувам да спружувам или да собирам тогаш чекам да падни мрак незнам ми останло од мајками која веруваше во се и сега ми е врежано така во потсвеста поздрвцеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Предрасуди за бременоста.
17.7.2009 15:43:38   
dani85
mnogu me iznasmejavte so ovie starski muabeti. jas pak imam slisano ako ma trudna zena i stavis sol na glava i ako se pocesa za glavata a posle se fati za usta bilo devojce, a ako se fati za nos masko. mislam deka za devojce e proverena rabota od edna moja tetka toa i go napravija i se fati za usta i po nekoj mesec rodi devojce

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Предрасуди за бременоста.
17.7.2009 15:57:27   
milijana
Dani858..vo pravo si..i na majka mi..taka i napravile i me rodila mene(zensko) prabata vo kukata sto bila toa i go napravila, majka mi ne setila..i se fatila za usta.Za brat mi se fatila za nos. Jas imam edna babina-devetina od Milino,,Bremena zena da ne ja sece(postriguva kosata 9 meseci)Bremena zena da ne izleguva noke..ili ne daj boze da setala posle 12 h -ne bilo dobro.Toa go praktikuvase edna moja komsika.Se stemni li..nejze od vrata nadvor ne mozes da ja vidis.Ne znam..mislenjata gledam se podeleni..sepak..jas veruvam vo ovie blebetanja i starinski raboti..oti porano vo edno grad na prsti se broele deca da gi narecam so mani..ne so nekoj nepristoen izraz..a..eve denes svedoci sme na toa deka ucilista se potrebni..za deca so posebni potrebi.Pa sega vie mladi majki..sami odlucete vo sto ke veruvate..ne mora nisto od ova da e tocno..ne mora da si go stavate na sovest..samo ne e loso koga zboruva mudrosta od postarite..neli???Toa se nasite koreni, nasite svakanja za nestata.Eve go citam Marko Cepenkov..toj zapisal mnogu slicni raboti od cela makedonija..ne e daleku od site ovie narodni veruvanja.Pozz

(Одговор на членот dani85)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Предрасуди за бременоста.
21.7.2009 19:05:34   
Cacko
jas ne veruvam vo ovie babini devetini pa mozda zatoa mi se smesni muabetive.sestra mi po site tie starski metodi za odreduvanje na polot trebase da e masko a izleze zensko.Na mene prvite 5meseci,posto u 6 ti mesec mi go kazaa polot, siter me ubeduvaa deka e masko a eve na 12.08 ja cekame mojata prva bebulina

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Предрасуди за бременоста.
22.7.2009 16:59:05   
Adrijana
Leleeeee znaci niedna trudnica ne ja odminuvaat vakvite raboti, ufff mene ovie 6 meseci mi ja puknaa glavata, so: zemi si barem lizni, da ne ti bide nesto ili  ne kini slivi/kajsii sama bez da prasas, demek ukradeno e pa beleg ke ima bebeto, pa lizni si go prstot ako se nastrvis, ne ja vrzuvaj kosata za na bebeto da ne mu se zamota papocnata vrvca okolu vratceto, pa ne ja vrtkaj kosata so prstite za bebeto da ne ima takvi svrdli, zalizani delovi od kosata, pa alistata ne gi postilaj kon dolu za da ne prestane bebeto da rasne, pa ne jadi zajacko meso za da ne spie so otvoreni oci itn, itn. Ne znam uste sto nema da slusnam, ama ne veruvam nitu na edno, za site nesakani/sakani pojavi ima logicno medicinsko objasnuvanje.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Предрасуди за бременоста.
28.8.2009 1:01:49   
Лејди
-ako ti se iscisti liceto - masko(toa mi se sluci vo prvata bremenost)
-ako ti izlezat bubuljici - zensko(sega mi e takvo liceto)


Јас го знам ова во обратна варијанта.

исто така се става сол на главата на идната мајка, ако мајката се фати за нос машко било а ако се фати за уста женскоuser posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Предрасуди за бременоста.
28.8.2009 1:06:47   
Еца
Мене и за двете бремености ми се исчисти лицето, а родив две ќерки. Значи МИТuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Лејди)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Предрасуди за бременоста.
28.8.2009 15:18:13   
Mamicka3
Мене во двете бремености ми беше чисто лицето а родив и машко и девојче, но сега лицето целото ми е ишарано како со пеги а на ехо др ми вели дека е машкоuser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Предрасуди за бременоста.
28.8.2009 15:23:19   
mimicka
Мене ми се исфрли лицето многу а родив машко 

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Предрасуди за бременоста.
28.8.2009 16:39:00   
selma
jas nemav nisto vo mojata bremenost sve bev normalna kako i obicno

_____________________________

SELMA

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Предрасуди за бременоста.
7.10.2009 12:12:20   
Палешка РР
Еве последно е што мајка ми и мм не ме оставаат да одам на пет годишен помен кај татко ми user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот selma)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Предрасуди за бременоста.
7.10.2009 12:28:56   
Весна
Оуј, Палешка, па не тажи... само дополнително ќе се растажиш, ќе се вознемириш.
Немој баш сега. Вие двајцата и без тоа на друг начин си се дружите, така?!
Ајде насмевка и мазење за малечкото! user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Предрасуди за бременоста.
7.10.2009 12:30:51   
Палешка РР
Фала Веснич user posted image , јас знам дека татко ми прв не би ме оставил да одам, ама многу ми недостига и плус хормони user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste ljubitel na cveke?

Da (67%)

Ne (33%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!