|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Овошје на децата
26.3.2009 10:41:23   
vesna_kr
Јадат ли ВАшите деца овошје? Помогнете ми како јас да ја натерам мојата мала принцеза да јаде, никако верувајте никако не јаде овошје.Единствено сок што и правам со Power Juicer и тоа 10-20 ml ако се напие со лажење со сила.
Што да направам дајте некои совети и искуства.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Овошје на децата
26.3.2009 11:03:12   
Еца
Па јас го немам тој проблем со јадење на овошје,зашто секој ден Мартина јаде по две порции овосје, атоа и доаѓа како десерт.Не знам од она што имам прочитано би требало да се обидеш да и направиш мала овошна салата и да и ставиш одгоре малку чоколаден прелив, или еве јас на почетокот Мартина ја лажев да јаде овошје такашто на чинија ќе направев некој облик,на пример и ставаб исецкан портокал на средината, па околу него банана,и на крај јаболко на режниња околу тоа како цвет.Ете така поцнавме и моркоц свеж, и краставичка, и брокула свежа,значи весна сети се на некои интересни идеи и се надевам ќе усееш во својата намера да ја научиш Мила да јаде овошје. И да, доколку има своја фиока или дел кај што и стојат чоколади, грицки,итн,на некое време нека биде празна,па кога ке побара нешто такво изговор нека ти биде дека сте заборавиле да купите,па понуди и декоративна овошна салата.user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Овошје на децата
23.6.2009 12:55:06   
mami
Лука почна да јаде малини од пред некој ден- домашни, кај моите во двор има, значи не прскани и посвежи здравје, ама па многу тврдо кака- може да му е од тоа? што да му правам да му ја смекна ммалку столицата, па грвче е со плачење какаuser posted image  

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Овошје на децата
23.6.2009 13:00:17   
lide78
1/2 исцеден лимон со 1 лажица маслиново масло измешај и дај му го на 2-3 пати(наутро и навечер)

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Овошје на децата
11.8.2009 10:39:47   
mami
Весна може едноставно детето не сака овошје..Еве внук ми и Лука се дават по овошје и само тоа јадат некогаш по цел ден, а внука ми која е само 6 месеци постара од Лука не сака ни да чуе за овошје и плаче кога и нудат. 

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Овошје на децата
11.8.2009 10:45:27   
ANETKA
Davaj mu kompot od visni ili sok od kruska.toa proteruva za poretka stolica.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Овошје на децата
11.8.2009 10:55:07   
big_mama817
mami da probas so sok od portokal 100% na sin mi pomaga koga ima tvrda stolica probaj

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Овошје на децата
13.11.2009 12:31:46   
BEBICA
Me interesira od koga se pocnuva da se dava jagoda, malina ribizla, borovnica?
Poradi toa sto znam deka moze da predizvikaat alergija pa me interesira?


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Овошје на децата
13.11.2009 12:35:47   
mis.
јас сеуште му немам дадено на Стефан здравје јагоди на  пролет кога ќе излезат.Бебице колу пкасно толу подобро па после година имол можеш.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Овошје на децата
13.11.2009 12:40:18   
profesorica
јас сум алергична на јагоди па и на дамјан не се осмелувам да му дадам а и други такви не сме му дале.

од овошје јаде, банана, јаболко, крушка, сок од портокал и од лимон.

а летоска не сакаше лубеница и грозје а во диња се давеше.


< Поракaта ја уредил profesorica -- 13.11.2009 12:42:55 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Овошје на децата
13.11.2009 12:49:35   
mother 29
јас после годината почнав со овие овоштија,јагоди не сака,а му правам чедени сокчиња од останатите(кога им е сезоната)..е малини обо\ава и така си ги лапка!(сега ги имаме на менито како компоти)user posted image

а лубеница ме потсети ,проф,ја обожава.........

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 13.11.2009 12:50:22 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Овошје на децата
13.11.2009 13:33:18   
BEBICA
Fala mnogu za sovetite.Me interesirase vaseto mislenje.
Inaku Monika do sega ima jadeno od ovosje: jabolko, kruska, banana,visna, cresa,slivi,kajsii, praski, lubenica dinja, duri i dunja i imam vareno.
A sega poradi toa sto imam napraveno domasni kompoti, svezo jade samo jabolko ponekogas i peceno banana mandarina.A od kompoti imam visni cresi kajsii kruski praski i slivi.
I jade i tikva mnoooogu._____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Овошје на децата
9.12.2009 11:20:44   
matushka
na moeto since mnogu retko mu davam samo banana ili jabolko.
Sekoj den mu pravam kashicka od izblendirana banana, jabolko, mandarina, biskviti i med. Mnogu ja saka i cela ja jade.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Овошје на децата
9.12.2009 11:25:15   
Mamicka3
Ај сега за мене совет. Малото ми е многу стрвно за јадење има само 2 мес и 20 дена.Кога јадат другиве деца претежно мандарина и тоа само се оближнува и гледа на кај нив.некни пробав да му дадам и си исцица 2 парченца.Што мислите дали да му давам или не,а баш слатко си ги цица.

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Овошје на децата
9.12.2009 11:28:24   
mother 29
давај му!зашто да стрвува,знаеш колку убаво мириса мандаринката!?и му први стрв!охххххх, убавото тоа,срцушче!така по малку кога јадат другите ,давај му!јас би му давала,ако нема никакви реакции,нормално,нели?!

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Овошје на децата
9.12.2009 11:32:54   
profesorica
доколку нема реакција давај му но еве да ви кажам, дамјан кога ќе испие сок од цедена мандарина сум преметила дека на обравчињата како исфрлан му се сцрвенуваат.еве неколку дена е така.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Овошје на децата
9.12.2009 11:34:46   
Mamicka3
Само два пати сум му дала и нема никакви реакции.Фала матхер 29.Иако ми е трето како да ми е прво user posted image user posted image user posted image зошто со другиве две немам искуство од таа страна почнаа да јадат после година

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Овошје на децата
9.12.2009 11:56:12   
mami
штом сака да јаде давај му...тоа е супер.. лука кај мене не сака мандарини, ама затоа лимон и портокал грицка како јаболко

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Овошје на децата
9.12.2009 12:02:06   
Mila na mama
Мила е повеќе по зеленчукот ама јаде и овошје и сега и смислив игра па сама  бара. Мандарините ги викаме топчиња си смисливме игра едно топче мене едно тебе и едно каснуваме јас или мм а едно го шмука таа. И сега кога ќе отворам фрижидер сама вика топче, топче дај ено, дуго( едно друго).
А за јаболко читаме Ненана (Снежана) и бабата и дала на Снежана јаболко и оваа грицкала и сака и Мила да грицка - сака.
А круши јаде зашто трите прасиња им правеле ам ам на крушите.
итн

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Овошје на децата
9.12.2009 12:03:27   
profesorica
хахаха мила на мама супер идеја ќе пробам user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Овошје на децата
9.12.2009 12:05:06   
lilit
    Marko obozava ovosje i jade se!Pretezno taka i se hrani bas vegeterijanski znaci ne saka meso i mene mi e krivo malku ama zatoa pak salati i ovosje si jade bez problem.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Овошје на децата
11.12.2009 11:17:05   
Mucka
draga vesna....neznam koje ukuse preferira tvoja kcer,ali sigurno mislim od jabuke da nece bjezati...ja sam svome sinu (nedonosce je) davala kuhanu jabuku i bananu izgmecenu onako zajedno za pocetak....kasnije sam kuhanu jabuku zamjenila zivom jabukom...i svaki dan mi je jeo cijelu jabuku i cijelu bananu od nekih 10 mjeseci na ovamo....mrkvu takoder prvo kuhanu sa malo secera poslije zivu mrkvicu,danas jede zive mrkve cijele gricka ih kao zakusku(sad je 3 i pol)...dunju u kompotu,kajsije u kompotu,ali ne one kompote od zimnice nego mu ih kuham svaki dan sa zamrznutim vocem zimi...ljeti jede lubenice kajsije,breskve....crno voce...(svekar ide i bere kupine,drenci,trnke) i onda kompot takoder od njih...ili sokove,a kupine jede s zlicom onako kad ima...u svakom slucaju probaj svasta negdje ces je naci...mozda kuhano voce joj za pocetak bude vise prijalo.....pa onda predi na sirovo dok shvati da je to nesto sto se mora jesti....svakako dozvolim sinu da jede i sirovog povrca....papriku sirovu,grasak sirov.....krastavce voli...bas nije za paradaiz tip...ali jede i zelenu salatu...i naravno kupus i svjez i kuhani...cak nekad mislim da vise uziva u povrcu nego u vocu moj mali sincek sto je brisno jutros kraj pra bake (zivi na katu povise nas,i ima 5 macki) i mamica sad ima vrijeme da pise se s vama :)pozdrav

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Овошје на децата
11.12.2009 11:19:18   
profesorica
Дамјан кога сака да јаде, си јаде нема потреба од лажење и приказни а кога не сака џабе ти е да везеш, несака и готово.

во последно време јаде печено јаболко, крушка, киви и мандарини.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Овошје на децата
21.1.2010 18:54:59   
mis.
Мартин во последно време многу јаде јаболки и портокали.Пу,пу да не го урочамuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Овошје на децата
21.1.2010 19:10:45   
Еца
Мартина јаде буквално се, пред некое време и калинка прв пат проба и додека имше секој ден јадеше, киви исто јаде секој ден, портокалите и мандарините и ги цедам, овошјето го добива за десерт и си го јаде убавоuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali gi razgaluvate vasite deca?
Jana9

Dali gi razgaluvate vasite deca?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!