|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
[Анкета]

Каучукова или силиконска цуцла?


Каучукова цуцла
  36% (46)
Силиконска цуцла
  63% (79)


Вкупно гласови: 125


(Последен глас : 15.2.2017 1:17:40)
(Гласањето трае до: -- )
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Каучукова или силиконска цуцла?
27.8.2009 11:37:50   
Еца
Каучуковата цуцла е од природен материјал и пократко трае (и треба да се менува почесто), додека силинконската подолго трае. Вашите искуства и размислувања за тоа која и зошто е подобра?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
27.8.2009 11:39:17   
profesorica
Каучуковата е помека и може полесно да се дупне, откако ќе направи бебето 6 месеци треба да се почне со силиконска цуцла.А дали има врска со растот на збите било која цуцла?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
27.8.2009 11:41:22   
mami
свеки му купи на Лука силиконски цуцли и овој несакаше ни да ги проба, ги плукаше, после мајка ми му купи каучукова и ја фати и до ден денес сме со таква цуцла. Помека е и да, се менува на пократок период ама па и подобро според мене. Силиконска пробавме пак да му дадеме ама не ја сака дека му е тврда

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
27.8.2009 11:43:46   
profesorica
ние од 6 месеци сме стрикно на силиконска и му ја менувам на месец ипол 2.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
21.9.2009 20:21:19   
mis.
Јас и за двете деца започнав со каучукова цуцла но уште со првото вриење знаеше да се деформира и веднаш преминав на силиконска.И двете деца тешко ми фатија цуцла па ги испробав скоро сите и силиконската полесно ја фатија и се покажа како поиздржлива на вриење.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
3.10.2009 18:08:20   
nelka
nie prvo koristevme silikonska pa posle dva meseci kupivme kaucukova..no nasiot bebus poveke ja saka silikonskata .pa ja ostavivme novata i prodolzivme so silikonskauser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
30.11.2009 19:58:34   
darija
nie prvo pocnavme so silikonski anatomski cucli i samo na niv se navikna kerka mi .probav chicco-va fizioloska ama ne ja prifaka pa se vrativme na prvite .od prviot den e na ishrana so sise no samo na moe mleko (se izmolzuvam)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
30.11.2009 20:13:52   
Maria
Lele Darija kako uspevas toa da go pravis sekoj den,postojano?Jas trebase da se molzam koga go rodiv Ilija,bidejki dobiv mastit.I mi bese mnogu bolno.Znam kako e da odbiva da cica od tebe,nie go imavme toj problem prvite 2-3 dena vo bolnica.No potoa se nauci i tolku.kolku meseci ima tvoeto malecko?

(Одговор на членот darija)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
11.12.2009 12:39:50   
Mucka
cisto zbog higijene preferiram silikon....iako imamo i kaucukovu.....kcer ih jos ne zeli...2 mjeseca su joj.....ali sin nazalost 3 i pol g jos spava sa cuclom....e sto da mu pravim....znam da ce morat protezu za zube nosit zbog tog...vec mu zagriz ima rupu...:(****

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
23.1.2010 0:26:11   
Весна
А кажете ми, кога првпат им дадовте -каква и да е- цуцла? Јана некако ми е мала за цуцла, само месец и 1 недела е. Неколку пати имаме пробано да и’ дадеме, но таа ги стиска ли стиска устенцата. Еднаш свекрва ми успеа да и ја тупне, и тоа наопаку и’ ја ставила. Гррррр, колку бев лута!
Туку, чекајќи во ординација кај матичната, беше една женичка со двомесечно бебе и имаше дадено некаква посебна, анатомска цуцла во која има дупче во средината, во кое се става прстот и бебето мисли дека го цица прстот на мајка му. Ги давале во Ремедика, а таа ја купила во некоја аптека кај универзална. Знаете нешто за ваквата цуцла?

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
23.1.2010 9:22:57   
mis.
Весна доколу е мирна и не плаче па и немаш некоја голема корист од неа повеќе има штета..Обично голема работа им врши на мајките чии деца плачат па со тоа успеваат да ги смират.Моите деца не прифатија цуцла лажовка и всушност не знам за каква прашуваш.Доколку имаш потреба тогаш јас би ти препорачала силиконска иако лекарите до 1 година преферираат каучукова како за цуцла лажовка така и за цуцла за шише.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
23.1.2010 9:29:02   
mami
Веснич, абе ти се огромни цуцли и мене ми се многу гадни, а да не и даваш цуцла воопшто?Убаво ти вика Мис, ако немаш потреба од неа зошто на сила да и ја нудиш...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
23.1.2010 9:34:10   
profesorica
Damjan дури на 3 месеци проба и прифати цуцла и тоа каучукова од НУК.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
29.1.2010 12:41:17   
mother 29
Oсвен силиконска ,друга не сум му купила....тие другите ми мирисаатuser posted image
ама сега не ни треба никаква user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
29.1.2010 12:46:19   
BILJANA_G
Selikonska.Imam kupeno im kaucukova i nikako ne bez zadovolna so vrienje omeknuvaat.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
22.2.2010 12:26:20   
dragana_vane
Koristime kaucukova, no mnogu brzo se deformira, pa sega so vtorotouser posted image ke probam so silikonska, a Vidan ne saka da  fati nikakva druga cucla osven kaucukova na Nuk. Uste kakva nemam zemeno. Vednas ja pluka.user posted image Samo neznam dali da i dadam na user posted image koga ke se rodi, vednas silikonska, ili da pocnam so kaucukova?user posted image . Ako i dadam vednas kaucukova, mi e strav deka posle nema da ja prifati silikonskata. Kako user posted image .

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
22.2.2010 12:32:26   
Adrijana
Eva si cuca samo silikonska, kaucukova ne sme ni probaleuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
22.2.2010 12:35:19   
profesorica
дамјан до 6 месеци цуцаше каучук а после силиконска.

познавам деца на возраст од дамјан сеуште се со каучукова од причина што се гадат од силиконска.

секое дете си е различноuser posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
2.3.2010 0:01:45   
baby mama
Јана има каучукова цуцла на НУК. Ова веќе и е втора, првата ни се залепи а не ја користевме многу. И поарноuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
7.6.2010 21:54:33   
Martins mom
Martin sega pred 2-3 nedeli pocna da cica cucla i toa kaucukova, silikonskata ja pluka

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
4.7.2010 18:56:51   
ananikol
Ne sum kupila kaucukova cucla ni so pogolemiot sin a ni so bebusov.
Kupivme nekolku i site bea silikonski pa za sreka ja fati poslednata a veke izgubiv nadez deka ke fati cucla user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
4.7.2010 23:14:22   
baby mama
И купив на Јана силиконски цуцли ама никако не ги фаќа, си игра со нив, па ги фрла.Овие ги земав од Чико ама многу се тврди, сите силиконски цуцли се такви тврди? Да знам да не купувам од друга фирма.


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
5.7.2010 0:13:36   
Тања РР
Да, baby mama, силиконските цуцли се потврди од качуковите ама побавно замирисуваат.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
5.7.2010 15:22:02   
baby mama
Па изгледа ќе остане на каучукова цуцла. Проблем е кога ќе заспива и така се врти 10-15 мин низ кревет, па уште цуцлата да не и е погодена и ќе почне да вриштиuser posted image

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
6.7.2010 10:03:52   
zaklina
nie koristvme silikonska cucla od nuk.koga prvpat mu ja dadov na sin mi taka so slast ja prifati sto mislev deka do 5 god ke ja cuca.ama merakot mu pomina za odprilika eden mesec i sega ne saka da ja vidi 

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?